Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Köprü ve otoyollar tek bir firmaya satılacakmış

SenariouS

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

paparnoz said:
aynı tornadan çıkmış gibi benzer yorumlar.

Abi, ben ne zaman reddettim ki zaten bunu? Üstelik vurgulaya vurgulaya söyledim görüşlerimi yeri geldiğinde. Kendi kendime varıp, bunları bulduğumda "aaa burada benim gibi düşünenler de varmış" diye sevinmeme yol açan fikirlerim işte.

Oradaki sözlerimi biraz yanlış anlamış olabileceğin fikrine kapıldım ama, değilse affet. Solcuların bazıları Marx böyle demiş diye, Kapital'de böyle yazıyor diye günümüzün olaylarını yorumlamaya ve şekillendirmeye çalışıyor, eleştirdiğim buydu. Kapitalistler ise aynı şeyi Adam Smith kullanak yapmıyor, ironik bir tabirle belirtmeye çalıştığım şey ise buydu.

Kapitalistler yapmıyor öyle mi ? Görünmez el muhabbeti nedir yüzyıldır devam eden geyik,zamanı gelince Keynes'e dönüyorlar zamanı gelince Adam Smith haklıymış oluyor.Her 10 yılda bir tekrar eden olaylar bütünü.Amerika'da yine Keynes zamanı Obama'yı da o yüzden komünist diye suçluyorlar.

şu resimi pankartlarına asmış protestocu amerikalılar gördüm.
Adamlarda ideoloji kayması ağır yani keynesci adam amerika'da komünist muamelesi görüyor tuhaf bir durum.

Ayrıca Kapital'da böyle yazıyor diye yorumlamıyorlar,Marksizm'in yığınlarca türevi var.Frankfurt Okulu var,ortodoks Marksistler var,revizyonistler var,louis althusser gibi yapısalcı marksistler var,situasyonistler var,anarko-komunistler var.Var oğlu var.Herkesin bakış açısı birbirinden çok farklı.Eklemeler yapılıyor,farklı çıkarımlar uygulanıyor,21.yy da Marks'ın şu duruma yaklaşımı artık geçersizdir,bu böyle olmalıdır diyeni var.
Aslında şu nokta da farklı bir değinme var diyeni var.

kısacası her sendika,her parti binası bir ibadethane değil,insanlarda das kapital'i okuyup ayin yapmıyor,bilgin olsun.

Ayrıca Marx'dan alıntılar yapılması kadar da doğal bir şey olamaz.
Bak mesela uykusuz dergisi kapağı

Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

şu resimi pankartlarına asmış protestocu amerikalılar gördüm.
Adamlarda ideoloji kayması ağır yani keynesci adam amerika'da komünist muamelesi görüyor tuhaf bir durum.

Adamlar çok farklı kafalarda anladığım kadarıyla. Yani nasıl beyinlerine nüfuz ettiyseler orta halli kısım bile sosyal hizmetlere yatırım yapan bir başkan görünce ona komünist demeye başlıyor. Yine bir başkan zenginlerin ödediği vergiyi arttırınca orta halli insanlar ona komünist demeye başlıyor, kafalarındaki fikir de "bana zenginler iş sağlayıp paramı veriyor onların vergisi artarsa işsiz kalırım".

paparnoz said:

ehehe ben de bunu koymak istiyordum
Sosyal ağlarda paylaş

yapılanlar çok mantıklı
devlet görevini yapmıyor, bunun için hükümeti suclamaktansa "yolları satalım"i savunuyoruz.
gerçekten gerizekali bir halkımız var. vergi ve askerliğe gelince sosyalist, hizmete gelince kapitalist. bu arada arada kalan açıkta adamlar voleyi vuruyor.
bizim halkımız ise bunu izliyor.
işin güzel yanı adamlar çifte vatandaş, başı sıkışırsa nanay...

yok eğer türkiye universitelerinden muhendis cikmiyorsa, ben isvecten burdaki kaldirimlari yapanları yolluyum?

bakın bi de araya bi pasanin gizli kayıt konusmasini sokusturdular, herkes "aaa gazetecilere anasini bile satarlar demiş" modunda dolaşıyor.
biz halen hahahahah kılıçdaroğlu merdivene ters bindi, hahaha bahçeli piskuut dedi, hahahaha perinçek apo ile tokalasmis kafalarındayız.

gündemi gazetelerden değil de karikatür dergilerinden takip eden bir gençlik yaratirsan böyle olur.

Viktor said:

ataturk modlei basarisiz oldu?

gayet basarili oldu, ataturkun derdi zaten develt kontrol etsin herseyi dgeildi, sermaye birikimi yoktu, tefecilerden tutun kosedeki eczaneye bile borcu vardi devletin, bitmek bilmiyen savaslar, tekalifi milliye derken zaten ortacagi yasiyan anadoluda insanlarin elinde hicbirsey kalmamisti

sanayi deseniz hani zaten yoktu, sermayesi olanda korkuyordu ortaya koymaya cunki cok belirsiz yillardi

japonya, stalinin sovyetler birligi ve turkiye birdenbire kendi gucuyle buyume konusunda hani literature girmis ulkeler, o donem pekcok akademisyen gelmis zaten yiginla calismalar yapilmis

ha ama ataturkun olumunden sonra bozulmus zaten sistem

ataturk modeli riski develte aldiriyor, yatirim islemeye basladiginda ozellestirip gelen parayi yeni bri yatirima goturuyor, maksat hizlica sanayilesebilmek

ismet inonunun carpittigi modelde ise ranti develt aliyor, devretmiyor ve devlet 1. numarali ekonomik aktor oluyor, sizin paranizla yatirim yapip bunu kar koyarak size geri satiyor ki devlet isletmeci olamdigindan zararina calisan bu KIT ler iktidar partilerinin esinin dostunun ise alindigi merkezler haline geliyor haliyle iktidarda olan parti bir numara oluyor

ismet inonu tarihe gecme arzusu ile genislemis egosuyla o kadar cok zarar evrdiki bu ulkeye chp ve kemalizmi topraga gomen insan olarak tarihe gecti bile

tayyip de yapıp özelleştirip satıyor
o zaman tayyip atatürk modelini uyguluyor diyebilir miyiz?
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

amerikan halkinin vergi direnci cok yuksek cunki, ingilterenin koydugu vergiler yuzunden cikan isyanla bagimsizlik hariketi baslamis,

yahu sadece çok zenginlerin vergilerinin arttırılmasına orta halli halk karşı çıkıyor. genel vergi arttırımı söz konusu değil yani. tabi sosyal hizmete de bu yüzden karşı çıkıyor olabilirler vergilerin artmasına sebep olacağı için. nasıl bizdeki yabancı paranoyasının mantığı yoksa onlarda da vergi paranoyasının mantığı olmayabilir sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Köprü ilk yapıldığında parasını çıkardığı vakit ücretsiz olucaktı peh neler anlatıyor eskilerde dinleyen yok.

İşletmeye okeyim abi ben ama işletme mantığı altında satılması nedir onu anlamıyorum yapılan antlaşmalar zaten yayımlanmıyor ne olduğu belli değil arkadaş madde demiş hangi maddeyi okudun bugüne kadar hepsinin üstü kapalı.

Kendi malımızı işletmekten acizmiyiz biz.IDOda gitti kapı gibi para basma makinası bunlar habire verilmesini anlamıyorum.2Bde çıakr yakında zaten sahil tarla arizeleride böylece değerlenip çnleri açılacak dur bakalım daha neler görüceğiz.

Herşeyi geç tek celsede öderim diyordu başbakan TRnin dış borçunu lale tam terzi kaç katının altına soktu bizi.
Sosyal ağlarda paylaş

Olm şimdi şey
istimlak diye bi nane var ya, bundan farkı ne şimdi ki. Devlet zaten alıyodu yani, bunun ne gibi farkı var?

Bizim bikaç tarlayı falan alıp okul yaptı zamanında hatta anadolu lisesi falan var bizim bahçenin üstünde sdf, 3 kuruş para verip almış devlet. Bu mevzunun farkı ne, evimizi falan da mı alıyo nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

Nomak said:

Köprü ilk yapıldığında parasını çıkardığı vakit ücretsiz olucaktı peh neler anlatıyor eskilerde dinleyen yok.

İşletmeye okeyim abi ben ama işletme mantığı altında satılması nedir onu anlamıyorum yapılan antlaşmalar zaten yayımlanmıyor ne olduğu belli değil arkadaş madde demiş hangi maddeyi okudun bugüne kadar hepsinin üstü kapalı.

Kendi malımızı işletmekten acizmiyiz biz.IDOda gitti kapı gibi para basma makinası bunlar habire verilmesini anlamıyorum.2Bde çıakr yakında zaten sahil tarla arizeleride böylece değerlenip çnleri açılacak dur bakalım daha neler görüceğiz.

Herşeyi geç tek celsede öderim diyordu başbakan TRnin dış borçunu lale tam terzi kaç katının altına soktu bizi.

körfez karayolu ile marmaray bitince idoya bol şans
Sosyal ağlarda paylaş

kamulastirma her zaman avrdi, ancak bu kamulastirma degil cunki yargi korumasi yok

eskiden kamulastirma yapmak isteyince bedeli pesin odemesi gerekiyordu devletin, belli bir sure tanimasi gerekiyordu ve ehrsyeden onemlisi yargiya tasiyip bozdurma sansin vardi ugrasarak

3-30 para veriyor cunki cakal vatandasim az vergi odemek icin arsasinin - evinin bedleini tapuda dusuk gosteriyordu, simdi bilirkisi girdi devreye, genelde develtin lehinde bi sekil biliyor isleri, tapu duzenbazligi devleti saymassak eskisi akdar yaygin degil

yeni yasa itiraz hakkini kisitliyor, adamlar diyorki tum ulke benim, istedigim yerden alir istedigim yere koyarim seni

direk sosyalist ulke yasasi

genel hak ve hurriyetler, sosyal guvenlik, saglik, egitim, enerji ve toplu tasimaya gelince full kapitalist ulkeyiz

hak kisitlamari ve vergiler konusunda ise full sosyalist bir ulkeyiz

ama fener avrupaya gidemiyor, ali koc yeni aciklama yapmis cok onemli o, somalidede aclar filan var kim takar bakanalr kurulunun meclisten gaspettigi yasama yetkisi ile hickimseye sormadan son derece kritik yasalari vizir vizir cikarmasini

mustehak bu ulkeye, demokrasiyi secim sanan butun toplumlara mustehak

secimden en cok oy aldigi bolgeleri "cikin burdan, degerlendi bu toprak" diye bosaltip, kentsel donusum adi altinda soylulastirip zenginleri tasiyor, evinden attigi garibanlara dag basinda dandik toplu konutu 400 ay vade ile veriyor sonra allah zeval evrmesin devletimize

koca koca gokdelenler ile beton yiginlarini modernlik ve gelismislik sanan susaklar ise alkisliyor kenardan sak sak sak diye
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelion said:

Nomak said:

körfez karayolu ile marmaray bitince idoya bol şans

oha alanlar harbi malmış
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...