Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Puşi takıyor diye tutuklanıp yıllar sonra serbest bırakılan Cihan Kırmızıgül

Bone

Öne çıkan mesajlar

yav said:

Her şeye rağmen bir devrim üzerine kurulmuş en sağlam temelli yapı halen TC'dir tarihte. heralde.

Ardeth'in dediği gibi sonraki 80 yıl takip eden idari yapının bozuk olmasında aramak lazım problemi. Yoksa bir cacık olmazken hıyar bile olamazdık heralde işin heykeline takılsak. Her şeyin sırası var ve o tek adam heykeli olayının bence birkaç yüzyıl daha tabu kalması lazım.

temel bozuk abi. temeli bozuk yere gökdelen diksen ne olur daha beter olur.

Bu ülke halkla kurulmadı, yasalar halkın çıkarı için değil devletin çıkarı için, devleti koruma güdüsüyle yapıldı.

Vatandaşlarının varlık sebebinin devletin çıkarlarının korunması olarak görülüyordu oysa demokratik ve özgür bir ülkede bu tam tersi olmalıydı.

Şu an ülkenin boğuştuğu en büyük sorunlar bu 80 yıl önce atılan bu ileri görüşlülük içermeyen, dünyanın hep 1930'lardaki gibi kalacağı inancıyla hareket edilen süreçte miras kalan sorunlar.

Şu an yapılan iş. 2012 yılında hala 1930'lardaki zihniyetle hayatta kalmaya çalışmak.

21. yüzyılın çarkları dönerken sen bunları durdurmaya çalışıyorsun direniyorsun bir nevi ama bu imkansız olduğu için sonun o çarkların arasında ezilmek oluyor. Yani bunun bedelini ödeyen ödüyor. (terör vs.)

yav said:

Coğrafyanın hamuru değişik çünkü doğruya doğru.

karışık ve uzun işler sdf

işte sorun burada. Dediğin gibi bu coğrafyanın hamuru değişik, tek tip değil.
Ama sen gelip tek tipi dayatırsan sorunlar başlar 80 yıl da devam eder.

Terör sorunu bile bu temeli 80 yıl önce atılan tek tipleştirme yüzünden 30-35 yıldır devam ediyor. Önceden dağda 60 doğumlu teröristlerle savaşırken bu sefer 2012 yılında onların 93-94 doğumlu çocuklarıyla savaşıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

oysa bu iki olay da aynı şeyin mirası. ama biri senin için hala bir tabu.

Tabu değil çünkü açıkçası benim için çok fark etmez. Kafamda bunu din gibi tabu yapmış olsaydım zaten şuan bu konuyu tartışmak yerine bağırıp çağırıyor olmam gerekirdi. Bu ülkede insanların herşeye, dine, tarihe, kültüre karşı eleştirel yaklaşmasını isteyen biri olarak ülkenin her tarafına ülkeyi kuran bir insanın heykellerinin dikilmesini çok da zararlı bulmuyorum. Bu ülkenin dinle, ulusalcılıkla vs ile ilgili çok daha büyük sorunları var. Tek derdimiz heykel olsun açıkçası, şuan başımızda olan onca sorunun arasında heykele takılmak oldukça komik. Yoksa benim açından çok sorun değil varmış yokmuş.

Öte yandan eleştirilen tek odaklı yapılması da yanıltıcı. Dediğim gibi ulusalcılıktan ve tek parti dönemi kafasından çıkıp da müslüman gençler kafasına doğru giderken bunu görmezden gelmemek lazım yoksa iki yüzlülük olur. Bunu da ek not olarak belirtmek istiyorum zira beyin yıkamak derken bunlardan da bahsetmek oldukça yerinde olur bu ülkede.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

bunları uzun uzun konuştuk, cumhuriyet kurulmasaydı ne olurdu bilmem ama demokrasi açısından bugünlere kadar getirdi mi bu sistem bizi getirdi? senin iddiana göre getirmemesi gerekirdi, yani hala tek partili sistemde oluyor olmamız gerekirdi ama değiliz. hukuk da eğer başa gelen insanlar sağ duyulu olsaydı düzelirdi ama düzelmez. eskiden de hükümetin oyuncağı idi, bugün de öyle.
Sosyal ağlarda paylaş

E doğru tabi biraz daha geri gidersek Türkiye Cumhuriyetini kuranların değil bize islam imparatorluğunun dayatılmış olduğunun aslında asıl sorun olduğunu göreceğiz. Beylik'ken ne güzel yaşıyorduk islam geldi gg.

Yani neymiş, bu ülkenin sorunu 1200'lere kadar gider. Ayrıca Osmanlı imparatorluğunda insan hakları falan da yoktu. O yüzden osmanlı kötü.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya arkadaşlar bir sistemin bizi daha ileriye taşıması en ileriye taşıdığını , yolculuğun bittiğini mi gösteriyor ? Rejime karşı her eleştiride hilafet örneğinin verilmesi abes.Burda rasyonel değil duygusal bir tepki görüyorum.Eskiden o kadar nefret ediliyor ki yeni her şeyiyle kutsallaştırılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

hakliyim said:

Mighty_THoR said:

ceza avukatıyım.

avukatta yetmiyor bide ceza avukatısın yani :D

sana önerim biraz içtihat fln tara ,yoksa sana bu tür haber linkleri fln göstermek zorunda kalmazdım

daha biz cocukken baklava calan cocukların başına gelenlere şaşıyorduk,bugün kendine "ceza avukatyım" diyen arkadaşlar türkiyede puşiden adam içeri girmez diyor.

garip.

öncelikle baklava çalan çocukların yargılanmasıda verilen cezada son derece başarılı,orada mahkeme gerekeni yaptı,orada sıkıntılı olan kanundu zaten onu revize ettiler.

insanların okuduklarını idrak edememeleri bir yere kadar eğlenceli olsa da bir yerden sonra üzücü oluyor. Dünde bugünde kimse puşi yüzünden yargılanmadı. Bu olayda da yargılama değil gözaltı puşi yüzünden ki söz konusu gözaltı tamamen kanunlara uygun şekilde gerçekleşiyor ve yinede puşi takıldığından değil o mahalde puşi takan şahıslar tarafından terör eylemi gerçekleştirildiği için şüpheli görüldüğünden. Şahsın tutuklanıp yargılanma nedeni ise tanık beyanlarında şahsın olaya dahil olduğunun söylenmesi.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak, yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

hakliyim said:

Mighty_THoR said:

ceza avukatıyım.

sana önerim biraz içtihat fln tara ,yoksa sana bu tür haber linkleri fln göstermek zorunda kalmazdım

daha biz cocukken baklava calan cocukların başına gelenlere şaşıyorduk,bugün kendine "ceza avukatyım" diyen arkadaşlar türkiyede puşiden adam içeri girmez diyor.

garip.

öncelikle baklava çalan çocukların yargılanmasıda verilen cezada son derece başarılı,orada mahkeme gerekeni yaptı,orada sıkıntılı olan kanundu zaten onu revize ettiler.

insanların okuduklarını idrak edememeleri bir yere kadar eğlenceli olsa da bir yerden sonra üzücü oluyor. Dünde bugünde kimse puşi yüzünden yargılanmadı. Bu olayda da yargılama değil gözaltı puşi yüzünden ki söz konusu gözaltı tamamen kanunlara uygun şekilde gerçekleşiyor ve yinede puşi takıldığından değil o mahalde puşi takan şahıslar tarafından terör eylemi gerçekleştirildiği için şüpheli görüldüğünden. Şahsın tutuklanıp yargılanma nedeni ise tanık beyanlarında şahsın olaya dahil olduğunun söylenmesi.

yazık bencede.

polislerin ifadelerindeki saçmalıklar mahkemede göz önüne seriliyor,tık yok,mahkeme heyeti plisleri ifadeye bile çağırmıyor.

gizli tanık "hayır gördüğüm kişi bu değildi" diyor,cocuk beraat etmiyor

e polislerin bu cocugu göz altına alırken tek dayanakları cocugun puşi giymesiydi

sonucta tanıkların ifadeleride yalana bağlayınca bu cocukcagız epi topu yanlış yerde yanlış saatte puşiyle gezdi diye bunca zaman hapiste yattı

sen daha cıkıp neyin tartısmasını yapmaya calısıyorsun anlamadım.

bu soruşturmayı böyle yürüten,mahkemeyi böyle yöneten savcısı hakimi senin dikkatini cekmiyor hala bana laf yetiştirmeye mi calısıyorsun ?

sen bilgi sahibi olsanda , dünyaları bilsende pek bişi olacağını sanmıyorum.

hayır biraz analitik düşünme yetisi ile ztn bu tür yargılamaların(baklava mevzusuda iyi bir örnek mesela) kamu vicdanına ters düştüğü ve hukuka güveni baltaladığını görmek cok kolay,bari ordan yakala be avukat bey.

ama yok,sen başarılı de,tartışılıcak eleştrilicek mevzuyu tartışmayı bırak sen anlama bile,aynen devam.

ceza davalarında avukatlık cok iş yok , kolay geliyordur belki biliyorum
ama bence sen bırak bu işleri evkur için fln icra kovala,inan oda kolay iş hem parası daha iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Bu ülke halkla kurulmadı, yasalar halkın çıkarı için değil devletin çıkarı için, devleti koruma güdüsüyle yapıldı.

Vatandaşlarının varlık sebebinin devletin çıkarlarının korunması olarak görülüyordu oysa demokratik ve özgür bir ülkede bu tam tersi olmalıydı.

Şu an ülkenin boğuştuğu en büyük sorunlar bu 80 yıl önce atılan bu ileri görüşlülük içermeyen, dünyanın hep 1930'lardaki gibi kalacağı inancıyla hareket edilen süreçte miras kalan sorunlar.

Şu an yapılan iş. 2012 yılında hala 1930'lardaki zihniyetle hayatta kalmaya çalışmak.

21. yüzyılın çarkları dönerken sen bunları durdurmaya çalışıyorsun direniyorsun bir nevi ama bu imkansız olduğu için sonun o çarkların arasında ezilmek oluyor. Yani bunun bedelini ödeyen ödüyor. (terör vs.)

işte sorun burada. Dediğin gibi bu coğrafyanın hamuru değişik, tek tip değil.
Ama sen gelip tek tipi dayatırsan sorunlar başlar 80 yıl da devam eder.

Terör sorunu bile bu temeli 80 yıl önce atılan tek tipleştirme yüzünden 30-35 yıldır devam ediyor. Önceden dağda 60 doğumlu teröristlerle savaşırken bu sefer 2012 yılında onların 93-94 doğumlu çocuklarıyla savaşıyorsun.

1920'lerde olsan vatain haini olarak asılırdın, hatta bi de üstüne cesedini bi daha asalarlardı herhalde. devrim karşıtı köktendinci olmanktan, şu post net yani.
Sosyal ağlarda paylaş

adamin haksiz yere sirf pusi takiyo diye hapis yatmasi uzucu tabi.

ama pusi bildigin maske yahu. isvecte degiliz ki pusi abuk bi hipster kiyafet olarak gorulsun. birinin boynunda o zimbirtiyi gorunce benim de aklima onunla yuzunu kapayip saga sola saldiran insanlar geliyo.

anladigim kadariyla adami da oyle alakasiz bi yerde kendi kendine takilirken almamislar, bildigin yine birileir saga sola saldirirken o da orda arada gitmis. burda sasiricak hicbirsey yok.

ha adamin suclu mu sucsuz mu oldugunu 2 sene arastirirken adami da icerde tutmalari rezillik. bunun icin de kanunu duzeltmeleri lazim heralde ama kanunun sahiplerinin isine geliyo sanirim boyle olmasi
Sosyal ağlarda paylaş

longest quote ever

hakliyim said:

Mighty_THoR said:

hakliyim said:

Mighty_THoR said:

ceza avukatıyım.

garip.

yazık bencede.

polislerin ifadelerindeki saçmalıklar mahkemede göz önüne seriliyor,tık yok,mahkeme heyeti plisleri ifadeye bile çağırmıyor.

gizli tanık "hayır gördüğüm kişi bu değildi" diyor,cocuk beraat etmiyor

e polislerin bu cocugu göz altına alırken tek dayanakları cocugun puşi giymesiydi

sonucta tanıkların ifadeleride yalana bağlayınca bu cocukcagız epi topu yanlış yerde yanlış saatte puşiyle gezdi diye bunca zaman hapiste yattı

sen daha cıkıp neyin tartısmasını yapmaya calısıyorsun anlamadım.

bu soruşturmayı böyle yürüten,mahkemeyi böyle yöneten savcısı hakimi senin dikkatini cekmiyor hala bana laf yetiştirmeye mi calısıyorsun ?

sen bilgi sahibi olsanda , dünyaları bilsende pek bişi olacağını sanmıyorum.

hayır biraz analitik düşünme yetisi ile ztn bu tür yargılamaların(baklava mevzusuda iyi bir örnek mesela) kamu vicdanına ters düştüğü ve hukuka güveni baltaladığını görmek cok kolay,bari ordan yakala be avukat bey.

ama yok,sen başarılı de,tartışılıcak eleştrilicek mevzuyu tartışmayı bırak sen anlama bile,aynen devam.

ceza davalarında avukatlık cok iş yok , kolay geliyordur belki biliyorum
ama bence sen bırak bu işleri evkur için fln icra kovala,inan oda kolay iş hem parası daha iyi.

abi sen adamın dediğini anlamama konusunda kasmışsın yalnız. sdf

Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

1920'lerde olsan vatain haini olarak asılırdın, hatta bi de üstüne cesedini bi daha asalarlardı herhalde. devrim karşıtı köktendinci olmanktan, şu post net yani.

bu topikteki ilk postumda da dediğim gibi çağ atladık.
throine said:

Şapka giymedi diye insanları idam eden ülkeden, puşi takıyor diye 2 sene hapse atan ülke konumuna gelmişiz.

Gerçekten muassır medeniyet seviyesine ulaşmışız. En azından insanları kılık kıyafet seçiminden dolayı öldürmüyoruz artık.

önceden kıyafetleri yüzünden insanları asıyorduk, görüşleri yüzünden düzmece mahkemeler kurup hapse tıkıyorduk öldürüyorduk.

şimdi en fazla 2-3 sene hapse atıyoruz. yani ilerlemişiz.

bu arada agnostik birine köktendinci demek iyimiş aynen devam ahahah
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

. Şahsın tutuklanıp yargılanma nedeni ise tanık beyanlarında şahsın olaya dahil olduğunun söylenmesi.

Tam tersi oluyor tanıklar gördüğümüz eylemci bu değildi diyor ama yine de delilleri karartabilir diye salmıyorlar adamı. Neyse sonuçta bu tarz prosedürlerin öğrencilere gelince uygulandığı, deniz fenercilere gelince uygulanmadığı bir ülkedeyiz. Hukuğu savunmanın pek bir manası yok bu ülkede. savcıları falan bilemem tabi bizzat tanımıyorum kendilerini ama hukuk ne kadar kötü olursa olsun onların görevini yapması lazım tabi. Bir de onlar başına buyruk davranırsa iyice boku çıkar çünkü. Ama bu sistemin düzelmesi lazım bi şekilde o kesin.
Sosyal ağlarda paylaş

Herkes haklı ayrı ayrı.

Kıyafet kanununa muhalefetten adam asılmadı mı? Asıldı.

Şimdi de insanlar görüşlerinden dolayı içeride, aynı bokun laciverti yani.

İmparatorluktan miras kafa yapısı, 20 lerin 30 ların faşist kafa yapısıyla harmanlanmış, ortaya böyle yan sanayi bir halk çıkmış bu kadar basit.

Atatürk o zamandan demokratik yaklaşsaydı ne olurdu? Bilemeyiz, muhtemelen pakistan afganistan tarzı bir ülke olurduk.

Kendi görüşlerine göre halkın çoğunluğunun muhalefetine rağmen bazı devrimleri yapıp bu devrimlere muhalefet edenlerin anasını ağlatmış da ne olmuş? Devlet- Millet çatışması 80 yıldır sürüyor, terör vs. ama en azından nispeten modern bir islam ülkesiyiz.

Hangisini tercih edersiniz, seçim sizin.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Kendi görüşlerine göre halkın çoğunluğunun muhalefetine rağmen bazı devrimleri yapıp bu devrimlere muhalefet edenlerin anasını ağlatmış da ne olmuş? Devlet- Millet çatışması 80 yıldır sürüyor, terör vs. ama en azından nispeten modern bir islam ülkesiyiz.

Diğer dediklerine katılıyorum da modernlik kısmına katılmıyorum. uzun süren bir demokrasi geleneğimiz olmadığı için (teşekkürler tek parti dönemi) demokrasimiz hala dünya standartlarının altında.

Demokrasiler bir günde gelmez olgunlaşması lazım. Bu olgunlaşmanın izlerini yavaş yavaş görüyoruz mesela.
Şapka giymedi diye idam ederken bugün artık o kanunu kimse sallamıyor bile. 10 yıl önce kendi ana dillerini konuştukları için hapse giriyordu insanlar. Kürt, Kürdistan diyeni terörist diye içeri atıyorlardı.

insanların modernliği tanımlarken kafasında kurguladıkları şey fes takmamak, şapka takmak, ölçüleri değiştirmek, takvimi değiştirmek, insanların istediği kıyafeti giydirmemek vs. gibi şeyler. Tamamen şekilcilik.

Ama konu düşünce özgürlüğüne gelince 21. yüzyıldaki emsalleri gibi değiller. Şapka takıp sözde modern olmuş bu insanlar konu düşünce özgürlüğüne gelince nedense 2 bin yıl önceki atalarından pek farklı davranmıyorlar. Onlara göre tek bir doğru var, tek bir ideoloji var, tek bir millet var, tek bir ülkü var ve herkes bunu kabullenmeli.

Yani hep diyorum bir maymuna da şapka takıp onun artık modern bir canlı olduğunu iddia edebilirsiniz sonuçta ama ona düşünce özgürlüğünü, vicdan özgülüğünü öğretemezsiniz. Öğretemediğiniz için de kafasına ne takarsa taksın hep maymun olarak kalacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Modernlik görecelidir ama, islam dininin genel olarak yozlaştırıldığı, sanatın, edebiyatın (kısmen), felsefenin, modern düşünce gibi kavramları kısıtladığı, bazı durumlarda yok ettiği, halkı sömürünün bir parçası yapıldığı ve teknolojik gelişmenin önüne geçtiğini söyleyebilir miyiz? Bu konuda hemfikirsek bizde sağlanmış olan bu yapay modernlik devletin dininin olmaması, hata islama karşı bir mücadele oluşmasından ibaret. Bu da diğer islam ülkelerine göre daha iyi bir konumda olmamızı sağladı dolaylı yoldan.

Ha demokratik yollar mı izlendi? Hayır. Derin devlet, ya da kendilerini rejim bekçisi ilan etmiş olan bazı gruplar halka eziyet etti mi onlarca yıldır? Evet.

Etnik ayrımcılık apayrı bir konu, bunun suçlusu devlet olduğu kadar halk da aynı zamanda. Bazı oyunlara alet olan, milliyetçilik gibi yozlaşmış bir kavramın dibine vurup iç çatışma yaratan Kürtlerden de Türklerden de malesef çok fazla uzantı var.

Tam anlamıyla demokrasi olmadı bu ülkede hiçbir zaman, iyi mi oldu kötü mü oldu teraziye önceliklerimizi koyup tartmamız lazım. Bu da kişiden kişiye değişir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...