Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ses Kartı / Amfi / Elektro Gitar

Buddha

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

Abi; ilk önce en sağlam transistörlü amfilerden olan Sansamp GT2, giriş ve orta karar tüplü amfilerden daha iyidir bence. Tüp eski bir teknoloji, kaliteli çok ama ancak çok para verdiğinde. Ucuz tüp alacağına sağlam transistör al.Sonra Roadster için filan kasarsın.

Kabinli amfi olayına gerek yok. En sağlan tüplü amfileri zaten kabinsiz de bulursun, yani aldığın kabinler her zaman işe yarar. Parası ile ses şiddeti arasında bir orantı olduğu için 200TL vererek alacağın kabin bile ilerde iyi körü işine yarar, satarsan da ikinci el kaybın çok az olur.

Yani o tüplü amfiyi alma. Zaten hybrid o, hiç sevmemişimdir onları. GT2 böyle bak:

http://www.youtube.com/watch?v=jU1-Q4Fz9AY

Ses kartına gelince, ne yapacaksın abi 6 giriş, 10 çıkışı. Evde kullanacak iyi bir şey arıyorsan E-MU 0404 al, Konnekt 6 al ya da tamam. Sırf gitar kaydı istiyorsan Line 6 de yeterli. Zaten HD kayıtı hakkını vererek yapmak milyarlar ister. M-Audio'nun pahalı ürünlerini önermiyorum zaten, budget firma onlar. Çok girişli, çıkışlı istiyorsan yine de Korax'a danışi, daha tecrübelidir o taraflarda benden.

Mmkay then.

Neyse, ses karti konusunda Korax'a danisabilirsin rahatlikla, ama kaliteli kayit almak icin her halukarda kendini bol bol VST'lerle falan hasir nesir etmen gerekecek eninde sonunda bunu da belirteyim, oyle Audacity'e direkt gitari girdim pedal bagladim kaydettim falan yalan.

Ben sahsen setup'imi mikrofonlayamayacagim gece saatlerinde kayit alacagim zaman Amplitube 3.5'tir, Redwirez'in kabin simulasyonlaridir, ya da daha baska orada burada belese bulunan ama kalitesi cogu commercial urune gore ust kalitede olan simulasyon pluginlerini kullanarak enfes otesi kayitlar da alabiliyorum. TSE X30'dur Nick Crow'un 5150 ve 6505 simulasyonlaridir, LePou denen adamin enfes Recto, JCM800 ve ENGL simulasyonlaridir falan bunlar enfes seyler gercekten, GT2'yi kenara koseye atacagini garanti edebilirim sana. Bi de o video'daki post processing'i ben yapsam Boss MT-2'yi sadece kabin simulasyonuyla kullanip guzel ton bile cikartabilirim yani. Ha GT2 kotu bir pedal mi, hayir, aksine muhtesem bi pedal, kafana eserse al tabii ki derim.

Su husus da onemli ki, ses karti aldigin durumda adam gibi miksaj yapabilmek icin kesinlikle orta seviye bir cift referans monitorune ihtiyacin var, uygun referans kulakligi da deneyebilirsin ama referans kulakligiyla mixing yapmak pek de rahat bir is degil derim. O yuzden cok masrafa da girmis olursun, ha yine yapilir mi, yapilir tabii ki, guzel isler de cikar.

Bu arada 2000TL'nin cok daha altinda (ki distributoru gayet tanidigim bir insan, mydukkan yaklasik 100 200 lira kar marji koyup satiyor) olan 20w alltube combo da var, acik acik alltube amfilerin 2000TL altindaki modellerinin dandik oldugu argumanina tokat gibi carpabiliyor.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=10476&gid=2673

Soldano'nun yan markasi gibi birsey, devre dizaynlari tamamen Mike Soldano'ya ait, sadece yapim yeri Amerika degil bildigim kadariyla. 5W head ve 50W head versiyonlarini da caldim, milletin gidip 3-4 milyar verip osuruktan tayyare tonlar cikardigi Marshall DSL ve TSL'leri paldir kuldur tokatlayan bir alet mesela. Ev icin uygun alltube amfi alacagim ilerde dersen kesinlikle aklinda bulunsun, bizzat caldim ve inanilmaz tatli kendine has bir british crunch'i var, cleanleri de cok tatli olabiliyor dogru ayarlandiginda.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
GERGE said:

GT2 hakkında yanlış yönlendirdim bu arada, şimdi dank etti. Düm kabine girmez bunlar, amfi lazım sinyali güçlendirecek. Ya da mixer ve PA lazım.

Bunu demeye gelmistim :) PA olmadan kabin bi ise yaramaz.

Bence öncelikle kendini ne alanda gelistirecegine karar ver. "Ben performer olcam" diyosan amfi ilerisi icin mantikli bi karar evet. Ama ayda yilda 1 kere konsere cikip, evde orta volume ile kullanamicaksan bi amfiye parayi oldugu gibi gömmek cok mantiksiz. Yine "ben performer olcam, ama evde producing isine de giricem, kendi tonlarimi ureticem, oturup kulaklikla yada 5.1 ile calicam" diyosan bi ses karti alip kendini cok daha farkli bi alanda gelistirebilirsin, ki bu bana cok daha mantikli geliyo.

MADBOY said:

Ben sahsen setup'imi mikrofonlayamayacagim gece saatlerinde kayit alacagim zaman Amplitube 3.5'tir, Redwirez'in kabin simulasyonlaridir, ya da daha baska orada burada belese bulunan ama kalitesi cogu commercial urune gore ust kalitede olan simulasyon pluginlerini kullanarak enfes otesi kayitlar da alabiliyorum. TSE X30'dur Nick Crow'un 5150 ve 6505 simulasyonlaridir, LePou denen adamin enfes Recto, JCM800 ve ENGL simulasyonlaridir falan bunlar enfes seyler gercekten, GT2'yi kenara koseye atacagini garanti edebilirim sana. Bi de o video'daki post processing'i ben yapsam Boss MT-2'yi sadece kabin simulasyonuyla kullanip guzel ton bile cikartabilirim yani. Ha GT2 kotu bir pedal mi, hayir, aksine muhtesem bi pedal, kafana eserse al tabii ki derim.

Budur. Bunun ustune bide waves yukleyip simulasyonlar ile ucu bucagi olmayan tonlar uretebilirsin. Ha analog hic biseyin olmaz, ama kayit isine girersen birsuru guzel sey cikarirsin. Kisisel gelisimde kayit edip, calismak, dinlemek daha iyi. Ayrica ilerledikce yanlislarini dinlersin. Netekim pedal/processor almana gerek kalmaz. Amfiye de performer olarak aktif islere girisene kadar zaman tanimis olursun, para biriktirip daha iyi bisey elde edersin.

Madboy guzel aciklamis, katilip katilmadigim kisimlar var, deginmek istiyorum hepsine.

MADBOY said:

Su husus da onemli ki, ses karti aldigin durumda adam gibi miksaj yapabilmek icin kesinlikle orta seviye bir cift referans monitorune ihtiyacin var, uygun referans kulakligi da deneyebilirsin ama referans kulakligiyla mixing yapmak pek de rahat bir is degil derim. O yuzden cok masrafa da girmis olursun, ha yine yapilir mi, yapilir tabii ki, guzel isler de cikar.

Katilmiyorum. Bu sekilde dusunursek, odadaki akustikten tut, semi-pro bi studyoda kullanilan diger her turlu ekipmani da edinmek gerek. Mixing isini, yillarca okuyup elindeki okadar ekipman ile hala dogru duzgun yapamayan adamlar var(hatta tek kulagi duymayan ama monitörsuz falan ökuz gibi super sound cikaran arkadasim da vardi). Yani sirf mix icin monitör almak bence mantiksiz, mixi genel anlamda yapmasini ögrendikten sonra, ne istedigini bildikten sonra edinmeli. Keza dogru duzgun bi cift monitörde ates pahasi.. Monitörsuz yapilir, kayit yaptikca koyarsin buraya, fikir belirtiriz vs. Guzel isler cikar bencede.

MADBOY said:

Her halukarda kendini bol bol VST'lerle falan hasir nesir etmen gerekecek eninde sonunda bunu da belirteyim, oyle Audacity'e direkt gitari girdim pedal bagladim kaydettim falan yalan.

Buna da kismen katilmiyorum. Yani aslinda tak cal kadar basit olay bikere ögrendikten sonra. Sirf gitar kaydi yapcaksa cok fazla vst'ler ile hasir nesir olmasina gerek yok. Amfi/pedal simulatörlerini edinsen yeter, gerisi butun bi aranje yapmaya basladiginda edinsede olur. Netekim yine benim tercihim herseyi en basindan edinip, hepsini ayri ayri ögrenmek olurdu :D Ucu bucagi olmayan bi dunya, uretmenin sonu yok yani, daha faydali diye dusunuyorum hala.

Bunlarin disinda, abi lutfen mbox ve emu tavsiyesi vermeyin :) Ikisinide görmus kullanmis bi adam olarak kisisel fikrim; m-box verdigin parayi hakeden bi alet degil. Ayni araliga gidip motu alirsin, ustune biraz koysan 2. el RME falan alirsin, ki edinebilecegin en iyi markalardan ikisi bunlar. Emu da cok karisik, pratik degil. Beginner kullanici icin sikintili bi alet, cözulemez degil ama cok basarili da degil, support olaylari ciddi boktan yani, guncelleme falan gelcek diye bekle dur(emu icin diyorum).

"Eee ne ozaman?" derseniz bence gayet gidip bi m-audio alinir. 300-500 lira araliginda hangi ses kartini alirsan al, uzerinde ne cok basarili bi preamp nede cok basarili bi a/d converter olmaz. Gecikme olmasin, pratik olsun yeter yani. Cok giris cikis cok önemli bisey degil ev kullanicisi icin. 5 kisi ayni anda hucum kayda girmiceksen gerek yok cok fazla girise. Extra ayri ayri dinleme monitörlerin yoksa cok fazla cikisa da gerek yok.

Butun bunlarin disinda, benim tavsiyem ses karti olayina yönelmen. Calisma olayin amfiye falan bagli bisey degil. Amfi olmadan da calisirsin. Ki teknik kasmak istiyosan olayin zaten amfiyle bi alakasi yok, bol bol gamlar arpejler falan egzersiz yapman lazim gitarla. Sound cikariyim, biseyler ortaya cikariyim diyosan ses karti sart. Karisik olabilir, ama ögrenilmez degil, bi dunya kaynak var. Cok zor bi mevzu degil. Dedigim gibi 200 liraya falan bi m-audio fast track falan alip gayet baslarsin. Yada Line'in ses karti sanirsam cok basarili gitar simulasyonlari icin, detaylarini bilmiyorum, gerge yada madboy yardimci olur sanirsam. Amfi olayinada yaza dogru girersin biraz daha biriktirip falan, 5.1 i baglayip calarsin hani gayette. Yada kulaklik ile idare edersin falan. Sonradan istersen processor olayina girersin, yani bence hemen eldekini bi heyecanla gömme herseye. Tam olarak kendini ne yönde gelistirmek istedigine karar verip ona göre karar al.

Hadi kolay gele :)
Sosyal ağlarda paylaş

Korax cok guzel yazmis. M-audio fast track gayet isini gorur bence de. Amp simulasyonlari hakkinda her turlu yardimci olmaya calisirim, VST'lerde de elimden geldigini yapmaya calisirim tabiiki.

Bu arada bana 2 tane mik girisi olan guzel bir kart lazim ya. soyle 2000 lirayi falan gecmeyecek birsey, preampi a/d converteri da artik ev kayitlari icin yeterli seviyede olabilirse cok sukela olur, 2 SM57 ile on-axis + off-axis kayit yapmayi denemek istiyorum da, yardimci olabilirsen cok sukela olur Onur abi. Gecenlerde RME Fireface 800 satan gordum ikinci el 2300 lira gibi bir fiyata, ama o da cok fazla geldi ev kullanicisi icin acikcasi.
Sosyal ağlarda paylaş

Fireface 800 evladiyelik alet, alirsan zarar etmeden satarsinda. Fireface 400'e bak? 2 preamplisi oda hem mobil bi alet. Istedigin yere göturursun falan. Muziktekte falan duser kesin fireface 400. Bulamazsan yurtdisindaki özellikle almanyadaki falan dayiya halaya amcaya aldirilir baya.. Bu da evladiyelik gayet zaten. Bu olmazsa motu ultralite mk3 hybrid dusunebilirsin. O daha uygun fiyata. Ama emin ol rme'nin preamp'leri kadar olmaz. Bu karti alinca preamp olayini kapatiyosun semipro bi studyo icin.

http://www.thomann.de/gb/rme_fireface_400.htm
http://www.thomann.de/gb/rme_fireface_ucx.htm

Bstock bitane var sifir gibi;
http://www.thomann.de/gb/rme_fireface_400_retour.htm

Yani 2000 liran varsa azcik daha bekle biriktir su aleti al derim. Elinde patlamaz, istedigin an satarsin.

Ulan ne bicim bi devirdeyiz, sanki araba alip satiyoruz ha, ikinci eli falan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Presonus'un iyi modelleri var diyecektim (hatta bir tane tam 2 mic'li model vardı ama adını hatırlamıyorum) ama 2000 TL'yi gördüm. TC Electronics'ın vardı o fiyata bulabileceğin bir modeli 4 mic pre-amp ile gelen. DPS'leri de iyidir hem. DPS işlemcisi her zaman ev kaydı için iyidir zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Presonus'un iyi modelleri var diyecektim (hatta bir tane tam 2 mic'li model vardı ama adını hatırlamıyorum) ama 2000 TL'yi gördüm. TC Electronics'ın vardı o fiyata bulabileceğin bir modeli 4 mic pre-amp ile gelen. DPS'leri de iyidir hem. DPS işlemcisi her zaman ev kaydı için iyidir zaten.

Iste bende Presonus Tubepre var, ama tek mikrofonluk sadece malesef, on-axis + off-axis de cok sevdigim bir tonal aralik yaratiyor gitar kayitlarinda, ek olarak uzun suredir bir upgrade dusunuyordum zaten son zamanlarda.

Ha bi de bayagi low-end Presonus Tubepre digerlerine kiyasladigimizda tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Aha: http://www.tcelectronic.com/StudioKonnekt48.asp

tc dsp'lerinin gitar ile epey iyi gittiğini düşünüyorum ben.

Abi dsp olayina cok takilmayin. Gunumuz sistemleri dunya kadar kanali efekti kaldiriyo zaten. Dsp islemcisi, islemciye yuklenmeden ses karti uzerindeki dsp islemciyi kullanmasi icin var. Hani dsp islemcisi cok buyuk bi önem tasimiyo bence. Tabi birazda tercih meselesi. Bana sorarsan netice olarak ha dsp islemci uzerinden dsp effect kullanmissin, ha daw icinden. Buarada rme'den emin degilim ama motunun hemen her modelinde dsp islemcisi var. Motu, rme falan tc ile kiyaslanmaz bile, 2000 lira gömerseniz tc'ye satarkende zarar edersiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

RME nin yeni nesil kartlarında DSP destekli efektler olacak da (Fireface UC, BabyFace) Fireface 400 baya baya götürür.

Benim gözüm HDSPe AIO da gerçi, şahane sanal orkestra çalıştıracağım onu alınca xD

Bu arada ses kartı seçerken "sürücülerine" aman dikkat edin, çok dikkat edin, hatta ilk basamağa koyun onu. RME o konuda çok iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Klasik çalışırken aynı anda onlarca kanal kullanırdım, sorun yaşamazdım; haklısın sende, DSP o kadar gerekli değil. Dediğim o değil ama: TC'nin efektleri gitar ile epey iyi gidiyor. Arkadaş gitarist sanırım, ondan dolayı düşünebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Adanmış aletler orta vadede daha mantıklı bence.

TC nin Impact Twin'i var, Connect 48'den daha yeni nesil preampler içeriyordu misal. Ama sürücüleri ne durumda bilmiyorum. Sürücüler ideal değilse karttan randıman alamıyorsunuz çünkü, windows cephesinde durumlar karmaşık olabilir. Araştırmakta fayda var.

Efektleri yazılımdan da (örn. guitar rig, Amplitude) verebilirsin. Daha iyi bütçe çıkınca üst seviye bir fx işlemci (örn. AXE FX) alıp kurulumu esnekleştirirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Buddha said:

Marshall Ma100C aldım uzun süre görürür beni.

Keske bi Jet City 20'lik combo falan alsaydin. MA100C aldik biz okulun studyosuna da, ben zerre sevemedim, sanki MG100 serisine devreyi ayni tutup transistorleri lambayla degistirmisler gibi bi hava vardi tonunda. Gerci ikinci el aldilar, belki arizali falan da olabilir ondandir bilemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Mino said:

Adanmış aletler orta vadede daha mantıklı bence.

TC nin Impact Twin'i var, Connect 48'den daha yeni nesil preampler içeriyordu misal. Ama sürücüleri ne durumda bilmiyorum. Sürücüler ideal değilse karttan randıman alamıyorsunuz çünkü, windows cephesinde durumlar karmaşık olabilir. Araştırmakta fayda var.

Efektleri yazılımdan da (örn. guitar rig, Amplitude) verebilirsin. Daha iyi bütçe çıkınca üst seviye bir fx işlemci (örn. AXE FX) alıp kurulumu esnekleştirirsin.

Ben sahsen ilacli (malesef, param olsa basicam alicam da o kadar plug-in'e parayi vermek icin evi satmak lazim ehah) Waves, PSP, ne bileyim Kjaerhus'un pluginlerini falan kullaniyorum efekt ihtiyaclarim icin. Waves yetiyor da artiyor hatta.

Simdi ilacli bulabilirsem Steven Slate Drums istiyorum aslinda, olmadi kartin sifirlanmasini bekleyip bi ara parayi basip alacagim komple full pack'i, adam dehset davul simulasyonlari yapiyor aklim almadi, Superior Drummer kullaniyordum daha iyisi yoktur artik diyordum ki beteri varmis =)

Bu arada adamin teki 2 ay once falan Fireface 400 satmis 1200 TL gibi bi fiyata, aglamamak icin zor tuttum kendimi =(
Sosyal ağlarda paylaş

Yok canim zaten mg ile kiyaslamadim, preamp ve poweramp lambali olunca daglar kadar fark yaratiyor tabiki. Ama o fiyata bi Jet City 20watt combo alabilirdin, her turlu ihtiyacini karsilardi, Soldano'nun yan firmasi zaten. Yine de hayirli ugurlu olsun tabi, begendiysen problem yok tabiki. =)

Bu kafayi siyiracagim param yok diye, cok yakinlarimda oturan bi adam Fireface 400 satiyor 1850 liraya, evi dolasmaya basladim ne satsam da para biriktirsem diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Steven Slate Drums'i sevemedim ben yav. Detayli olmasi guzel, ama ayni seyleri baya addictive drums ve superiorda da yapabiliyosun. Sound olarak en iyisi bence hala addictive drums. Superior, steven slate falan cok organik tinliyo. Ben butun kayitlarimda AD kullaniyorum, "davullari kim caldi?" diye soranlar oluyo ehueh. Alttaki linklerde baya demolari var. Funk pack'indeki Richard Bull - Pyramids cok basarili bence.

AD Funk
AD Indie
AD Reel Machines

Benim parcalar

Buarada RME pci cozumleri genelde masalarla coklu in/out olayi icin degilmi yav? Yani eminde degilim isin asli, pci modellerini hic arastirmadim aslinda. Ama o tarz modelleri de var olmasi lazim. Bence almisken external bi fireface daha iyi olur. Dedigim gibi semi pro bi studyo icin preamp olayini kapatmis oluyosun baya. Hemde mobility oluyo, istersen sahnede canli falan. Hani 3 verecegine 5 verip öyle bisey almak daha mantikli olur diye dusunuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Preamp e ihtiyacım olmuyor benim (evde sanal orkestra ve sentezleyicilerden başka işim olmayacağı için).

Ondan pcie çözümü hem gecikme hem de bantgenişliği (usb ve firewire 1x pci e ile bile kapışamıyor) için daha kullanışlı. giriş çıkışları arttırılabiliyor hem.

Başkalarına da hizmet vermek üzere kullanılsa zaten iyi bir AD DA çevirici ile AES bağlantılı kurulum (RME QS + HDSPe AES) daha mantıklı olurdu. Ama AIO benim için fiyat performans oranında çok daha mantıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...