Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş Görüşmesi Sonrası...

MrLevie

Öne çıkan mesajlar

Mighty_THoR said:

IK hiçbir zaman işe alma kararını veren birim değildir, ık sadece ayakçı. İşe alıma karar verecek olan, bölümün yetkilisi.

Bunu yeni gördüm, efsaneymiş.

İK'yı sadece senin düşündüğün kadarıyla ele alalım, sen sanıyor musun ki, yönetici o CV'lerin arasına dalıyor, teker teker inceleyip, kiminle görüşeceğine kendi karar veriyor.

O "ayakçı" diye hitap ettiğin kesim, tipi yamuk diyip başvurunu silebilir veya direkt olarak olumsuz cevap verebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:

İK'yı sadece senin düşündüğün kadarıyla ele alalım, sen sanıyor musun ki, yönetici o CV'lerin arasına dalıyor, teker teker inceleyip, kiminle görüşeceğine kendi karar veriyor.

O "ayakçı" diye hitap ettiğin kesim, tipi yamuk diyip başvurunu silebilir veya direkt olarak olumsuz cevap verebilir.

edit: buarada dedigin dogru ona diyecek bişe yok ama
yönetici ben bu adamı alacam dediginde ikcı hayır diyebiliyor mu
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Kurumsallaşmayı beceremeyen firmaların ik anlayışına bir yorum yapamayacağım ama ülkemizde yetişen mühendisler nasıl analitik bir eğitim alıyorlarsa artık ik'nın gereksizliğini lisansta aldıkları nispeten zor bir ders ile açıklamaya falan çalışan bir zihniyet var gibi.8-)

yok ben muhendis degilim, kamu yonetimi okuyorum. ama sonucta muhendislik yani, boru degil.

Gangren said:

işte ayakçı abi adamlar, tipi yamuk diye birini işe almıyosa gitsin ik cı olarak amele kahvesinden adam toplasın daha makul bir iş.

ama kahveye girince alacağı tepki bu olur insan kaynaklarının:

http://www.youtube.com/watch?v=5eEUkAhzhTM
Sosyal ağlarda paylaş

IK dediginiz baya bir is yapiyor

en basitinden IK'nin icinde maas / emeklilik / prim hesaplayan elemanlar oluyor, sirf egitim vermeyi bilen tipler oluyor, performans / evoluation vs islerini yapan oluyor, sirf dosyalama yapan oluyo, her departmanin faturalarini takip eden oluyo, expenselerinizi muhasebeye ulastiran oluyo - (ben en buyuk akaryakit firmalarinin birinde 2 sene IK'da calistim 5 kisiyle, ayni olcekte baska firmada ayni isi 14 kisiye yaptiriyordu PO)

is cok IK'da cogu da hammallik. asosyal duzgun konusmayi beceremeyen muhendislerin dilini cozen insanlar iste...

seni istanbul'da daha iyi maasli ofis isi varken tupras / gebzeye yollayan insan.
Sosyal ağlarda paylaş

İK kesinlikle kolay bir süreç değil.

Çalışan memuniyetinden tutun kariyer planlamasına, eğitim bütçelerinin oluşturulmasından tutun yetkinlik bazlı performans analizlerine kadar çok geniş bir yelpazede çalışyorlar.
360 derece gibi alt, üst, peer değerlendirmenin yapılması falan öyle kolay işler değil :)

İşin bordrolama gibi yasal süreci de var tabiki. Özellikle mavi yaka çalışanların olduğu firmalarda yasal takip de önemli.

Dışarıdan bakıldığında boş beleş bir iş gibi göründüğüne eminim ama :p
Sosyal ağlarda paylaş

CV eleme isi de tipe gore yapilmiyor tabi ki...

2 sene boyunca benim asil isim CV Pool olusturmakti. benim Pool'dan ise giren satiscilar 180% ortalama tutturdular, direk zam aldim vs.

hicbiri de isten ayrilmadi 3 seneleri falandi ben ayrilirken.
hersey de kurala kitaba gore yapiliyor...

ama mal ve hic is yapmayan IK'ci da cok.

2009'da mesela 15 kisiyle farkli aylarda sozlesme imzalamislar, ama sozlesmede yazilan isim o 15 kisi arasinda 1 kisiye ait falan. yalan dolan bisiler uydurup yeni sozlesme imzalattilar, hic sozlesmede hata yaptik gibi bir kabullenme de olmadi..
Sosyal ağlarda paylaş

abi cok garip isler bilmen gerekiyor hic kolay degil..

mesela bizim sirkette mavi yaka iscilerin bir cogu sendika iscisiydi, sozlesmeleri falan herseyleri farkliydi..

yok iste 300+ calisan olursa, temizlik vs. gibi calisanlari direkt yan sirketlere kaydirma vs. baya operasyonel isler de olabiliyor. vergiden 200.000 lira falan kurtariyosun, pipini opuyolar SIYO'LAR
Sosyal ağlarda paylaş

Allahın Gebze'sine İstanbul'dan bile gitsen adam sana "buraya kadar zahmet verdik" der, diyorlar. Takılma bile. Öyle bir durum olsa emin ol, o kadar yoğun adam suratına da bakmazdı. O kadar işi arasında sana vakit ayırıp görüşmüşse, o noktaya kadar olumludur. Ha sen ayrıldıktan sonra tekrar değerlendirmeye alıp olumsuz bir şey gözlerine çarpmazsa alınırsın muhtemelen.

İK işi zor iş. Hele ki eline yeterince iyi CV geçmiyorsa...
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:

Mighty_THoR said:

IK hiçbir zaman işe alma kararını veren birim değildir, ık sadece ayakçı. İşe alıma karar verecek olan, bölümün yetkilisi.

Bunu yeni gördüm, efsaneymiş.

Haklısın IK senin gibi okuduğunu anlamaktan yoksun insanların elenmesi görevini görüyor.

IK hiç bir zaman yöneticinin onaylamadığı adamı işe alamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

ZaugnaKhaldun said:

Rocket Internet, gpa'i 2.50'nin altında olan arkadaşımı aldı, rahat olun..

Bu çok büyük bi amatörlük örneği bence. Firmaya olan saygınlığı falan sildi süpürdü şu an.

abi neyi tartışıyorsunuz, biraz firmayı araştırın?

dediğim gibi bilmeden böyle firmalarda işe girmeyin araştırın az.

Sosyalmedya.co'yu pek sevmem ama özet geçmiş:

http://sosyalmedya.co/rocket-internet-zalando/
Sosyal ağlarda paylaş

İşe girmeyi düşünmüyordum zaten, denk geldim sadece. Ayrıca paylaştığın yazı da bayaa bayaa kolpa yani, ilkokul 5 terk.

Buna ek olarak, arkeoloji mezunu, genetik mezunu zart mezunu zurt mezunu adamların IK'da çalışıyor olması zaten IK'nın neden kötü olduğunu göstermiyor mu bizde? Al yani, gayet ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...