Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ANKA casus uçağı

Milamber

Öne çıkan mesajlar

savaş uçağı yapmak için çalışılıyo abi şuan en azından ben aselsandan biliyorum içinde biri olarak.savaş gemisi yapımına başlanınca herkez yapamayız olmaz dendi 1 ay oldu suya ineli tamamı yerli onunda %100 olarak.tai,aselsan ve yan kuruluşları gerçekden iyi çalışıyolar bu tür yerli üretimler için emin olabilirsiniz.ama tabi arge üretim vs bir kaç yıl alır hemen olcak bişey değil 3 ayda tasarımı falan yapılıp yaptık alın kullanın diycek bişey değil uçak sistemleri çok daha zor.

http://www.youtube.com/watch?v=__c0moGsfUE
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Daha geçenlerde Spiegel'de Alman casus uçağının sanırım 15-20 yıllık proje süresine rağmen "haaalen" hazır olamadığını falan okumuştum,

onlarınki baya farklı bir alet. dünyanın etrafında tur atıyor yakıt ikmali yapmadan baya yüksek irtifada.

endless_night said:

savaş gemisi yapımına başlanınca herkez yapamayız olmaz dendi 1 ay oldu suya ineli tamamı yerli onunda %100 olarak.

motorlar alamanyadan o nasıl olacak? önemini azaltmaz tabii ama %100 değil yerli.
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

sevindirici bi haber valla, ucak gerci redbull bogazici senliklerindeki maket ucaga benziyo ama neyse :P

insansuz casus uçağından ne bekliyorsun ki?

predator uçakları da buna benzer bişi oluyor zaten...

şu alttaki gibi bişi yapmıcaklardı herhalde?

i.imgur.com/LBDLl.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

RRa said:

dünya üzerinde amerika ve israilden sonra 3.sırada yerimizi aldık o yönden çok tarihi bir gelişme aslında

beyler rüya görmeyin lütfen ya. herifler gps e alternatif yaratmak için uzaya kırk tane uydu fırlatıp sıfırdan sistem yapmaya çalışıyor şurda insansız hava taşıtının ilk testini yaptık diye havalara uçuyorsunuz.

israil niye kendi gps'ini yapıyor oldu bi saniye
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

şu klasik "f16larda çip varmış amerika/israil kitliyormuş" lafını uçakta yanıma oturan bir F-4 pilotu binbaşıya açmıştım (adam çok hoşsohbetti baya geyik yaptık) direk "lan olur mu öyle şey mal mıyız biz" dedi :D

O muhabbet şöyle gerçekti, uçakların hedef tanıma yazılımı nato uyumlu amerika patentli bi yazılımdı. Yazılım Amerika tarafından hazırlandığı için İsrail de ayrıca dahil olmak üzere bütün nato ülkesi araçları dost olarak görünüyordu ki bu da hedef alma ve ateşlemede sıkıntı demekti...
Geçtiğimiz ayda Aselsan kendi yazılımını tamamladı ve uygulamaya başladı,1 yıl içinde kara,hava,deniz bütün savaş gereçlerimizde bu yazılım olucak...
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

"roket adam" said:

Daha geçenlerde Spiegel'de Alman casus uçağının sanırım 15-20 yıllık proje süresine rağmen "haaalen" hazır olamadığını falan okumuştum,

onlarınki baya farklı bir alet. dünyanın etrafında tur atıyor yakıt ikmali yapmadan baya yüksek irtifada.

endless_night said:

savaş gemisi yapımına başlanınca herkez yapamayız olmaz dendi 1 ay oldu suya ineli tamamı yerli onunda %100 olarak.

motorlar alamanyadan o nasıl olacak? önemini azaltmaz tabii ama %100 değil yerli.

ordada yine türk mühendislerin elinden çıktı oda şuanki fabrika sistemlerinin açıkcası yetersizliğinden kaynaklıda ben yinede %100 derim :P

ek olarak tamamı yerli olan helikopterde seri üretime geçiiyo 2-3 yıl içinde ihracaatı yapılcak dışarıya diye biliyorum.tabi burda şöyle kötü bir durum var abd bir savunma sanayi şirketiyle ortak yapılcak bu ihracat onlarda yatırım yapcak üretimde
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Aket-Atum said:

şu klasik "f16larda çip varmış amerika/israil kitliyormuş" lafını uçakta yanıma oturan bir F-4 pilotu binbaşıya açmıştım (adam çok hoşsohbetti baya geyik yaptık) direk "lan olur mu öyle şey mal mıyız biz" dedi :D

O muhabbet şöyle gerçekti, uçakların hedef tanıma yazılımı nato uyumlu amerika patentli bi yazılımdı. Yazılım Amerika tarafından hazırlandığı için İsrail de ayrıca dahil olmak üzere bütün nato ülkesi araçları dost olarak görünüyordu ki bu da hedef alma ve ateşlemede sıkıntı demekti...
Geçtiğimiz ayda Aselsan kendi yazılımını tamamladı ve uygulamaya başladı,1 yıl içinde kara,hava,deniz bütün savaş gereçlerimizde bu yazılım olucak...

işin asıl ironik yanı nato ülkelerine dost gibi gözüken yazılımı farkeden 3 tane türk mühendis bunu düzeltmek için bir yazılım üzerinde çalısırken şans eseri 1 hafta içerisinde ikisi intihar etti digeride kafasından vurularak öldürüldü

şansa gel :)
Sosyal ağlarda paylaş

"The Economist'in makalesinde Teal group'un İHA Endüstrisi Araştırma ve Analizi verilerine de yer veriliyor. 2011-2012 yılları arasında dünya genelinde Araştırma ve Geliştirme paylarına bakıldığında ABD yüzde 56 ile başı çekerken ardından Çin yüzde 12 ile geliyor onu İsrail takip ediyor, diğer oranları ise yüzde 8 ile Rusya, yüzde 3 ile Pan Avrupa, yüzde 2'şer olmak üzere İngiltere,Fransa ve İtalya paylaşıyor." said:

Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Bu iddia ediliyor yalnız o ölen mühendislerin hangi proje üzerinde çalıştığı bilinmiyor medyadaki haberlerin aksine...
Aynı projede yer alıp almadıkları bile şüpheli, hatta bence başka bi projede çalışıyorlardır çünkü çalıştıkları proje tamamen gizli olarak geçiyor...

1 hafta içinde aynı işyerinde çalışan 3 kişinin(birlikte araba ile kaza vs yapmadıkça) ölmesi/öldürülmesi/intihar nasıl bir tesadüf olabilir ki?
Sosyal ağlarda paylaş

Yapıyor hem de ne yapıyor. En son kaddafinin konvoyunu insansız araçtan yollanan roketle patlattılar işte. AFganistanda, Irakta falan çok etkin bir şekilde kullanıyor adamlar yıllardır ama daha önce buraya kopyaladığım gibi bu işe harcanan toplam paranın %50sini amerika harcıyor, diğer %50sini dünyada geriye kalan ülkeler harcıyor ki en fazlası %12 ile çin.
Sosyal ağlarda paylaş

terörist üzerinde ağır bir psikolojik baskı da oluşturacak. israilden alınan heronlar belli bir yüksekliğe çıkamadığından, kimi zaman teröristler farkedebiliyor. ankalar 30.000 metreye çıkabileceği için farkedilmeden istihbarat ve ileride bombalama yapabilecek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...