Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rakamlarla Türkiye'nin 8 Yılı

Lord_Argos

Öne çıkan mesajlar

"roket adam" said:

dasaaa said:

abi eğlence için infographics hazırlayan bir ajans kuralım.

adam gibi analiz ile bakalım bunlara lan.

böyle yavan ve düz data ile ne karşılaştıracaksın ki zaten.

Katılıyorum, bence de yorum yapmak için fazla yüzeysel. Bu tablodan ülke gidişatı ile ilgili yorum çıkarmak fazla Yılmaz Özdil kaçıyor ya.

Oha özdil övücü team yapıştırmamış ensene henüz
adamın üstünden hafif de olsa espri yapmak yasaklandı hacılit bilmiyo musun? Hemen dövüyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

benim bordrodaki her ay artan vergiye nasıl bir açıklama getirceksiniz onu merak ediyorum

not: hayır maaşım her ay artmıyor

sonradan cevapladılarmı bilmiyorumda brüt maaşdan kesilen gelir vergisinde gelir vergisi matrahı toplanarak gidiyor,topalm arttıkça kesilen gelir vergisi oranı artıyor brüt üzerinden gidiliyor.9.400 du sanırım ona kadar %15 sonra 20 falan diye gidiyor.tablo şu
GELİR VERGİSİ TARİFESİ (2011) (ÜCRETLİLER)

9.400 Türk Lirasına kadar
%15

23.000 Türk Lirasının 9.400 TL.si için 1.410,00 TL, fazlası
%20

80.000 Türk Lirasının 23.000 TL.si için 4.130,00 TL, fazlası
%27

80.000 Türk Lirasından fazlasının 80.000 TL.si için 19.520,00 TL, fazlası
%35
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

borçtan niye bu kadar korkuyorsunuz ki?

o borcu karşılayacak kaynak olmadığından olabilir mi?

türkiye de ar-ge ne durumda, ihracat ne durumda, ihracat kalemleri içinde ithal kalemlerinin yerinin oranına bağlı olarak ithalata bağımlı ihracatımız ne düzeyde

son 3 ayda sihirli bir değnekle düzeltilmediyse bombok durumdayız

şu anda inşaat sektörü canlı diye piyasada para dönüyor ama çok yakında 80lerin ingilteresi, günümüz ispanyası ve yunanistanından daha farklı bir konuma gelmemiz çok uzak bir gelecekte değil
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

bazı şeylerde hükümeti yerden yere vurun da
şu iki şey hakkında;
cari açık ve bankalara olan borç konusunda burada millet suçlu.

Devamlı tüketiyorsun hacı daha ne olucak? Böyle bir ülkede cari açık ve kredi kartı borcu olmayacakta nerede olacak? Götünde donu yok ama elinde 2k liralık telefon bakiye sıfır dolanıyor millet sokakta.

Sorsan AKP'nin suçu RTE'nin suçu he lol

yanlış, sokaktaki normal vatandaşın cari açığa etkisi %10 bile değil burada esas etkileyici kalem sanayi malı ithalatı, bizim ihracatımız da çoğunlukla ithalata bağlı olduğundan ihracatımız arttıkça italatımız da oransal olarak artıyor

kredi için kredi veren kuruluşların sorumlu olması mantıklı bir yaklaşım
Sosyal ağlarda paylaş

huun valla 5-6 yıl önce bitrmemeizin sebebini geçende şimşek çok güzel açıkladı;
1999 depremi için toplanan özel iletişim vergisinin o bölgenin kalkınması ve yeniden yapılanması yerine yol yapımına okul yapımına harcdıklarını söylemesi bile yetti

bu ülkede kaynak kullanımı etkin değil, hükümet elindeki kaynağı uzun vadeli getiriler sağlayacak kalıcı yatırımlara değl daha kısa vadede sonuç veren, elle tutulan ve sokaktaki adamın gözünü boyayacak yatırımlara kaydırıyor.

sadee istanbulun değil marmara bölgesinin üstündeki yükü kaldıracak çalışmalar yapmak yerine istanbul içinde bir istanbul daha yapma planlarıyla geliyorlar neden? çünkü elle tutulur gözle görülür peki getirisi nedir? 0, sıkıyorsa geleceği olan sanayi kollarını sübvanse etsinler, tekstile aktarılan destekleri biraz da buralara versinler, bölgesel kalkınma çalışmaları "gerçekten" yapılsın, mesela konyada bir silikon vadisi neden olmasın? katma değeri yüksek projeler geliştiren çocuklar aselsanda roketsanda silah üreteceğine yeni üretim teknikleri geliştirsinler, daha etkin daha verimli kaynak kullanımını sağlayacak teknolojileri araştırsınlar

bu ülke istanbula bir kanal daha açarak gelişmez, ar-ge ile gelişir, elin araı bile bunu anladı milyar dolar döküyorlar, abd den avrupadan bilim insanı çekmeye çalışlıyorlar bizimkiler don gömlek yapsın, yol yapsın, mütahhitçilik oynasın
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

ekonomiye ölçek atlatmak için çarpan etkisi güzel bir silah. imkan oldukça bol bol kanal açmalıyız.

dediklerin genel olarak doğru bunun dışında. insanımız becerikli ve cesur; ama makro ölçekte çok organize değiliz. düzelir düzelir, onlar da düzelir.

işte silah ticareti ile abd'nin şu andan olduğu duruma gelirsin, en büyük hatayı silah sanayiine abanarak yaptılar, şu anda abd nin katma değeri yüksek ürün üretimi cüzi miktarlarda, ellerinde kalan tek şey doların düna parası tadında takılıyor olması ama şöyle de bi tehlike var, Çin

çin bugün yuan'ın rezerv para olması için büyük çalışmalar başlattı, diğer ülkelerin merkez bankalarının yuan rezervlerini arttırmak için lobi faaliyetlerindeler, en büyük üretici onlar ve daha da kötüsü eskiden sadece üreten, kopyalayan ama tasarım yapmayan çin geçtiğimiz aylarda 3 arklı patent davası açtı, bu büyük bir haber keza artık çin ar-ge yapmaya başlamış. gelecekte avrupadan, abd den tasarım konunsunda bağımsız olduğunu ilan edebilecek.

türkiye'ye dönersek yeniden, eğer ki biz inşaat sektörüyle durgunluktan çıkalım (ki öyle bir şey yokmuş) ekonomi kalkınsın (ki kalkınmı şbir ekonomimiz de varmış) istiyorsak evet doğru ama bu inşaat işleri lüks evler yaparak değil üretim tesisi inşaatıyla yapmalıyız ki o yapılan binaların içi makinelerle işçilerle dolsun ve oralardan katma değeri olan mallar çıksın

yol, kanal, ev yaparak ancak savaş sonrası durgunluk ekonomisinden çıkarsın, oradak itemel mantık da insanlar alış veriş yapabilsin, piyasa açılsın ve ortada bir nakit akışı olsun, yani geçen senelerde başlatılan ve oldukça komik olan "alın verin ekonomiye can verin" kampanyası gibi

yani sevgili huun durum böyle, ileride sadece bizi değil avrupayı ve abd yi de bekleyen büyük bir tehlike var, bu sorunu aşmanın çözümü uzun vadeli projelerdir kısa günün kârı kafası değil
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

yani sevgili huun durum böyle, ileride sadece bizi değil avrupayı ve abd yi de bekleyen büyük bir tehlike var, bu sorunu aşmanın çözümü uzun vadeli projelerdir kısa günün kârı kafası değil

kimsenin umrunda değil ki kurtarmak.

dikkat ettiysen sadece türkiye de değil, dünyada da kısa günun karı kafası esiyo. yardım paketleri ve sürekli para basmakla hiçbişeyin çözülmeyeceğini anlamak için ekonomi bilgisine bile gerek yok.

engineered collapse deniyo buna, mevcut sistem bi transition sistemi aslında (transition economy değil). 1900lerin başından beri mevcut olan düzenin yerine yenisini getiricekler, bilmiyoruz tabi ne olduğunu. Euro zone kurulurken çökeceği belliydi, sen al bi sürü farklı ülkeyi tek bi currency'e bağla, regüle izni de verme. US'in intihar denebilecek monetary policy'leri zaten bariz. Çin'de artık hayattan nefret etmiş bir toplum var, en son bi köy isyan etti resmen. halkın yaşam kalitesi burdaki bi sokak köpeğinden bile daha düşük, o yüzden çinin de en büyük zayıflığı en büyük gücü aslında. ufak bi kıvılcım, halk ayaklanması yuan'ı itin g.tüne sokar.

türkiye zaten dipte, burdaki çoluk çocuğun ekonomi iyi saçmalıklarını tartışmaya bile gerek yok sanırım. bence türkiye iyi mi kötü mü den ziyade ne kadar sürede ekonomik melt down'a giricez onu tartışmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Burada yorum yapan bazi arkadaslara agzimi biraktim baska tarafimla guldum. 100 kisinin calistigi orta duzey bir sirketin isvereniyim. Avrupa, Amerika ve bir kac ortadogu ulkesi dahil hazir giyim ihracati yapiyorum. Tekstilciyim yani, hukumetin ekonomik politikasiyla alakali yorum yapabilecegim tek sey su, hukumet adam calistirmamam icin elinden gelen herseyi yapiyor. Tekstil 3. dunya ulkelerinin isiymis yapmamamiz gerekiyormus vs. Bu adamlar bi acip baksinlar kac tane insan bu sektorden ekmek yiyor diye. Incir cekirdegi kadar destek olmadan almamamiz gereken riskleri alarak hayatta kalmaya calisiyoruz. Bugun variz yarin ne olacagimiz belli degil. Izmir ticaret odasinda iyi bir duzede faal bir insanim, her toplantiya gidip geliyorum. Insan calistiran tek bir sektorun iyi durumda oldugunu gormedim. Hukumet politikalarina gore para kazanmak istiyorsan alip satman gerekiyor, baska ne yapiyorsan yap hayatta kalma sansin yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

CthuLhu said:

1999 yılında 6,5milyar olan ev şu an 180milyar. alt tarafı bir ev fiyatı bu kadar artıyorsa borç da o kadar artar normaldir.

olusmakta olan bi konut baloncugu var, patladigi zaman buyuk ihtimal ekonomide patliycak eheuehu

evler ucuz olursa toki nasıl iş yapıcak ;)
Sosyal ağlarda paylaş

Ev konusunda salaklık hepimizde. Emlak piyasası bu kadar şiştiyse sorumlusu biziz tamamen. Kıçıkırık evlere sırf muhiti biraz düzgün diye öküz gibi paralar bırakıyoruz, birbirimizle yarışıyoruz ve piyasayı yükseltiyoruz. Biçok yerde kiralar hayvan gibi çünkü dairelerin boş kalma gibi bi durumu yok. 1k çekseler atlıyoruz. Evin ederi nedir diye bakan yok çoğu zaman.

E haliyle ne satıcılar ne aracılar "yav çok döşedik galiba biraz indirim yapalım" diye düşünmüyorlar. Ne versek alıyo lan bu kerizler diye kaktırmaya devam.

Bunu diyen adam olarak ben de çük gibi bi eve çok da über olmayan bi bölgede (Bursa/Görükle) eşyalı diye 650 lira kira veriyorum mesela. Niye, çünkü piysa zamanında bu seviyeye getirilmiş. Abi çok para dediğim zaman emlakçı "bol şans" çekebiliyor, çünkü millet sıraya giriyor kiralık daire için. Ben de el mahkum tutuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
yeni başlık açmayayım dedim, en güncel ekonomi temalı başlığa atladım.

bana birazda fazla abartıyor gibi geldi, daha iyi anlayan birileri yorumlar herhal

Ankara's "Economic Miracle" Collapses

Markets have already anticipated a sudden turnaround in the Turkish economy. The Turkish lira (TRY) fell by a quarter between November 2010 and September 2011, making it the world's worst performing emerging market currency.[3] The stock market has fallen in dollar terms by 40 percent, making Turkey the worst performer after Egypt among all the markets in the MSCI Tradable Index during 2011. (See Graph 1 for Turkey vs. emerging markets.) And most analysts now expect that the cyclical slowdown will uncover deep deficiencies in Turkey's labor force and infrastructure, leading to a prolonged structural slump rather than a passing recession.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...