Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rızası ile birlikte olmus

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Griswold said:

Çocukla rızası dışında cinsel ilişki = çocuğun cinsel istismarı.

İlgili madde

Çocukların cinsel istismarı

MADDE 103. - (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden;

a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,

b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar,

Anlaşılır.

(2) Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(3) Cinsel istismarın üstsoy, ikinci veya üçüncü derecede kan hısmı, üvey baba, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, sağlık hizmeti veren veya koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle gerçekleştirilmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Cinsel istismarın, birinci fıkranın (a) bendindeki çocuklara karşı cebir veya tehdit kullanmak suretiyle gerçekleştirilmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Cinsel istismar için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralama suçunun ağır neticelerine neden olması hâlinde, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

(6) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâlinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.

(7) Suçun mağdurun bitkisel hayata girmesine veya ölümüne neden olması durumunda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.

Çocukla rızasıyla birlikte olma=reşit olmayanla cinsel ilişki

İlgili madde

Reşit olmayanla cinsel ilişki

MADDE 104. - (1) Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fail mağdurdan beş yaştan daha büyük ise, şikâyet koşulu aranmaksızın, cezası iki kat artırılır.

Kısacası Cantona kardeş, senin dediğin mevzu halihazırda şikayete tabi bir suç zaten.

Hükümler baya açık abi nesini tartıştınız bu kadar? (hiç bakmadım önceki sayfalara vurmayın asd)

Ben işte 400 kere falan bunun böyle olması gerektiğindi yasal düzenlemelerin yerinde olduğunu savundum, arkadaşlar ısrarla tecavüzle, reşit olmayanla cinsel ilişkinin aynı şeyler olduğunu savundular. Hatta kızın olur 13 yaşında isteğiyle ilişkiye girer işallah falan gibi ilginç temennilerde bulunanlar falan da oldu.

Kısaca bu yani konu gerisini okumana gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

104. maddedeki şikeyet kimin şikayeti? taraflardan birinin mi? yoksa kamuoyundan herhangi birinin mi?

bir de [bugün gördüğüm haber]

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararında, mağdurenin, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyat olan annesine refakat ettiği sırada, hastanede temizlik görevlisi olarak çalışan A.R'nin gece saatlerinde odaya gelerek ''kan alması gerektiğini'' söylediği belirtildi.

Gerekçeli kararda, olay nedeniyle İstanbul Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulunun, ''mağdurenin ruh sağlığının bozulduğunu belirlediği'' kaydedildi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılama sonucunda, A.R'yi, ''çocuk yaştaki mağdureye karşı cinsel istismarda bulunduğu ve ruh sağlığının da bozulmasına neden olduğu'' gerekçesiyle, takdiri indirim uygulamasının ardından 12 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti.

Sanığın, cinsel istismar suçunu, mağdureyi kandırarak, sadece şifreyle girilebilen ameliyathanede gerçekleştirdiği belirtilen gerekçeli kararda, sanığın bu eyleminin ''kişiyi, cinsel amaçla hürriyetinden yoksun bırakmak'' suçunu oluşturduğu ifade edildi.

Mahkeme, sanığın, bu suçlamasından da ayrıca 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=291322&utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

[/bugün gördüğüm haber]

benim anlamadığım yeni kanunda, örneğin 17 ve 16 yaşında cinsel birliktelikte, istek aranabiliyor. cezası eğer 5 yaştan daha fazla fark varsa istek aramaksızın ikiye katlanıyor. tamam bu konuda hemfikiriz güzel. 30 yaşında bir adam gelip 17 yaşındaki kızla kızın gönlünü çelip beraber bile olsa suçtan kaçamayacağını biliyor.(zorlama yok)

benim karşı çıktığım bu sayı 5 den yukarı çıktığında istek aranması. gençtir-çocuktur aklı karışmıştır hata yapmıştırdan sapıyor durum be abi.

demek istediğim faillerin fazla kişi olması durumunda yeni ceza kanunundaki 104. maddeye değil 103 e bakılmalı.

ki bunu "pazarlayanlar" için 103 ten de daha ağır bir madde konmalı.

(8) çocuğu fuhuşa zorlayanlar 20 yıl alır

gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Griswold said:

Çocukla rızası dışında cinsel ilişki = çocuğun cinsel istismarı.

Çocukla rızasıyla birlikte olma=reşit olmayanla cinsel ilişki

Bunların kategorileri yok mu? Bu olayda durum daha büyük insanlar tarafından organiz edilmiş ve bir insanın sağlığını ve fiziğini bozacak kadar defalarca gerçekleştirilmiş. Kısacası bu durumda kişinin psikolojik ve bedensel sağlığını bozulduğunu göz önüne alırsak bunun istismara girmesi gerekmiyor mu (özellikle de olayın başkaları tarafından organize edildiği gerçeğini göz önünde bulundurursak). Tersini var saymak demek bu kızın mazoşist olduğunu söylemek demek ki böyle olup olmadığı da makul bir derecede gösterilebili,r herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Beyler yasa doğru o yüzden kimse değiştirmiyor sorry case closed go on next one...

Gidin bi sims mims bişey oynayıp kendi kanunlarınızla takılın egonuzu tatmin edersiniz.

Law said:

Arkadaşım sen neden üstüne alınıyorsun ki ? Veya bu hırs niye. Yasa bence yanlış bu kadar. YAsa zaten gökden inen birşey değil ki ? Zinada suçdu zamanında sonradan suç olmakdan çıkarıldı. Yasa doğru demen ise bana birşey ifade etmiyor, bence yanlış ne yağacağız şimdi git sims oyna diyerek seviyene mi ineyim ? Ne yapacağız şimdi. Kimse değiştirmiyor yasayı bundan dolayı doğrudur gibi bir argüman ise geçerli değil.

Somut olayda ise kız halen bakireymiş, 20 küsür kişi ters ilişkide bulunmuş kızla ve yukarda link verilmiş 4 kere ameliyat olmuş, koruma yurduna girerken oturamıyormuş. Şimdi nasıl rıza oldu bu ?

Redeagle said:

İsterse yasa "13 yaşındaki kızlar yirmi(20) ve üstü sayıda kişi tarafından tecavüze uğramışlarsa kendi rızalarıyla ilişkiye girmiş sayılacaktır" desin. Yargı kurumunda çalışan kişi olsam beni öldürseler o karara imza falan atmam. Her şeyden önce ben bir "insanım" yahu? 20 yaşındaki herif cinayet işlediğinde çocuk oluyor 13 yaşındaki kız tecavüze uğrayınca erişkin oluyor. Oldu canım.

Ama ülke o derece bok oldu ki insan şaşıramıyor bile.

yasa/kanun ile adalet/hukuk arasında bir fark var aslında...

olay sadece yasaklar, kurallar, koymak değil,
mahkemelerin insanların haklarını koruması, düzeni sağlaması ve durumu iyice inceleyip ona göre kararlar vermesi gerekiyor.

eric cantona'nın dediği gibi "kardeşim yasa bu! mırın kırın etsen de değişmeyecek" ibaret olsa yargıça gerek yok zaten.
"adam mı öldürdün? kendini mi savundun? orası önemli değil, adam öldürmenin yasadaki karşılığı 10 yıl, aldın cezayı" diye geçiştirip giderdik.

ya da madem "kanun bu, uyacaksın" tribi yapacaz, "police, judge, jury and executioner" birleştirirdik, Judge Dredd gibi dolaşırdı kanun adamları.

http://www.youtube.com/watch?v=ueYUwcZV-n0
Sosyal ağlarda paylaş

@Sina: Abi eski kanuna bakmadım açıkçası ama olay 2004 öncesi olduğundan eski TCK uygulanıyor zaten, ben yeni TCK hükümlerini koydum oraya. Eskisi muhtemelen daha kötü düzenlenmiş durumda.
Yeni TCK da deliler gibi eleştiriliyor zaten doktrinde, Yargıtay ne halde yazma gereği duymuyorum görüyorsunuz işte.

Bir olayın kitabına göre sonuçlandırılması ve yürürlükte olan mevzuata uygun olması her zaman kararın "doğru"luğunu göstermez. Kanunu yazarsın kalır, zaman ilerliyor. Law vermiş örneğini işte, zina suçtu zamanında. Şu zamana kadar suç olarak kalsaydı çemkirmeyecek miydik?

Karar ne kadar kanuna uygun olarak verilmiş olursa olsun (ki Yargıtay kanunu sallamayan kararları da bol bol verebiliyor, hiç merak edilmesin) kamu vicdanı rahatsız oluyorsa bir sıkıntı var demektir ve çemkirilmeli ki daha fazla böyle kararlar alınmasın.

Ve fark ettirecektir yani bu olaya verilen tepkiler içtihatlarda izlenen politikayı. Bu nedenle her ne kadar karar kanuna kitaba uygun denebilecek olsa da tepki gösterilmesini sonuna kadar destekliyorum ben. Tek aranacak kriter kitaba uygunluk olmamalı kesinlikle.
Sosyal ağlarda paylaş

Nasıl olacak peki? eski kanun zamanında işlenmiş suçu o dönemin kanununa göre yargılamayıp en temel ceza prensibinimi yok sayıcaz.

Kamu vicdanı zaten yol göstermiş ve ceza kanunu 2005 yılında DEĞİŞMİŞTİR. Yani gereken yapılmıştır. Öncesi için yapılabilecek birşey kanımca bulunmamaktadır. Fakat 2005'ten sonrası için bu düzenleme yerindedir.

Ayrıca yukarıda bir arkadaş değinmiş. 103/6 şu şekildedir.

Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde on beş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Ya neyse belli ki almıyor kafalar, nato kafa nato mermer...

Bütün dünyada benzer yasalar uygulanıyor bu konuda, tecavüz farklı reşit olmayan çocukla birliktelik yaşamak farklı...
Ama tabi hukukçular falan gerizekalı, o yasaları yapanlar bu işten çakmıyor, onlar kim ki sizin yanınızda...

Klavye başından dünyayı kurtarıcağını zanneden tiplere bayılıyorum...

Siz devam edin, arada hükümete sallayın biraz devlete sallayın, azıcık da müslümanlara salladınız mı işlemi tamamlarsınız...

Adam öldürmek insanlık dışı bi eylem, kasten de olsa ihmalden de olsa hepsi aynı cezayı almalı.

EricCantona said:

Şurda bıdırdayanlar da 17 yaşında bi çıtır bulsa akşam simidi gibi çıtır çıtır yer hiç düşünmeden o da ayrı bi komedi tabi :)

lol
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...