Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

asistanları yök seçecek

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

yökün kalkması gerekirken adamlar daha da fazla sorumluluk veriyo.

lol.

hep de aynı model davranış. kendi menfaatlerine iş yaparken yanında da şeker dağıtıp insanları kandırıyorlar. yok efendim neymiş "dil eğitimi ve yurtdışında eğitim şansıymış". sence önce başarılı öğrencilerini yurtdışına göndermek için daha fazla burs ver madem paran var.

bu akp ve akpnin uzuvları hep aynı modelle insanları kandırıyor. yok neymiş "tüm hukuk sistemini kendi menfaatimize göre değiştircez amaaa amaa yanında kenan evreni yargılıycaz ne süper di mi"

"bakanın beceriksiz oğlunu, şakirtleri boğaziçine, itüye asistan yapcaz ama asistanlara dil eğitimi vercez yaa"
Sosyal ağlarda paylaş

Abi okuyorum da böyle bir sistem olamaz yani herhalde CNBCE yanlış anladı falan bu ne lan?

said:
DİL EĞİTİMİ VE YURTDIŞI ŞANSI
Seçilen asistanlar önce büyük üniversitelerde dil eğitimi alacak. Başarılı olanlar yurtdışına gönderilecek. Bu asistanların nerede yüksek lisans ya da doktora yapacağını da YÖK belirleyecek. Asistanlar en fazla altı yıl sonra yardımcı doçent olabilecek.

Ne demek bu asistanların nerde yüksek lisans, doktora yapacağını YÖK belirleyecek? Mallık eğer burda bir hata yoksa.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DİL EĞİTİMİ VE YURTDIŞI ŞANSI
Seçilen asistanlar önce büyük üniversitelerde dil eğitimi alacak. Başarılı olanlar yurtdışına gönderilecek. Bu asistanların nerede yüksek lisans ya da doktora yapacağını da YÖK belirleyecek. Asistanlar en fazla altı yıl sonra yardımcı doçent olabilecek.

http://images.icanhascheezburger.com/completestore/2008/7/1/saywhaaaaa128594252877083413.jpg

In Turkey, PhD Choose you!
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1057927&Date=28.07.2011&CategoryID=77

Al bu da diğer bir haber, burda da yüzsüzlüğün dibine vurmuşlar

said:
Akademik personel alımında torpil tarih oluyor

Boğaziçi, ODTÜ torpil yapmak için okula dandik asistan alacak da YÖK mü şeffa seçim yapacak. Türkiyenin en iyi üniversitelerini güvenmiyorsanız neyine güveneceksiniz, o zaman araştırmaları da YÖK yapsın hocalar para alıp alıp boşa harcıyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

Gelmiş geçmiş en saçma haber spotu olabilir. Bence bu işte bir yanlışlık var, ya da muhabire "bak böyle olacak" denmiş, adam gerisini sallamış.

Diğer yandan hoşuma da gitmedi değil. Hani devlet ihalelerinde yapılıyor ya böyle ihale şartnamesine bir tek "markasının adı a ile başlayacak" yazmıyorlar o derece nokta atışı kasmaya başlamışlar, Geçen İTÜ'de öğretim üyesi alım şeyini okudum, bir örnek mesela:

Mimarlık: Mimarlık Eğitiminde Bilgi ve Yaratıcılık Etkileşimi alanında Doktora yapmış olup, Mimari Tasarım
alanında Doçent ünvanı almış olmak.

İktisadi ve İdari Programlar Bölümü: Siyaset Bilimi alanında doktora yapmış olup, Uluslararası İlişkilerde Güvenlik Siyasetine Eleştirel
Yaklaşımlar ve Biyopolitika konusunda uzmanlaşmış olmak.

aynen bu tarz bir sürü ilan. "nokta atışı" yani, adam seçmiş, laf olsun diye ihale açıyor gibi. çok rahatsız edici.

bu kafayla ne oluyor, itü'de profesörlük babadan oğula geçiyor. adamı 17 yaşından alıyorlar, 70 yaşına kadar itüde, sonra ülke niye gelişmedi, itü neden bi gıdım ileri gidemedi, itü milliyetçiliği, vesaire. anadolu'yu falan geçtim, istanbul üniversitesini, kocaeli'yi bilmemnereyi kazanan adamlar da "zaten bizden bir bok olmayacak" moduna girip saçma salak işlerde çalışıyorlar, olan devletin 4 sene uğraşıp okuttuğu verdiği emeğe oluyor.

bunun acilen kırılması ve karma bir ortam oluşturulması lazım.

düşünsene, bir şekilde sakarya'yı kazanmış ama sonrasında çok başarılı olmuş/olacak bir saü mezununun motivasyonunu:
1) akademik kariyer için, "iyi" tabir edilen ünilere giremiyor çünkü bu üniler kendi öğrencilerini tutuyor.
2) herifin ortalaması iyi, ama iyi tabir edilen üniler "sizin okul kolay" çekip kenara geçiyor
3) özel sektör "öss puanı"na göre adam yorumlayıp "şu üniversiteler başvursun" ilanı verebiliyor, burada da şansı yok.

e adam ne yapacak? doğal olarak sikko bir yerlere gidip çıraklık yapıyor işte. herifin bir motivasyonu yok ki, niye çalışsın, 180 dakikayı bitirdi, ezberleyemedi aklına gelmedi veya ergendi bıraktı çalışmayı, ortalama bir yere girdi, elit 180'den olamadığı için herifin hayatı bitiyor.

anca yurtdışında bir şirket keşfedecek de adama motivasyon sağlayacak bir şekilde, yoksa türkiye'de ünilerin %95'i çöp derken bir de bunu hesaba katın. üniversite mezunları kendini geliştirmiyorsa bir sebebi de "zaten öss'de sıçtık, tersine çeviremiyoruz"dur yani. 180 dakikada sıçtın mı, sonrasında ne yaparsan yap itülü değilsin. bu kadar. net.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Araştırmacılar memur seçer gibi seçilmez- mülakat ve referans çok önemli
28/7/2011 - 17:52
Ben lisansüstü mülakatlarında görev almış biri olarak mülakat ve referansın çok önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Karşımıza yüksek ALES skorlarıyla gelen bazı öğrenciler mezun oldukları alanla ilgili en temel şeyleri bilmiyorlar. Biyolojiden mezun bir aday proteinin nükleik asitlerden oluştuğunu ısrarlı sorumuza karşın büyük bir özgüvenle iddia edebiliyor. Bazı öğrencilerin çok iyi ortalaması oluyor laba girip ne bir deney yapabiliyor ne inisiyatif alıp sorun çözmeyi becerebiliyor. Mülakatlara getirdikleri referanslari iyi değerlendirmek gerekiyor. Araştırmacı seçiyorsak kriterler sadece ALES ve not olmamalı.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Gelmiş geçmiş en saçma haber spotu olabilir. Bence bu işte bir yanlışlık var, ya da muhabire "bak böyle olacak" denmiş, adam gerisini sallamış.

Diğer yandan hoşuma da gitmedi değil. Hani devlet ihalelerinde yapılıyor ya böyle ihale şartnamesine bir tek "markasının adı a ile başlayacak" yazmıyorlar o derece nokta atışı kasmaya başlamışlar, Geçen İTÜ'de öğretim üyesi alım şeyini okudum, bir örnek mesela:

Mimarlık: Mimarlık Eğitiminde Bilgi ve Yaratıcılık Etkileşimi alanında Doktora yapmış olup, Mimari Tasarım
alanında Doçent ünvanı almış olmak.

İktisadi ve İdari Programlar Bölümü: Siyaset Bilimi alanında doktora yapmış olup, Uluslararası İlişkilerde Güvenlik Siyasetine Eleştirel
Yaklaşımlar ve Biyopolitika konusunda uzmanlaşmış olmak.

aynen bu tarz bir sürü ilan. "nokta atışı" yani, adam seçmiş, laf olsun diye ihale açıyor gibi. çok rahatsız edici.

bu kafayla ne oluyor, itü'de profesörlük babadan oğula geçiyor. adamı 17 yaşından alıyorlar, 70 yaşına kadar itüde, sonra ülke niye gelişmedi, itü neden bi gıdım ileri gidemedi, itü milliyetçiliği, vesaire. anadolu'yu falan geçtim, istanbul üniversitesini, kocaeli'yi bilmemnereyi kazanan adamlar da "zaten bizden bir bok olmayacak" moduna girip saçma salak işlerde çalışıyorlar, olan devletin 4 sene uğraşıp okuttuğu verdiği emeğe oluyor.

bunun acilen kırılması ve karma bir ortam oluşturulması lazım.

düşünsene, bir şekilde sakarya'yı kazanmış ama sonrasında çok başarılı olmuş/olacak bir saü mezununun motivasyonunu:
1) akademik kariyer için, "iyi" tabir edilen ünilere giremiyor çünkü bu üniler kendi öğrencilerini tutuyor.
2) herifin ortalaması iyi, ama iyi tabir edilen üniler "sizin okul kolay" çekip kenara geçiyor
3) özel sektör "öss puanı"na göre adam yorumlayıp "şu üniversiteler başvursun" ilanı verebiliyor, burada da şansı yok.

e adam ne yapacak? doğal olarak sikko bir yerlere gidip çıraklık yapıyor işte. herifin bir motivasyonu yok ki, niye çalışsın, 180 dakikayı bitirdi, ezberleyemedi aklına gelmedi veya ergendi bıraktı çalışmayı, ortalama bir yere girdi, elit 180'den olamadığı için herifin hayatı bitiyor.

anca yurtdışında bir şirket keşfedecek de adama motivasyon sağlayacak bir şekilde, yoksa türkiye'de ünilerin %95'i çöp derken bir de bunu hesaba katın. üniversite mezunları kendini geliştirmiyorsa bir sebebi de "zaten öss'de sıçtık, tersine çeviremiyoruz"dur yani. 180 dakikada sıçtın mı, sonrasında ne yaparsan yap itülü değilsin. bu kadar. net.

son 3 paragraf direk kuyruk acısı gibi geldi bana. hayır tamamen haksız değilsin ama öyle bi anlatmışsın ki direk bu çıkıyor yani.

hoca ve öğrenci açısından bakıldığında herhangi bir okulun herhangi bir hocasının 4 yıl boyunca okuttuğu, eğittiği öğrenciyi yanına asistan olarak almak istemesi gayet mantıklı bi durum.
Sosyal ağlarda paylaş

abi yok ne kuyruk acısı, aklıma geldi. ben kocaeli'de okuyordum ve o yönden bakabiliyorum olaya. şimdiye kadar hep öğrencileri suçladım böyle böyle diye, ama düşününce bu adamların uğraşmak için bir motivasyonu hakkaten yok. çok doğal yani ülke biliminin bu derece sıçması.

ayrıca aklıma gelmişken yazdım yani hazır eğitim konusu açılmışken, geçen aklıma geldiydi de yeni konu açmayayım dedim. bok atma amacı taşımıyor yani, aksine özeleştiri diyelim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...