Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dijital oyunlar Federasyonluğu ile İlk mesajlaşma.

baybety

Öne çıkan mesajlar

simdi burada birileri birilerinden şikayetci veya rahatsızlığını dile getirmiş eyvallah düşüncelerine saygı duyuyor ve
ilk oncelikle gerçi herkez biliyordur ama ben yinede hatırlatma yapayım

Federasyon Nedir?

federasyon, üyeleri olan secmenlik usulü ile baskanını ve kadrosunu secen bir kurumdur Federasyonda asil üyeler ve üyeler vardır birde yonetecek olan aday kadrolar

bunlar belli dönemlerde secim usulü ile federasyonu yonetir.
eüerki oluşmus olan kadrodan rahatsızlık duyuyor yada federasyonu yonetmesini istediğiniz kadro var ise federasyona üye olur demokratik bir biçimde oyunuzu kullanabilirsiniz.

Federasyon neden gereklidir. Sporcuların, oyuncuların Lisans haklarını düzenler Takımları denetler Takımlar Federasyona üye olmak zorundadırlar. Uye olmayan Takım Resmi maçlara katılamaz
Zaten Takımın Resmi bir takım olması için Federasyona üye olması zorunludur.

Takımlar Neden Federasyona üye olmalılar.
Biliyorsunuz ki Aslıda herşeyin ucu paradır. kimse spordu eğlenceydi falan hikaye anlatmasın, takımlar sponsorlar ile anlaşırlar Reklam ve diğer gelirler için Sponsor Takıma Yapılan anlaşmaya göre Takıma ücretini taktim eder fakat sponsorun bu parayı gider olarak yazabilmesi için o takımında resmi bir takım olması gerekir. sayet resmi bir takım değil ise ve sponsor parayı vermiyorum dese, takımın hiç bir hak idda edecek bir durumu olamaz. Federasyon Takımların haklarınıda korur. Zaten bir Federasyon olduğunda ve Sizde resmi bir takım iseniz oyuncularınızda lisanslı ise, sponsor bulmakta güclük cekmezsiniz. cünkü sponsorlar reklam giderleri adı altında size vereceği ücreti zaten devlete vereceği vergiden kurtarmış olur.
o mesajdan anladığım kadarıyla federasyon geliyor burada sizlerin yapması gereken ya federasyona üye olmak yada kadronuzu oluşturmak herkeze başarılar dilerim. federasyondada gozum yok ben takım kurmak istiyorum orda daha güzel para var ;)
Sosyal ağlarda paylaş

federasayonun ve sponsor konusunun ne kadar ciddi sorunlar yaratığını önceki topicte dile getirmiştim ben.

dünyanın en büyük esport sponsorları türkiyede vergi vermiyorlar sadece distribitörlerle buraya mal satıyorlar. buda oyuncular turnuvalar için sponsor bulmak dahada zor olucak demek. gider gösterme falan hikaye olucak yanı.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

dünyanın en büyük esport sponsorları türkiyede vergi vermiyorlar sadece distribitörlerle buraya mal satıyorlar. buda oyuncular turnuvalar için sponsor bulmak dahada zor olucak demek. gider gösterme falan hikaye olucak yanı.

Bütün firmalar distribitör ile mal satmıyo mu zaten? Yani USA'de sen gidip Intel'in kendi dükkanından mi alış veriş yapiyorsun?

Türkiye'deki distibitörler vergi ödüyor sonuçta, onlar sponsor olur çok bi problem olmaz bence. İlla yabancı firma olmak zorunda da değil bu arada, basit bir örnek Türk Hava Yolları sponsor olsun daha ne istenir? İlla Intel, Nvidia bilmemne mi olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

THY olmasın Pegasus olur, Sky Airlines yani bir hava yolu mutlaka sponsor olur. Ülker dünyanın önde gelen firmalarından biri, adamlar koskoca firmaları satın alıyorlar (Bkz Godiva, dünyanın en iyi çikolata üreten firmalarından biri) bu adamlar zaten yurt dışında reklam yapiyor, neden esportsu destekleyip vergisinden düşmesin ?

Kore'deki sponsorlara bir bakın, peçete üreten firmadan tutun iç çamaşırı firmasına kadar saçma sapan sponsorlar var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Orası Kore. Bizim ülkede benim gibi oyun işiyle ilgili, konuştuğunuz işin içindeki insanları tanıyan hatta oyunların ayrı bir sanat dalı oluşturduğunu düşünen kişiler bile daha ciddiye alamıyor olayı.

Benim gibileri ikna etmeniz lazım önce, sponsor nerde...
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Konuyla bir gıdım ilgim yok ama dikkatimi çeken bir şeyi bildirmek istedim. Konunun başlığında ve içeriğin bir kısmında dilbilgisi kurallarının yok sayılması ciddi olduğu izleniminde olduğum olaya kınaytçı kavgası modunda yaklaşmama neden oldu.

Madem ciddi bir iş yapıyorsunuz, düzgün kullanın önce dili. Bir forumda - üstelik Pati gibi avatarsız filan, saf bir forumda - kendinizi insanlara sunduğunuz tek şeyiniz dilinizdir. Dikkat edin yoksa benim gibi hiçbirinizi tanımayan insanlar tarafından ciddiye alınamazsınız. Yani olayın ciddi olduğu izlenimi olsa bile usun diplerinde bir yerde kaybedersiniz izlenimden.

Cüce haklı bu arada, olay ne bilmesem de yoldaş çizgiroman okuyucusu her zaman halkıdır =P

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Kore ile bir tuttuğum yok, söylemek istediğim şey sponsorların ille bilgisayar ile ilgili olmak zorunda olmadığıdır. Cüce, sponsor olacak firmaların Türkiye'de bulunmadığını, o yüzden de zaten vergi ile alakaları olmadığını söyledi. Ben de Kore'de bilgisayar ile ilgili olmayan bir sürü sponsorun olduğunu, haliyle Türkiye'de de olabileceğini belirttim.

Sponsorluk biraz farklı birşey, yani reklam için insanlar neler yapiyor. Mesela bi örnek vermek gerekirse benim restauranimda Coca Cola satmam için Coca Cola şirketi bana gelip para veriyor. Yada Şarap firmaları gelip o şarabı satmam için yapmadıklarını bırakmıyor. Sizin düzgün bir federasyonunuz olursa, sponsor olacak girma da devletin desteklediği bir şeye sponsor olacaksa bu firmanın büyüklüğünü gösterir ve bunu her firma ister. Hele bir de vergiden düşükdüğünü düşünürsek, why not?
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de daha önce bu savaşı yaşadı, şimdi daha federasyon lafı geçer geçmez aynı savaş yeniden başladı.

Nerde böyle bir "güç" olacak, çevresinde ego sahibi insanlar toplanacaktır. Şu konuyu okuyunca aynı havayı gözlemledim.

Federasyon olması iyi bir gelişme olur Türk oyun camiası için.

Olayın devlet destekli olması zamanında kavgalar nedeniyle oluşamayan bu camiayı kalkındırır diye düşünüyorum.

Oyunculuğun şu halde olmasının nedenini sadece organizatörlere atmamalısınız. Çünkü asıl sorun oyuncuların kendisinde. Turnuvalar yapılmaya başladığından itibaren oyuncular yapıcı olacaklarına yıkıcı olmayı seçtiler. "EGO" oyun sektörünü batıran nedendir.

2. LVL turnuvasından başlayan tartışmalar çığ gibi büyüyerek WCG'yi sonlandıracak seviyeye geldi. Oyuncular gereksiz gaza geldi, forumlarda tartışlar sürekli. Orta noktayı bulmak isteyen çok az kişi vardı.

Ben bile 50 oyuncunun girdiği, sonradan organizatörlerin fake nicklerle girip tartıştığı, küfürleştiği IRC chat'ini bilirim.

Bu iş yine aynı raddeye gelmemeli, yapıcı olunmalı. Bu konuda mesela SC2 ayağı tartışılmış, bunun bir çok alanı var. Warhammer'cı adamın gelip metin2'yi kötülemesi falan zararlı şeyler, bu kişinin federasyonda söz sahibi olması yanlış.

Bu iş kolay bir iş değil. Bu iş ne "ben hakemdim, bilrim" işi, bu iş ne "ben yurt dışında turnuvaları biliyorum" işi, bu iş "en iyi sc2, yok en iyi warhammer"cıların işi.

Bu iş oyun oynamayı seven camiayı bilen, yurt dışını bilen, casual gamer/pro gamer ayrımını bilen, pro gamer olsa dahi PS3'te oyun oynamayı seven, ayırmayan insanların işi. Bilmem ne demek istediğimi anlatabiliyor muyum?

Eğer böyle bir toplantı yapılıyorsa, pati'de katılabilir gayet. Ben gitmek isterim :)
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL ve Baybety'e cidden açıklamalarından ötürü teşekkürler.

Sanırım olay biraz da eskiyi yaşayanların, bu işin başında yine aynı kişileri görünce doğal olarak verdiği tepkiden geliyor.

İnanıyorum ki benim gibi bir çok kişide bu federasyon olayının olmasını istiyordur. Ve eğer federasyon olursa, yönetimde olmak isteyen içimizden insanlar varsa da, gidip bunu sözlü olarak orada anlatması en uygunu olacaktır.

Bunun içinde Paticik olarak gidilmesine gerek yok. Buradan kim yönetimde yada SC ile ilgili bölümde görev almak istiyorsa federasyonun bir daha ki toplantısına kadar hazırlanır grubunu toplar ve biz bu işe soyunmaya geldik diye diye gider üye olur ve ilk seçimlerde de aday olur.

Burada tepki verenlerede hak verin, çünkü mevcut yönetici olmak isteyen insanların da arka planını herkese duyurmak da bir görevdir. Üye olan insanlar seçimlerinde bak bu adam bunu yapmış zamanında diye bilgilenmeli diye düşünüyorum.

Tartışmalar olsun ama seviye düşmesin 1vs1'e dönmesin.

Biz Starcraft severiz, stratejikiz, mantıklı düşünmeyi hareket etmeyi severiz.

Saygılar
Sosyal ağlarda paylaş

Ya arkadaşlar iyi güzel diyosunuz da ben gene de rahatsız oluyorum düşündükçe. Niye browser base oyun yapan adamın bu işten haberi var, orada bulunuyor da bizden kimse yok? Neden sadece para peşinde koşan insanların haberi var bu işten? Bu insanlar bildiğiniz seçmece davet edilmişler. Yanlış anlaşılmasın ama Level dergisi yada bir çok online oyun blogu/sayfası varken gidip hedeflenmiş bir kaç kişi çağırılmış?
Sosyal ağlarda paylaş

sQu'nun parmak bastığı noktalarda doğru ama unutmayın ki bu tip oluşumlarda genelde öncelik sektörün içinde iş yapanlardır. Kalkıp seni beni çağırmazlar.

türkiye futbol federasyonu kurulacaksa toplantıya Volkan Demirel gitmez.

Ama bu demek değil ki karşı birşey söylüyorum. Şurda kendi oyunlarına gönüllerini vermiş, başarılar sağlamış insanlar var. FPS derseniz aklıma eski cdc-Xaero gelir mesela, SC2 denilince de Squee'yi bilirim. Ama zaten ararsan onlarca kişi çıkacaktır. Bunların fikirlerinin alınması gerekir tabikide.

Yani eninde sonunda şu federasyonun başına geçecek isimlerim herkesi dinlemesi esas olmalıdır. Ordan burdan "kar yapıcam" şeklinde bakmamalıdır. Sponsorlar, sponsorların memnun olması falan önemli şeylerdir tabi ki ama esas kıstas bu olmamalı.

Bazı kişilerin eline düşerse korkunç şeyler olabilir, bu tartışmanın nedenide o çekinceler zaten. Kendi aralarında ESL için "türk milli takımı" kurup kimseye sormadan gerçekten milli takımmış gibi davranan insanlar var bu ülkede.
Sosyal ağlarda paylaş

Yabgu said:

Haa şimdi oldu. Arkadaşlar merak etmeyin. Oyuncunun hakkı korunacak. Federasyonun ilk olarak bir araya geldiği toplantıya katılan ve direk olarak oyuncuyu temsil edenlerdendim.

Ayrıca Tom's Hardware Guide'dan Uğur, Oyungezer'den Tuğbek ve Sinan, hatırlayanlar olacaktır Oyun Stüdyosu'ndan Serhat Bekdemir gibi oyuncuyu temsil eden kişiler ilk toplantıda yer aldılar.

Daha erken lakin benim federasyon yönetimine sunacağım yapı ciddi anlamda kendini kanıtlayan kişilerin katılacağı kurullar ile milli takımların seçilmesi. Gerekirse şu an Starcraft Türkiye'nin yaptığı gibi turnuvaların tertiplenmesi de söz konusu olabilir.

Bu iş olacak arkadaşlar.

Secilen bu isimlerin hangi olumsuz seylere imza attigi biliniyor mu ?
Sosyal ağlarda paylaş

sQu said:

Ya arkadaşlar iyi güzel diyosunuz da ben gene de rahatsız oluyorum düşündükçe. Niye browser base oyun yapan adamın bu işten haberi var, orada bulunuyor da bizden kimse yok? Neden sadece para peşinde koşan insanların haberi var bu işten? Bu insanlar bildiğiniz seçmece davet edilmişler. Yanlış anlaşılmasın ama Level dergisi yada bir çok online oyun blogu/sayfası varken gidip hedeflenmiş bir kaç kişi çağırılmış?

Gerekli calismalari yapiyoruz dostum merak etme. Bizlerinde haberi var. Girisimlerimizde bulunduk yola cikacaklari isimler boyle olursa bu islerden sadece insanlarin cebinin dolacagi kesindir.
Sosyal ağlarda paylaş

BoRaA said:

Secilen bu isimlerin hangi olumsuz seylere imza attigi biliniyor mu ?

hep anlatırlar o isimler şöyle yaptı böyle yaptı diye ama bugüne kadar bir kanıt görmüş değilim.

cevabım: hayır, bilmiyorum.

bu ithamları artık bir kenara bıraksak iyi olur. organizasyonlar ayağında çuvalladıkları ise bir gerçektir.

federasyon falan derken iş artık resmiyete biniyor. sc camiası olarak biz de resmi oluruz netekim.
Sosyal ağlarda paylaş

Biz bunlari kendi gozlerimizle gorduk yasadik hun. Resmi belge sunmam icin X kisilerinin sponsorlordan odul parasi vs diye aldiklari paralari ceplerine indirirken ki fotograflarini cekmemiz gerekirdi. Seneler once spor bakanligina federasyonla ilgili bilgi vermeye gitmis birisi olarak soyluyorum bunlari laf olsun diye degil. Emin ol ki surda ugrastik diyen adamlardan yuzlerce kat daha ugrastim , ugrasan adamlarla birlikte isler yapmaya calistik hala da yapmaya calisiyor. Gerek bu ise destek vereceklerini soyleyip vermeyen ozellikle oyuncularin hal tavri yuzunden gerceklesemeyen tonla isle dolu gecen zaman. Sorun isin iyi yapilmasini saglayacak adamlarin bu isi yapmasi benim senin baskasinin yapmasi degil. Ama sektorde yeri olan oyuncu ve belli ozel sahislarin dahi haberi olmadan ulkeye hic birsey katmamis , sadece goturmus adamlarin direk bu islere dahil edilmesine akil ermiyor. 26 yasindayim 13 yildir oyunculukla ugrasiyorum . zir_green zamaninda millet bize hayal pesinde kosuyorsunuz dedigi seyler birer birer `olabilirmis` denmeye basladi ama ne bunun ustune gidicek adam kaldi ne de gorunuse gore `adam gibi adam` kaldi. Olanlarda kendi kabuklarinda ` bi cacik olmaz` diyip sessizce duruyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece fikrimi yazmak istiyorum hiçbir şekilde yanlış anlaşılmasın yazacaklarım fakat; Bir abimiz çıkmış bir mail atmış ve benim ilk defa gördüğüm elle tutulur gözle görülür bir kanıt.Ha konu açılmış birçok kişi hemen bunun üzerinden neredeyse siyaset yapacak kadar tartışmış.Şu noktada bu kadar adamın (sc camiaasına gönül vermiş kişiler) bir araya gelip hep bir elden şu işe el atsalar sürecin çok hızlanacağına inanıyorum..

Ama gelin görün ki daha bir gelen mail üzerine bu kadar konuşma....Bu kafayla hiçbir oyun dalında adam akıllı ciddi resmi bir iş olmaz..
Sosyal ağlarda paylaş

Yapilan bazi yorumlardan goruluyor ki bircok isi olaya sadece Starcraft acisindan yaklasiyor. Fakat anladigim kadariyla kurulacak federasyon butun oyunlarla ilgilenecek, buna e-spor niteligi olmayan oyunlar da dahil. Tabii bu kadar genis bir alana yayilan bir federasyonun her oyuna hakettigi ilgiyi gosterebilecegi supheli.
Sosyal ağlarda paylaş

sQu said:

Seçmece davet edilme konusu ne yazık ki doğru değil.

Yakın bir zamana kadar benzer şeyleri ben de düşünüyordum, hatta evet hala birçok iş büyük oranda sizin deyiminizle "seçmece" yürüyor. Ancak bir şekilde kendini davet ettirmek de var bu işin içinde. Öyle sanıyorum ki dergi sahibi biri ya da online site işleten bir kimse çıkıp katılmayı talep etseydi geri çevrileceğini sanmıyorum. Ancak Türkiye'de faaliyet gösteren online siteler çoğunluğu çalıntı ve wikipedia'dan çevirme çöp önbakış içerikler üretmekle meşgul olduğu için (ki bunların kanıtlarını da isteyenlere tek tek sunabilirim) ve oyun geliştiricileriyle/dağıtımcılarıyla ya da benzeri mercilerle en ufak bir ilişkileri bulunmadığı için böyle bir oluşumdan haberleri olmamış olabilir. Zira başka bir açıklama gelmiyor aklıma.

Oturduğunuz yerden adam asmak çok kolay. Atıp tutmak falan... Evet, endişelerin hemen hepsine katılıyorum. Bütün bir toplantıda sadece ticari kaygı güden firmaların bulunması en çok beni rahatsız etti. E-sporlarda temsil sorunu, oyunların sınıflandırılması, oyuncuların lisanslandırılması vb konularda alınacak kararlar için fazlasıyla endişendim. Ancak şu bir gerçek ki kesinlikle seçmece bir davet söz konusu değil. En azından kısmen. Bir kurum ya da bir topluluğun yetkilisi/üyesi olarak başvursaydınız eminim kimse sizi geri çevirmezdi. Orada yalnızca 3-5 medya menusubunun yer alması toplantının ultra gizli ya da bir çeşit "Eyes Wide Shut" olayı olduğu anlamına gelmiyor yani...

Hayır, bir yetkili değilim. Hayır, federasyonda herhangi bir görev almayı aklımın ucundan bile geçirmiyorum. Hayır, orada nasıl daha fazla reklam alırım diye tilkilenmek için de bulunmuyordum... Tek amacım gelişmeleri takip etmek ve fırsat olursa düşüncelerimi dile getirmekti.

Anlayacağınız, çıkış noktanız tamamen yanlış arkadaşlar. Sonrasında ne kadar doğru şeyler söyleseniz de zihinlerinizin derinlerindeki ön yargıları ve kinleri atmadıktan sonra ulaşılacak nokta bir hiçten fazlası olmaz. Sonunda da oluşturulan Federasyondan hiçbirimiz memnun kalmayız. Devletin elini attığı diğer birçok şeyde olduğu gibi. Bu yüzden öncelikle bir şeyler biliyormuş gibi geçinmekten vazgeçin. Tamam, e-sporlar konusunda tecrübelisiniz, ancak gördüğüm kadarıyla Türkiye oyun sektörü konusunda tamamen bihanersiniz. En azından "seçmece" diyip kestirip atmanız bunu gösteriyor.

Burada okuma alışkanlıklarının son derece zayıf olduğunu fark ettiğim için bir şeyi tekrar etmek istiyorum. Federasyon konusunda oyuncuların dile getirdiği tüm endişelere katılıyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

türkiyedeki oyun sektörü konusunda naısl bilgisisiz.

birincisi türkiyede oyun sektörü yok. ikincisi, türkiyeye getirilen yurt dısı yapımı oyunlarda türkiyedeki dağıtıcılardan oyuncualrın cektikleri saymakal bitmez. dertler tasalar böyle uzar gider. hepsini teker teker yazmanın anlamı yok.

bilmediğimiz haberdar olmadığımız neyse bir zahmet bilgilendir zevkle okuruz.

oyucnuların endişelerini paylaştığını söylemişsin, bu federasyonun sağlıyacğaı regulasyonun yaratıcağı problemlerin önüne nasıl gecmeyi planlıyorsun o zaman? bu konuda senın yapıcağın sahsi atılım nedir? mademki oyuncuların endişelerini paylaşan biri olarak federasyona söz sahibi bulunmuşsun.

son olarak, bu aşağılayıcı tavırlara bir son vermeni istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Nordom, rica etsem bu toplantıya katılmak için başvuru yapmam gereken yeri baka bi gösterebilir misin?

Gençlik ve Spor Bakanlığının offical sayfasındaki bilgiler:

Dijital Oyunlar Federasyonu
Logo: bos.jpg
Adres: -
Telefon: 0
Faks: 0
E-Posta:

Browser based oyunların temsilcileri kadar araştırmacı değilim ve belli ki konuyu yakından takip etmiyorum. Bu yüzden bulamadım ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Nordom said:

sQu said:

Seçmece davet edilme konusu ne yazık ki doğru değil.

Yakın bir zamana kadar benzer şeyleri ben de düşünüyordum, hatta evet hala birçok iş büyük oranda sizin deyiminizle "seçmece" yürüyor.

Yakın bir zamana kadar böyle düşünen arkadaşımız, sen gitmiş görmüş fikrini değiştirmişsin bizi de aydınlar da bilelim ozmn. Elli kere sordum başlıkta, bu adamları kim çağırdı nasıl katıldılar diye. Kişisel olarak direk sana soriyim, senin bu toplantıdan nasıl haberin oldu ve kime baş vurarak katıldın. Lütfen samimiyetle söylersen bence baya bilgilendirici olur
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...