Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dinler uygarlığı geri mi götürüyor ?

Karea

Öne çıkan mesajlar

dasaaa said:

inanan sayısı fazla diye belli dinlerin ekonomik durumlarına bakmadan, belli mezheplerin içinde bulundukları durumu değerlendirmeden yüzeysel olarak "ay dinler uygarlığı geri götürüyor şekerim" diyebiliriz.

fazla yüzeysel olur bu elbette.

ama inanmayanların sayısı fazla olsaydı o zaman da "dinsizlik uygarlığı geri götürüyor!!!!!!" diyebilirdik , yanı kriterleri göz ardı ederek diyebilirdik bunu tabii.

her neyse, genel olarak insanların salak olduğundan bahsetmek mümkün ama. karşısındaki grubu, kişiyi dinine göre değerlendirenler var mesela. diyor ki adam "dine inanmayanların içindeki derin boşluk"

çok biliyor işte. salak.

ha tam tersi de var, "bu devirde allaha mı inanıyorlar ya. ben de -bu da çok süper zeki ya- uçan spagettiye inanıyorum o halde!" diyen gerizekalı da var.

yahu karşısındakini dini inancına ya da inanmayışına göre değerlendiren zaten komple aptal. karşılaşırsanız doğrudan "evet bu TA" diye onaylayın. TA Tescilli Aptal.

ha dinler uygarlığı geri mi götürür, evet diyenler tanıştırayım

Pat Robertson bu abiniz, ve sizin en iyi dostunuz olacak.

Kendisi Haiti depreminden sonra "Dinleri yüzünden bu haldeler!!!" demişti. Kendisi eski bi Babtist papaz bu arada. Haiti'de voodoocu elemanlar var ya. onlara laf çakıyor aklınca. Arkadaşınız olabilir. aynı ebleh düşüncedesiniz çünkü. Bir de Shintaro Ishihara vardı

din dediğin uyarlığı ileri ya da geri götüren bi olgu değildir. ama halk ve halkı yönetenlerin iktidar hırsları ile dini kullanmaları götürür.

eğer dinsizlik yaygın olsaydı dinsizliği kullanmaları geri götürecekti.

koca topicteki en saçma postu attıktan sonra zaten haksızsınız demek çok kötü olmuş be dasaaam

şu haiti örneği, yada özetlersek "7.2 yetmedi mi" cümlesiyle bu başlığın ne alakası var? herkes iyi yada kötü argüman sunmuş din yüzünden şöyle oldu din sayesinde böyle oldu diye
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Özünde dinler geriye götürmüyor, dinciler geriye götürüyor. Ama dinlerin sorgula demesi de tatava. Sorgulamanın önünde bir engeldir din. Dinler olmasa çok daha şukela olurdu ama kesin olarak dinler geriye götürür diyemeyiz.

Hadi yine iyiniz bak dasaaa üzülcek şimdi :P

orta yolcu olmuş bu ama. çok bi iki tarafa da yakın. olmamış bu.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

o ağır saçma bir cümle olmuş ya ahahaa :D

derken gene haksız oldu adam..

o amca din uygarlığı geri götürüyor adamıdır. voodoo geride bıraktı ülkelerini. karnını doyuracak insanlar bile yok adamıdır.

din değil, dinci kötüdür diyenden de farklı bişi değil aslında dediğim. dini kullananın güç için geneli geride bırakmasından nasıl söz edebiliyorsak tersinde de değişen bir şey olmayacaktı.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

din muhafazakarlığa sevk ettiği için dinin kullanılması geriye götürür ancak dinsizlik zaten araştırmadan, pozitif bilimden ve sadece kanıtlanabilir gerçeklerden yana olduğundan geriye götürmez. Dinsizliği kullansa ileri gider toplum. En azından bilimsel anlamda.

AHAHAHAHAH

İmza harf sınırını yükseltin plz
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız şöyle bir şey var. Bilmemne semtindeki adnan abi inancıyla birlikte teknolojinin bizi aydınlığa götüreceğini düşündüğü için şu güne kadar gerçekleşen olaylar yeryüzünden silinmiyor. Uygarlığın gelişmesini önleyen veya gelişimini sağlayan adnan abi değil yetkiyi ve gücü elinde bulunduran kişi ve kurumlardır. Adamlar dünyanın yuvarlak olduğunu söyledi diye elemanı öldürüyormuş az kalsın. Galileo sahip olduğu bazı yetkileri gücü olmasa kilisenin otoritesine karşı çıkıp bilimsel araştırmalarına devam edemiyormuş. Newton, soylular arasında imtiyazlı tanıdıkları olmasa araştırmalarını papaz olarak devam etmek zorunda kalacakmış.

Adnan abinin niyeti iyi olabilir ama Adnan abinin sesi olduğunu iddia ederek yüz yıllardır konuma gelen kimseler kendilerinden başka herkesin geleceğini karartmışlardır.

Bu özellikle dinin suçu değil. Yetki verilen kişiler tepede kalmaya alıştıkça bunu yapıyorlar. Burda dinle alakalı en büyük suç, insanların dinleri yönetim öğesi haline getirmesi. Reform hareketinin en büyük başarısı budur zaten. Yönetimler kilise imtiyazından temizlenmeye çalışıldı. Bu hareketlerin sonucu olarak onlar şu anda en ileri ülkeler oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

ya bi de kurulan neredeyse tüm evropa köklü üniversitelerin kökeninde manastırlar, kiliseler var ki o da ayrı bi konu.

zamanında kiliseler herşeyin görevini gördüğü gibi bugün de günümüzün milli eğitim bakanlığı görevini görüyordu cünkü.

onlara zaten zenginler toplumdan ayrışsın diye vardı. Malum toprak ağasının kızıyla pis köylünün kızı tarlada çalış.acak değil ya. gitsin tarlada calışacaklarına sanattan, diplomasinden, yazı yazmaktan anlasınlar diye yolluyorlardı.

onların kökleri varda yani adamlar 1500 senedir bu işin uzmanı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Din insanlığı geri götürmez... İnsanlığı geri götüren dini araç olarak kullanıp kendi gerikafalılığını insanlara uygulatmaya çalışan yönetimdir. Din bir inançtır. İnsan inanır ya da inanmaz. Sadece cehaletinden neyin ne olduğunu inanmayan tetikçiler ile insanlar üzerine baskı kuran anlayıştır uygarlığı geri götüren ya da yerinde saydıran.

Yine aynı yere geliyoruz işte. Sistematik olarak cahil bırakılan, söylenenleri %100 doğru kabul edip araştırmayan, verilenle yetinmeye odaklandırılmış eğitimsiz bir cühela sürüsü.

Dinin bununla bir ilgisi yok. Ben de inanıyorum ama bunu kendi içimde yaşıyorum. Bir araç olarak kullanmamayı ve kullanılmamayı en azından biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya olmadığı yönündeki inancın sebebi zaten kanıt olmaması değil mi? Yani buna bağlamayıp da "yoktur lan kesin yok" diyen ateist rahatsızdır bence. Ama çoğunluğu benim dediğim gibi hiçbir kanıt yokken böyle bir şeyin varlığına inanmam diyordur sanırım. Yanılıyorsam da canım sağolsun :P

inançsızlık bilimsel ve sanatsal ilerleme için her türlü daha iyidir inançlılıktan
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

ahmedinejad said:

Myshkin said:

ahmedinejad said:

..

...

sanki barış zamanı yolda yürüyen adamları gidin öldürün denmiş gibi anlatıyorsunuz insanlara, bu kötü niyetten başka bir şey değil.

Ben diyorum ki kitapta bunlar var, sen diyorsun ki o anki durum için özellikle yazılmıştı. O zaman diyorum ki adamlar daha sonra istila seferlerine çıktılar bunları dayanak alarak. Sence benim düşündüğüm doğru mu yanlış mı peki, onu söyler misin. bu ayetler daha sonra yapılan istila ve köleleştirmede olayı meşrulaştırmak için kullanılmış mıdır?

yanlış. istila seferine güçlü olan herkes çıktı. roma'nın kudüs'te ne işi vardıysa arapların da endülüs'te işleri oydu.
Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

Din insanlığı geri götürmez... İnsanlığı geri götüren dini araç olarak kullanıp kendi gerikafalılığını insanlara uygulatmaya çalışan yönetimdir. Din bir inançtır. İnsan inanır ya da inanmaz. Sadece cehaletinden neyin ne olduğunu inanmayan tetikçiler ile insanlar üzerine baskı kuran anlayıştır uygarlığı geri götüren ya da yerinde saydıran.

Yine aynı yere geliyoruz işte. Sistematik olarak cahil bırakılan, söylenenleri %100 doğru kabul edip araştırmayan, verilenle yetinmeye odaklandırılmış eğitimsiz bir cühela sürüsü.

Dinin bununla bir ilgisi yok. Ben de inanıyorum ama bunu kendi içimde yaşıyorum. Bir araç olarak kullanmamayı ve kullanılmamayı en azından biliyorum.

Abi söylediğiniz güzel de yani Din kötü değil insanlar cahil falan filan diyip aradan sıyırmak... bilmiyorum yani. katılmıyorum demiyorum ama ben dinin ağırlığının cok daha büyük olduğunu düşünüyorum. Sonuçta Din'in gereklilikleri buna neden oluyor işte.

Dinin gereklilikleri değilse dinin bağnazlığı buna neden oluyor. O ruh halini yaratması buna neden oluyor.

Marx kapitalizm'i eleştireceğine insanları eleştirseydi o zaman denilebilir mi? Sonuçta kapitalizm bir işlemci. alıp kullanırsan sonuçları olur.

Din de öyle. Alır da kullanırsan sonuçları olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...