Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Askerlik Konusunda Vicdani Red Geliyor !11!!1

Tesbih

Öne çıkan mesajlar

Ha meslek dallarının askerliğe ve savaşa katkılarını düşünürsen de öyle geniş bi yelpaze çıkmaz ortaya onu da söyliyim. :)

Savaş çıkınca mimara proje çizdirmiyolar. O adam da gidip silah alacak.

Topyekün savaş diye bi kavram var mesela olabilecek en kötü ihtimal sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Onu işin uzmanları hesap eder bizim süre belirleyecek durumumuz yok. Ha evet şimdiki sistem değişmeli bişeylerin düzeltilmesi gerekiyo.

Bana kalsa dediğim gibi daha yoğun bi teorik eğitim olur sonra da daha yoğun ve kısa süreli bi pratik eğitim olur. Her açıdan eğitim gibi olmalı ve daha kısa süreli.
Sosyal ağlarda paylaş

DoruK said:

Supradyn said:

DoruK said:

var, ama sizin anlayacağınız dilde konuşuyoruz işte.

bu kadarına yetebildim diyosun yani
eh, size laf anlatmak zor zanaat tabii.

yukarıdaki örnekteki arkadaş gibi bi olguyu, kişiyi sınıflandırmadan anlayamayan kare kafalı şahıslar için söylüyorum

şehit sayısına göre analiz yanlış, başka ne var aydınlatın demek = ne oldu ne bitti bi söyleyin, bilgimiz yok konuda hani anlatın vs.
şehit sayısına göre analiz yanlış, başka ne var aydınlatın demek =/= lolol siz biz, siz yanlış akp en büyük
Sosyal ağlarda paylaş

anaconda said:

Ha meslek dallarının askerliğe ve savaşa katkılarını düşünürsen de öyle geniş bi yelpaze çıkmaz ortaya onu da söyliyim. :)

Savaş çıkınca mimara proje çizdirmiyolar. O adam da gidip silah alacak.

Topyekün savaş diye bi kavram var mesela olabilecek en kötü ihtimal sanırım.

100 yıl önceki gibi savaşlar cephede yapılmıyor (su an tr nin dogusundaki gerilla savaşı hariç),artık savaşlar ofislerde,masa başında,lab.larda,borsada zeka ile kalem ile yapılıyor,gel de bunu anlat işte
Sosyal ağlarda paylaş

anaconda said:

Bugün orda beklemeyi tercihlere bırakırsan kimse gitmez, sınırdan terörist girer evini patlatır geberirsin.

Undisclosed said:

esas sınıra askerliğini yapmakta olanları koyarsan, hem onlar geberir hemde terörist girer.. o nasıl bi mantıktır kimse gitmek istemez ? askerliğini yapanların dışında bildiğin gibi diğer 'asker' lerde mevcut TSK de.

askerlik yapmak için askere gitmekle gerçekten asker olmak arasında ciddi fark var. sen devlet olarak ikisini bir görüyorsan, kayıplardan dolayı hayatında eli silah tutmamış birinin askerden korkmasına engel olamazsın.

sanıyorlar ki türkiye'de ordu gücü sadece zorunlu askerlikten oluşuyor. zorunlu askerlikte vicdanı red gelirse ordumuz kalmıyacak, asker gücü yokolacak felan...

dip not olarak iki şey eklemek istiyorum

1- diğer ülkelerin sınırı içinde kalan terörist kamplarının ve hücrelerinin temizlenmesi için o ülkeyle işbirliği yapabilir devlet, illa sınıra er basmak gerekmiyor. bu konuda devletin daha çok çaba göstermesi lazım, işi ordunun omuzlarından alması gerek.
2- sınırlardan geçecek kaçakçıları vs beklemek askerin işi değildir, senin 2 aylık eğitimle oraya koyduğun sivilin işi hiç değildir. düzgün ülkelerde sınır polisleri vardır, sınırdan kim geçti kim geçmedi diye kontrol etmek için. (kontrgerilla olayını yapmazlar tabii o ayrı)
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

100 yıl önceki gibi savaşlar cephede yapılmıyor (su an tr nin dogusundaki gerilla savaşı hariç),artık savaşlar ofislerde,masa başında,lab.larda,borsada zeka ile kalem ile yapılıyor,gel de bunu anlat işte

Bana topyekün savaş durumunda mimarların yapacağı bir şey söyle.

Abartmayın bazı hayal ürünlerinizi tamam kılıçla atla savaşmıyolar da robotlarla da savaş olmuyor şuan. hayalleriniz daha çok gelecekte olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

halen "topyekün savaş" diyorsun.
yok yok anladım ben senin kafan tek yönlü çalışıyor, yazılanları bile at gözlüğüyle okuyorsun.

"niye topyekün savaş olmak zorunda ki, bunu engellemenin yolları var" desem de,
sen halen "hayır mutlaka bir yerde topyekün savaş olur" derdindesin.

allah sana laf anlatmaya çalışanlara sabır versin diyorum.

gg no re k thx.
Sosyal ağlarda paylaş

abi askerlik olmasın silah egitimi almayalım diyen yokki. cepheye eğitimsiz adam sürüp, sorada şehit olunca -aa kahrolsun pkk demenin manası ne. adamın önüne av koyuyosun. öyleki herifler karakola bomba mermi yagdırırken vidyoya cekip geyik yapıolar. sür tam techizatlı düzgün egitimli adamları yerlerinden oynatma nefes aldırma adamlara. eylem kapasitesini düşür. geri kalanını da politika ve masa başı eylemleriyle halletmeye calış. ama şu anda ne yazıkki pkk baya at koşturuyo şehir ve kırsalda.

bu dogrultuda bakarsak sizin 3 aylık egitimin yetcegine olan inancınız 30 yıldır kendini yanlışlıyor. cünkü askerlik herkesin yetenegi ve işi değil. nasıl öğretmenligi herkes yapamazsa ölmek ve öldürmenin fizyolojik ve psikolojik yeterliligine herkes sahip olmak zorunda değil. bu yeterlilige sahip olmakta benim ne bu devlete ne de hic bir devlete borcum değil.

savaş cıkarsa zaten her halükarda ben o yeterlilige sahip değilsem ya ölücem ya esir düşücem bişey değişecegini sanmıyorum. verilen egitimle rambo yetiştirilmedigini -tahminimce askere de gittin- sen benden daha iyi biliyorsun.

ayrıca niye savaş cıkıyo. cıksa topyekün seferberlik mi ilan ediliyo. öyle büyük bi savaş olursa zaten iş piyadelere düşmez. oyle büyük bi savaşta cok uzun sürmez bu cagda. soguk savaş sonrası 'her ülkenin bizde gözü var' militarist söylemini artık gözden gecirmenin vakti gelmedi mi?

bizim derdimiz zorunlu askerlik ve bunun yanlışlığı. kimse ordu falan kalksın demiyo. tamam savaş cıkınca da 3 aylık egitimle kurtarırız ülkeyi ama sen üzülme =)
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

halen "topyekün savaş" diyorsun.
yok yok anladım ben senin kafan tek yönlü çalışıyor, yazılanları bile at gözlüğüyle okuyorsun.

"niye topyekün savaş olmak zorunda ki, bunu engellemenin yolları var" desem de,
sen halen "hayır mutlaka bir yerde topyekün savaş olur" derdindesin.

allah sana laf anlatmaya çalışanlara sabır versin diyorum.

gg no re k thx.

Ben de sana diyorum ki bazı şeyler sırf en kötü ihtimal için yapılır. Sadece savunma odaklı bir askerlik sistemi yok Türkiye'nin, olmasın da. Olayın en kritik kısmıyla ilgili cevap verince at gözlüğü sanıyorsun.

Evet eğitimsiz adam sınıra sürülmemeli, evet politikayla biter engellenir falan neyse!

Onları geçtim onlarla lakam yok tamamen katılıyorum ama bunlar iyi senaryolar. Demeye çalıştığım şey zorunlu askerlik bu durumla için yok. Olabilecek en kötü ihtimaller için var. Sen 1 senelik eğitimle bişeye yaramayabilirsin ama bunu milyonla çarpınca bişeye baya bi yarar öyle bi durumda.
Sosyal ağlarda paylaş

anaconda said:

"nutella yerim" said:

Bana topyekün savaş durumunda mimarların yapacağı bir şey söyle.

Abartmayın bazı hayal ürünlerinizi tamam kılıçla atla savaşmıyolar da robotlarla da savaş olmuyor şuan. hayalleriniz daha çok gelecekte olabilir.
savaşı sadece tarih kitaplarında anlatıldığı gibi 2015'te başlayıp 2017'de biten bir şey olarak gördüğün için böyle düşünüyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...