Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

allah yok peygamber yalan

nutella yerim

Öne çıkan mesajlar

"nutella yerim" said:
yoo degilim,kendime göre bi müslümanım,sadece adaletsiz ve saçma geliyor yukarda bahsettiklerim.o nerden cıktı

niye adaletsiz ve saçma geliyor yahu? hristiyanlar çan çalma hürriyetine sahipken müslümanlar 5 kere "haydin namaza" demesi mi suç?
nasıl bir adalet anlayışı o?

said:
ha bir de "zaten amacın belli" vs. demen cok komik,1-2 post da amaç,niyet,karakter okurum ben vs.

eğer "ben islamiyeti sevmiyorum, çok ezikler, çok salaklar, nefret ediyorum hepsinden" diyorsan amacın belli,
eğer demiyorsan o zaman o lafı niye üstüne alıyorsun?

arkadaşım okusana orda yazdıklarımı.
Sosyal ağlarda paylaş

eger bir vatandaşlarının cogunun hristiyan oldugu bir ulkede yasıyorsan,çan sesini sadece klisenin yakınından gecerken duyarsın,eger turkiye de yasıyorsan ezan sesı evınde,yolda,iş yerinde,hatta öss ye girdigin okulun yanında sınav esnasında bile bas bas icinde okunuyormuscasına kadar duyulur.

o da klisede ayin / toplantı oldugunu bildiren bir ritüeldir,çan sesi propaganda yapmaz,ezan yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

eger bir vatandaşlarının cogunun hristiyan oldugu bir ulkede yasıyorsan,çan sesini sadece klisenin yakınından gecerken duyarsın,eger turkiye de yasıyorsan ezan sesı evınde,yolda,iş yerinde,hatta öss ye girdigin okulun yanında sınav esnasında bile bas bas icinde okunuyormuscasına kadar duyulur.

tamam o zaman bunu söyle.
eğer ezanın sesi çok gürültülüyse ve o bölgede yaşanılmayacak gibiyse kısılması ve belli bir db'e fixlenmesi şart olur.
bu bir toplum kuralıdır, nasıl evde çok gürültülü müzik dinlemek yasaksa, ezanın sesi de insanları rahatsız edecek düzeyde olmamalıdır.

ancak direk olarak "günde 5 kere allah var diyorlar" dersen o zaman başka bir anlam çıkar ondan.
Sosyal ağlarda paylaş

Cidden kilise çanı dediğin yerine göre çok tatlı çalıyor, yerine göre lanet ettirtiyor. Fakat öyle gümbür gümbür ötenlerini sabah işe gidiş, dönüş saatlerinde "meydanlarda bulunan kiliselerin" önlerinden geçerken duyuyorsun. Ses sistemini yeni kurmuş apaçi modu yok adamlarda.

Bizdeki imamların gırtlak patlatma yarışması yapıyor gibi ötmeleri yok yani. En basidinden bir kerecik bile kilise ötecek korkusuyla camları kapayıp balkondan içeri girdiğimi hatırlamıyorum. İstanbul, Hasanpaşa'da otururken gündelik yaptığım işti.
Sosyal ağlarda paylaş

şu ezan olayı çok anlamsız gerçekten,günümüz için gereksiz bir adet,namaz kılmaya niyeti olan insanın ezan sesine zaten ihtiyacı yok biliyor zamanını.1000 yıl önce belki gerekliydi ama artık değil.tıpkı ramazan davulcuları gibi.
inanmakla veya inanmamakla ilgisi yok hani gün içindekiler biraz daha katlanılabilir fakat sabahın köründe sessizliği yırtması ve üstüne yüksek ses insanı çıldırtabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

doğru ezan gereksiz bir olay.

ama kültürel bir yanı da var ezanın.
sonuçta zararı yok, gereksiz diye de kaldırılması gerekmiyor.

türkiye müslüman bir ülke genel olarak. avrupanın genelde hristiyan olduğu gibi.

ha, rahatsız ediyor diye mi söylüyorsunuz, orasını bilemem fakat
genel açıdan ezanı değerlendirirsek, bence, sırf gereksiz olduğundan dolayı olduğu için ya da müslüman adam zaten namaz saatini biliyor diye kaldırmak, inananlar için bence haksızlık olacağını düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Rahatsız oluyor olabilirsin bunu anlarım ama ben şunu da beklerim mesela insanlardan ; günde kaç kere okunuyor 5 , sabah namazı haricinde çok rahatsız ettiğini düşünmüyorum , yani ekstra bir uyuzluğun varsa rahatsız olursunda burda bahsedilen ses düzeyi. Şimdi mesela benim de çok hoşuma gidiyor ezan ,yani güzel okununca gerçekten etkiliyor beni bu da benim görüşüm. Sen kalkmasını istiyorsun bende abi 2 dk benim ve benim gibi düşünenler için sabredin diyorum.. Bunu yapında çağ atlıcaz mı peki?
Sosyal ağlarda paylaş

ona bende katılıyorum merkezi sistem olup butun istanbulda tek ezan okunabilir aynı vakitte ki biçok yerde yapılıyor diye biliyorum..Müslümanlarda ki hayır işi yapmayı cami yapma mantalitesi değişmediği sürece daha çok cami yapılır... Cami de olsun ama başka şeyler de tam olsun..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...