Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PvZ'de P imba diyen bu repi izlesin.

Oymanq

Öne çıkan mesajlar

şu turnuvada bu kazandı bunda bu kazandı koreli "ruh hastaları" terranlar çok iyi vs. demek pek yeterli bir referans değil bence tıpkı benim 2010 MLG Pro Circuit Raleigh de ilk 4 de 3 protoss 1 terran var (winner protoss) demem gibi http://wiki.teamliquid.net/starcraft2/2010_MLG_Pro_Circuit/Raleigh
2010 MLG Pro Circuit Washington D.C. de ilk 4 de 1 z 1 t 2p (winner zerg) var demem gibi http://wiki.teamliquid.net/starcraft2/2010_MLG_Pro_Circuit/DC
2010 MLG Pro Circuit Dallas ilk 4 de 2 terran 2 protoss (winnder terran)
http://wiki.teamliquid.net/starcraft2/2010_MLG_Pro_Circuit/Dallas
neyse uzatımyım sadede geliyim
http://wiki.teamliquid.net/starcraft2/Major_League_Gaming_(organisation) ahanda bütün mlgler var 2011 yılında 4 mlg finallerinde
3 tane terran (MMA MVP Bomber) 2 tane Zerg (Losira coca) 2 toss (Kiwikaki Naniwa) oynadı. tabi yine de bence bu hiç bir şekilde terran - protoss - zerg op demek için yeterli argümanlar değil.
En iyi referans blizzardın açıkladığı istatistikler bence. Adamlar her serverde her seviye için balance istatistikleri açıkladı onun üzerine bişi demek biraz boş kalır. yanılmıyorsam bu istatistikler 1.3 içindi (toss buff, terran zerg nerf yemeden önce)
GambitSC said:

Fazla söze gerek yok, rakamlar güzel
http://eu.battle.net/sc2/en/blog/2995653

All leagues
NA EU KR
PvT 53% 54% 49%
PvZ 47% 48% 49%
TvZ 50% 52% 49%

Master + GM only
NA EU KR
PvT 48% 49% 43%
PvZ 57% 57% 48%
TvZ 59% 57% 52%

Görüldüğü gibi EU'da üst düzey ZvP ZvT biraz zorlu matchup'lar.

bu arada bu tartışma 1 ay önce açılsa "terran op" kısmına biraz katılırdım, blueflame > all du, close pos. terran all ins > all du bence. ama şimdi mükemmel olmasa da balance var diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

_Spartacus_ said:

Terran'ın turnuva istatistiklerinde önde olmasının nedeni oyunun bir aşamada gerçekten de dengesiz olmasıydı. Şimdi ise böyle bir durum söz konusu değil. Avrupa'daki turnuvaları Mana, Nerchio, Dimaga gibi isimler silip süpürüyor.

Yazdıklarımı okumadan cevap verme lütfen. Ben diğer ırktan oyunculara daha düşük zekalı falan demedim. Şu an en yetenekli 10-15 oyuncudan çoğu Terran dedim. Bu oyuncuların arasında Nestea, DRG, MC gibi isimler de var ama çoğunluk Terran.

İşte mc drg ve nestea ilk8i göremiyorlar yada içlerinden sadece 1tanesi görürken onlara göre daha vasat terranlar ilk8i sürekli görmeye başladı. Yerlerine yeni adamda gelmediğine göre niye diğer ırklardan ilk8i zorlayan olmuyor yada sadce bu adamlar zorlayabiliyor(du) . Cevabın aynı olacak o yüzden yazma istersen. Kısır döngüye girdik çünkü.

Not: Gsl'den bahsederken (turnuva) Kore ladder istatistikleri koyan zihniyete hayran kaldım.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk 8'i gayet istikrarlı bir şekilde görüyor o isimler, ya da benzeri başarılı GSL dışındaki turnuvalarda elde ediyorlar (MC bir ara Kore dışında kazanmadık turnuva bırakmamıştı). Karşılarındaki Terrandan daha kötü oynayıp daha çok hata yapınca da (ör. DRG vs Supernova) göremiyorlar top 8, bu kadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

_Spartacus_ said:

İlk 8'i gayet istikrarlı bir şekilde görüyor o isimler, ya da benzeri başarılı GSL dışındaki turnuvalarda elde ediyorlar (MC bir ara Kore dışında kazanmadık turnuva bırakmamıştı). Karşılarındaki Terrandan daha kötü oynayıp daha çok hata yapınca da göremiyorlar top 8, bu kadar basit.

Nestea her maç mükkemmele yakın oynuyor ama her maç zorlanıyor hatta kaybediyor. Tabi terranlar kozalak gibi çoğalıyor 30 tane mvp kopyası oldu . Bu dahada basiti.
Sosyal ağlarda paylaş

Nestea mükemmele yakın falan oynamıyor her maçı. Yenildiği maçlarda bariz hatalar yapıyor, oyunun dengesiz olduğuna kendini ikna etmiş birinde algıda seçicilik olduğu için karşıda oynayan Terran'ın ne kadar iyi oynadığını görmezken Zerg'ün hataları göze batmıyor. Bu arada "Zerg OP" diye başlayan konu nasıl argüman çürütülünce "Aslında Terran OP" oldu gerçekten çok ilginç :D
Sosyal ağlarda paylaş

_Spartacus_ said:

Nestea mükemmele yakın falan oynamıyor her maçı. Yenildiği maçlarda bariz hatalar yapıyor, oyunun dengesiz olduğuna kendini ikna etmiş birinde algıda seçicilik olduğu için karşıda oynayan Terran'ın ne kadar iyi oynadığını görmezken Zerg'ün hataları göze batmıyor. Bu arada "Zerg OP" diye başlayan konu nasıl argüman çürütülünce "Aslında Terran OP" oldu gerçekten çok ilginç :D

%100 Katılıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Nestea hata yapıyorda karşısındakiler hata yapmıyormu? Ben sana nesteadan 10 kat hata yapıp halen ilk8e kalan terran gösteririm ama sen bana 1tane protoss zerg gösteremessin. Zergin opliği tartışılır çürütülmedi. Ama terran op değil diyosan gün gelip her turnvuada ilk8i terranlar kapayınca tvt'den bu oyunun boku çıkınca anlarsanız. 2 gsl arka arkaya tvt final görüyoruz bir 10 gsl daha arka arkaya tvt final görmemiz çokta imkansız değil bana göre.
Sosyal ağlarda paylaş

Nestea dedik Huk çıktı. ZvP dengesizdi, sonra TvZ oldu, şimdi TvP'de karar kıldık herhalde. Neyse ona da cevap vereyim. Eğer hatırladığım maçsa observer yapıyorsan ve karşıdaki adamın 3 rax + 1 factory all in gittiğini görüyorsan ve collosus yapmıyorsan yenilirsin, bu kadar basit. Huk o maçta daha iyi oynadı ama immortallarla marine ağırlıklı bir orduyu counterlamaya çalıştığı için daha iyi oynaması sadece oyunu uzatmaya yaradı. Eğer Terran rakibinin collosus gittiğini görürse ve viking yapmadan mass marine yapmaya devam ederse ne kadar daha iyi bir oyuncu olursa olsun yenilir, değil mi? Aynı mantık.
Sosyal ağlarda paylaş

helal mantığını seviyim. 100 tane colo bassaydı. Hemen çıkan bir birim. Biz senle tartışmayalım ya sana göre herşey çok basit. Daha şu maçı bile bu seviyeye indirgeyebiliyorsan diyecek söz bulamıyorum. 1 colo 2 zealot 1 stalker 1 sentry vs 30 marine 5 tank savaşırdı artı. Mvp , Puma gibi adamlar bile 1-1-1'in bu şekilde durdurlamadığını hatta mouz mana colo basmayın derken sen direk coloyla işi çözdün. Gerisini tartışmaya gerek yok hadi byes.
Sosyal ağlarda paylaş

1-1-1 değildi o maçta yapılan, Puma ve MVP böyle bir 1-1-1 yapmadı hiçbir zaman. 3 rax 1 factory'ydi o maçtaki, yani marine ağırlıklı bir all in. O yüzden ilk pushu rahat bir şekilde tutmasına rağmen 2. bir marine dalgası daha gelebildi. İlk pushu tuttuktan sonra çok rahat collosus çıkacak zamanı vardı. Çıkarmadı, yenildi.
Sosyal ağlarda paylaş

bahsettiğiniz şey RTS, oyun içinde o kadar fazla detay var ki...

bir oyuncunun maç içinde verdiği 10'larca kritik karar var. hepsi de yenilgi için yeterli sebep olabiliyor üst seviye oyunlarda. elbette bunlar tartışılabilecek kararlar genellikle ama her yenilgi için rahatlıkla "X şunu yapsa sonuç farklı olurdu" diyebiliyoruz. Bir de rakibin ne yaptığı da önemli yani duvara karşı oynamıyorsunuz, siz çok iyi oynsanız da rakip sizinkini alt edecek bir stratejiyle gidince kazanıyor. Ayrıca yetmezmiş gibi her oyuncunun günü gününe hatta maçı maçına uymuyor. Bütün bunları göz önüne alıp da "dandik T oyuncuları üst seviyede geziniyor" demek bence abesle iştigal. Ciddi bir şekilde bir ırkın OP olduğunu kanıtlamak için master-grandmaster istatistiklerine bakmamız gerekir ve kore dışındakileri dikkate almamak falan da garip bence. Ne demek yani avrupa'da amerika'da bu oyunu oynayan grandmaster'lar çok mu dandik? TR'deki en iyi oyuncuları tek elle yenebilecek adamlardan bahsediyoruz yani neredeyse. Ha bu arada alt seviye liglerdeki win ratio'lara da bakmak güzel olur, bu da ırkların oynanış kolaylıklarını gösterir bence. Ama balance ile pek alakası yok, o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

çok ufak bir balance sorunu var kimse inkar etmesin marinin dps mi dmg mi rangesi mi speedi mi
medivac healı mı armoru mu ?

bir yerlerde çok ufak bir ayar sorunu var bunu nerden mi çıkarıyorum avrupadaki grandmasterler
bir tutam marin bir kaç medivac bir iki tanktan bahsederken.
GSL deki Terranlar 16 marine 3 tank 5 medivac gibi ayrıntılı konuşuyor. Hal böyle iken ufak balance sorunu orada belirginleşiyor. Bunu diğer serverlarda tespit edemeyebiliriz
hatta GSL dede tespit edemeyebiliriz.

Bunu tespit edenler bunların analizlerini yapan Blizard ve profesyonel Starcraft takımlarıdır.
Bizler burda birbirimizi. 100 sayfa bile yesek sonuç çıkmaz Ama şuna inanıyorum patch 1.x.0 geldiğinde terranın nerfi ile karşılaşırsanız "blizard bunu çok iyi yaptı böyle olması gerekiyordu" diyecek bir çok kişi çıkacak bunu _Spartacus_ bile oynaylayacak :D
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

bahsettiğiniz şey RTS, oyun içinde o kadar fazla detay var ki...

bir oyuncunun maç içinde verdiği 10'larca kritik karar var. hepsi de yenilgi için yeterli sebep olabiliyor üst seviye oyunlarda. elbette bunlar tartışılabilecek kararlar genellikle ama her yenilgi için rahatlıkla "X şunu yapsa sonuç farklı olurdu" diyebiliyoruz. Bir de rakibin ne yaptığı da önemli yani duvara karşı oynamıyorsunuz, siz çok iyi oynsanız da rakip sizinkini alt edecek bir stratejiyle gidince kazanıyor. Ayrıca yetmezmiş gibi her oyuncunun günü gününe hatta maçı maçına uymuyor. Bütün bunları göz önüne alıp da "dandik T oyuncuları üst seviyede geziniyor" demek bence abesle iştigal. Ciddi bir şekilde bir ırkın OP olduğunu kanıtlamak için master-grandmaster istatistiklerine bakmamız gerekir ve kore dışındakileri dikkate almamak falan da garip bence. Ne demek yani avrupa'da amerika'da bu oyunu oynayan grandmaster'lar çok mu dandik? TR'deki en iyi oyuncuları tek elle yenebilecek adamlardan bahsediyoruz yani neredeyse. Ha bu arada alt seviye liglerdeki win ratio'lara da bakmak güzel olur, bu da ırkların oynanış kolaylıklarını gösterir bence. Ama balance ile pek alakası yok, o ayrı.

şey ekleyeyim bi de, gerçekten balance problemini görmek için yoruma bağlı kalmamak lazım kısacası. Yani ya insanlar arasında oynanan binlerce maçın istatistiğini çıkaracaksınız ya da artificial intelligence olacak mesela satrançtaki Deep Blue gibin, iki bilgisayarı birbirine karşı oynatacaksın en zor seviyede... Anca öyle ortaya çıkar. Tabii şu anki Starcraft'ın AI'ından bahsetmiyorum, alakası bile yok. Harbici düşünüp taktik uygulayacak falan yani, ciddi bir yazılım olacak.

kendimiz yorumlayınca illa karşı tarafın da argümanları oluyor, bunun bir sonu yok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bizler burda birbirimizi. 100 sayfa bile yesek sonuç çıkmaz Ama şuna inanıyorum patch 1.x.0 geldiğinde terranın nerfi ile karşılaşırsanız "blizard bunu çok iyi yaptı böyle olması gerekiyordu" diyecek bir çok kişi çıkacak bunu _Spartacus_ bile oynaylayacak
Terranın temel birimlerinden birine önemli bir nerf gelmeyecek. Tanka ya da marine'e gelecek bir nerf bütün oyunu bozar, bunu oyunun nasıl işlediğini anlayan herkes bilir. Terran'ın late game'inin ve diğer ırkların early game savunma seçeneklerinin bufflanması söz konusu olabilir sadece, zaten son nerf de o doğrultudaydı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...