Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Google vs Pirates

GERGE

Öne çıkan mesajlar

trollsavar said:

Yukardaki WOT.

OH BABY.

Bir converse ayakkabıyı 2 gün sokakta içine eder giyersen değiştirmezler. Ama bi gömlek aldın denedin iydin beğenmedim büyük bi fdirmaysa ağlamadan değiştirir.

İkincisi kitap mevzunbda kimse karışmöıuyo istiyosan oku bitir. Ama 5 dolar için kitabı orda okumaksa amacın zaten kütüphanede okursun.

Oyun çalmak değil mevzu mesela Rage oyununu korsan yaptın aldın kurdun denedin o berbat yırtılma efektinbi gördün almadın. Suç mu bu? Review var bilmemne diyosunda her sistemde her configürasyonda aynı değil ki. Ben mesela Skyrim lowda oynanır felan diyodum Highda çatır çatır oynandı. Aldım oynadım bitirdim. Bundan söz ediyorum. Eskiden demo diye bişi vardı nedense oyun şirketleri onuda kaldırdı artık deneyemiyoruz bile. Çoğu oyun aşırı boktan ve verilcek paraya deymicek oldupundan büyük ihtimal. Mesela NFS On the Run denen oynu bilsem bu kadar berbat almazdım.

Yanlı ve yanlış reviewları okumaktansa dl eder dener beğenirsem alırım. Steamimde bi sürü hiç install bile etmediğim oyun var. Eskiden param yokken korsan alıp bitirdim ama hastası oldupğum oyunnar. (Mesela Vampir the Masquarade Bloodlines)(Bide fallout 1 2 packi cıksada alsam diyorum )
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca sürekli aynı şeyi sölüyorum.

Eğer bi insan yaptığı müziği, resmi, filmi para için yapıyosa sanatçı denilmesin abi ona. Bu kadar basit. Böle bi anlaşma yapalım. Mesela ben bu adama saygı göstermek zorunda felan olmiyim. Para için yapıyo parası neyse verir dinlerim diyim. Para ile yapan tüccar olsun, parasız yapan sanatçı olsun o zaman eyvallah.

Ama Metallica 150 milyon dolarlık evde otururken 3 tane mp3ünü download eden kadına 21 milyon dolarlık dava açıyosa yemişim onun sanatınıda bilmemnesinide. Bildiğin leş tüccar.
Sosyal ağlarda paylaş

Mesele deneme meselesiyse D&R da falan adamlar koltuk bile koyuyorlar. oturup istediğin kitabı istediğin kadar okuyabiliyorsun ben bir kaç kitabı hiç satın almadan d&r da okudum. Dostta ayakta dikilip 1 saat okuduğum oldu. Onun dışında kütüphaneler var, fantastikten klasik edebiyata bir çok kitaıb kütüphanelerden beleşe okuyabiliyorsun.

Müzik cdsi falan satılan bir çok yerde insanların örnek olarka dinleyebilmesi için kulaklıklar var, albümün barkodunu okutup dinleyebiliyorsun. Onun dışında youtubeda falan artık adamlar yasal olarak upload ediyorlar albümden bir kaç parçayı.

Oyun meselesinde de demo çıkaran firma var çıkarmayan var. Çıkarmayanı desteklemezsin oyununu almazsın adamlar da ilerde demo çıkarmaya başlar belki.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam bende onu diyorum zaten. Kitaba oyuna para harcamayan adam değilim ki. Ole olsam evde kitap koycak yer aramazdık ailecek. Sırf benim odada 2lik bazanın altı azına kadar dolu.

Oyun yada sanat piyasasındaki saçmalık bu. Bi ürünü beğenmessen ver paramı gerşi deme lüksün yok.

BEn bu filmi beğenmedim paramı verin diyebilsem o zaman işte ekonomi tam oturcak
Sosyal ağlarda paylaş

bone sen aradaki ticareti anlamamissin. adam seni eglendirmek sorunda degil. yani sana 100 birim eglence satmiyor. nasil burger kinge gidip "bu menu beni doyurmadi" diyemiyorsan film/oyun satan adama da "ben eglenmedim" diyemezsin.

incelemesini okursun, suphen varsa almazsin. o senin soyledigin bir bahane olamaz.

ayrica "sanatcilar para kazanamasin. guzel muzik yapsin, ben 10-15 yil boyunca acip acip dinliyim. ama para kazanamasinlar" mantiginda haksizsin. sana laflar hazirladim
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

trollsavar said:

Yukardaki WOT.

OH BABY.

Bir converse ayakkabıyı 2 gün sokakta içine eder giyersen değiştirmezler. Ama bi gömlek aldın denedin iydin beğenmedim büyük bi fdirmaysa ağlamadan değiştirir.

İkincisi kitap mevzunbda kimse karışmöıuyo istiyosan oku bitir. Ama 5 dolar için kitabı orda okumaksa amacın zaten kütüphanede okursun.

Oyun çalmak değil mevzu mesela Rage oyununu korsan yaptın aldın kurdun denedin o berbat yırtılma efektinbi gördün almadın. Suç mu bu? Review var bilmemne diyosunda her sistemde her configürasyonda aynı değil ki. Ben mesela Skyrim lowda oynanır felan diyodum Highda çatır çatır oynandı. Aldım oynadım bitirdim. Bundan söz ediyorum. Eskiden demo diye bişi vardı nedense oyun şirketleri onuda kaldırdı artık deneyemiyoruz bile. Çoğu oyun aşırı boktan ve verilcek paraya deymicek oldupundan büyük ihtimal. Mesela NFS On the Run denen oynu bilsem bu kadar berbat almazdım.

Yanlı ve yanlış reviewları okumaktansa dl eder dener beğenirsem alırım. Steamimde bi sürü hiç install bile etmediğim oyun var. Eskiden param yokken korsan alıp bitirdim ama hastası oldupğum oyunnar. (Mesela Vampir the Masquarade Bloodlines)(Bide fallout 1 2 packi cıksada alsam diyorum )

Madem bu kadar avrupa, amerika five dollar, ow yeah dude falan modundayiz, Amerika'daki guitar centerlarda da mesela, saaaaaaatlerce istedigin gitari denemen mumkun, kimse gikini cikarmiyor. Hatta demo odalari var.

aaa o da ne? demo mu dedim?

belki oyunun da demosu vardir. Belki digerlerinin de? googlelamak lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

özellikle Türkiyede saglam bütçeye sahip olmayıpta ayda x film x kitap okuyabildiysek kopya sayesinde yaptık.

mevcut birikmiş adamla dahi türk milletine cahil diyor insanlar, bu olmasaydı ne olacaktı sonuç acaba.
adam üniversiteye gidiyor okul masraflarını geçtim haftada cebine koyabildigi para 100 kagıt maxi, yarisi yol parası zaten. gidip 1 kitaba 2 albüme 50 milyon veremiyor bu kadar basit.sinemayı hiç saymıyorum 15 milyondan az yer yok galiba senelerdir.

yerim hakkını hak mak yok, sanat bilim irfan bunlar halkın ortak malıdır. amerikan ordusu için çatır çatır vergi veren x amerikan kurulusu zkmde dil gayette.
Sosyal ağlarda paylaş

yalniz film konusunda herkes buyuk firmalara sallamis, bizdende para kazanmayiversin demiste kazin ayagi oyle degil. blockbuster dedigimiz studyo filmleri kendi firmalari tarafindan getirilir. mesela warner bros, universal, columbia, sony falan bunlarin hepsinin turkiye ofisi vardir ve kendi bunyelerinde turkiyeye ithal edilirler ancak bu isin bir de bagimsiz sinema sektoru vardir.

bagimsiz filmleri turkiyeye yerel dagitimci firmalar getirir. mesela ornek vermek gerekirse Immortals filmi turkiyeye Pinema tarafindan getirilmistir. bu tarz firmalar bir filme 100.000$ dan baslayan ve oyuncusuna, yonetmenine, butcesine gore 500.000$'i bulabilen fiyatlar veriyor 7 ila 10 sene boyunca filmin turkiye haklarini alabilmek icin. o filmi sinemada tek bir salonda gosterebilmenin maliyeti, eger dunya ile ayni anda turkiyede vizyona cikacaksa, salon basina neredeyse 2.000$'i bulabiliyor. dagitimci firmalar cok buyuk paralar harciyor bu filmlere. ne olursa olsun korsan bu firmalari ve bu firmada calisan muhasebecisinden caycisina kadar etkiliyor. hani bu kadar dar goruslu bakmayin ise. WARNER BROS BENDEN 10 DOLAR KAZANMASA NOLUR KARDESIM ADAMLARIN BOK GIBI PARASI VAR ile olmuyor demek istedigim.

ha egri oturalim dogru konusalim, mesela dvd bakimindan, turkiyede satilan dvd'ler kaliteli mi? degil, kalitesi cok dusuk. icinden ne ingilizce altyazi cikar, ne ekstra bir sey cikar (gerci bu ekstra bir sey koyulmasi icin bile dagitimci firmanin fazladan para verip o ekstralari da satin almasi gerekiyor ya neyse) bazen sadece turkce dublaj cikar, kisacasi ucuz durur cogu dvd. ama sonucta ne olursa olsun korsan dogrudan cogu insanin hakkini yemektir ve aksini savunmak gercekten komiktir.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

bone sen aradaki ticareti anlamamissin. adam seni eglendirmek sorunda degil. yani sana 100 birim eglence satmiyor. nasil burger kinge gidip "bu menu beni doyurmadi" diyemiyorsan film/oyun satan adama da "ben eglenmedim" diyemezsin.

incelemesini okursun, suphen varsa almazsin. o senin soyledigin bir bahane olamaz.

ayrica "sanatcilar para kazanamasin. guzel muzik yapsin, ben 10-15 yil boyunca acip acip dinliyim. ama para kazanamasinlar" mantiginda haksizsin. sana laflar hazirladim

Hazırla mumcum. Ben diyorum ki adampara için yapıyosa adı Tüccar olsun sanatçı bu çok büyük sxanatçı saygı göstermeliyiz. Felan muhabbetiyle kafa ütülemesin. NAsıl ki bi gösteri ardından alkışlanıyo aynı şekilde yuhalansın beğenilmediyse.

Yok ama ben "Sanat için sanat yapıyorum yada toplum için sanat yapıyorum" diyosa bu üstteki "Para için sanat yapıyorum aksine" o zaman sanatçı diyelim.

Ben bıktım TVde dönen işte 90larda maksim gazinosunun as solistiydi. Sonra gözden düştüğ haberlerinden. Bana ne ya. o zaman kazandığı paraları naptı? Ne farkı var sokaktaki ahmetten mehmettende ona extra acımam yada yardım etmem gerekiyo
Sosyal ağlarda paylaş

trollsavar said:

zzz

Doktor okumadna cevap yazdığından daha fazla tartışmıcam. Demo olayı artık kalktığından piyasadan zaten mantıklı olduğunu söyledim.

Bu arada bu gelir kaybı olayının ne kadar uydurma bişi oldupunu yazan bi sürü araştırma var. Korsan alıp para vermicek olan zaten almıcak o oynu vercek olan zaten alcak o oynu diye.

Gelir kaybediyoruz diye aglamak mantıksız yane. Hayali bi gelir üstünden konusuyosunuz cunku.

Ayrıca tekrar tekrar söylüyorum bu piyasada b, ticaretse ben bi film izleyip berbat olduğunu düşünüyosam geri verebilmeliyim. mesela clash of the titans. Sinemada gittim çıkışta gidip paramı geri istemediğie hala üzülüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Sanatçı neden para kazanmasın? Bir daha beste yapmasın ya da sokaklarda sürünerek kendini sanata adasın diye mi? Ressamsa kaliteli boya alamasın, müzisyense Mesa alamasın diye mi?

Az-çok içinde olduğumdan biliyorum, o dinlediğimiz kaliteli metal kayıtları, progressive kayıtları 200-300 binlik ekipmanla yapılır ez az. Black metal grupların kulak tırmalayan adi kayıtları için bile azımsanmayacak bir para gidiyor. Profit gelmezse devamının gelmesi matematiksel olarak mümkün değil.

Alpha Protocol mesela son yılların en iyi oyunlarından biri bence, herkes korsan oynadı, ikincisi gelmeyecek. İyi halt edildi.

Rönesanstaki patron kavramına takılı kalmışsın sen abi.

Katıldığım tek taraf çalışacağına emin olmadığın oyunu denemek. Niye demo çıkarmazlar ki zaten?
Sosyal ağlarda paylaş

burada bir virgül koymak istiyorum

konu googlela alakalı değil alakalı pardon. youtube da risk altında ama piracy ile mücadele ile ilgili

piracy kötüdür o yüzden bu işe bulaşmış siteler de kötüdür diyip mesela içerik paylaşımı yapılmış bir siteye ulaşımın tamamen engellenmesi söz konusu hale gelmiş

bill amerikada geçecek ama yaptırımla tüm dünyayı etkileyecek(miş).

korsanı engellemekle birlikte amerikadan yayın yapan hür söyleme aracılık eden ne site varsa da kapatabilecekler.

wikipediayı okumasanız bile videolara bir bakın

http://www.youtube.com/watch?v=_6Ye21JEOOo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JhwuXNv8fJM

http://www.youtube.com/watch?v=sE5WlyQRvaM

http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_Online_Piracy_Act

bu arada arattım ama başlık bulamadım bu konuyla ilgili. varsa bir link atın.

anon video yayınlayalı kırk gün olmuş. bayağı bir geriden takip ediyormuşum. neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

şu sopa kapitalizmin doruk noktası resmen. amerikan saykolar çıldırdılar telif hakkı diye.

bir durun sorun kendinize korsan neden var. bir sayfa önce sabonis gayet güzel açıklamış.

diyelim telif hakkı sizde olan bir ürüne sahip şirketiniz var ve korsanın sizi maddi yönden çok etkilediğini düşünüyorsunuz. bunun çözümü salyalar saçarak fahiş fiyatlara sattığınız ürünü alamayan kullanıcılara saldırmak değil.

insanlar ne garip. işlerine gelince dünya globalleşiyor. ama ben brezilyalı arkadaşıma 10 albüm gönderince hırsız oluyorum.

ayrıca nedense bonepartın dediğini kimse anlamak istememiş."sanatçı" bir sanatı estetik için yapar. insanlar da bu estetiğe saygı duyup onu maddi yönden desteklerler.

siz de çıkmış "benim krallar gibi yaşamamı sağlayacak bir estetik yapayım da göz ucuyla bile bakan fakirin ümüğünü sıkarım" diyen insanı savunuyorsunuz.

kimse ağlamasın gerçek sanatçı aç kalmaz/çirkefleşmez zaten.

korsanın olmasının temel sebebi telif hakkı zincirindeki profit açgözlülüğü. üzgünüm ama karşı olduğunuz şeyin sebebi aslında savunduğunuz şey.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Korsal kötü diyen bir sürü kişi SOPA'ya karşı zaten. Ben de karşıyım. Korsanı yenmek için uygun alternatifler sunulmalı, Grooveshark gibi lisans ödemeyen yerler kapatılmalı. Uygun şeyler sunuluyor da. SOPA gibi birşey gelmemeli. Onları kullanın diyorum ben sadece. Kaç kere söyledim, lisanslı müzik ve film o kadar düşündüğünüz gibi pahalı değil biraz açılırsanız. 7digital, Rdio, Vudu... Çok uygun şeyler hep fiyat olarak da, kalite olarak da.

0 profit olsun, sanatçı para kazanmasın demen çok büyük bir yanlış bence. Gerçi kaç kere tekrarlandı aynı şeyler. Sanatçının açlıktan ağzı koksun, eli düzgün gitar görmesin, profit neymiş diyorsanız sizin bileceğiniz iş.

Müziğimi Grooveshark'dan kaldırın diyen King Crimson çok zengin zaten. Adamlar anca geçiniyor. Korsana gerçekten karşı olan benim gibi bir sürü insan da sanattan zar zor geçinen insanlar. Sanki herkes Metallica, korsan müzik diye ağızları köpürüyor, siz de karşılarında zaten zenginsin diyorsunuz.

Şu mesela: http://forum.paticik.com/read.php?12,6060792 Güzel, yasal ve beleş radyo. Dinleyin. Rdio'ya ayda bir sıgara parası verin, Grooveshark yerine. Vudu'dan 2-3 lira verip film kiralayın. Çok mu zor?
Sosyal ağlarda paylaş

korsan desteklenir.
müzikle uğraşan birisi o eseri yaratmak için harcadığının 1000 katını kazanmak istiyor, bunu yapmak isteyen de demet akalın murat boz gibi tipler. bunu gören herkes aynı paraları kazanmak istiyor o yüzden de korsana karşı çıkıyor herşey.
adam gibi müziğini yapan sanatçı 1000 katını filan istemez, yeni şarkılar yeni çalışmalar yapabileceği kadarını ister. korsan maximum olsa bile piyasada o parayı kazanır. 30 sene öncesinde yaşamıyoruz, insanlar kaset cd gibi fiziksel ve çok pahalı ürünler satmak/almak zorunda değil. piyasanın bu kadar şişkin olduğunu görüp de hala korsana karşı olmak aymazlık. korsana karşıyım ben korsana karşıyım ben diye diye demet akalına yardım ediyosunuz sadece müzik sektöründe.

korsanı savunurken bedava lan niye para veriyim gibi yanlış bi mantıkla hareket edilse de sonunda korsana destek verilmesi iyi bişey.

korsan her zaman olsun, korsanla baş edemeyecek kadar aptal ürünler, aptal strajiler izleyecek olan sanatçılar da tükenir böylece.

bi de olaya ben sanatçı olsan korsan hakkında ne düşünürüm diye yaklaşın olaya. bulduğu her fırsatta korsana karşıyım ben ühühü emeğimi çalıyolar diyen sanatçıların alayı kalitesiz işler yapan, 11 şarkıdan bir sene boyunca para kazanmaya çalışan gereksiz tipler. onlardan değilseniz korsana desteğe devam.
Sosyal ağlarda paylaş

postu attıktan sonra okudum topiği. doğru postu atmışım.

hala müzik ve film korsanı konusunda aynı şeyleri söylüyosunuz. müzik yapan adam, film çeken adamları kasaplarla terzilerle berberlerle aynı kefeye koyuyosunuz. o yüzden korsana karşı çıkıyosunuz. bakkal kafasındaki sanatçılara para kazandırmaya çalışıyosunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

biz henüz interneti ve bize sunduğu olanakları tam olarak anlamadık.

günümüzde yayınlanan bir fikri eseri ( kitap,albüm yahut oyun olsun)
parası yetmediği yahut bütçesini zorladığı için edinemeyen insanların olduğunu bundan 50 yıl sonra kimseye izah edemessiniz.

bilginin özgür dolaşımı ve yeni sanatçıların yetişmesini engelleyen bir hale gelen copyright yasaları adil değil.

bangaldeş'teki çocuklarda Cod 3 oynayabilmeli,iron maiden'ın yeni albümünü download edebilmeli,satın alamadığı kitabın PDF'sini indirebilmeli.

21. yy'da avukata doktora mühendise değil daha çok sanatçıya,daha çok düşünüre ihtiyacımız var,aksi halde bilgi çağının getirdiği nimetleri saçma sapan şeylere harcamaya devam edeceğiz ve geleceğe karşı mahçup kalacağız.

bu olay sadece bangaldeş'te değil,esenyurtta,hasköy'de,dikmen'de de geçerli.

parası olan zaten alıyor,alıcak.
parası yetmeyen,bütçesi yetmeyeni bırakın ne yapıyorsa yapsınlar,zaten daha plak'tan öte ses teknolojisi yokken yine ağlıyordu plak şirketleri,kaset sırasında da ağlıyorlardı,hep ağladılar,siz çok ciddiye almayın bu adamları.

hangi sanatçının ne kadar parayı hakkettiğini kararlaştıracak olan biz değiliz tabiki.
lakin açlıktan ağzı kokan bir sanatçı görmedim ben henüz.(en azından mantıklı bir plak şirketiyle anlaşıp albüm çıkarabilecek kadar bilinen sanatçılardan bahsediyorum)

korsanla mücadele yanlış bir konsept bence,bırakınız efenim yapsınlar,zaten yapıyorlar,asıl uraşılması gereken,parası olanın orjinali almaya teşvik edilmesi.bunun cok başarılı örnekleride var zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...