Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amalgam Dolgu

pisst

Öne çıkan mesajlar

Diş hekimine gittim kontrole azı dişlerim çürümüş ve dolgu yapılması gerektiğini söyledi. Beyaz dolgu falan istedim ama sonra amalgam daha iyi olur azılarda kompozit sorun çıkartır dedi. Geldim eve öyle bakıyım dedim amalgamın avantajı ne diye. Baktım ağzıma civa koymuşum.
Etrafta gezinen makalelere sizler ne diyorsunuz? Şu anda 1 büyük 4 tanede küçük boyutta amalgam var ağzımda.

Tabi hemen telaşlandım hop hop noluyor diye. Dedim hemen bunları çıkartsam iyi olur ne olur ne olmaz. Baktım çıkartırkende civa buharına mağruz kalıyormuşuk :S

Şimdi ben ağzıma torbanın içinde saatli C4 mü koydum :S

Siz ne diyorsunuz bu duruma?

Yakın zamanda yurt dışına gidicem orada bir doktora sorarım sanırsam azılarda porselende dayanıklıymış. Parasıda biraz tuzlu ama civadan iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Boyutu ne kadar ama? Büyük boyutlarda başka alternatifide olmuyormuş. Porselen bile zor oluyormuş.

Benim küçük küçük ama 4 tane var öyle. 1 tanesi kanal tedavisi falan oldu önceden var o ama sayı artınca hop oldum yaw.

Başdönmesi, yorgunluk, hafıza kaybı falan olur diyorlar internette. Birazda işin içinde başka şeyler var ama yinede pinpirikli oldugumdan tırtım bi an.

Hmmm parlatma falan demedi bana. Gitmedimde. Acaba başka bir hekime gidip parlatsammı? Yoksa 1-2 ay içinde porselene çevireyimmi?
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi öncelikle amalgamın cıva salınımı çok düşük oranda ,öyle korkulacak boyutlarda değil ,telaş yapma yani ,kompozit azı dişlerinde kulanılıyor ama senin çürükleri bilmiyorum ,belki pulpaya fazla yakındır yani derindir ondan tercih etmiştir vs ki dediğim gibi madde kaybı fazlaysa dişte porselen inley onley yapılabilir

hum edit : Parlatma denilen her dolgu maddesine yapılan cila ,amalgamın cilası 1 yada 2 gün sonra yapılır normalde ama kolay kolay hiçbir diş hekimi dolgu için 2 kere hastayı çağırmaz ,yani yüksek ihtimal polisaj vs yapmıştır zaten
Sosyal ağlarda paylaş

boyut farketmio yaptırırsın kompozit istiyosan fakat kırılma riski daha fazla su absorbisyonu oluyo belli bi süre sonra renkleniyo ayrıyetten sızıntı riski fazla olduğu için tekrar çürük oluşma riski daha fazla kompozitte. o halsizlik falan civa zehirlenmesi için iki amalgam dolgu yaptırdın diye civa zehirlenmesi geçrmessik sakin ol
Sosyal ağlarda paylaş

Kesme işlemi kaplamada olmuyormuydu :S

http://www.dentcare.com.tr/images/inley_onley_dolgu.jpg

Örnek benimkine benzer bunun durumu. Burada inlay onley yapılmış. Fakat azı dişinin bir alt birde üst tarafında doglu var ayrı ayrı. 2 dişte 2 tane ayrı ayrı dolgu var yani.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...