Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cudi'de çatışma

ovchinnikov

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

ya da toptan ekonomik devrim bölgede.

sence bölgede yıllardır yatırım yapan kişiler, devletler o ekonomik yaptırımları yaptırılar mı ?

yada sana bana yedirrilermi, kendileri mi yemeye çalışırlar ?

askeri olarak bu itlerin kökünü kazımadıkça ekonomi falan yalan orada
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

GERGE said:

sence bölgede yıllardır yatırım yapan kişiler, devletler o ekonomik yaptırımları yaptırılar mı ?

Senin deyiminle, "bu itlerin" üremesindeki en büyük etkenlerden birinin ekonomik anlamda geri bırakılmaları olduğunun farkında mısın?
Sosyal ağlarda paylaş

Rock said:

Karea said:

GERGE said:

Senin deyiminle, "bu itlerin" üremesindeki en büyük etkenlerden birinin ekonomik anlamda geri bırakılmaları olduğunun farkında mısın?

Geri bırakmak derken bir GAP'ın Türkiye'ye maliyetini açıklamak isteyen var mı? Sahip çıkılmayan GAP'ın? Valileri yollarda katledilen GAP'ın?
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

Bone said:

ne güzel bir ülkedeyiz abi.

sen adam gibi evinde oturup sakin bir yaşam varken,
bilerek ve isteyerek dağa çıkıyorsun. şehirdeki insanların ırzına geçip, bombalayıp, yakıp yıkıyorsun,

şuraya kadar tsk'yi mi anlattın?

alakası?

tsk vatandaş olarak yaşamak varken dağa çıkıp sonra şehirlerde insanların geçeceği yere bomba/mayın dizip, otobüsteki ve çarşıdaki insanları yakıp,
buna da "barış mücadelesi" mi diyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Verilen elektrikle, kaçak kullanımla saatlerce örnekler verilir bu kulvarda.

"roket adam" said:

Masquerade said:

firatnews halki canli kalkan olmaya davet etmis. demek ki dogru bisiler yapiyoruz. (tu)

aynı düşüncedeyim. demek ki hakkaten mevzu var.

Umarım dediğiniz gibi olur valla =/

Birde kimyasal diye ağlamışlar. Ordu kimyasal kullanma niyetinde olsa bunca yıldır dağlarda parazit gibi üreyebilir miydiniz be?
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

tamam gerge paşa, anında yıkıyoruz.

hala ekonomi diyenler var bir de şaşıyorum...

gerge'nin bahsettiği ekonomi baya önemli bir faktör
(bone'un anlattığı gibi değil dese de aslında başka topiclerde değindiğim olaylardan biridir o da)

doğuda köylerde aşiret ağaları var, toprakların ve insanların sahibi.
onlar istediği zaman varsın, istemediği zaman yoksun.

pkk'nın türkiye'de halen bir yer ediniyor olmasının en önemli sebebi.
aşiret ağası pkk'yı destekliyor, onları ortadan kaldırmadığın sürece de halkı manipüle etmeye devam ediyor.

chp bi dönem aşiret sistemini kaldırıp halkı ekonomik bağımsızlığa kavuşturmaya çalışmıştı ama başarılı olamadı.
eğer onu sağlasalardı, pkk bölgede bu kadar büyük bir güç olamazdı.

ayrıca ekonominin eğitim açısından da önemi var.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

gerilla adamların savaşma taktikleriyle alakalı bişey.
bunlar gerilla olmanın yanında bir de teröristler. sen bunlara terörist demek yerine gerilla dersen başka yere çekmiş olursun.
bunda da herkes gibi ben de art niyet ararım.

+1
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Kendi kafanızdan gerilla tanımı uyduruyorsunuz.
http://en.wikipedia.org/wiki/Guerrilla_warfare

Kimse kendi kafasından gerilla tanımı uydurmuyor. Gerilla savaş tekniklerinin wikisini atıp aha bu adamlar gerilla diyorsun. Gerilla şeklinde savaşmak seni kanunlar önünde gerilla yapmaz.

Savaş kanunlarına göre gerilla gibi savaşmıyorsan hukuğun önünde gerilla değilsin.

Her eline silah alıp dağa çıkan gerilla olamıyor.

legality of guerrilla forces under the laws of war

Like all fighters, guerrillas have different rights depending upon whether the armed conflict is international or internal. Under the Geneva Conventions of 1949, a person fighting in irregular forces, often the kind of fighter we today would regard as a guerrilla, is considered a lawful combatant in an international armed conflict provided that he fights under certain specified conditions. The importance of being a lawful combatant is twofold. First, if captured by opposing international forces (not by his government), he may not be prosecuted or punished for taking part in combat. Second, he must be treated as a prisoner of war under applicable international rules.

In order to be granted the privilege of being a lawful combatant, the fighter must, however, observe four rules:

1. Be commanded by a person responsible for his subordinates; this requirement is intended to ensure that irregular forces have a structure of command and discipline capable of following the laws of war.

2. Wear a distinctive sign or article of clothing visible at a distance in order to indicate that he is a combatant and a potential target who may lawfully be attacked by opposing forces; this provision is for the protection of noncombatant civilians.

3. Carry his weapon openly to indicate his combatant status and to distinguish fighters from the civilian population.

4. Observe the laws of war.

Sosyal ağlarda paylaş

Rock said:

Karea said:

GERGE said:

bu itlerin ekonomik anlamda ileri gitmesinin sonunda kimin cebinin dolacağından ve kime mermi bomba roket şeklinde geri döneceğinden de haberin var mı acaba ?

orda yaşayan adamın cebindekini zorla almıyor mu pkk ?

edit : yada ekonomik olarak çağ atladık orda diyelim ciddi ciddi orda yaşam kalitesi artacak falan diye düşünebilecek kadar safmısın acaba ?
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

Rock said:

Karea said:

GERGE said:

bu itlerin ekonomik anlamda ileri gitmesinin sonunda kimin cebinin dolacağından ve kime mermi bomba roket şeklinde geri döneceğinden de haberin var mı acaba ?

orda yaşayan adamın cebindekini zorla almıyor mu pkk ?

edit : yada ekonomik olarak çağ atladık orda diyelim ciddi ciddi orda yaşam kalitesi artacak falan diye düşünebilecek kadar safmısın acaba ?
zaten büyük şehirlerde hizmet/eğlence sektörü adamların elinde artık, paraların nerelere gittiğini de görüyoruz. doğu gelişmiyor diyen şerefsizler bunlar, doğudan batıya para getirip parasını katlayan ama geri dönüp doğuyu geliştirmeye burun kıvırıp pkk'ya para akıtan tipler.
Sosyal ağlarda paylaş

Devletin görevi yalnız o ekonomik rahatlığı sağlamak.Ha şerefsizler çıkıp bu ekonomik gücü pkk ya finanse etmeye çalısacaktır e onu engellemekte yine devletin görevi.Ordaki halkın bir günahı yok yani pkk ya kızıp yanlış insanları cezalandırmanın manası yok.

Ama pkk ya karsı içinde en ufacık bi sempati bile besleyen adamı yine devletin yok etmesi(hapis/sınır dışı/infaz farketmez) gerekir ki orayı finanse ederken o mali yükü karşılayacak insanlar isyan etmesin şerefsizleri besliyoruz diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

calimero said:

tamam gerge paşa, anında yıkıyoruz.

hala ekonomi diyenler var bir de şaşıyorum...

gerge'nin bahsettiği ekonomi baya önemli bir faktör
(bone'un anlattığı gibi değil dese de aslında başka topiclerde değindiğim olaylardan biridir o da)

doğuda köylerde aşiret ağaları var, toprakların ve insanların sahibi.
onlar istediği zaman varsın, istemediği zaman yoksun.

pkk'nın türkiye'de halen bir yer ediniyor olmasının en önemli sebebi.
aşiret ağası pkk'yı destekliyor, onları ortadan kaldırmadığın sürece de halkı manipüle etmeye devam ediyor.

chp bi dönem aşiret sistemini kaldırıp halkı ekonomik bağımsızlığa kavuşturmaya çalışmıştı ama başarılı olamadı.
eğer onu sağlasalardı, pkk bölgede bu kadar büyük bir güç olamazdı.

ayrıca ekonominin eğitim açısından da önemi var.

ağbiiiiiiii, ne kadar bölge gerçekliğinden uzak yaklaşımlar yahu.

Birincisi, neden aşiret ağaları var hala orada? Suç oradada mı örgütün?

İkincisi, aşiret ağası pkk'yi destekliyormuş. Sanıyorum bunu imzam yapıcam. Uzun süredir bu kadar gülmemiştim. Sedat Bucak fln kimdir bir araştır istersen. Bölgede neredeyse herkesin bir aşirete bağlı olduğu aşikar ve mevcut milletvekilleri arasında (bdp) aşiretlerin önde gelenlerinden var. fakat aşiretlere asıl destek örgüte karşı devletten gelmiştir. Pkk'nin bu kadar destek almasının (özellikle ilk dönemlerde) en önemli sebeplerinden biri de zaten aşiretlere karşı savaş açarak başlamış olmasıdır. İlk dönemlerinde dini ve tribal yapıları yıkmak için oldukça güçlü mücadele vermiştir. Ha tabi şimdilerde dini de kullanıyorlar aşiret mantığını da yeri gelince söylemlerinde. Ama söylemde Tayyip de en büyük Atatürkçü değil mi?

Bir de Kayseri'nin doğusuna geçmeyen arkadaşlar, siz mi bileceksiniz yahu adamların derdinin ne olduğunu? Hayır yani benim de söz söyleme hakkım yok sizin de. Adamlar kültürel haklarımızı istiyoruz; anadilde eğitim vs diyor. Sizler "Hayııırrrrr ekonomi sizin derdinizzz!!" diye kendinizi paralıyorsunuz. Ben şahsen bir Marksist olarak örgütün ve genel olarak Kürt hareketinin yönelimlerinde düşüncelerinde ciddi yanlışlıklar olduğunu düşünüyorum ve Marksizm temelinde mücadele vermedikleri için onların mücadeleleri benim mücadelem değildir. Zaten öyle olsa şimdi klavye başında değil dağda olurdum. Ancak, ben her ne kadar düşüncelerini beğenmesem, ya da eleştirsem de; Kürt halkı bu insanları (bakın kürtlerin bir kısmı fln değil, Kürt halkı. Oy oranları ortada, bütün halkı temsil etmeseler dahi çoğunluk onlarda) destekliyor bu düşüncelerin arkasından yürüyor.

Bu durumda bana da eleştirmek dışında malum eylem düşüyor. Ben yapılanın ya da izlenen yolun yanlış olduğunu ideolojik açıdan söyleyebilir, bunları eleştirebilirim. Ancak bu, o insanların söylediklerinin, eylemlerinin, ideolojilerinin hatalı olduğunu göstermez. En azından hatalı olsa da benim karışma, onlar adına karar verme hakkım yoktur.

Son iki paragraf, herkes için olmakla birlikte daha çok Gerge içindi...
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...