Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bedelli gelmis kos paticik

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

ayrıca kaçak/bakaya olmadan 30 yaşına ulaşmanın tek yolu yüksek lisans/doktora. yani üniversite bitirmiş insan.
bedelli askerlik 5.5 ay askerlik yapacaklar 30bin versin hiç yapmasın diye değil. ailevi/iş/başka nedenlerle kaçmış gitmemiş şimdide bırakıp gidemiyenler daha fazla kaçmak zorunda kalmasın, devletin kasasına da para girsin mantıgıyla çıkan bir şey. diye biliyorum ben.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

o 3haftalık süre de orduya masraf olarak girsin tabii.

adamlar neden milleti hiç eğitime almıyor sanıyorsunuz ki.

ha bir de katılacak adam yüzdesi gibi bi durum da var. %25'ten biraz fazla olacaktır şu şartlarla bile.

abi lütfen, yalvarıyorum bakın...
kesinlikle bir şirkette pazarlama/ satış vb ile ilgili üst düzey kararların alındığı herhangi bir yere geçmeyin. batırıverirsiniz 2-3 haftaya kalmadan. zira burada artık olay adaleti vs değil, akışı sağlayabilme. fiyatı indirip 25K deseler çok daha mantıklı olur tüm dediklerinize nazaran.

adalet vs askerlik zaten olmayan bişiydi bu arada.

3 haftalık eğitim masrafı zaten standart bir zarar, o adam askere gelse de cepten çıkacak ve "kabul edilmiş" zarar, 3 hafta karşılığında o adamı seferberlikte orduya alma, o adama askeri disiplin verme hakkı oluyor ordunun. Senin mantığınla gidersek "ordu denen şey para yiyo abi, ordu kurmayalım hiç"e kadar gider durum.

BaaL said:

Rewendor said:

Absolut said:

vergi borcu olmayan şartı da gelsin. sabıkayada bakılsın sabıkası olan yararlanamasın.

şunlar da hakikaten önemli, bir de zaten kaçak durumunda olanlara fiyat farkı gelmesi lazım. adama "aferin iyi kaçtın" diye ödül vermenin manası yok:

sadece sabıkasız ve vergi borcu olmayan vatandaşlar arasında

25-30 arası, kaçak durumuna düşmemiş/bakaya kalmamış 20.000 tl + 3 hafta
25-30 arası, kaçak/baka durumu olan 30.000 tl + 3 hafta
30+, kaçak durumuna düşmemiş/bakaya kalmamış 25.000 tl (3 haftadan muaf)
30+, kaçak/baka durumu olan 35.000 tl + 3 hafta

şöyle bi uygulama çok daha mantıklı olurdu mesela.
şeklinde bir uygulama gayet güzel ve daha adil olurdu mesela.
"devlet gibi adamsın"dedikleri bu heralde, 2 dakikada yasa tasarısı hazırlamış.

29 yaşında yakışıklı ve zeki olanlara da 10bin tl olsun.

ailevi sebep falan hikaye, askerden kaçanların da bir şekilde etinden sütünden yararlanmak amacıyla çıkartılan bir tasarı bu. Adam bunu yasal yollardan yaptıysa, üstelik de okuyan mastırlı doktoralı adamsa (ülkeye vereceği katkı göreceli olarak zaten daha fazla olacağından, ve bunu yaparken herhangi bir yasaya karşı gelmemiş olduğundan) tabii ki daha düşük ücrete yapması normal. Öbür tarafta ne sebeple olursa olsun askerden kaçan, bunu da kural dışı olarak yapan insan var. İkisi tabii ki bir tutulmamalı, arada bakış farkı olmalı. Yoksa "kaçın, yakalayamazsak ödüllendiriyoruz"dan farkı olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

lawl

skerliğini Orduevinde Garson Olarak Yapan Genç, Tam Bir Ölüm Makinesine Dönüştü

Türkiye bugünlerde Afyon'un Sandıklı ilçesinde yaşayan Ersin Özbükey(21) adlı genci konuşuyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bir orduevinde garson olarak gerçekleştirdiği askerlik görevinden geçtiğimiz Şubat ayında terhis olduktan sonra baba ocağı olan Sandıklı'ya dönen Özbükey'in, o günden bu yana tam bir ölüm makinesine dönüşmüş olması tüm yurtta şaşkınlıkla karşılandı.

"Benim de haberim yoktu"

Dün öğlen saatlerinde ailesi tarafından düzenlenen basın toplantısında medya mensuplarının sorularını yanıtlayan Özbükey, geçtiğimiz haftaya kadar tam bir ölüm makinesine dönüştüğünden kendisinin dahi haberi olmadığını ifade etti. Ersin Özbükey, durumu geçen Cuma sabah saatlerinde ailesine ait olan bakkal dükkanının başında dururken tesadüfen fark ettiğini belirtti ve ekledi: "Askerliği İzmir'de orduevinde garson olarak yaptığım için önce biraz şaşırdım, bir süre duruma uyum sağlamaya çalıştım. İşte o ara, bir 10-15 dakika sonra zaten dükkanda ve yakın çevresinde sağlam adam kalmamıştı."

Kebap askerlik yapmış

Askerlik görevini ifa ettiği dönemde özel bir eğitim alıp almadığı yönündeki sorulara karşılık kendisinin esas sınıfının garson er olduğunu hatırlatan Özbükey, verdiği "Acemide yanaşık düzen eğitimi aldık, üç atışı yaptık. Ordu cimnastiği, koşu filan da vardı ama yani öyle tam bir ölüm makinesine dönüştürecek bişey hatırlamıyorum. Ekseriyetle taş toplayıp ot yoluyorduk. Ustada tabi farklı; sabah 8 akşam 8 arası garsonluk yapıyordum, arada öğlen bir saat yemek arası. Son iki ay kolluk tutmaya başladım, piç torunlar gelince mıntıkadan filan da düştük işte. Has torundan sonrası da yatış zaten. Bayağı kebap askerlik yaptım aslında..." yanıtıyla, aynı yer aynı adamlar olsa yine gideceğinin sinyallerini verdi.

"Yaşamayan bilmez"

"Durup dururken nasıl tam bir ölüm makinesine dönüştüğümü inanın ben de anlamadım. Halen geceleri uykumdan sıçrayarak uyanıyorum." diye dert yanan Özbükey, "Ailemin ve yakın çevremin desteği olmasa bir noktada kafayı yemem an meselesiydi. Zira acemi birliğinde ikisi karavana olmak üzere üç atış yapmış olmak dışında hayatta elime silah almışlığım yok. Yakın dövüş gibi şeyleri de herkesten fazla bilmiyorum; Van Damme filmlerinden, Kurtlar Vadisi'nden, bunlar da sırf televizyondan gördüğümüz kadarıyla..." şeklinde konuştu ve, "ama tersim hakkaten çok pistir benim." sözleriyle içerisinde bulunduğu kimlik bunalımına dikkat çekti.

Halen ailesine ait olan bakkal dükkanını işleten gencin tam bir ölüm makinesine dönüşmesi hakkında Genelkurmay, "Asker ocağının havasından suyundandır" açıklamasıyla yetinirken, Taraf Gazetesi'nin konuyla ilgili olarak ortaya atacağı iddiaların yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyeceğine şimdiden kesin gözüyle bakılıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...