Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Seccadeni al gel

mani

Öne çıkan mesajlar

Fin said:

illa gider sokaklara yayıla yayıla kılarlar

so what?

said:
hem namaz dediğin temiz bi yerde kılınmazmı pardon ama kaldırımda namaz ?

eksik bilgi. google elinin altında ama ben söyliyim, orjinalde temiz taş toprak üstünde kılınıyor namaz.

said:
genel olarak şova döküyorlar yoksa kimsenin ibadeti beni ilgilendirmiyor

mesela işçiler de haklarını arama işini sokaklara yayılarak şova dönüştürüyorlar. şarkıcılar konserlerini şova dönüştürüyorlar. efendi efendi söyle şarkını geç git di mi? acaip rahatsızım konserlerin şova dönüştürülmesinden yoksa kimsenin müziği beni ilgilendirmiyor. açık hava konserlerindeki dinleyenleri tekmeleyesim geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

ombakkombak said:

aslında ayasofya da cuma günleri namaz pazar günleri ayin olsa süper olurdu

tam bir ütopya, keşke olsa

Bir de Fatih falan demişler ama ben Fatih'in İstanbul'un fethinden önce ciddi ciddi İstanbul'u fethettikten sonra devleti Hristiyan yapmayı düşündüğünü yazan birşeyler okumuştum. Belki "ya şöyle olsaydı" tarzı birşey de olabilir de aklımda kalmış.

Evet hatta bunun için ilk adım olarak Sicilyayı ele geçirme planı var Fatihin. Hicaz ve Kudüs ü alarak müslümanları Istanbulu alarak Ortodoksları kontrol eden Fatih katolikleride kontrol edebilmek için Vatikanı daha doğrusu Romayı istiyor.

Alsa entresan olabilirmiş tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

Fin said:

illa gider sokaklara yayıla yayıla kılarlar

so what?

said:
hem namaz dediğin temiz bi yerde kılınmazmı pardon ama kaldırımda namaz ?

eksik bilgi. google elinin altında ama ben söyliyim, orjinalde temiz taş toprak üstünde kılınıyor namaz.

said:
genel olarak şova döküyorlar yoksa kimsenin ibadeti beni ilgilendirmiyor

mesela işçiler de haklarını arama işini sokaklara yayılarak şova dönüştürüyorlar. şarkıcılar konserlerini şova dönüştürüyorlar. efendi efendi söyle şarkını geç git di mi? acaip rahatsızım konserlerin şova dönüştürülmesinden yoksa kimsenin müziği beni ilgilendirmiyor. açık hava konserlerindeki dinleyenleri tekmeleyesim geliyor.

nasıl kafalardasın ya

ahha üşenmeyip cevap yazacaktımda hiç umrumda değil açıkçası yeterince belirttim zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman allah diyen baltazar senin sorunu senin yerine sorsun

"Yeten Fin" said:

İşçilerin ya da şarkıcıların amacı kamuoyu yaratmak, ilgi çekmek olduğu için bu işi topluluk karşısında ve toplulukları etkileyecek şekilde yapmalarına karşın, ibadet denen olay yaratıcıyla kul arasında değil midir? O zaman bunu sokaklara taşırmaya, başka insanların işine gücüne yürümesine engel olmaya ve şov yapmaya ne gerek var? Hatta tam tersine, şov dine aykırı bi olay değil midir?

Bak yetmek de mümkün. Ben hep sizler öğrenebilin diye yapıyorum bunları.
Sosyal ağlarda paylaş

yoo gayet de adamın (ben oluyorum galiba burada adam diye seslenilen kişi) hayal gücüne bırakmışsın karşı argümanlarını. ama sağolsun allah diyen baltazar imdadına yetişip nasıl klişe argümanlarla ucuz bi biçimde cevap vereceğini göstererek, eğer düşünürsen bunların dışında biraz daha etkili ve dinleyeni şüpheye düşürebilecek argümanlar geliştirebileceğini anlatmak istemiş. yani bi zahmet tembelliği bırakıp o kısmı da allah diyen baltazardan bekleme. ama buna rağmen ille bu klişe argümanların cevaplarını istiyorsan yine söyliyim ki google elinin altında. klişe argümanlara verilmiş tonlarca klişe cevap var, klişe olmayan cevaplarıysa hiç arama klişe soruların için, hani öyle köke öyle yaprak diye bi olay vardır ya, klişe soruya klişe cevap bulursun. ama olur da gerçekten "bi saniye yav" dedirtecek bir söylemle gelirsen oturur düşünürüz durumu.
Sosyal ağlarda paylaş

öyle köke öyle yaprak fıkrasını da anlatayım araya kaynamasın.

adamın biri arkadaşına demiş ki "bende bi ağaç var kökü tam 3 ton". diğeri de "o da bişey mi bende bi ağaç var yaprakları 8er metrekare" demiş. ilk adam şöyle bi bakış atmış "hadi canım o kadar yaprak mı olur?" bizimki de yapıştırmış cevabı: "öyle köke öyle yaprak"
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...