Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gizli Şeker

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

bende teşhis edildi, 120 kilo 1.86 adamım işte şişmanlık sebebi için endokrinoloji gitmiştim. Diyet yapıyorum kilo veriyorum bırakınca en hızlı şekilde geri alıyorum yemek yemesem falan da, biraz da tembel adamım gerçi hep ona bağlıyordum falan da neyse,

şeker hastalığının bir önceki evresi olarak kabul ediliyor ki tedavi edilmezse kalıcı şeker hastalığına dönüşüyormuş. Şeker komple yasaklandı. Light Cola bile içmeyeceksin dendi. Patates ve pirinç yeme dedi vs. birde ilaç tedavisi başladı 2 ay hap kullanacam asdf

eğer diyete başlayıp hızlı bir şekilde tedavi ile kilo verirsen daha çabuk atlatırsın dedi. Zaten kilo sorunu için gitmiştim, sevk et beni diyetisyene dedim.

Birde öyle her diyetisyene gitmeyin, daha önce gittiğim diyetisyen sözde bir ton test sokmuştu beni de sadece yağ fazlan var, hiçbir sağlık sorunun yok demişti. 2.5 ayda 14 kilo verip, diyete biraz ara vermek zorunda kaldığımda 1 ayda 6 kilo almıştım, 2. ayda da tekrar eski kiloma gelmiştim.

Sebebi de gizli şekermiş işte, tedavisiz diyet yaptığında bıraktığında ya da azalttığında diyetin hiçbir etkisi kalmıyor, eski kilona dönüyorsun falan filan, uzattım yine

var mı bu hastalığı olan veya tanıdığında olan, üstte yazdıklarım dışında (diyet, şekersiz hayat, spor) şunu şunu yap diye önerisi olan asdf

birde böyle aşırı uyku durumu, spor/diyet yapıp kilo verememe veya ağır kilo verenler, sürekli baş ağrısı ve mide bulantısı olanlar varsa gidip bir endokrinoloji servisine muayane olsunlar. Şişmanlık bendeki sebeplerinden bir tanesi ama normal insanlarda da gayet rastlanabiliyormuş :(
Sosyal ağlarda paylaş

sendeki genetik olmaya demekki
ama hayat boyu dikkat edicen ki herkesin dikkat etmesi gerekiyo.

hatta doktorun teki sey demisti;

herkes seker hastalarinin ki gibi diyet uygulasa dunyadaki hastalik orani %60 azalir.

yani bundan sonraki beslenme seklin normal insanlarin zaten uygulamasi gereken beslenme sekli.

kendini kisitlanmis olarak hissetme aksine saglikli beslenicen diye sevin.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ona seviniyorum aslında bayağıdır çeki düzen vermek istiyordum düzensiz beslenmeme, uyku zamanlarına vs.

bu sayede belki en azından bazı şeyleri yoluna sokarım. Hani günlük spor falan günlük hayatın bir parçası haline gelir böyle "hadi yapayım bari" diyip yapılacak bir etkinlik olmaktan çıkar.

hayatım boyunca grip vs. saymazsak yakalandığım en ağır hastalık şu yani, takıntı haline geldi dün sabah öğrendiğimden beri asdf
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben geçen sene bodye giderken şüphelenmemiz gerekiyordu aslında, tamam düzenli diyet yapmıyor sadece yediklerime dikkat ediyordum fakat günde 30 dakika yürüyüş, 30 dakika bisiklet üstüne 20-30 dakika ağırlık çalışıp, 3 ay sonunda 1 kilo bile vermemiştim.

Ağır diyet yapmıyorum o yüzden oluyora bağlamıştım bunu da asfsa
Sosyal ağlarda paylaş

gizli şekerin verdiğin kiloyu tekrar almanla alakası yok pek.

zaten şişman olduğun için gizli şeker var, bi sonraki aşamasında tip 2 diagnozlayacaklar böyle devam edersen.

yaşam tarzını değiştireceksin olay bu. spor yaparak kilo veremeyen daha görmedim ama spor düzenli yaşamın %30 u falan.

ve evet genetik olarak bazı insanlar kilo almaya daha yatkındır. allah vergisi.
Sosyal ağlarda paylaş

light coca colanin icinde seker olmadigini bir turlu kabul ettiremedik bizim doktorlara, gecen diyetisyenle birbirimize girioduk "O TADI NE VERIO PEKI?" diye soruyor inatla

neyse "enistemin teyzesinin kaynin oglu vardi, cok kola iciyordu geberdi cocuk kola icme" den bu gunelre gelmekte biseydir
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

Abi kilo vermek için spor yapanlara allah sabır versin

5-7 dk bisiklet çeviriyorum bacaklarım ağrıyor bi bakıyorum 50 kalori yakmışım. 50 kalori ne lan şaka gibi

Gel birde ankarada sür, küçüklüğümden beri bisikleti severim arada markete bisiklet ile gidiyorum yokuşlardan çıka çıka bacak macak kalmıyor.

Bu arada konu ile alakalı zannedersem, kahveyi acayip severim son zamanlarda sert gelmeye başladığı için (şekeri azaltığımdan) süttozu katmaya başladım. Bir kutu süttozunu bitirip ikinciyi almaya gittiğimde katkı maddesi ne var bu merette diye arkasını çevirince bir tuz dışında hepsi kimyasal madde olduğunu görünce direkt yerine koydum süt alıyorum artık kahveye koymaya. Özetle ne kadar kimyasal o kadar konuyu açan arkadaşın gibi dertler mantığı ile hareket etmek gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

light coca colanin icinde seker olmadigini bir turlu kabul ettiremedik bizim doktorlara, gecen diyetisyenle birbirimize girioduk "O TADI NE VERIO PEKI?" diye soruyor inatla

neyse "enistemin teyzesinin kaynin oglu vardi, cok kola iciyordu geberdi cocuk kola icme" den bu gunelre gelmekte biseydir

Tatlandiricilar vucudun insulin dengesini bozarak vucudu kilo tutmasi konusunda uyariyorlar. Bu sebeple icmeyin diyordur doktorlar.

Bir de asit ve aspartam kismi var isin. Yeterince birikince tek basina hayatini zehir ediyor zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Light kola normalinden çok daha tehlikeli di nin dediği gibi içinde aspartam vb yapay tatlandırıclar var. Bunlar şekerden bile daha tehlikeli.

Öncelikle geçmiş olsun ve erkenden fark ettiğin için şanslısın. Yapman gereken tek şey olabildiğince doğal beslenmek. Daha doğrusu şeker hastası olsun olmasın tüm insanların bu şekilde beslenmesi gerekiyor benim yaptığım gibi. Hiçbir şeker hastalığım yok fakat ileride hastalanmamak için doğal besleniyorum. Sana bu konuda yardımcı olacak bir kitap var:
Ahmet Aydın ın Taş Devri Diyeti kitabı var onu okumanı öneririm. Çok faydası olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Tatlandiricilar vucudun insulin dengesini bozarak vucudu kilo tutmasi konusunda uyariyorlar. Bu sebeple icmeyin diyordur doktorlar.

kanka hurriyet haberiydi bu dün, yeme bizi şimdi =P

insülin dengesini bozmuyor, bağırsaklardaki carb emilimini arttırıyor. ve evet doğru kilo artışına sebep olabiliyor. ama asıl olay senin daha çok yemene sebep olması.

tip 2 diyabet zaten reseptör bozukluğundan kaynaklanıyor. pankreas vücuda giren şekeri algılayamıyor ve insulin üretimini ayarlayamıyor. bu da çağımızın kompleks carb ları yüzünden oluyor daha çok. hani bi yerde "çok şeker yeme, şeker hastası olursun" teoremi doğru aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

pederde çıkınca şeker araştırmıştım bu konuyu. uzun süreli kullanımlarda ve tabii belli dozun üstünde kan şekerini arttırıcı etkisi var tatlandırıcıların ve ayrıca diyet cola vs bazı şeker hastalarında kan şekerini kontrol altına almakta sıkıntı yaratabiliyor, sebepleri bilinmiyor.

içmemekte ve tatlandırıcı kullanmamakta fayda var gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...