Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dinler uygarlığı geri mi götürüyor ?

Karea

Öne çıkan mesajlar

nileppezdel said:

Ya olmadığı yönündeki inancın sebebi zaten kanıt olmaması değil mi? Yani buna bağlamayıp da "yoktur lan kesin yok" diyen ateist rahatsızdır bence. Ama çoğunluğu benim dediğim gibi hiçbir kanıt yokken böyle bir şeyin varlığına inanmam diyordur sanırım. Yanılıyorsam da canım sağolsun :P

inançsızlık bilimsel ve sanatsal ilerleme için her türlü daha iyidir inançlılıktan

teizmin karşıtı işte, teizmde inanç olduğu gibi bunda da olmak durumunda ortadaki önermeye yönelik.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

vivavale said:

kesip bicme ile hic bir yere varamassınız arkadaslar.
en dogru bildiginiz kitabı kesip bicme ile canavar haline getirebilirsiniz daha ne diyim abi.

tutmus savas hukuku ve belli baslı olan olaylar cercevesinde inen ayetleri göstererek ki surenin tamamını yazsanız buraya bir önceki bir sonraki ayeti koysanız her sey ortaya cıkıcakda iste olmuyor,karalamak icin zorluyosunuz kendinizi.

ya ulan koy kendin açıkla da utanayım. Kitapta bunlar yazmıyor ühüüü =/=/ derken iyiydi koyunca zırlıyorsunuz be.

agzından köpükler sacma sakin ol önce.

savasla ilgili olan ayetleri cımbızla secmeyi biliyosun madem hadi samimiysen ayetleri ve gecmis oldukları sureleri,bi önceki ayeti bi sonraki ayeti okuyup anla.

dur bak sana kolaylık saglıyayım lnk veriyorum buradan tek tek bak.

link

http://www.kurandakidin.net/

Sosyal ağlarda paylaş

@myskin

hani biz türklere asker millet diyoruz, çöldeki bedevi de asker millet.

araplar gayet savaşmasını bilen ve güçlü bir milletti o zaman, sadece klanlara kavimlere ayrılıp bir birleriyle savaşıyorlardı. islam bunları bir araya getirip başka bir hedef sundu. gidin islam dinini yayın, tüm dünya allah tarafından size mescid olarak kılınmıştır, allah'ın adını yüceltin, karşı çıkanla da savaşın cihad edin, ölürseniz şehit kalırsanız gazi. adamlar 100 sene içinde iran, suriye, mısır, ırak ve afrika'nın kuzeyini aldılar. bu askeri başarılar sadece gökten buluttan inen meleklerle falan olmadı.

mesela tüm araplar lat veya uzza denen putun etrafında toplansaydı da aynı şeyi yapacaklardı.

gücü elinde bulunduran yayılır, genişler. o dönemde bunun yolu kılıçtı abicim, şimdi para.

paraya sahip olan dünyaya sahip oluyor, o dönemde bileği kuvvetli olan hem paraya hem dünyaya sahip oluyordu. kapitalism çökertti bu sistemi.

o yüzden o kur'an'da yazdığın o kuralların uygulanabilirliği pek kalmadı zaten. eğer uygulanacak bir alan bulursan uygularsın, yoksa islami medeni kanun olan mecelle gibi kenarda durur.

ve inanın o sizin nefret ettiğiniz taleban'dan, bu radikal dincilerden, dinin özünü kavramış insanlar daha çok nefret ediyor.

ben bir şeriat ülkesinde yaşamaktansa laik bir devlette yaşamayı tercih ederim. molla'nın birinin yanlış yorumuyla kafam kesileceğine, gider sandığa oyumu verir, vekil olur, kanunumu kendim yaparım.

bu arada iftar hazırladım yedim falan geç oldu cevap kusura bakma.
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

vivavale said:

link

http://www.kurandakidin.net/

konuyla alakasız;

şu sitede açık var sanırım. pc'ye dalmaya çalışmışlar benim verdiğin linkden. norton öyle dedi.

ha ha kendi kaleme gol yaptırdın bana.asasdsada

yok abi ben uzun zamandır kullanıyorum herhangi bi sorunla karsılasmadım.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bak hala aynı şeyi söylüyosunuz

"dinlerin suçu yok uygulayan insanların suçu"
her türlü yanlış bir söylem, dinin kendi içindeki tutarsızlıkları bir yana, kuranın içindekiler bir yana, bir olgu semih cumhuriyetinin yasaları değil de bütün insanların uyması gereken kurallar olarak görülüp, başkalarına silah zorula empoze ediliyorsa " ay ama çok sempatik ve masum bu din abisi" olayından dışarı taşıyor

ahmedinejad da yazmış, şunu inkar etmeye gerek yok, x barış dini, değil abicim, makyavellinin dediği gibi silahlı peygamberler başarılı olmuşken silahsız peygamberler hep öldürülmüştür.

şahsen bende bir yaratıcının var olabileceğini düşünüyorum ama semavi dinler ve öğütleri cidden çok komik.

ha şu büyük üniversitelerin geçmişi hep kiliseydi, medreselerde din okutulurdu sözü.
bu şeye benziyor joffrey ilkokulda din kültürü dersi gördü, joffrey ışınlanmayı buldu, demek ki dinler teknolojik gelişmeyi sağlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

silahsız başarılı olan hz. isa sayılabilir aslında. tabi roma kabul ettikten sonra dünyanın en büyük silahlı gücü olmuşlar ama ondan önce çapulcuların fakirlerin falan diniymiş hristiyanlık.

ama objektif olarak bakıldığında hz. muhammed genel olarak iyi bir liderdi. gerektiğinde kendisi de savaşmış meydanda, hem toplum kurallarını belirlemiş, hem devlet işlerini, hem diğer devletlere mektuplar yazmış.

şöyle sorun var sizin dediklerinizde, türk hukuk sistemini mesela sadece türk ceza kanunu'nun dikkate alarak değerlendirirsen, kazuistik kurallardan oluşan, her şeyi tek tek değerlendirme altına almış, acımasız sert cezalar içeren bir hukuk sistemi olarak görürsün.

halbuki hukuk sistemi çok daha geniş ve başka bir şey. sırf savaş zamanında yapılması istenenler değil, neden barış zamanında yapılacak kuralların olduğu ayetler konulmuyor hiç?
Sosyal ağlarda paylaş

hz isa başarısız olup çarmıha geriliyor zaten, ama daha sonra avrupaya vs yayılan havariler aracılığıyla yayılıp kitaplara bölünüyor din, açıkçası araştırmak istediğim ve çok bilmediğim bir dönem, fakat hangisine gerçekten hristiyanlık diyebiliriz bir yana, o ayrılan havarilerin oluşturduğu mezhepler birbirleriyle hiç iyi geçinemezler bayramları vs farklıdır hep
Sosyal ağlarda paylaş

liberal güzel demişsin, hoş demişsin. İnanç ayrı şeydir, cehalet ayrı şey.

Ben Allah'a inanıyorum, benden istediklerini de elimden geldiği kadarıyla (büyük oranda çok büyük eksikliklerle) yapmaya çalışıyorum. Kitabımı da okudum. Allah kuranda defalarca, (saymadım hiç ama 100+ vardır) sen kendi inancına bak, her koyun kendi bacağından asılacak diyor. Ben kendi işime bakıyorum. Oruç tutarken karşıma geçip bir litre buz gibi su içsen de, oturup en sevdiğim yemeği de yesen diyeceğim tek şey olabilir, yarasın.

İnsanlar bunu anlamıyor. Din başkalarına baskı kurmak değil. Ne sana ben oruç tutuyorum diye karşımda yiyemez içemezsin diyebilirim, ne de sen bana tuttuğum oruç, inandığım din hakkında birşey diyebilirsin. Sana ne benim hayatımdan der geçerim. Ayrıca da senden de bana ne. İşte bu ayrımı bir yapabilsek hep beraber, inançlı kişileri gerikafalı, dar görüşlü nitelendirerek kendi dar görüşlülüğünüzü kapatamazsınız.

Ben insanların inanıp inanmamaktaki özgürlüğünü her şekliyle savunuyorum. Ama bu konuda çoğu ateist inançlılığı sığ bir şekilde gericilikle bağdaştırıyor. Ben de buna cehalet diyorum.

Bir de kaç defa kur-an okudun ki bol keseden sallıyorsunuz? Kulaktan duyduklarınızla, yaşar nuri, adnan oktar ve cübbelinin ortaya attığı safsatalar ile bir dini kötüleyemezsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

fikirleri devam ediyorsa başarılıdır diyebiliriz yine de bence. evet hayatında görememiş olsa da, 235235243532151 tane mezhepe falan bölünüp, kimisi kendisini allah, kimisi allah'ın oğlu, kimisi peygamber, kimisi sıradan insan olarak görüyor olsa da onun da fikirleri bu zamanda bu kadar insanı etkileyecek kadar başarılıymış demek ki.

bu arada islam diyoruz da, hristiyanlığın adını kullanıp adamlar koca amerika kıtasını yok etti güneyinden kuzeyine.

asıl dertleri altındı tabi ama bahane dindi yine.

sanırım dinlerin kaderi bu biraz, menfaatler için hunharca kullanılmak.
Sosyal ağlarda paylaş

kumathros said:

evrenin nasıl oluştuğu ve nasıl işlediği ile ilgili sorulara "ben yaptım oldu" cevabıyla tatmin olabilen insanlar içindir din.

bundan da daha tatmin edici bir cevap yok gibi kusura bakma ama. big bang'den ötesini bilmemize imkan yok. bu olay da allah yoktur demek değil, hatta var demek manasına bile gelebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

kumathros said:

evrenin nasıl oluştuğu ve nasıl işlediği ile ilgili sorulara "ben yaptım oldu" cevabıyla tatmin olabilen insanlar içindir din.

bundan da daha tatmin edici bir cevap yok gibi kusura bakma ama. big bang'den ötesini bilmemize imkan yok. bu olay da allah yoktur demek değil, hatta var demek manasına bile gelebilir.

zaten bilinmemesi araştırılması için merak unsuru pompalıyor. "madem bir şeyi bilmiyoruz, a öyleyse saçma bir hikayeye inanalım" demek bu.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

halbuki hukuk sistemi çok daha geniş ve başka bir şey. sırf savaş zamanında yapılması istenenler değil, neden barış zamanında yapılacak kuralların olduğu ayetler konulmuyor hiç?

ya işte benim söylediğim de bu, küçük beyinlerimizin alamayacağı kadar kompleks yapıları yaratmış, uçsuz bucaksız evreni yaratmış bir varlığın yarattığı insanlardan kendisine tapmasını beklemesi, kaderlerini önceden tayin edip cehenneme de gönderebilmesi, peygamberinin - çok afedersiniz- uçkur problemleriyle ilgili şeyler koymasını aklım almıyor

dediğin gibi başka ayetler de var tabi ki ama aklım almıyor işte öbür ayetleri de, bi "hö? nasıl yani, niye ki?" oluyorum
Sosyal ağlarda paylaş

kumathros said:

ahmedinejad said:

kumathros said:

zaten bilinmemesi araştırılması için merak unsuru pompalıyor. "madem bir şeyi bilmiyoruz, a öyleyse saçma bir hikayeye inanalım" demek bu.

dinde araştırmayın, durun öyle diye bir kural yok ki? hatta inen kitabının ilk ayeti oku olan bir din bu.

hatta çok sevdiğim bir hadis var. "bir saat tefekkür, bin rekat namazdan daha hayırlıdır" diye. ki tefekkür, fikr etmek, düşünmek, kainata ve varlığa dair düşünmek demek.

allah'a körü körüne inanan birindense, sürekli şüphe içinde olup da mantığını çalıştıran ve sonunda inanan adamı tercih ederim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

kumathros said:

Bu da "sonsuz sayıda birbirini takip eden rastlantısal ve olasılıkların hiçbir şekilde hesaplanamayacağı kadar çok olması, ama oldu işte ve biz bir yıldırımın ilkel bir çorbaya çarpması ile dünyaya geldik demek gibi saçma bir hikayeye inanalım" demek...
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

ahmedinejad said:

ya işte benim söylediğim de bu, küçük beyinlerimizin alamayacağı kadar kompleks yapıları yaratmış, uçsuz bucaksız evreni yaratmış bir varlığın yarattığı insanlardan kendisine tapmasını beklemesi, kaderlerini önceden tayin edip cehenneme de gönderebilmesi, peygamberinin - çok afedersiniz- uçkur problemleriyle ilgili şeyler koymasını aklım almıyor

dediğin gibi başka ayetler de var tabi ki ama aklım almıyor işte öbür ayetleri de, bi "hö? nasıl yani, niye ki?" oluyorum

o ayetler geçende ekşi sözlükte de baya olay olmuştu. bu nasıl din, misafirler ses çıkardı diye ayet mi iner diye eleştiriler olmuştu.

aslında kur'an'ın bütününe bakıldığında o ayetler hiç sırıtmıyor. kur'an zaten böyle bir kitap. diyorum ya neredeyse yarısında geçmiş peygamberlerin hikayeleri var. bir kısmında cennet ve cehennem tasvirleri var, bir kısmında kurallar var insan hayatıyla ilgili, bir kısmında tasavvufi öğeler var. abi deprem için bile sure var zilzal suresi. kadir gecesi için sure var. bütüne bakıldığında cidden hiç sırıtmıyor çünkü kur'an bir anayasa kitabı değil.

her arayan'ın kendisine yakın bir şey bulabilmesi üzerine yazılmış bir kitap. kur'anı nasıl algıladığımızla ilgili, daha doğrusu kur'anı bazı dincilerin diğerlerine nasıl empoze ettikleri ile alakalı bir şey bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

kaderlerini önceden tayin edip cehenneme de gönderebilmesi,

yok öyle birşey. senin cehenneme gideceğini bilmekle, seni cehenneme yollamak arasında dünya kadar fark var. zamandan bağımsızım diyen bir varlık için 100 trilyon yıl sonra oalcak bişeyi bilmek pek sorun değil herhalde.

ops bu arada kıyametin vaktini kaçırdım ağzımdan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...