Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

diyelim uzun metraj film çektik..

Black-ice

Öne çıkan mesajlar

bu filmde kafamıza göre şarkılar kullansak nolur? yani mesela bi film çektim, bazı grupların şarkılarını koyuyorum fonuna, sonuna falan.

ticarı amaçlı değil bu film tabi ama yarışmalara gidecek sonuçta, ne gibi sorunlarla karşılaşırım?

yalnız bahsettiğim sorunlar telif hakkı sorunları değil çünkü gruplarla da sonunda isimlerini yazdığım taktirde sorun olmayacağı şeklinde mail üzerinden anlaşmalar var. bahsettiğim sorunlar filmin orjinalliğini, yarışmada seçilme şansını azaltması falan yönünde daha çok?
Sosyal ağlarda paylaş

Ödüllü bir yarışmaya göndereceksen bu ticariye giriyor, telif hakkı arıyorlar.

Telif hakları pahalı, işi yasala dökmek için eser sahibinden noter onaylı izin alman gerek diye biliyorum.

Mail ile falan konuşup izin alırsan olay sözde kalır. Günün birinde adam çıkıp benim eserimi kullandı pay vermedi falan derse, başın yine derde girer elinde belge olmayacağından ötürü :)

Telif hakkı pis birşey ya, elinden geldiğince müzik kullanmamaya çalışın ya da klasiklerle döşeme yapın. Eğer illa müzik gerek diyorsanız yerli gruplar ve şarkıcıların şarkılarıyla kasın ki anlaşmanız, izin almanız kolay olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

Bir eserin yaraticisi oldukten yetmis yil sonra eser uzerindeki telif hakki ortadan kalkiyor. Bazi istisna durumlarda bu sure uzayabiliyor.

Bu da doğal olarak klasik müzik kategorisine giren bestelerin tamamının serbest kalmasına yol açıyor :)

Mesela bazı siteler var. Böyle şarkı besteleyip, çalıyorlar falan sonra siteye koyuyorlar. Beğenip kullanırsan cüzi bir miktarda para verip telif hakkını almış oluyorsun ve kullanıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya birde telif hakkı sadece müzik değildir. Bir markanın logosu bile gözükse onlarla da sorun yaşarsın.

Biz mesela TRT için bir tanıtım filmi çektik. Çocuk elinde bisküvi tutuyor. Bakkaldan aldık verdik eline fakat çocuk bu, logoyu kapatsakta açılıyor bir yerden falan, logo gözüktüğü an tak telif hakkı diye patlıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

Komutan said:

Bir eserin yaraticisi oldukten yetmis yil sonra eser uzerindeki telif hakki ortadan kalkiyor. Bazi istisna durumlarda bu sure uzayabiliyor.

Bu da doğal olarak klasik müzik kategorisine giren bestelerin tamamının serbest kalmasına yol açıyor :)

abi klasik müzik olup telifi kalkmamış hiç şarkı yok mu yani? :D

bir de hakkaten klasik müzik kullanmak ayrı bi hava katıcak sanırım bu konu kafama yattı. şu bahsettiğin tarz siteleri de araştırayım en yakın zamanda. çok teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben kendim zaten müzikle ilgilenen biriyim onu da yapmayı düşünüyorum ama tabii programdan anlayan birileri lazım. bi de bazı şarkılar çok güzel kafama oturmuştu filmle ilgili işte ondan biraz hayalkırıklığı oldu. artık bu tarz bi yöntemle halledicez sanırım ya klasiklerden ya da kendimiz. stüdyoda kaydederiz belki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...