Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

swtor sonrası ne yapacaksınız

nscorp

Öne çıkan mesajlar

Şuan MMO dünyasında hiçbir oyun WoW'un bir kopyasını üreterek başarılı olamaz. Çünkü WoW'un kopyasını üretirken ne kadar muhteşem bir firma olursanız olun oturmamış bir oyun piyasaya çıkaracaksınız ve kimse sizin o oyunu oturtmanızı beklemez.

Aion, Warhammer, LotR vs hepsi bu hatayı yaptı. Sadece Age of Connan farklıydı ve gerçekten çok büyük işler yapabilirdi. Ama o da yanlış zamanda, çoook yanlış bir biçimde alfa seviyesindeki oyunu piyasaya sürüp intahar etti. Sonradan toparlama çalışmaları ne kadar başarılı olsada oyuncular asla 2. bir şans vermiyor oyunlara.

Malesef SW:tor WoW'un bariz bir kopyası, inanılmaz bir fan kitlesi olsada, milyonları peşinden sürüklemesi mümkün değil. Çünkü 3-5 ay geçtikten sonra en büyük fanları bile, SW:tor'un WoW'dan sıkılmalarına sebep olan şeylerle dolu olduğunu fark edecekler. O keşfetme duygusu geçer geçmez WoW'dan bile çok sıkılacaklar oyundan.
Sosyal ağlarda paylaş

WoW bunu yaptığında piyasada ralip yoktu, insanlar WoW'un işleri yoluna koyması için yıllarca süre tanıdı çünkü gidip oynayacak başka oyun yoktu.

Ya ilk talentleri gidip bir inceleyin oyunun ne derece rezil durumda olduğunun belgeleri onlar. Oyunun her yerinden sorun fışkırıyordu, kimse bir halt bilmeden körü körüne oynuyordu, onxiya world first yapan guildde tankın verdiği hasarı geçen adam olmadığını biliyormuydunuz? Çünkü agro mekanikleri bilinmediği için hunterlar dahil herkez tankın altında kalmaya gayret göstermiş dps'de (üstelik tankların hasar verici skilleri olmayan bir dönemde oluyor varın siz hesalyaın durumu)

Oyun her patchte bir classı ele alıp tek tek çok ama çok ciddi elden geçirildi, bazı classları oynayan adamlar aylarca sıranın kendi classlarına gelmesini bekledi. Şimdi bıraktım ayları günleri bile beklemiyor insanlar. MMO dünyası artık 7 sene önceki düünya değil, çıta çok ama çok yükseldi.
Sosyal ağlarda paylaş

FreEmoon said:

Şuan MMO dünyasında hiçbir oyun WoW'un bir kopyasını üreterek başarılı olamaz. Çünkü WoW'un kopyasını üretirken ne kadar muhteşem bir firma olursanız olun oturmamış bir oyun piyasaya çıkaracaksınız ve kimse sizin o oyunu oturtmanızı beklemez.

Aion, Warhammer, LotR vs hepsi bu hatayı yaptı. Sadece Age of Connan farklıydı ve gerçekten çok büyük işler yapabilirdi. Ama o da yanlış zamanda, çoook yanlış bir biçimde alfa seviyesindeki oyunu piyasaya sürüp intahar etti. Sonradan toparlama çalışmaları ne kadar başarılı olsada oyuncular asla 2. bir şans vermiyor oyunlara.

Malesef SW:tor WoW'un bariz bir kopyası, inanılmaz bir fan kitlesi olsada, milyonları peşinden sürüklemesi mümkün değil. Çünkü 3-5 ay geçtikten sonra en büyük fanları bile, SW:tor'un WoW'dan sıkılmalarına sebep olan şeylerle dolu olduğunu fark edecekler. O keşfetme duygusu geçer geçmez WoW'dan bile çok sıkılacaklar oyundan.

kıyamam
Sosyal ağlarda paylaş

FreEmoon said:

WoW bunu yaptığında piyasada ralip yoktu, insanlar WoW'un işleri yoluna koyması için yıllarca süre tanıdı çünkü gidip oynayacak başka oyun yoktu.

Ya ilk talentleri gidip bir inceleyin oyunun ne derece rezil durumda olduğunun belgeleri onlar. Oyunun her yerinden sorun fışkırıyordu, kimse bir halt bilmeden körü körüne oynuyordu, onxiya world first yapan guildde tankın verdiği hasarı geçen adam olmadığını biliyormuydunuz? Çünkü agro mekanikleri bilinmediği için hunterlar dahil herkez tankın altında kalmaya gayret göstermiş dps'de (üstelik tankların hasar verici skilleri olmayan bir dönemde oluyor varın siz hesalyaın durumu)

Oyun her patchte bir classı ele alıp tek tek çok ama çok ciddi elden geçirildi, bazı classları oynayan adamlar aylarca sıranın kendi classlarına gelmesini bekledi. Şimdi bıraktım ayları günleri bile beklemiyor insanlar. MMO dünyası artık 7 sene önceki düünya değil, çıta çok ama çok yükseldi.

nasıl yoktu EQ2 yi 3 milyon adam oynuyordu ! o dönem için hatrı sayılır bir rakam:) blizz in kendisi bile "Eq olmasa wow olmazdı" demiştir.wow daki bir çok şey EQ dan araklamadır.
Sosyal ağlarda paylaş

WoW piyasaya çıktığında EQ2 can çekişiyordu, EQ2 oynayan ve oynamayan herkes için wow bir kurtuluş, bir nefes oldu. EQ2 asla WoW için bir rakip değildi, temeldi belkide ya da atası idi wow'un ama rakip değildi. O sebeple tüm oyuncuları wow'a 4 elle sarıldı ve uzun çok uzun süre wow'a sabır gösterdi.

Sen şimdi SW:tor için böyle sabır gösterecek kaç kişilik bir kitle olduğunu düşünüyorsun? Oyun çıkınca bütün SW:tor forumları en acımasız eleştiriler ile dolup taşacak. Her çıkan MMO ya bunu yapan bir kitlemiz var artık. Çünkü onlar WoW'dan sıkılmış bir kapı arıyorlar çıkış için ama her gittikleri oyun sinirlerini dahada arttırıyor çünkü geride bıraktıkları WoW'u bulup duruyorlar. Keşke Age of Connan o hataları yapmasaydı, şu an baya zevkle oynanan bir oyunumuz olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

FreEmoon said:

WoW piyasaya çıktığında EQ2 can çekişiyordu, EQ2 oynayan ve oynamayan herkes için wow bir kurtuluş, bir nefes oldu. EQ2 asla WoW için bir rakip değildi, temeldi belkide ya da atası idi wow'un ama rakip değildi. O sebeple tüm oyuncuları wow'a 4 elle sarıldı ve uzun çok uzun süre wow'a sabır gösterdi.

Sen şimdi SW:tor için böyle sabır gösterecek kaç kişilik bir kitle olduğunu düşünüyorsun? Oyun çıkınca bütün SW:tor forumları en acımasız eleştiriler ile dolup taşacak. Her çıkan MMO ya bunu yapan bir kitlemiz var artık. Çünkü onlar WoW'dan sıkılmış bir kapı arıyorlar çıkış için ama her gittikleri oyun sinirlerini dahada arttırıyor çünkü geride bıraktıkları WoW'u bulup duruyorlar. Keşke Age of Connan o hataları yapmasaydı, şu an baya zevkle oynanan bir oyunumuz olurdu.

Wow Eq2 ile bir kac gun farkla hatta yanilmiyorsam hemen hemen ayni gun cikti. Ikisi de sidik yaristiriyordu community gayet ikiye boluktu bu oyunlar karsisinda. Hatta kim once release etcek diye debelenirlerken ikisi de beta oyunu kakaladi ilk asamada.

Hatirladigim kadariyla wow'un betasinda kullandigim clienti update falan etmeden hop diye girip oynamistim. Eq2'yi de almistim ben ayni donemde, yalniz sony'nin serverlari patladi kisa sure icinde ve birkac gun kendine gelemedi bu sirada "tuketici" ve kararsiz kesim forumlari spamledi "boyle is mi olur lan kustum ben wow'a gidiyorum" diye.

Bu da wow'un sansli bir giris yapmasina yol acti, en buyuk rakibinin boyle bir mallikla kendini kotu duruma dusurmesi o zamanki ve daha sonradan katilacak olan oyuncular icin belirleyici oldu.
Wow da tabi bunu iyi kullandi expansion pack stratejileriyle sonradan rakip olabilecek her oyunu savusturdu. Bircok ac gozlu uretici de ekmek burda diyip wowclone isine girdiler sonrasi malum.
Sosyal ağlarda paylaş

EQ2 birkaç gün önce çıkmıştı sanırım hatta yine bu forumda millet biribiri yiyordu EQ2 wowu döver filan diye ama öle olmadı çünkü EQ2 başlı başına fail bir oyundu EQ2 oynayan vardır aranızda illaki ne demek istediğimi anlar EQ2 çıktığında zaten EQ devri bitmişti şuan nasıl WoW devri bitmek üzereyse ama şöle bir fark var blizzard böle hemen pes eden bir oyun firması değil hala sektöre az çok şekil verebilen bir oyun firması bence adamlar zaten alacaklarını max derecede aldı bundan herkes emindir sanırım. Yapılan şeylere bakılınca zaten doymuşluk görünebiliyor.

Freedomun dediği çok doğru şeyler var. Bunlardan birisi community. 7 yıl önceki jenerasyon büyüdü neler olup olabileceğini zaten biliyorlar o yüzden Swtor'un işi zor zaten bilindik şeyler var. Lorelol derseniz o zaten yalan sith jedi filan faso fiso şuanki jenerasyon için zaten önemsiz şeyler. SWtor wow dan oyuncu çalar bu oyuncular bir süre sonra sıkılır daha sonra GW2 çıkar o sıkılanlar bu sefer bu oyuna geçer bu arada tabiki WoW oyuncu sayısı daha da düşer olay böle gider.

Kazanan oyun firmaları kaybeden biz oyuncular olur der giderim :P
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

swtor patlamaz. patlayacak oyun kendini belli eder. gayet iyi bir oyun swtor.

İşte sorun o zaten, Aion'da patlamadı bana göre. Ama noldu insanlar girdi bir oynadı baktı aynen WoW'da tekrar edip durduğu için uyuz oldu ne varsa, bu oyunda da benzer tekrar devam ediyor. 2 ayda baydılar oyundan bu sebeple.

SW:tor ilk duyurulduğunda tank-heal-dps döngüsünü kırar diye umut ediyordum (mesela aslında oynanış mantığı açısından age of conan bunu başarmıştı) ya da ne bilim wow'da ki en büyük sorunlardan biri olan bütün işin metematiksel hesaplarla bitmesi ve sizin ne yaparsanız yapın kendi yeteneğiniz ile dodge,parry falan yapamıyacak olmanız sorunu direk SW:tor'da da var.

Bu noktada şu sorulara geri gönüyoruz, WoW'dan sıkıldı isem SW:tor bana ne vericekte sıkılmayacam? WoW'dan sıkılmadı isem bu saaten sonra server reset yer gibi elimdeki herşeyi bırakıp niye yeni bir maceraya atılıyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

yeni bir hikaye, yeni görevler, yeni haritalar. yeni bir oyun. günün birinde ondan da sıkılacak insanlar. zaten sıkmalı da. ömür boyu sıkmadan oynanan oyun mu olur yahu. o an en çok neyden zevk alıyorsam onu oynarım ben. memur gibi tek bir oyuna bağlı kalmanın manası yok ki. bilgisayarım adam gibi oynatsa yarın alıcam swtor'u. varsın 6 ay sonra sıksın ki öyle olacağını düşünmüyorum. o 6 ay yeter bana.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

günün birinde ondan da sıkılacak insanlar.

İşte o günün biri 2 yıl sonra olur ise bir MMO için bu uygun bir zamandır ve SW:tor birşeyler başarmıştır, 3-6 ay ise o süre bu ancak bir single player oyun için uygun zaman olabilir.

Sonuçta WoW'dan en ölümüne baymış kitleyide 3-6 ay oyaladı cata. Amaç oyalamak değil işte MMO oynarken. Kendine bağlamıyorsa o MMo insanları uzun süre, bir zaman sonra bomboş serverlarla tuhaf bir şeye dönüşüyor oyunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

wow kopyasi muabbetinede kil olmaya basladim hangi oyunun betasina girsem wow muabbeti donuyor kardesim amma fanboi olmusunuz blizz den % demi aliyosunuz nabiyosunuz..

wow neyden kopyaladi o zaman eq den wowda eq kopyasi o zaman su suna benziyo bu buna benziyo sende afedersin munasip bi yanima benziyosun diyecemde neyse.. cok baydi su fanboicularda gidin baska yere.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...