Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tencere de Su kaynaması

yildirimokur

Öne çıkan mesajlar

SeaGle said:

Açık olarak.

Kaynama dediğin dış basıncın iç basınca eşitlenmesi olayı. Kapak kapalı olursa tencerenin iç basıncı -suya göre dış basınç- atmosfer basıncından daha yüksek olacağından kaynama gecikir.

Düdükü tencere misali.

hesaba katmadığın şeyler var mesela açık tencerede termal izolasyonun daha az olması ve suyunu daha hızlı ısı kaybetmesi, daha zor ısınması gibi.

düdüklü tencerenin amacı çabuk ya da yavaş kaynatmak değil. dış basıncı arttırarak kaynama derecesini yükseltmek ve suyunu daha yüksek sıcaklıklara ısınabilmesini sağlamak. orda yemeği çabuk pişiren suyun daha sıcak olması kısacası. oraya ne kadar sürede ulaştığı ile ilgili bir bilgi içermiyor sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Archangel_ said:

yildirimokur said:

ilk okul terk misin diyip kapalı diyen oldu aswdrhuera OK

şunu da bir tek ben dedim sanırım ve olayı öm den sana açıklayan da benim. bilemedim ilk postta dalga geçtiğimi belirtmeme gerek var mı, nicklere bakmadın sanırım :)

Neden dalga geçiyorsun arkadaşım burası eğlence bölümü mü ? Bilim teknik :P
Sosyal ağlarda paylaş

bilim terkik :p

ciddi olalım hata yapıosunuz beyler,şöyle ki;

soru, su en çabuk nasıl kaynar dimi?

SeaGle said:

Açık olarak.

Kaynama dediğin dış basıncın iç basınca eşitlenmesi olayı. Kapak kapalı olursa tencerenin iç basıncı -suya göre dış basınç- atmosfer basıncından daha yüksek olacağından kaynama gecikir.

Şimdi bu şöyle doğru, suyun kaynaması için gereken sıcaklık anladığım kadarıyla daha düşük oluyor dimi. Yani kapak kapalı olunca basınç fazla ve bu basınca eşitlenmek için atıyorum 120 dereceye ulaşması gerekiyor suyun dimi.

Ama şu var, kapak kapalıyken, suyun sıcaklık artışı daha hızlı olacak. Yani açıkken ki 100 derece ye ulaşma hızı kapalıyken ki 120dereceye ulaşma hızından yavaş olabilir.

Hadi bakayım bunu cevaplayın :). Deneysel sonuçta olur matematiksel hesapta.
ama ben oyumu kapalıya veriyorum
Sosyal ağlarda paylaş

duşakabinde aralık yukarıda olduğu için soğuk havanın ordan girmesi zor. senin ısıttığın hava direk odanın tavanını kaplayacak, soğuk hava aşağılarda kalacak. Ama sen tencerenin kapağını az da aralasan dışarıdaki havayla içerideki yer değiştirecek. Uçakta ufak ta olsa cam açsan n'olur?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...