Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbul Barosu: "başörtülüler ve türbanlılar giremez"

escape

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

orda bir kılık kıyafet kuralı olur,
"düzgün kıyafetler giyilir" diye yazmaz,
özel özel tek tek belirtir,
"kadınlarda saçın taralı olması, erkeklerde saçın kısa sakalın ve bıyığın kesilmiş olması, kadınlarda etek boyunun şundan kısa olmaması, erkeklerde kravat olması" vs vs böyle bir dolu şey.

başta yazmıştım ama okunmadı sanırım o,
punk saçla giremiyorsun, mutton chop bırakırsan da giremiyorsun,
almıyorlar seni çünkü kurala aykırı.
düzgün kıyafet mi, düzgün.

ama nedense bunların hepsi bir kenara bırakılıp sadece türbana odaklanmak tercih ediliyor.

Yine de bu durumun basit bir kıyafet kuralından daha fazla olduğunu kabul etmek gerekiyor. içinde bol miktarda politik amaçlar da güden bir kural, nasıl ki bazı insanlar politik amaçlarla başörtüsü çığırtkanlığı yapıyorsa. Bu kuralın basit bir kıyafet kuralına indirgemek biraz olayın politik ve problematik yanına gözlerini kapamak oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sothra said:

İnsanları 2. sınıf gibi gören hiç bir dinin orjinalliğini koruduğunu düşünmüyorum.

Bu cümleye katılmama rağmen, eğer bu kıyafet kuralı politik amaçlar güdüyorsa o zaman bu kurallarda insanlara ikinci sınıf insan muamelesi yapıyor bunun farkında olmanız lazım. Bu sorun kesinlikle tek taraflı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Yani bütün bu başörtüsü yasaklarının çıkış sebebi politik olduğu için işin içindeki politik yanı göz ardı etmek bence doğru değil. İçinde bol miktarda memur çalışan bir kurum olduğu için (hepsi değil sanırım ama emin değilim) devletin o politikasının bir uzantısı olabilir.

Bir ek not olarak da internette her yerde bu haberi "Baronun kapısında türbanlılar giremez yazısı" diye başlıklarla vermişler. Elimde imkan olsa haberi böyle veren bütün medya kuruluşlarını kapar, içinde çalışan kimseye de bir daha iş vermem bu ülkede.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
Yine de bu durumun basit bir kıyafet kuralından daha fazla olduğunu kabul etmek gerekiyor. içinde bol miktarda politik amaçlar da güden bir kural, nasıl ki bazı insanlar politik amaçlarla başörtüsü çığırtkanlığı yapıyorsa. Bu kuralın basit bir kıyafet kuralına indirgemek biraz olayın politik ve problematik yanına gözlerini kapamak oluyor.

elbette sırf politik amaçlarla yasaklayan olduğu gibi sırf politik amaçlarla diretenler de var.

yahudi vatandaşlar kendi kıyafetleriyle, hristiyan vatandaşlar haç sembolleriyle giremiyor,
şapkayla, takkeyle, şalvarla da giremiyorsun,
bunlara serbestlik sağlanmıyor,
ancak belli bir zumre bu işi kendine çevirmeye çalışıyor.

girecekse hepsi girsin, hepsine özgürlük tanınan bir sistem yerleştirilsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

escape said:

Sufi said:

araman iyi bişey de bulduğun art niyeti de anhlatır mısın?

elinden geldiği kadar, kemalist düzene kafa tutuş

açık söylüyorum:

ben kemalist düzeni istemiyorum.
istemiyorum demokratik rejim yerine kişici bir ideolojist rejim olmasını.
istemiyorum insanalrın şu an hayatta olamyan birinin adına konuşarak bana ne yapmam gerektiğini söylemesini.

bunun için türbana ihtiyacım yok, dilim yetiyor.

mfw tüm siyasi ideolojilerin ve yönetim biçimlerinin şuan hayatta olmayan birileri tarafından bulunmuş olması
mfw i have no face
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Dddbb said:

Yurtdışı deneyimi hakkaten şart bazı şeyleri aşmak için. Ancak değişik insanlar gördükçe farklı düşüncelere saygı duymayı öğrenebiliyoruz.

Buradakilerin çoğu tam tersi gettolarından dışarı çıkmazlar. Çevrelerindeki herkes chp'ye oy verdiği için tüm türkiye'nin de aslında chp'ye oy verdiği sanrısı içindedirler.

%50 oy alan AKP'nin seçimde hile yaptığını düşünecek kadar uçmuşlardır bu yüzden. lol

http://es.memegenerator.net/cache/instances/400x/11/11868/12153231.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Ardeth said:

elbette sırf politik amaçlarla yasaklayan olduğu gibi sırf politik amaçlarla diretenler de var.

yahudi vatandaşlar kendi kıyafetleriyle, hristiyan vatandaşlar haç sembolleriyle giremiyor,
şapkayla, takkeyle, şalvarla da giremiyorsun,
bunlara serbestlik sağlanmıyor,
ancak belli bir zumre bu işi kendine çevirmeye çalışıyor.

girecekse hepsi girsin, hepsine özgürlük tanınan bir sistem yerleştirilsin.

Evet o yüzden bu noktada tek elimizde olan olanak (eğer herşeyi serbest bırakmayacaksak) o kuralın çıkış noktasını incelemek. Bu amaçta ilk adım politik kuralları diğer kurallardan ayırabilmek için, diğer kuralların girdiği bir kategori yaratmak (formal kurallar denebilir buna). Daha sonra hangi kuralın formal olup olmadığını incelemek gerekiyor ki bu da oldukça derin sosyolojik ve tarihsel incelemeler gerektirebilir. Ama bu ülkede tabi teorik bilimler gibi sosyoloji vs de (tarih değil belki) eften püften sayılıyor bu alandan birileri çıkıp bişey dinlese kimse sallamaz. O yüzden zaten toplumsal sorunların çözümü konusunda da bir arpa boyu yol gidemiyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Meh... Adamlar higgs bozonu gözlemledik ama yeteri kadar delillendiremedik diye tartışsın, biz kılık kıyafet bozanı almayacağız diye kağıt asanları afişe edelim... Adamlarda beyin başörtüsü kalınlığında beyin zarı yapmışken, başörtüsü kalınlığında beyni olmayanlarla uğraş dur. Hay kafasını, zihniyetlerini başörtülediğim 'boş'örtülüleri...
Sosyal ağlarda paylaş

kılık kıyafet kuralları direk olarak türban'ı engellemek amacıyla çıkartılmamış.
kılık kıyafet kuralları neyle girilmeyeceğine değil, neyle girilebileceğine yönelik kararlar veriyor.

sufi'ye dediğim gibi keşke istediğin kıyafetle girebilmek serbest olsa.
gerekiyorsa özel olarak belirlersin işte karaçarşafla girmek yasak, donla mayoyla bikiniyle girmek yasak, çıplak girmek yasak, onun dışında istediğiniz kıyafetle girebilirsiniz, çalışabilirsiniz diye. insanlar punk saçla da girebilsinler, mutton chop yapıp da girebilsinler, piercingle de girebilsinler.
ahmedinejad'a dediğim gibi "düzgün kıyafet" meselesi kişiden kişiye değişebilecek bir mevzudur. sana göre türban takmak düzgün kıyafetse, bir başkasına göre de erkeklerin uzun saçlı, sakallı gidebilmesi de düzgün kıyafet sayılır.

yani kural varsa uyacaksın.
"aa niye X alınmıyor" diye şaşırmayacaksın.

mesela takım elbise, ceket, kravat, sürekli sakal kesme zorunluluğu kişisel olarak rahatsız eden ve inancıma karşı olan mevzular.
ama okul, orduevi, üniversite felan gibi yerlerde uymak zorunda kaldım, ilerde kılık kıyafet kuralı kullanan bir yerde çalışacak olursam gene bunu uygulamak zorunda kalıcam.
mesela bana göre kot/spor pantolon, tşört, sweatşört gibi şeyler de gayet düzgün kıyafetler.
ama bunu belirtince ahmedinejad öflüyor.

e orda kural varsa uygulayacaksın.
herkes bir şekilde bir şeylerden taviz veriyor.
bir başkası da şalvarla, pijamayla, takkeyle, şapkayla felan giremiyor mesela.
onların da yaşama şekli o değil mi yani?
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

bu tür konularda en çok tıkanan yer burası. uyacaksın tabi ama uyma zorunluluğu o kuralı değiştirmeye çabalamayı engellemiyor ya da o kuralı ilahi hüküm haline getirmiyor. uymaya devam ederken yanlışlığını savunurum gayet.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

kılık kıyafet kuralları direk olarak türban'ı engellemek amacıyla çıkartılmamış.
kılık kıyafet kuralları neyle girilmeyeceğine değil, neyle girilebileceğine yönelik kararlar veriyor.

Kılık kıyafet kuralları politik değil ama türkiyeye sonradan gelen türban kıyafetinin bu kurallara eklenmesinin içinde politik sebepler de var, bunun tersini söylemek komik olur.

said:

"aa niye X alınmıyor" diye şaşırmayacaksın.

Ona şaşırmıyorum zaten. Hatta kurallara uyulma fikrine de katılıyorum. Ama dendiğim gibi tartışılabilecek bir kural varsa ortada tartışmak faydalı ama tabi Türkiyede artık bunu tartışabilecek bir ortam kalmadı. Taraflardan birine dahil olmadığın sürece faşist veya dinci gibi sıfatlarla nitelendirilmen oldukça olası.

said:

e orda kural varsa uygulayacaksın.
herkes bir şekilde bir şeylerden taviz veriyor.
bir başkası da şalvarla, pijamayla, takkeyle, şapkayla felan giremiyor mesela.
onların da yaşama şekli o değil mi yani?

Uygulama konusunda katılıyorum dediğim gibi bunu haber yapan salak medya kuruluşlarının da amacı belli işte, attention whoreluk, yoksa haber değeri olan bir şey değil standart bir prosedür. Dediğin doğru gibi gözükse de hala arada fark olduğu konusundan ısrar ediyorum. Zira biri daha ziyade ordu eliyle bir dayatma ve uyarı olarak daha tehditkar bir şekilde kuralların içine sokuldu. Burda bir problem olduğunu kabul etmek lazım. Sonuçta politik bir olay ekseninde dönüyor bunlar, punk saçı başı kadar basit bir mesele değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

istemiyorum demokratik rejim yerine kişici bir ideolojist rejim olmasını.
istemiyorum insanalrın şu an hayatta olamyan birinin adına konuşarak bana ne yapmam gerektiğini söylemesini.

Kitlesel dinler bundan ibaret degil mi allasen?

binlerce yil once yasamis X efendi hazretleri boyle yapin buyurmus, yapmazsaniz cehenneme gidersiniz kafasi.

hayir demiyorum ki inanma, ama kendi icindeki celiskileri elimine etsen hos olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...