Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

uçan spagetti canavarına sahtekar desem

nutella yerim

Öne çıkan mesajlar

Ne diyorsun şampiyon? Müslüman biriyle yap kuranda ne yazdığı tartışmasını.

Konu gayet geyik gidiyordu. Sonra biri newfag'e başladı, sonra sureler uçuştu. Rahat olun diyorum. Din kitaplarında aslında ne denmek istediğini anlayabilen var mı da "sen yanlış anladın, ben doğru anladım" hesaplaşmasına girdiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

Din olgusunun en kötü yanı ahlak kavramını tekelleştirmesi,din oldugu sürece de bu ötekeleştirme sürekli olacaktır,aids icin aidsliler suclayamayacagın gibi din icin de "aslında din iyi de inananlar kötü,bokunu cıkarıyorlar" demek yanlış fikrimce.

internet gibi herkesin agız ishali olmuşcasına aklına gelen her şeyi yazdıgı bir ortamda bile 2-3 laf bu kadar tepki alıyorsa ortada bir sıkıntı var demektir.

dini duyguları zedelenen arkadaşlardan özür diliyorum sosyal bir deney farz etsinler şu başlıgı.

şurda 2 kelime yazdık yemedigimiz laf kalmadı,yok nick üstünden laf sokmalar,yok imzan şöyle ebeleübele demeler,ne fanatizmimiz kaldı ne ateizmimiz.

günde 5 kere sokakta allah var diye bangır bangır bagırıp da "yav din sanki sacma olabilir" argümanını görünce "dini duyguları zedelenen" arkadaşlardan tekrar özür dilerim,fanatizm yaptım evet eheheh.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Suark said:

@myshkin
nerde yazıyor abi o, direk muattab olayın der

"Onlar, kendileri gibi inkâr etmenizi (kâfir olmanızı) ve böylece onlarla bir (aynı seviyede) olmanızı istediler. Artık Allah'ın yolunda hicret edinceye kadar onlardan dost edinmeyin. Bundan sonra eğer yüz çevirirlerse o taktirde onları nerede bulursanız yakalayın ve onları öldürün. Ve onlardan dost ve yardımcı edinmeyin." nisa 89

" Fitne tamamen yok edilinceye ve din (kulluk) de yalnız Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın. " bakara 193

40 kere açıklandı şu. hala millet bunu anlatıyor. tellam.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

ahmedinejad said:

savaş zamanı adamları sevin diye ayet gelecekti pardon.

Evet, o yüzden beni reddederlerse onları öldürün diye geldi dimi.

mevzuya cevap veremeyince başka tarafa yönlendirme. ok.

uğraşamam valla bu konulara merakı olan adam açıp patiden öğrenmez, sittin tane kaynak var. türlü türlü yorumu var.

hadi eyvallah makarna yapıyorum bu arada cidden brb sdfgs
Sosyal ağlarda paylaş

onlar yorumla olan şeyler. sırf kuran yetmiyor işte, hadis kıyas şu bu lazım kitapta yazan kuralı uygulamak için. o yüzden 40 tane mezhep ve görüş var ayrı ayrı.

müslüman buna süper bir şey der, başkası bu ne be der. ama olan bu.

kimi çıkıyor cihad ayetlerine göre intihar bombacısı olup sivil öldürüyor, kimisi de diyalogcu oluyor tam tersine kimseye zarar vermiyor.

kur'an da bunu istiyor aslında. bu yüzden geniş kitlelere hitap eden bi kitap.
Sosyal ağlarda paylaş

@Myshkin
İngilizce çevirisini bulabilirsen okumak isterim makaleyi.
Xunn ve emanetin tartışmasına bende giriyorum.

Öncelikle modern dinlerin etkisini insanların cahilliğine,kültürlülüğüne veya ''kaliteli insan'' , ''kalitesiz insan'' gibi idealist kavramlara bağlıyan hiçbir düşünceye katılmıyorum.
Neden katılmıyorum ? Çünkü din insanların ihtiyaçlarından , doğa ve toplumla ilişkilerinden doğmuştur.
''Cahillik'' ifadesinin geçerli olucağı kısım yani insanın doğaya bağımlılığı ve aslında kontrol edemediği ve anlıyamadığı doğa güçlerini,kurban vererek,dua ederek,ayinler düzenliyerek..vs kontrol etme arzusu modern toplumda değişmiştir.
Dini görüşlerin çıktığı ikinci kaynak bireyin toplumla ilişkisi yani toplumsal ilişkilerin bütünlüğüdür.Bu toplumsal ilişkiler toplum içindeki bireyin karşısına daha büyük bir güç olarak konulan bütüne bağımlı olduğunu gösterir.Bu bağımlılık ve aciziyet daha yüce bir varlığa sığınma güdüsü yaratır.Toplumda sınıflar arası çelişkiler öne çıktığında dini anlayışların kaynakları alabildiğine artar.Dini anlayışlar egemen sınıfın ezilen sınıfı itaate sevketmekte kullandığı bir araca dönüşür.Burda insanın tepkisi duygusaldır.Sadece üzerindeki tahakkümden sığınıcak bir liman arar.Çok entellektüel bir insanda bu sınıf çelişkisini hissettiğinde duyguları tarafından basireti bağlanıp tanrıyı kabul etmek sonra da sığınmak istiyebilir.
Biz dini doğuran sosyal şartları değiştirmediğimiz sürece yani sınıfsız ve sınırsız bir topluma geçiş yapmadığımız sürece , dünyada adaletsizlikler ve bu adaletsizliğe karşı çaresizlik olduğu sürece dinde olucaktır.Bu insanı okulda eğiterek çok bilgili yetiştirerek veya kültür bombası yaparak aşılıcak bir durum değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

blabla

Din olgusunun en kötü yanı ahlak kavramını tekelleştirmesi,din oldugu sürece de bu ötekeleştirme sürekli olacaktır,aids icin aidsliler suclayamayacagın gibi din icin de "aslında din iyi de inananlar kötü,bokunu cıkarıyorlar" demek yanlış fikrimce.

internet gibi herkesin agız ishali olmuşcasına aklına gelen her şeyi yazdıgı bir ortamda bile 2-3 laf bu kadar tepki alıyorsa ortada bir sıkıntı var demektir.

dini duyguları zedelenen arkadaşlardan özür diliyorum sosyal bir deney farz etsinler şu başlıgı.

şurda 2 kelime yazdık yemedigimiz laf kalmadı,yok nick üstünden laf sokmalar,yok imzan şöyle ebeleübele demeler,ne fanatizmimiz kaldı ne ateizmimiz.

günde 5 kere sokakta allah var diye bangır bangır bagırıp da "yav din sanki sacma olabilir" argümanını görünce "dini duyguları zedelenen" arkadaşlardan tekrar özür dilerim,fanatizm yaptım evet eheheh.

Abi ben gelipte bu ateistler ne kadar aptal insanlar, hepiniz cehennemde yanacaksınız lololol diye topic açsam nasıl tepki alırım? Sen gidip arı kovanına çomak sokupta tepki aldığın zaman triplere girmen baya çocukça. Sokağımdaki lamba beni rahatsız ediyordu gittim önce muhtara şikayet ettim sonra belediyeye dilekçe verdim hiç bişi olmadı bende taşla kırdım aazını burnunu lambanın artık yanıp yanıp sönmüyor. Sende git çok yüksek ayarını değiştirin de ezan sesinden rahatsız oluyorsan. Madur olduğuna inanıyorsan mantıklı merciilere başvurarak bu maduriyetini gidermelerini talep edebilirsin. Kimse sana defol git pis münafık demez. Ha gelirde burda trololol yaparsan elbet senin yaptığına karşı gelecek birileri vardır. Baya basit mantık.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...