Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

calisma tercihiniz

nscorp

Öne çıkan mesajlar

Yazılım sektöründekiler, danışmanlık falan yapanlar için iş çok kolay aslında. hiçbir birikim ya da yatırım gerekmiyor. Bi laptop yeter. Yazılımı bile korsan başlıyorlar. Freelance çalışıp para kazandıkça zamanla sırasıyla bilgisayarı, yazılımı ve kadroyu güçlendirirsin.

Makineci elektronikçi olsan fabrika kurman kimyacı olsan labaratuar açman lazım. Bir sürü risk, ön para.

Şeflik rahat denmiş, şirketine göre çok değişiyor o. Mesela bizim şirkette esas işi yapan ve tüm ağırlık altında ezilenler şefler. Çalışanken eh işte idare ediyosun, rahat. Şef olunca bir sürü sorumluluk, panik, kasmak, sonra müdürlüğe çıkınca yine biraz (şefe göre göreceği olarak bayağı aslında) rahatlıyor.

Hayat tarzına bağlı. Çoğu insan "ay home office'im olsun, çalışma saatlerini ben belirliyim, başımda herifin ya da garının birinin dırdırını çekmiyim, kaprise gelemem" diye düşünüp kendi iş diyor da, kazın ayağı öyle değil. Genelde kendi işini yapan maaşlıdan kat kat fazla çalışıyor, daha fazla sorumluluk var, risk var, sürekli her yönde çaba kasmak var falan. Maaşlı çalışınca hele hele çalışanlarına saygılı bir işyerindeysen (türkiyede çok az var bundan) bayağı daha rahatsın.

Ama işte, çok çok çok ekstrem bir durum olmadıkça (çok ekstra bir özellik, CEO'luğa kadar ilerleme vb) da kendi işini yapmadığın sürece asla "zengin" de olamıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

kendi isimi kurmak
ozel sektorde calisan
devlet memurlugu
akademisyen

tersten sıralarsam
akademisyen---bazen özendiğim bir iş, ilim irfanla uğraşmak falan çekici geliyor valla.
devlet memurluğu---şöyle iyi bir kurumda 3 yıl geçirsem hiç fena olmaz diyorum sonra zaman zaman.
özel sektörüde çalışan---gene şöyle kurumsal bir şirkette kendi sınırlarımı göreyim şu dişlilerden geçeyim istiyorum netekim 8-10 yıl başarılı sayılabilecek bir vaktin ardında da yaptım yendim ben bu işin adamı değilim eyvallah deyip istifa edip edindiğim parasal birikimle dünyayı gezmek etmek istiyorum asdads
kendi işimi kurmak---eh en nihayetinde hoşuma gider bu da, elbette ve özellikle 40'ımdan sonra falan çok isterim bunu.

şöyle bir bakınca bu hayat beni çok üzecek gibi geliyor bunun da farkındayım...hayalperestlik fena bişey>:D<
Sosyal ağlarda paylaş

CthuLhu said:

tek hedefim devlet memurluğu. net mis.

dusunmedim degil ama saibeli kpssye gir onu kazanmak icin deliler gibi calis. sonra kurum ilanlarini bekle. kurumun kendi yazili sinavina gir. tekrar bir hazirlik bu. bunu da gectiysen dananin kuyrugunun koptugu sozlu mulakata gir...

peh. ama kapagi iyi bir yere attimi guzel maas ve 5-10 yil sonra super rakamlarla ozele transfer imkani.
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi işini kurmak birçoğumuzun hayalidir ama ne yzaık ki sanıldığı kadar kolay zevkli bir şey değildir. Yani başka birinin işinde çalışıyor gibi gerektiğinde eeee yeter leyyn diyip istifa edemezsiniz, battınız mı veya hata yaptınız mı elinizde avucunuzda ne varsa gidebilir, genelde pek sevilmezsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

nscorp said:

CthuLhu said:

tek hedefim devlet memurluğu. net mis.

dusunmedim degil ama saibeli kpssye gir onu kazanmak icin deliler gibi calis. sonra kurum ilanlarini bekle. kurumun kendi yazili sinavina gir. tekrar bir hazirlik bu. bunu da gectiysen dananin kuyrugunun koptugu sozlu mulakata gir...

peh. ama kapagi iyi bir yere attimi guzel maas ve 5-10 yil sonra super rakamlarla ozele transfer imkani.
bunları yapabilirsen mikemmel paralar var valla. aklımda kpss var ama bi yandan çalışırken zor görünüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...