Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

cRPG Master Thread

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

dedigine karsi ciktigim tek nokta PC satis rakkamlari o kadar dusuk degil... Valve mesela steam icin oyle cat diye aciklamiyor rakkamlari (hatta nerdeyse hic aciklamiyor) ve olay sadece steam degil digital distro hic katilmiyor bu tarz istatistiklere...

mesela New Vegas release'de vgchartz "PC'de 90k satti" diye yayinlarkan ilk ayda steam satislari 300k+di oyunun (ki yine yaklasik olarak, PS3 retail satislariyla esitleyip, hatta gecmis oluyordu platform karsilastirmasi yapacaksak)

bu tarz "hoba vaguely dogru gibi gozuken istatistikler var, hemen sutunlari dikelim"-chartlari pek gercegi yansitmiyor yani

ama demek istedigim bu da degildi. Zira dedigin dogru "word of mouth" ciddi bir sekilde en kral marketing stratejisi. DA2 de direkt cash-in oyunu, ilk satislardan sonra devam etmesi zor. Ama amac bu da degil zaten. Bioware (ornek burda her hangi x sirketi olabilir) bu tarz oyunlara franchise olarak baktigindan, production'i hem daha kisa surmus ve yine buyuk ihtimalle daha ucuza gelmis DA2 (alakasiz fun fact: eski bioware forumlarinda origins icin "niye ana karakter seslendirilmedi?" sorusuna developer cevabi "cunku oyun yarisi kadar daha kisa olurdu"... coincidence?) ciddi ihtimalle daha cok kar ettirdi firmaya. 2 sene sonra DA3'u cikardiklarinda benzer satislara ulasirlarsa degme keyiflerine. Zira genel yapi olarak baya koyun ve balik hafizali bir community'e sahip gaming ile ilgelenen insanlar. Mesela BW forumlarinda DA2'ye ana avrat kufreden okuzler tutup Legacy'i satin alip "eh guzeldi, wave combat yoktu, 3 act boyunca girdigimiz ayni magaraya girip cikmadik" diye, sanki orjinal oyunda tek sorun havadan inen moblarmis gibi, review cakiyorlar (sadece BW de degil al sana CoD, al sana L4D2 boykot(!)lari).

Yani DA:O bugun hala satiyor olabilir ama kimsenin umrunda degil, olmayacak da. Belirli zaman sonra satislar ozellikle single player ve AAA oyunlarda ciddi sekilde dikkat ceken, muhasebeyi ona gore ayarlatan bir olay degil. Release onemli. Alpha Protocol release'de batti, sen 10 ay sonra steam indiriminde 5 dolara satin aldiginda "baba destek veriyorum iste yapimcilara, orjinal aliyorum" diye dusunup masturbasyon yapabilirsin, ama SEGA release'in 2. haftasinda supportu birakti oyun satislari patladi diye. Butun patch ve DLCler Chris Avellone'un elinde patladi.

Cok konu disina ciktim toparlayayim... Demek istedigim sutunlar "John Holmes vs 6 yasinda cocuk" gibi gozukuyor olabilir, ama context onemli ve senin "Satislar patlamis iste, biz hakliyiz" diye gorduklerin, hayatinda eline controller/m+k almamis adamlar ve onlarin hisse hesaplarina gore ayni sonuca ulasmiyor olabilir...
Sosyal ağlarda paylaş

Witcher 2 cidden adamların beklemediği bir başarı elde etti ki sonuna kadar da hakediyor. Umarım Witcher 3 için daha da kendilerine güvenerek büyük işler yaparlar adamlar iyi (tu)

birde seslendirme o kadar pahalı bir iş mi ki ya biowhore oyunun yarısı kısa olurdu demiş şirketten bi elemana konuştursalarmış 1 maaş ikramiyeye :D sdfs
Sosyal ağlarda paylaş

me'de satışların çakıldığı zaten rrp'nin bir anda yarıya inmesinden filan belli, ama 50-60$'ken satmak para getiriyor şirketlere. işlemci şirketleri nasıl budget işlemci/gpu'dan değil de enthusiast segmentinden parayı götürüyorsa, burada da o oyun yarı fiyata filan düşmeden önceki satışın kıymeti var. yoksa indie fiyatındayken alınca birşey olmuyor, o bakımdan doggy haklı. :p bir de pc satışları evet kesinlikle o kadar olamaz.

ama tabii viktor'un diğer dedikleri de doğru. lakin melyom melyom satmış mı firma ona bakıyor heh. bioware forumlarında da me2'den filan memnun tonla insan var.
Sosyal ağlarda paylaş

e ME2 yi oyun sistemindeki sadelestirmeye ve aptal degisikliklere gitmeden ME the expansion olarak cikarsalar kimse begenemdim demezdi

tek basina ama oyun olarak verilan paranin hakkini vermiyor kesinlikle, butun DLC lerle satsalar anca kurtarir

ben gelirden cok toplam satislara ve satislardaki istikrara bakiyorum, franchise degerini bunlar belirliyor cunki, akilda kalabilmek canli olabilmek

siz ne kazanicakki diyorsunuz misal ancak steam bi indirim yapiyor, millet kapiyor o gun sonra asagidan "su adam su oyuna girdi" diye cikinca filan deli reklam donuyor, yazilimdan bahsediyoruz bide burda hani unite basi uretim maliyeti dijital dagitimda bandwith israfina esit firmaya, 5 dolardanda satsa deli gibi kazaniyor

bunun yaninda releasedeki gelirin ciddi miktari devoloper firmanin cebine kalmaz hicbi zaman, oncelikle o gamespottu IGN idi filan gunlerce alinan reklamlarin bedeli cikarilicak, negatifle basliyorlar cunki unutmayin oyun icin ana firmanin aktardigi uretim bedellerinide dahil edicez
sonra TV reklamlarinin finansmani (superbowla fila nreklam veriliyor artik, devir degisti), reviewcilara yedirilen paralar, davetler, fuar ve stand bedelleri ustune afisiydi susuydu busuydu yiginla maliyetin bedeli ciktiktan sonra kalan para yapimci studyoya gidiyor (oda EA aslan payini aldiktan sonra), sonra devler arasi dagitiliyor bu bonuslar

DLC ler ve surekli mesajin yenilenmesi bu yuzden asiri onemli, oyunu hafizada tutup satabildikleri surece havadan para akisi olucak ancak oyun unutulursa cakicak direk, kitap sektorude benzer durumda oldugundan goruyoruz yazarlar ne maymunluklar yapiyor eski kitaplari hatirlansin diye

ilk hafta satislari ana dagitimcilar icin cok onemli tabiki ona itirazimiz yokta release sonrasi satislarda yapimci icin asiri onemli

bunun yaninda satis odakli pazarlama yaklasimi terkedileli 30-40 sene oluyor, musteri odakli pazarlama cok onemli ki firmalar CRM icin olukla para dokuyorlar bu devirde aman musteri memnun olsun diye, satis yapmaktan cok musteri kazanmak onemli artik cunki DA2 orneginde oldugu gibi bok cikarsan hype ile satiyorsun ama bi kere cizilen itibarini yeniden toparlamak yillar suruyor

bioware in imaji ve itibari o kadar dustiki dragon age 1 tadinda 3 oyun yapsa sadik musteri kitlesi ile anca barisir, bakin musteri diyorum bi kere oyunu alip firmanin adini bile bilmeyen alicilari kastetmiyorum

markayi marka yapan musteridir hani, bugun blizzarda tek laf gelse 4 cepheden sadik musterileri cevreliyip firmayi babalarinin sirketiymis gibi savunuyorlar, apple deseniz adamlarin musterileri direk case study konusu direk

bioware ise sahip oldugu ve kac senede yarattigi musteri kitlesini 2 oyunda elinin tersi ile supurdu, yeni ve daha cok para kazandiricak musteriler edinmeye calisti ve basaramadi, basarisizligin bir numarali ispatida ME2 ve DA2 satislari iste

dediydi dersiniz uzun donemde bioware bunun bedelini cok kotu odemek zorunda kalicak blizzard gibi

su anda piyasada alternatif MMO olmamasian ragmen adamlar oyle yaydiki suratle subscriber kaybediyorlar, old republic ile guild wars 2 ciktiginda felaket dram donucek
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

paticikte öylesine geekliği o kadar aşmış insanlar görüyorum ki yemin ederim kotor cdlerimi camdan fırlatasım, özel dvd kapağı bastırıp kutuladığım baldur's gatelerimi ağzıma sokasım geliyor.

http://media.tumblr.com/tumblr_lji1q9nyHn1qf0oiw.png

edit : Kotor1den bahsediyorsan hala camdan atmadığın hata, ama 2den bahsediyorsan kutsalıma dokunduğun için ben atmadan sen aşağı atla
Sosyal ağlarda paylaş

DA2 tamam da, pati ve /v/ disi nerde Mass Effect 2 imaj kaybettirdi yahu Bioware'e? Adamlarin toplamadigi odul yok, metacritic'de utanmadan gelmis gecmis en iyi rpg olarak gozukuyor, onu gectim hayvan gibi user score'u da var. ilk oyundan zaten daha fazla satti, ustune bir platform'a daha tasidilar, 3. oyun her most anticipated listesinde, 2.yi sevmeyenler bile sirf hikaye nasil bitecek diye bekliyor bir cogu catir catir release'de oturup satin alacak. Her elestiriye karsilik 10 tane praise mevcut. ME2 hakkinda bir cok sey denebilirde objektif olarak bakip "basarisiz oldu bu oyun, baya imaj kaybettirdi firmaya" denemez

DA2'den kaybedilen imaji duzeltmek tek oyuna bakar, PR calismasi basladi zaten Legacy ciktigindan beri.
Sosyal ağlarda paylaş

dragon age 2 de "tarafsiz" oyun basinindan topladi scorelari, user score u o kadar dusuk bi oyun degildi kesinlikle ama millet rage yapti direk

ME2yi begenen yok derken bioware in core oyuncu kitlesinden bahsettim, surekli musterilerinden bahsettim hani ki ME1 den sonra hayalkirikligi olsada setting ve background yuzunden begenen cok insan var, bende severek oynadim ama "rpg diil bu shooter" da derim hani

bioware e karsi boardlarda veya forumlarda mass hate i baslatan ilk sey dragon age 1 icin secilen berbat marketing calismasiydi, hani oyunun kendisini gizliyen ve yeni hitap etmek istedigi kitleye yonelik olan "BLOOD BLOOD BLOOD" ile THIS IS THE NEW SHIT ile zirveye cikan berbat mesaj, burda bile oyundan umidi kesmistik bir donem mahcup olduk sonra

RPG diye pure shooter cikarmalari ise bardagi son tasiran damla oldu, DA2 ile ustune tuyu diktiler direk

SWTOR dada cok yanlis isler yapiyorlar su anda, bu kadar senedir insanlarin bekledigi, bu kadar potansiyeli olan bir oyunu kotu planning ile berbat ediyorlar, "talebi az tutucaz ilk gunden server yetistiremeyiz", "beta cok limitli olucak cunki insanlar oyunu ikinciye oynamak istemeyebilir hikaye agirlikli oldugundan" ve "wow u asla rakip gormedik, onun yeri ayri" gibi pesinen yenilgiyi kabul etmis talihsiz aciklamalari var

SWTOR ciktigi zaman cumbus kopucak, gorucez direk
Sosyal ağlarda paylaş

"bioware ceo" said:

“It’s interesting because the first reviews – the number of the reviews was also very polarised, awesomely so. Lots of 90+ reviews, we also got fans that I think in some cases who were expecting more Dragon Age: Origins, and there was a misalignment of expectation there,” says Dr Ray.

“One of the core values of Bioware is that we take feedback really seriously, and we know that the core fans who were expecting more Dragon Age Origins – we have to respond to that – we’re not willing to ignore that, we’re going to take that head on.”

That doesn’t mean Bioware are about to backtrack and revert to the more methodical pace of Dragon Age: Origins, however.

“We also have an obligation to our new fans,” adds Dr. Ray, “the ones who were surprised and delighted with some new approaches and accessibility in terms of action and combat”

görüldüğü üzere adamlar nasil daha piyasaya oynarız derdindeler bundan ötürüde yaptıkları ürünler kalitesizleşiyor. bakın iyi rpg kötü rpg demiyorum.direk oyunların kalitesi düşüyor diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

reviewlari yapanlar cunki 3-4 saat ilk acti oynayip yapmist paso, oyun guzel baslayip yokus asagi surukleniyor

hani ben cok elitist bi adam diilim, ole "illa planescape gibi olcak rpg" gibi takintilarimda yok, hikaye guzelse "Im ok with this" diyip geciyorumda da2 de hikaye yok, mekanlar yok gameplay guduk

estetik elestiri degil yani, bitmemis yarim yamalak bi oyun cikardilar piyasaya
Sosyal ağlarda paylaş

witcher 2'nin iyi olduğunu duyunca başladım witcher 1 oynuyorum şuan; birincisi sevişmekten yoruldum. ne çok seks dönüyor oyunda arkadaş kızlar kucağına atlıyor geraltcığımın kıskanıyorum adamı.

ikincisi bu oyun çok mu uzun bana mı öyle geliyor? belki rahat 15-20 saat oynamışımdır daha chapter 3'e geçmeme ramak kaldı.

ya bide salak oyun quick saveleri fln ayrı yapıyo. bende de quick save hastalığı vardır. load ekranına girilmez oldu valla.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de yeni oynuyorum, bana da uzun geldi. Ben de 15 saatte mi ne geldim act 3'e. Ama uzun olsa da oynarken sikmiyor hic. Combat'i yuzunden 10 kere falan baslayip biraktim, simdi pismanim.

Save olayina gelince diyecek bir sey bulamiyorum. Kim dusunduyse helal yani bu kadar aptalca bir sey gormedim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

shit tier de lionheart varmış, 2-3 gün öncesinde kadar landan sabahlara kadar çeviriyorduk oyunu, hikaye iyiydi de oynanış yerlerde resmen.

2 kişi oynuyorsunuz diyelim, biri divine magic ten sadece heal diğeri nercomancy den soul reaper çıkana kadar devam etsin sadece başta bu büyüleri sağlamlaştırana kadar artık ranged mi seçilmiş one-handed falan mı onlar biraz gidilse allah gibi gezebiliyorsun oyunda.

perkler ise bildiğin fallout tan fırlama idi, tam rezalet

hikaye iyiydi ama, deli deli cervantes le yel değirmenine koşup don kişotla dövüşmek, shakespeare den machiavelli den quest almak vs vs. kurtarmadı oyunu

listeye bakıyorum da şimdi, bir hot pursuit bir dirt 3 nasıl bir oyuna dönmüş ise rpglerde o tarza dönmek üzereler, acele çıkmış vs falan olduğundan değil, oyunu oynayacak kitle boktan oldu

sırf xboxda çoluk çocuk aman zorlanmasın güzel güzel oynasın içinde ruh olmasa da olur tuşlara bile basmasınlar hatta ileri gidince otomatik sıkıyo oraya buraya silahını büyüsünü oldu

next-gen in allah belasını versin kısaca
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...