Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İktisat ders seçimi

Kalten

Öne çıkan mesajlar

Ticaret Hukuku,Borçlar Hukuku,Envanter Bilanço ve Şirketler Muhasebesi arasından 2 tane ders seçmem gerekiyor ama hangilerini seçsem çok kararsız kaldım.Hepsi ilerde işime yarama ihtimali olan şeyler.

Okul bittiginde büyük ihtimal baba mesleği olan mali müşavirliğe devam edicem ama belki vergi denetmeni filan zorlarım diyorum kpss ile.Vardır illa ki burda iktisat okumus insan sizce hangi 2 si daha çok işime yarar?
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle demem daha doğru olacak, en kolay hangi ikisinden geçiliyorsa/ortalama yapılıyorsa onları seç

zaten ticaret hukuku değişiyor seneye bambaşka bir ticaret ukuku ile karşılaşacaksın, mali müşavir olacağım desen okuldan değil bürodan öğrenirsin ne öğreneceksen

okuldaki seçmeli dersler sadece fikir verir gerisini sen oluşturursun, kpss ye gireceksen de zaten o sınavlara hazırlanmak için bir kere daha inekleyeceksin okulda öğrendiklerin yetmeyecek

sevgiler,
marmara iktisat mezunu
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ticaret'i yani kanuna göre gösterirler ama ticaret hukuku hukuk fakültesinin en zor dersidir. Borçlar al ama, o kadar temel bilgiler olmadan iktisatçıyım demek zor. Gerçi iktisatta çok yüzeysel geçiyorlar ama...

iktisat okumuş ve şu an hukuk okuyan insan olarak diyorum bunu. Diğer ikisinden kolayını şeç ama borçlar kesin al, zaten borçlar olmadan çok iyi ticaretin t'sini kavrayamacağın için boşver onu.
Sosyal ağlarda paylaş

bu 4 dersin aynı dönemde seçmeli ders olması biraz saçma sanki.

önce borçlar hukuku var bizim zorunlu olarak 4.dönem sonra 5.dönem ticaret hukuku var seçmeli.

bilanço ise yine 4.dönem zorunlu dersken, şirketler muhasebesi'ni 7.dönem seçmeli olarak koymuşlar iü iktisat fakültesine. (araya 5 ve 6.dönemlerde vergi ile maliyet muh. koymuşlar)

ki ben de bu derslerin sırasının böyle olması gerektiğini biliyorum, borçlar almadan ticaret, dönemsonu olmadan şirketleri görmek pek akla yatkın gelmiyor. Ben de sözlüklerden derslere bakarken görmüştüm eskiden marmarada bu 2 dersin de birbirine ön koşullu olarak takiben verildiğini. Ondan yapıyorum bu yorumu yani =p

neticede makul gözüken borçlar hukuku ile dönemsonu muhasebesi gözüküyor =)
Sosyal ağlarda paylaş

büyük ihtimal seçmişsin dersleri atık ama şunu söliim mevzuatları ezbere bilmenin pek bir avantajı ve zorunluluğu olmadığı için ( tabi kör cahilde olmak iyi değil) bana kalırsa bilanço ve ş. muhasebesi mantıklı derim m.m. olucam diyorsan.arkadaşlarında bahsettiği üzere borçlar ve ticaret hukuku sürekli güncellenen ve değişen şeyler , okulda gördüğün şeylerin sana pek öle ahım şahım katkısı olmaz , öteki dersler çok daha önemli müşavirlik için.ayrıca olayları yaşadıkça asıl öğreniyosun muhasebeciliği , o yüzden kolay geçebileceğin ve yüksek notlar alabileceğin dersleri seç gerisi fasa fiso.
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...