Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

zeytinburnu karisti

reyou

Öne çıkan mesajlar

6k yı harca diye vermiyolar yalnız,

kira 1.5 desen (merkezi yerde güzel ev)
aidat, faturalar vb 500
araba benzini 400
yemek içecek 600
haftada 1 dışarı çıktın 400
araba vergisiydi bakımıydı falan 100 lira aylık payı oraya gitti
bi kere maça gittin 100
bi tane de konsere gittin mesela 100 de orası
yılda 2 kere tatil yapsan, 2 tatile toplam 5k harcasan (öğrenci tatili değil) ayda 400 oraya gidiyo bi de böldüm mü
Kıyafet alışverişi 300-400 (eh o kadar iyi para kazanacak bi yered kazanıyosan kıyafete falan da dikkat edip iyi giyinmek zorundasın muhtemelen)
evde arızalardı eksikti şampuanıydı sabunuydu falan boktu püsürdü 100
internet, digiturk, kablo tv vs 100
bi hobin var, makettir bilgisayar oyunudur kitaptır falan ayda 150 de oraya harcadın.
Bi tane de kafana göre beğendiğin ekstra bişi aldın, 150 de onun parası desen

Kafadan 5k etti zaten.

Daha bunun sevgilisi var, anlık istekleri var, lüks yemekleri var, ilerisi için para biriktirmesi var falan filan.

Ha böyle yaşıyo muyuz? Yaşamıyoruz. Bir şekilde kısılıyor çünkü. O kadar yaşayacak para da yok. Peki bu çok abartılı bir yaşam mı? Değil. Ne 1.5 kiralık ev öyle süper lüks bişi, ne arabaya giden 400 lira benzin, ne de hobiye 150 tl harcamak. Zenginlik denmez buna, gidip avrupayı fırıl fırıl dönmüyosun, uçaklarda first class uçmuyosun, kıtalar arası seyahat falan yok, eh gereksiz bi ıvır zıvıra binlerce tl dökmüyorsun, canavar gibi 3.2lik araba alıp benzinin dibini dökmüyorsun.

Eee?

rahat bi yaşam tarzı bu. Ama zenginlik mi dersen, değil.
Sosyal ağlarda paylaş

cık hesapta hata var,

1k kira versen, işte su elektrik internet vs.
kaldı 5k

Haftaiçleri işten geliosun yorgunsun trafik vs var zaten, pek dışarı çıkmıosun, çıksanda 1 bira içersin.
Tabiki evinde yiyorsun, evinden daha güzel lüks bişi yok zaten hem masrafsız. Aylık 200 liraya ev masrafını kapatırsın, her gün et yemene gerek yok.
Öğlen yemekleri için 350 ayırdım aylık.
120 lira max ulaşım parası istanbul için. Ha araba alırsan, ne kadara gelir bilmiyorum ama arabanın taksidi + benziniyle beraber 1500 lira diyorum aylık.

4 haftasonu var, haftasonları dışarı çıktın. Biraz dikkatli davranırsan, mesela ortaköyde paçoz mekanda yemeğe 100 lira vereceğine, beyoğlunda en kral mekanda 60 verirsin x3 lüks puanın olur gibi, 200 liraya çıkarsın.
800 lira eder, 1000 lira o olsun.

Ne etti,
1000+1000+150+550 = 2700 lira.
Arabamız bile var!
Tabi aylık 300 lira kredi kartı borcunu ekleyelim, malum sürekli alışveriş yapıyoruz 7/24 ve gidip indirimden deil de en pahalısından alıorz
3000 lira.

tabi çok lüks meraklısıyız gittik tekne aldık bitane,
30000 lira desen ikinci el 15 yaşında ki bi fransız gülete, 24 aya böldürsen, ayda 1.250 ödersin.
4250

e bunuun yakıtı marinası vs si var, oda ayda 1500 lira
5750!

Evet, arabamız var, evimiz süper yerde, her haftasonu çıkıyoruz ve güzel para harcıyoruz sürekli alışveriş yapıyoruz ve teknemiz var! buna rağmen 250 lira artıyor her ay!.
(tekneye giden parayı diğer aktiviteler olarak ayırabiliriz tabi, konser vsvsv ).

Ben 6k dan az alıyorum ve bok gibi borcum var her ay odedıgım, ama nereye harcayacagımı bılemıorm bu aralar. saçma sapan şeylere para yatırmaya başladım gidip motor falan alıcam gereksiz.

sorun şu, zenginlikten ne anladığınız?zenginle süper zengin arasında fark var yani, tabiki ferrariyle işe gitmeye 5 trilyonluk evde oturmaya yetmez ayda 6k, ama ona zaten hiçbi maaş yetmez
- bide biraz yaşla alakalı, şu anda benim için 6k fazla; bağış falan yaparım ben o parayla bu pintilikle :p;ama 50 yaşındaysam az -
Sosyal ağlarda paylaş

suark, senin dediğin hesaba bakarsak:

- 1k'ya su elektrik internet kira aidat hepsini ödüyosan evin ya iyi bir yerde değil ya da çok küçük
- hiç tatile gitmiyorsun
- evinde digiturk falan yok, hiçbişey bozulmuyo
- ev masrafın yok, şampuanın sabunun bitmiyor, eşyaların eskimiyor, kırılan dökülen hiçbir şeyin yok.
-
- h.sonları 60 lira demişsin, daha bunun oraya ulaşımı falan var (malum içki falan araba kullanamaya), hep aynı yere gitmemesi var, ikincil masrafları var falan filan.
- evde yemek dediğin makarna? eti yok, meyvesi yok osu yok busu yok
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

6k ya zengin olamıosan, 15 e de olamassın ki o kafayla :). bi yerden sonra diminishing girio :p

bide paran arttıkça standartın artıo, o yüzden her türlü parasızsın o taraftan bakınca.

işte o standartlar bir yerden sonra "zenginlik limiti"ne ulaşıyor zengin oluyosun. 6kyla o limite ulaşamazsın, 15kyla (tek kişiysen) çok rahat ulaşırsın.

Bi de yaş konusunda zıt düşünüyoruz, ben de 50 yaşından sonra 6k yı napayım, şimdi verin paramı da gençlik bitmeden bi son tur hayatı yaşayayım diyorum :P
Sosyal ağlarda paylaş

h sonlarına 200 dedim ya, 800 işte aylık.
Evin merkezi yerde olcak, merkezi yeerde deilse zaten 1500 lira etmez o ev :).

arızalar, şampuan vs 250 lira etsin,

bide gerçekten evde yemek olayı o kadar pahalı bişi deil, et yemeyivericen her gün. Bir sürü yemek var, hele ki kız arkadaşın varsa yanında oh mis.

6k çok ciddi para, ben bitiremem cidden mesela ( saçmalamam gerek, ne bileyim eve rusları falan toplamam gerek )
Sosyal ağlarda paylaş

genç zengin patiler rahatsız.

konuya dönelim dedim ama bir güzel arkadaş haricinde kimse siklemedi. madem öyle sizin dediğiniz olsun.

6 milyar orta direk falan değil kardeşler. orta direğin tanımını falan tekrar gözden geçirmeli. arabası olan, konserlere giden, dışarlara gezmeye çıkan bir adam nasıl orta direk oluyor afedersin? ben üniversiteden yeni mezun oldum. bana aylık 400-500 lira arası korkunç bir şekilde yetiyor. hatta yapmadığım bir aktivite de kalmıyor. hani tüm kira + ev gidelerine 2 milyar desek. 2.5 milyar bir insanın, iyi bir semtte, iyi bir evde oturup, her türlü sosyal aktivite yapmasına yetecek bir para. ama yaklaşık 2.5 - 3 milyarla, insanlar aile geçindiriyor. çıkıp o mekan senin bu mekan benim gezmiyorlar, konsere gitmiyorlar vesaire.

ayrıca türkiye istanbul'dan eşit değil. istanbul'u geçtim, nişantaşı, caddebostan, levent, ataşehir'den de ibaret değil. yani lüks olmayan bir semtte, fazla sosyal hayatı olmayan bir aile (ki bu türkiyenin genel profilidir) yukarıda bahsettiğim gibi 2.5 - 3 milyara geçiniyor. ayda 6 milyar parayla, her istediğini rahat rahat yapıp, üstelik kenara para ayırabilirsin bile.

ayda 15 milyarın zengin olmadığı konusuna girmeyeceğim bile.
Sosyal ağlarda paylaş

400 liralık kirası olan yaşayabilecegim ev bulmuştum.

Benzindi arabaydı geçip akbil ile geçinsem çok ucuza gider gelirim.
Yemegi işte yerim akşam yemegi bile çıkıyor.
Elektrik su vs zaten bütün gün işteyim az harcarım.
Daha bunun gibi pinti bir ton şey yaparım.
Sonuç olarak ben tek başıma 1 milyara yaşar üstüne para biriktiririm.

Evlenirsem 6k yetmeyebilir.

Bu arada zengin fakir ayrımını orta direk olayını kısaca hep beraber aynı şeyi demişiz son bir özet geçelim uzamasın;
6K gibi bir maaş türkiye standartlarında seni zengin yapar fakat nasıl yaşadıgına bakacak olursak orta direk bir avrupalı gibi yaşarsın, eh biz avrupada olmadıgımıza göre türkiye de oldugumuza göre 6k maaş seni Türkiyede zengin yapar. Zenginden kasıt nasıl yaşadıgın degil insanlara oranla ne kadar maaş kazandıgındır benim gözümde ve 75 milyon civarı insanın 500ksı 6k+ kazanmıyordur ya da belki belki anca kazanıyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

ailenin yanında kalıyorsan, telefona vsye kadar tüm faturalarını ailen ödüyosa, araban vs yoksa, ergen barlarında ucuz 70'lik bira peşinde takılıyorsan 400 500e tabii ki çok rahat geçinirsin.

sözkonusu yaşam bu değil ama.

2.5 evet yeter, ama konumuz "yetmesi" değil. "insan gibi yaşamak" ile "yetecek kadarıyla geçinmek" arasında dağlar kadar fark var.

son bir not daha:

rahat yaşayan herkes zengin değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Zenginlik nasıl yaşadıgına degil duruma göre bağlıdırı inatla söyleyecegim. 6K 'türkiye şartlarına göre' çok çok iyi bir para. He tamam süper lüks yaşamazsın fakat türkiyede ki insanlara ve asgari ücrete bakınca insan bir 6k maaşıma orta direk diyorum biraz utanmalıyım demeli. Yoksa zenginlik amerikada başka fransada başka ingilterede başka türkiye de başka anlama gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

ailenin yanında kalıyorsan, telefona vsye kadar tüm faturalarını ailen ödüyosa, araban vs yoksa, ergen barlarında ucuz 70'lik bira peşinde takılıyorsan 400 500e tabii ki çok rahat geçinirsin.

sözkonusu yaşam bu değil ama.

2.5 evet yeter, ama konumuz "yetmesi" değil. "insan gibi yaşamak" ile "yetecek kadarıyla geçinmek" arasında dağlar kadar fark var.

son bir not daha:

rahat yaşayan herkes zengin değildir.

ailemle kalıyorum. telefonum 35 lira standart geliyor. arabam yok. "ergen barı" ne demek bilmiyorum ama yazın genelde caddebostan, moda, ara ara büyükada bazen de kadıköy'de takılmaktayım. 70 lik bira sevmem, çabuk ısınıyor. tuborg gold ve bomonti'ye abanmaktayım bu ara.

senin insan gibi yaşamak tanımına geliyor olay. diyorum ya, arabayla gezmek ve sortie'ye gitmek dışında ortalama bir üniversite öğrencisinin harcayacağı kadar para harcıyorum. ve bu bana yetiyor. hani biraz acitasyon gelebilir ama, insanlar 700 liraya geçinmeye çalışırken, 2.5 milyara "insan gibi yaşamak" la ilgili problemin varsa, bu ya yokluk görmediğin, ya da hafif şımarık modda olduğunu gösterir.

zenginliğin ucu yok. herkes abramoviç değil tabi ki. ancak sen, hiç para hesabı yapmadan (şu gün şu kadar harcasam, yarın buraya gitsem) bir ayını geçirebiliyorsan kardeş, senin durumun türkiyenin %81 'inden çok daha rahattır. bu bana göre zenginliktir. sen ne dersen de.
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear said:

Noldu şimdi 6 k aylık zenginlikmiymiş. Birisi özet geçsin. Ona göre iş bulcaz daha.

değilmiş abi

nileplerin kapı önünü temizlesin diye adamın birine 7,5k teklif etmişler "ben fakir mi kalayım!" demiş adam.

said:
bu ya yokluk görmediğin, ya da hafif şımarık modda olduğunu gösterir.

genel durum budur. +1
Sosyal ağlarda paylaş

Zenginlik şartlara bağlı değildir, alım gücüne bağlıdır.

O parayla "ne alabildiğine" bağlıdır. Sen Türkiye'de o parayla ne alabiliyosun, ne sağlayabiliyorsun zenginlik ona bağlıdır. Yoksa başkası ne kadar kazanıyomuş, iş durumu neymiş bunlar etkilemez. "Bak çevrede bulamayan o kadar insan var, bu iyi para" diyebilirsin, ama zenginlik diyemezsin.

Ayrıca "insanlar 700 lirayla geçiniyo" falan gibi klişeleri bırakın. Evet geçiniyorlar, ama onlar maalesef insan gibi yaşamıyorlar, daha doğrusu yaşatılmıyorlar. Onlar "kıt kanaat geçiniyor"lar, 2500 lira kazanan insan da insan gibi yaşamıyor bu ülkede, o da "idare ediyor işte". İnsan gibi yaşamak belli bir refah seviyesinde, belli bir alım gücünde ve temel ihtiyaçların ötesinde belli sosyal ihtiyaçları da kapsayacak şekilde yaşamaktır. Maalesef bu ülkede büyük çoğunluğumuz "insan gibi yaşamak" için debeleniyoruz, çünkü insan gibi yaşamak bu ülkede lüks, olanı kabul edip "bak bu kadara da yaşıyorlar, şımarmayın" dediğiniz sürece de bu böyle gider zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...