Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigortası olmayan 213 lira ödeyecek

DoruK

Öne çıkan mesajlar

genel sağlık sigortası geliyor işte.
şimdi hepiniz sgk ile sigortalanacaksınız, devletin para koparma tadında çıkardığı bu yasa rahatsız etse de yine de devlet baba kar amacı gütmediği için makul sayılabilecek miktarda para alıyor.
GSS'nin yapmak istediği asıl hedefi sigortaları ve hastaneleri özelleştirmek,
o zaman göreceğiz bakalım, 35 tl'ye hastane kapısından girebiliyor musunuz :)
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Suark said:

öğrenciysen zaten sigortan var,
öğrencilik bittiyse 25 yaş ve kadınlarda evlilik diye bişi var sanırım o zamana kadar aileden yararlanabiliosun.

öğrenci sigortaları da kalkıyor artık yeni kayıt almıyorlar.

hayır bu değişmedi 25 yaşına kadar bütün öğrenciler annesi veya babası üzerinden bakılyor.
eğer öğrenci değilse 18 yaş üstüyse bakılmıyor o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Aluriel said:

anlamak istemiyorsun galiba. kime ne abi benim sağlık sigortamdan. neden zorla yapılıyor. istemeyen yapmasın sağlık sigortası da olmasın. doktora gittiğinde fatura kol gibi gelsin,

bu kafada olanları görüyoruz en ufak nezle olduğunda, bir yeri ağrıdığında sırf üç kuruş para ödememek için acil servisleri meşgul ediyor.

odiflame said:

çocuk üniversite mezunu ve işsiz. baba memur anne ev hanımı, dedelerinden kalma evde oturuyorlar. aylık gelirleri 2100tl. hesaplayın bakalım. baba zaten sigortalı primini yatırıyor.anne bundan yararlanıyor. çocuğun işi olmadığı için prim yatırmak zorunda. ortalma gelir yüzünden işin içinden çıkın. baba iki kere sigorta primi yatırmış olacak. hem kendisi ve anne için. hemde çocuk işsiz cocuğun için. zorunlu bu. hele 2 tane oğlun varsa ikiside işsiz ise sıçtın, anlatabildim mi? herkes ayped ayfonla yaşamıyor ülkemizde.

o iki oğlu da 30'ar lira civarında primle sigorta sistemine dahil olup herhangi bir hastalıkta binlerce lira tedavi masrafı ödemekten kurtulacak işte?
yok her biri 213'er lira ödeyecek sanıyorsan yanlış anlamışsın sen sistemi.

arkadaşım sen yanlış anlamışsın. dediğim örnekteki çocuk işsiz. kendisi 213 lira ödeyecek. zaten işsiz. işsiz kişi nasıl ödeyecek o parayı? doğal olarak ailesinden alacak o parayı. anladın mı? bir kerede anlasan dediğimi. hep 2 kere söylüyorum yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

genel sağlık sigortası geliyor işte.
şimdi hepiniz sgk ile sigortalanacaksınız, devletin para koparma tadında çıkardığı bu yasa rahatsız etse de yine de devlet baba kar amacı gütmediği için makul sayılabilecek miktarda para alıyor.
GSS'nin yapmak istediği asıl hedefi sigortaları ve hastaneleri özelleştirmek,
o zaman göreceğiz bakalım, 35 tl'ye hastane kapısından girebiliyor musunuz :)

abi ben bu olaya şöyle bakıyorum.

devlet bu sonuçta sosyal devlet olmanın gereğini yerine getiriyor. her vatandaşını sigorta sistemine dahil ediyor kısa vadede 30 liralarla aslında uzun vadede senin yararına olan bir şey.

her şeyden önce gerçekten artık ihtiyacı olanlar yeşil kart sahibi olacak. öyle bankada binlerce lirası, altında arabası, evi arsası olanlar değil.

düşün şimdi işsizsiz ama ayda 500-800 lira da harçlığın var.. aptallık edip ne olacak zaten kırk yılda bir hasta oluyorum mantığıyla sigorta sistemine katılmamak mı bu adam için iyi? ya da ayda bu harçlıktan 30 lria verip bugün en basit ameliyatın bile binlerce lira tuttuğu şu zamanda sigortalı olmak mı mantıklı?

sokaktaki adamın bu sisteme karşı çıkarken söylediği şu. "kırk yılda bir hasta oluyorum zaten, olursam parası neyse veririm" böyle saçma bir şeyle koskoca sigorta sistemine karşı çıkılır mı?

madem böyle düşünüyorlar çalışırken de prim ödemesinler sistemden çıksınlar hasta olduklarında artık gökten para mı yağar ne yaparsa bulsunlar öyle tedavi olsunlar diyesi geliyor insanın.:) bazı şeyler insanın bşına gelmedikçe kıymeti anlaşılmıyor.

doktor olarak belki sigortasız biri olmanın bir insana nelere mal olacağını en iyi gözlemleyenlerden birisisindir belki. yani uzun vadede düşünelim her şeyi.
Sosyal ağlarda paylaş

odiflame said:

arkadaşım sen yanlış anlamışsın. dediğim örnekteki çocuk işsiz. kendisi 213 lira ödeyecek. zaten işsiz. işsiz kişi nasıl ödeyecek o parayı? doğal olarak ailesinden alacak o parayı. anladın mı? bir kerede anlasan dediğimi. hep 2 kere söylüyorum yazık.

bu kişi işsiz ise evinde yaşadığı ailesinin geliri göz önüne alınıyor.
2100tl
anne
baba
2 çocuk toplamda 4 kişi
2100/4=525 lira
yani 30 küsür liralık primlerle sigorta sistemine dahil edilecek bu işsiz adam.

213tl olayı kıçını kaldırıp sgk'ya ya da kaymakamlığa gidip sisteme dahil olmayanlara ve bu sistemde geliri en yüksek olanların ödeyeceği prim. lol

bir daha oku bence her şeyi?
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış anlama ben de uzun vadede düşündüğüm için korkuyorum :) çünkü açıklanan GSS'nin her maddesini yaptılar, bu maddelerden biri de sağlığın özelleşmesi. özelleşme demek kar demek. özel bir sigorta baz olarak herkesten 80 tl alır, hastalığı olanlardan 200 tl alır. oysa devletin elinde olsa bu iş herkesten 50 tl vergiye halleder, gibi...
inşallah sosyalist bir yaklaşımla yapmıştır AKP (buna hiç inanmadım ama kusura bakma :) )

bu arada yeşil kart olayı çok iyi oldu, adam jipinden iniyor yeşil kart çıkarıyor, yazık günah yani, ihtiyacı olan o kadar insan varken
Sosyal ağlarda paylaş

abi şöyle düşün

bir ülke var ve hiç bir sigorta sistemine dahil olmayan milyonlarca insanlar var ve bu insanlar hasta olmaktan ve yüzlerce binlerce liralık masraflarla karşı karşıya gelmekten korkuyorlar. böyle milyonların olduğu kesin yani bu topikte de bir iki örnek işsizden(no offense lol) yola çıkarsak.

diğer yanda ise ististasız tüm vatandaşın sigorta sistemine dahil olduğu. geliri yoksa ya da ona bakacak kimsesi yoksa tüm primlerinin devlet tarafından ödendiği, ona bakacak kişi varsa ve belli bir miktar passive income varsa bu insanı çok cüzi miktarla sigorta sistemine dahil ediyorsun.

hangisi daha iyi?

adamın ağzında marlboro sigortasız dolaştığı bir ülkede yaşıyoruz ama bu adam bu sigarayı içip en ufak hastalığında para ödememek için acil kapılarını aşındırmaktan da çekinmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu abi kusra bakmayın da, bazılarınız, şunu "iyi şey" olarak görenler hakikaten çok boş insanlarmış ya. Yani boş derken hakaret olarak değil, "konu" hakkında bilgisiz, Türkiye'den kopuk, ülke gerçeklerinden birhaber insanlarmış. Bilgi boşluğu kastettiğim. Şu kanunu düşünen, tasarlayan, planlayan, onaylayan, uygulamaya koyan ve destekleyen kim varsa ağır hakareti hakediyor.

Böyle kepazelik olmaz artık, nereden sömüreceğini şaşırdı devlet, deprem vergisi kepazeliği, ötv saçmalığı, en son zamlar, abuk subuk artan petrol derken sonunda iş buna geldi.

Rezalete bak yahu, daha da acısı şunu "213 tl'yi ödeyin beyler 2 paket sigara az içersiniz" diye destekleyen insanlar var burada. Hayır elinin altında internet var, patide az çok konu takip ediyorsun, ne bileyim belli bir bilgi seviyesinde olman lazım böyle rezalet mi var? Bu kadar mı yabancısınız Türkiye'ye? 213 TL bir işçi için ne demek haberiniz var mı? Hele bir de karısı falan da var, düşün hesabı. 213 TL gibi ortalama bir işçinin, köylünün gözündeki çok ciddi bir parayı da "2 sigara parası" diye betimlemek ayrı bir komedi.

Sınava sokacaklarmış, başlarım öyle sınava. 300 lira gelir sınırı koymuş bi de adamlar. Keyfe bak.

"üniversite öğrencisi" diyor, öğrenci bu be insaf! "işsiz" diyor, adamın ağzına koyacak lokma için parası yok, sen ondan bunu kesiyorsun. Bir başka komedi de "sağlık harcamalarını cebinden karşılayan" diyo. Ulan adama hizmet vermiyosun, adam cebinden ödüyo, neyin parasını kesiyorsun adamdan?

Böyle bir kepazeliğe hakikaten akıl sır erdirilemezken savunanlar var.

Gerekiyorsa herkes sigortalı olmasın, zaten olmak istemeyene ne derdin var? Çalışanı zorla sigortalıyosun. E benim özel sigortam var, ona para veriyorum zaten, niye diye sorarsan daha kapsamlı, daha güvenilir. E o zaman niye zorla senin sigortana da para ödeyeyim?

Yetmezmiş gibi bu geldi.

Ha bir de "vergireröre" diyenler, devlet senin filminden alacağı 3 kuruş vergiye gelene kadar doğudaki elektrik ve su kaçaklarını halletse alacağı paranın haddi hesabı yok. Zaten dünya ortalamasının kat kat üstünde vergi ödüyoruz, %123 oranda vergi olan ürünler var bu ülkede, ötv denen deprem vergisi denen saçmalıklar var, hiç mi utanmıyosunuz hala vergi-fiş falan lafı etmeye? Baba parasıyla bilinçsiz harcamayla mı konuşuyorsunuz nedir? Hiç mi aldığınız bir ürünün ne kadarı vergiye gidiyor bakmadınız, hiç mi elinize bir bordro alıp kesintileri incelemediniz? elektrik su faturasında ne kadar vergi var hiç mi oturup bakmadınız? Bu kadar mı boşsunuz? Bu kadar mı cahilsiniz? Yazık hakikaten yani.

Kusra bakmayın biraz sert oldu, ama şöyle bir kanunu savunacak kadar bilinçsizliğe ve ülke koşullarını bilmeden sallama mantığına artık tahammül edemiyorum. Bilgisizlik değil bu, konu hakkında bilgin yoksa yorum yapmazsın, yanlış biliyorsan da kesin konuşmazsın. Bilgisizlikten öte bilinçsizlik var şu iddialarda.
Sosyal ağlarda paylaş

abicim evet haberi olmayanlara, başvurmayanlara 213 lirayı direk köklemek haksızlık, ileride başvurduğunda bu primin belirlenmesi gerek. doğru olan o.

ama bir işçi için ne demek demeden önce cidden eleştirdiğin o bilgisiz insanlar gibi konuşuyorsun.

asgari ücretle çalışan bir işçinin ailesinde evinde yaşıyan kişi sayısına bölünecek o gelir ve ona göre prim ödeyecek. bu da asgari ücretliler için devlet ödüyor demek oluyor.

ki zaten işçinin kendi sigortası olur, sigortasız çalışıyorsa da nüfus kağıdı ile sgk'ya başvurması yeterli. geliri 0 çıkacağından devlet ödeyecek primini.

şöyle bağırıp çağırmayın boşuna, hele ki insanlara bilgisiz falan hiç demeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

abicim evet haberi olmayanlara, başvurmayanlara 213 lirayı direk köklemek haksızlık, ileride başvurduğunda bu primin belirlenmesi gerek. doğru olan o.

ama bir işçi için ne demek demeden önce cidden eleştirdiğin o bilgisiz insanlar gibi konuşuyorsun.

asgari ücretle çalışan bir işçinin ailesinde evinde yaşıyan kişi sayısına bölünecek o gelir ve ona göre prim ödeyecek. bu da asgari ücretliler için devlet ödüyor demek oluyor.

ki zaten işçinin kendi sigortası olur, sigortasız çalışıyorsa da nüfus kağıdı ile sgk'ya başvurması yeterli. geliri 0 çıkacağından devlet ödeyecek primini.

İşçiden kastım kendisi için değil zaten. Yanlış anlaşılma olmuş sanırım?

İşçi var, karısı var, 2 tane de çocuğu var.

İşçi çalışıyor, sigortalı. Karısı çalışmıyor (ki genelde gündeliğe falan gitmedikçe çalışamzlar %80i falan evde oturur en az), çocuğu işsiz, iş bulamamış (milyonlarca örnek aile bulabilirsiniz herhangi bir fabrikada) e ne oldu? Kim ödeyecek karısının çocuğunun sigortasını? Çünkü işçinin maaştan dolayı "gelirsiz" gözükmüyor kendileri. 213 olmasına gerek yok, kaç olursa olsun, 50 lira olsa 150 lira eder üçü, 800 lira maaşla çalışan adam için maaşının 6da1'i civarı parayı oraya vermek demek oluyor o.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:
213tl olayı kıçını kaldırıp sgk'ya ya da kaymakamlığa gidip sisteme dahil olmayanlara ve bu sistemde geliri en yüksek olanların ödeyeceği prim. lol

bi sistem yaratıyorsun ve o sisteme adapte olmayanlara ceza veriyorsun olmuş bu.
Sosyal ağlarda paylaş

abi uygulamaya kötü demedim zaten ben, benim kızdığım yer illa zorlama olması. yapmak istemesem, seçme şansımın olmaması. ya yaptırmak istemiyorsa adam sağlık sigortası zorlamanın anlamı ne? ister 30 lira olsun ister 213 parasında değilim zaten ben. hiç almama seçeneği neden yok?

anlamak istemediğiniz nokta orası.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

abi uygulamaya kötü demedim zaten ben, benim kızdığım yer illa zorlama olması. yapmak istemesem, seçme şansımın olmaması. ya yaptırmak istemiyorsa adam sağlık sigortası zorlamanın anlamı ne? ister 30 lira olsun ister 213 parasında değilim zaten ben. hiç almama seçeneği neden yok?

anlamak istemediğiniz nokta orası.

Bu da ayrı bir konu, riski göze alırım, sigortamın olmasını istemem.

Ya da şirket sahibiyimdir mesela, özel sigortam vardır, devlete de gelirim oranında gereksiz para vermek istemem.

Bu zorlama ne yani?
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

throine said:

bi sistem yaratıyorsun ve o sisteme adapte olmayanlara ceza veriyorsun olmuş bu.
this

ha haklılık payı var kendimi şunu söylerken görebiliyorum:

hacı koyacan bu sistemi herkesi de geçirecen geçmeyene basacan ayda 200 lirayı sıkıyosa geçmesinler ondan sonra
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

ahmedinejad said:

İşçiden kastım kendisi için değil zaten. Yanlış anlaşılma olmuş sanırım?

İşçi var, karısı var, 2 tane de çocuğu var.

İşçi çalışıyor, sigortalı. Karısı çalışmıyor (ki genelde gündeliğe falan gitmedikçe çalışamzlar %80i falan evde oturur en az), çocuğu işsiz, iş bulamamış (milyonlarca örnek aile bulabilirsiniz herhangi bir fabrikada) e ne oldu? Kim ödeyecek karısının çocuğunun sigortasını? Çünkü işçinin maaştan dolayı "gelirsiz" gözükmüyor kendileri. 213 olmasına gerek yok, kaç olursa olsun, 50 lira olsa 150 lira eder üçü, 800 lira maaşla çalışan adam için maaşının 6da1'i civarı parayı oraya vermek demek oluyor o.

50 lira etmiyor işte o. eve giren resmi para asgari ücretse bu evde yaşıyan kişi sayısına bölünüyor. ne kadar çıkarsa bu da. şunun hesapla cetveli vardı bir yerde ona bakmak lazım.

ayrıca işçinin karısı ve öğrenci olan çocukları zaten işçinin sigortasına dahil. onlar için bir şey ödemeyecek.

çalışmayan ve öğrenci olmayan bir oğlu varsa mesela onun için ödeyecek. ki bu da hastalık anında ödemesi gereken milyarlar yanında hiç kalır sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

50 lira etmiyor işte o. eve giren resmi para asgari ücretse bu evde yaşıyan kişi sayısına bölünüyor. ne kadar çıkarsa bu da. şunun hesapla cetveli vardı bir yerde ona bakmak lazım.

ayrıca işçinin karısı ve öğrenci olan çocukları zaten işçinin sigortasına dahil. onlar için bir şey ödemeyecek.

çalışmayan ve öğrenci olmayan bir oğlu varsa mesela onun için ödeyecek. ki bu da hastalık anında ödemesi gereken milyarlar yanında hiç kalır sanırım.

Çalışmayan/öğrenci olmayan...

Türkiyede babası işçi olup da üni öğrencisi olanların oranına bir bakalım, bir de işsiz genç nüfus oranına bakalım, aradaki kesişimde ne var? Büyük bir oranda çalışmayan ve üni öğrencisi olmayan çocuklar.

Ha bunun bir de "kız"ı var, "kız çocuk çalışmaz evinde oturur" gibi mantıksal çıkarımların özellikle dar gelirli kesimde ne kadar etkili olduğunu unutuyorsunuz sanırım.

Bunlar şu anda da var mı? var. Ama bir şekilde kör topal idare ediyorlar. Zorla para kesilmiyor onlardan.

Daha iyi yapacaksan o parayı kaldıracaksın işte. Ya da herkes için iyice düşüreceksin.

Dediğim gibi madalyonun öbür yüzünde de özel sigortalılardan zorla para kesme durumu var.
Sosyal ağlarda paylaş

Olm ben yine bişey sorucam, armut piş ağzıma düş olucak biraz ama sdf

21 yaşımdayım, üni okuyorum, babam bağkur emeklisi, ama çalışmaya devam ediyor aynı zamanda. Şimdi benim herhangi biyere gidip kayıt olma zorunluluğum var mı?

Bürokratik işleri hiç sevmiyorum sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

gerçekçi bakmak gerekirse kız çocukları eğer okumuyorsa maksimum 20'ye kadar evlendirilmiş oluyor zaten o bahsettiğin gelir kesiminde. okuyorlarsa yine babalarının sigortasına dahil.

oğlan çocukları da eğer ciddi bir hastalıkları yoksa 18'den sonra sigortalı iş bulamıyorlarsa sigortasız kayıtdışı çalışıyorlar, onlar için büyük bir nimet olacak bu sigorta.

dediğim gibi dar gelirlinin ödeyeceği prim, hastane masrafları yanında hiç kalıyor o konuda bir sıkıntı yok.

ama şubat'a kadar başvurmayana 210 lira aylık dayamak insafsızlığın dik alası. aslında mahkemeye başvurulsa iptal edilir bu. eşitlik ilkesine aykırı duruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ben bizim aile şirketinde çalışıyorum ve çalışıyor gözüküyorum baya yıllardır da gerçi son 10 aydır çalışıyorum ama neyse,
şimdi bizim peder ssk ödüyor benim için sanırım. bizim de bu testi yaptırmamız lazım mı yoksa ssk sağlık sigortası olarak yetiyor mu onu ödemesi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...