Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ekşi yazarı 50 kişi ifade vermek için çağrılmış!

tinu

Öne çıkan mesajlar

Absolut said:

Beyler olaya yasal açıdan bakarsanız site sahibinin yapabileceğpi çok birşey yok. Eğer bahsedilen şekilde hakaret veya küfür vs varsa ve bu yasal yollardan talep edildi ise yönetimin yapması gereken bu bilgileri vermektir. Hukuksal bilgim yok ama mantıken böyle olması lazım. Yarın öbür gün benzer bi olay bizim başımıza da gelirse yönetimden aynı uygulamayı beklememek saflık olur sonuçta hukuğa karşı yapılabilecek bişi yok.

ekşidekiler şuna kızıyor, bu tib'in hayali kapatma emri çıktığında o da kanundandı, o da yasal bir dayanağa sahipti mesela, o zaman ortalığı velveleye verdi ssg, televizyonlara çıktı, taksim yürüyüşünü organize eden en birinci siteydi sözlük. kendi ekmek teknene saldırı olunca deliriyorsun da, yazarların hakkını neden savunmuyorsun diye tepki var. ki bence haklı bu da.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Yahu insanlar komsusunun basina bir sey gelse taniklik yapmak icin ne ugrasicam karakoldur, mahkemedir diyip ben gormedim bilmiyorum diyorlar.

Eksi sozlugun kapatilma karari zaten hatali alinan ve uygulanmayan/uygulanmayacak bir karar idi. Ha bu kararin alinis sekli ve Turkiye'deki sansurculuk yeter artik dedirttigi icin protesto duzenlendi. Hali ile de bu protestoda firsat bu firsat diyip gorusunu de dile getirdi ssg.

Ben ssg'nin kendi basina hadi beyler protesto ediyoruz devleti diye ortaya cikacagina/cikabilecegine imkan vermiyorum acikcasi. Yapmaz yani gereksiz. Yonetici konumunda birisi bu tip islere de bulasmaz pek.

Yasalara uymak zorundadir. Yasanin dogru olmamasi onemli degil bu konuda. Elestirirsin ve tamamen karsit fikirli olursun ama uymakta mecbursun yani. Uymayinca kafana kakiyorlar iste bak suclusun diye. Hakim dahi senle ayni fikirde olsa bile mecburen suclu ilan ediyor. Elden bir sey gelmiyor hali ile..

Neticede sansurculuge karsi protesto duzenlemek de hakkin ve duzenlendi. Yasal basvuru var ise senden bilgi istiyorlar ise vermem ben diyip anarsist takilirsan ise yasalara karsi gelirsin. Bunun sansure karsi duzenlenen protesto ile alakasi yok. Durumu ssg'nin eksiden para kazanmasi ve eksiye bir sey olacagi zaman ortaya cikip yazarlari koruma adina bir sey yapmamasi olarak baside indirgenmemesi gerekiyor.

Ha oyle olsa idi bile gayet mantikli be. Adam neden taksin ki bir kac tane yazari? Kendi mi ihbar etmis? Hayir... Korumaliydi diyip herkesten Braveheart vari yaklasim beklemeyin. Filmlerde olur anca.
Sosyal ağlarda paylaş

kapatın gitsin sözlüğü yav her gün laikçi şakirt tarzı başlık görmekten bıktım. bilgi namına bişey yok çünkü eskiler yok. artık türlü türlü gereksiz siyasi başlıkları dolduruyolar. trollük yaptığını sanıp her şeyin tersini söylüyorlar, laikçi türü başlık açıyolar. kapat git ya
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun şu ki ssg salt kendi maddi çıkarları için hareket ediyordu,ama yazarları da satarak b.kunu çıkardı.Hali ile bu zaten göze batan bir unsur.

Arada sırada aslında ben bütün paraları yazarlara dağıtmayı planlıyorum böyle bir projem var diyerek ayak yapmasını biliyor.En azından ssg mahkemeye çıkacak 50 yazar için avukat ayarlayabilir mesela değil mi ? Her türlü kamusal baskı oluşturabilir isterse.Sorun da burada başlıyor,yasalara uyarsın ama yazarlara da destek olursun dimi ? Ama henüz o tepkiselliği göremiyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

Sorun şu ki ssg salt kendi maddi çıkarları için hareket ediyordu,ama yazarları da satarak b.kunu çıkardı.Hali ile bu zaten göze batan bir unsur.

Arada sırada aslında ben bütün paraları yazarlara dağıtmayı planlıyorum böyle bir projem var diyerek ayak yapmasını biliyor.En azından ssg mahkemeye çıkacak 50 yazar için avukat ayarlayabilir mesela değil mi ? Her türlü kamusal baskı oluşturabilir isterse.Sorun da burada başlıyor,yasalara uyarsın ama yazarlara da destek olursun dimi ? Ama henüz o tepkiselliği göremiyoruz.

ya sen nerede yaşıyorsun, nasıl fantezi dünyasına sahipsin. dünyaya geri dön, dışarıya çık bak hayat, sosyal yaşam nasıl devam ediyor bir gör.

Yok avukat tutmakmış falan. ne saçmalıyorsun gözünü seveyim. yok böyle bir uygulama. dünyanın hiçbir yerinde yok.

Sony dava açtı George Hotz'a. gitti mahkeme kararıyla paypal, youtube, twitter ve facebook tan çatır çatır bu kişiyle irtibatı olan kişilerin bilgilerini aldı. bunların hiçbiride uyarmadı kullanıcılarını. Hiç biri gelin size avukat tutalım demedi. Demez zaten.

Ekşi sözlük gazete olsa, yazarlara para verse yazılan yazılardan dolayı sorumluluğu olacağından avukat tutmak zorunda kalır ama bu durumda yazarların kendileri sorumlu yazdıkları entrylerden dolayı.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

paparnoz said:

ya sen nerede yaşıyorsun, nasıl fantezi dünyasına sahipsin. dünyaya geri dön, dışarıya çık bak hayat, sosyal yaşam nasıl devam ediyor bir gör.

Yok avukat tutmakmış falan. ne saçmalıyorsun gözünü seveyim. yok böyle bir uygulama. dünyanın hiçbir yerinde yok.

Sony dava açtı George Hotz'a. gitti mahkeme kararıyla paypal, youtube, twitter ve facebook tan çatır çatır bu kişiyle irtibatı olan kişilerin bilgilerini aldı. bunların hiçbiride uyarmadı kullanıcılarını. Hiç biri gelin size avukat tutalım demedi. Demez zaten.

Ekşi sözlük gazete olsa, yazarlara para verse yazılan yazılardan dolayı sorumluluğu olacağından avukat tutmak zorunda kalır ama bu durumda yazarların kendileri sorumlu yazdıkları entrylerden dolayı.

George Hotz davası ile bu olayı karıştırman bence senin fantezi dünyanı gösteriyor.Ayrıca George Hotz'a zaten insanlar tarafından yığınlarca yardım yapıldı,adamın başkasının avukat tutmasına ihtiyacı mı var ? Saçmalığın daniskası bu dediğin.

Ayrıca dünyada böyle bir örnek yokmuş,nasıl bir sallama olayıdır bu.İngiltere'den British Phonographic Industry vs Virgin olayı var.Onun dışında google Mahkeme kararı olmadan bilgileri vermiyor ama bizde Savcılık yetiyor mesela.Aynı şekilde Rapidshare'de yakın zamanda kullanıcıların bilgilerini vermemişti açılan davalara rağmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Neden George Hotz a avukat tutmadılar diyor muyum ben ? Davayı örnek verdim. O davada 100 lerce kişinin ip adreslerine ve sosyal paylaşım sitesi hesaplarına mahkeme kararıyla ulaşıldı. Paypal den kim George Hotz a bağış yapmış bunun bilgileri alındı. Hatta youtube videosunu izleyenlerin ip adresleri bile alındı. Burda bu ip adresleri alınan kişilerde ekşi sözlükten ifadeye çağırılan kişilerin durumları benzer. Benzerlik burda George Hotz'un kendisinde değil.

Bazı durumlarda savcılık emri bazı durumlarda mahkeme kararı gerekli bilgileri almak için. savcının yaptığı iş hukuka uygun olduğu zaman uymama gibi bir durum söz konusu olamaz. Kimse kimse için ceza çekmez saf olmayalım.

bak ssg nin konu üzerine açıklaması. içinde neden avukatlık hizmeti vermediklerine dair çok açık ve mantıklı açıklamaları var.

aziz ve muhterem eksi sozluk cemaati,

oncelikle son iki gundur gelen elestirileri, eylemleri yakinen takip ediyorum. daha yakindan takip ettigim konular ise hali hazirda sorgu/ifade ile ugrasan yazarlarin meseleleri. simdi uzerindeki temel yanlis anlasilmalari duzeltmek istiyorum. bunlari duzeltebilmem icin once bir tane sacmaligi tekrar duzeltmem lazim:

"kapatilma ihtimalin ortaya cikip kesen tehlikeye girince sansur karsiti leopar, yazarlar tehlikeye girince tiss"

eksi sozluk son 5 yilda 3 kere kapatildi. bakin kapanma ihtimalini geciyorum, gercek anlamda kapatildi. bir tanesi iki ay surdu. o zaman kesem tehlikeye girmedi cunku agzimdan tek kelime cikmadi da "ihtimaller"den mi kesem tehlikeye girdi? yilda uc dort kere savciliga ifade verirken, ataturk'e hakaretten ifadem alinirken kesem tehlikeye girmedi de bir tane "ihtimal"den mi kesem tehlikeye girdi? faks cekip "hakkimdaki her seyi silin" diyen akp milletvekiline "silemeyiz" diye yanit fakslarken kesem icin en iyi olani mi yaptim? hadi bunlari bilmiyor olabilirsiniz tib'in kapatma emri entry'mi (bkz: #23338161) okumadiniz mi? derdimin eksi sozluk'un kapatilmasi degil kurumun sapitmasi oldugu gercekten hic mi anlasilmiyor? yazidan anlasilmiyorsa videosu var: http://video.cnnturk.com/...n-ssgsi-cnn-turke-konustu

daha ayrintili isterseniz ayni gun iki saat sonra ayni gomlekle katildigim tv8'deki programin kaydini bulun izleyin. yok gundemi uc bes takintili tipin yonlendirmeleriyle takip edecekseniz sizin icin umit yok zaten.

burada israrla "benim kapi gibi avukatlarim var bunla rahatca mucadele edebiliyorum ama her sitenin bu lukse sahip olmasi mumkun degil onlarin magduriyeti ne olacak" uzerinden rezilligin esas boyutuna yaptigim vurgu fight club senaryosunu satir satir ezberleyebilen bir kafanin algilayabilecegi bir duzeyde diye umuyordum. degil mi? ben hakkaten ulusal tv'ye cikip "ben neyse ki rahatim diger siteler dusunsun" demis olabilir miyim? ya da site kapatilinca sorun etmeyip kapatilma ihtimalinde ortaligi velveleye veren? oyle manyak?

eksi teknoloji ltd. ve purut avukatlik burosu calisanlarinin 15 mayis 2011 sansure karsi yuruyus'un bildirim dilekcesi icin kanunen gerekli 7 kisiden 5'ini teskil ettigini, cunku organizasyon ekibinden geri kalanlarin cesitli sebeplerden imza atmaktan cekindigini ve kalan 2 boslugu doldurmak icin 1 hafta boyunca gonullu aradigimizi zar zor bulabildigimizi biliyor musunuz?

eksi teknoloji ltd. sti.'nin bastirdigi binlerce pankartta (kirmizi orta parmaklar ve beyaz uzerine siyahli kirmizili tum yazili pankartlar, bazilarinin fikir ve metinleri bizzat bana ait) eksi sozluk reklami gordunuz mu? hangi pankartlarda kimlerin reklamini gordunuz? sizce kimin reklama/virale ihtiyaci var? nasil kacirdim ben boyle firsatlari bir para kazanma dehasi olarak?

paramin pesinde kosuyor olsam hukumete, devletin kurumuna canli yayinda saydirir miyim? siz ayni benim yaptigimi yapan parasinin derinde baska kimi gordunuz de beni paramin pesinde kosmakla itham ediyorsunuz? hangi akli basinda sermaye sahibi devlete saydirmak gibi manyaklik yapmis da beni bu manyakliktan "prim edecegim"i zannederecek yargiliyorsunuz? prim etmek istesem sansur gibi onemli bir konu icin ayrilan ulusal tv zamanini eksi sozluk polemikleriyle harcasam daha iyi reyting yapmaz miydim? siz bilirsiniz bu reyting islerini. paraysa tek derdim neyi tercih etmeliydim?

siyasi ve sahislara dair girisleri tumden yasaklamis kafasina gore adam ucuran olusumlarin yaninda durup eksi sozluk'e "baskici ve yasakci" hangi yuzle diyebiliyorsunuz? "adnan oktar hakkinda entry girilebilen tek sozluk" diye sloganla niye tv'ye cikmadik biz? oradan iyi prim yapardik bak.

sansur karsitligimin "sadece kesem tehlikeye girince" devreye girdigini iddia edenlere bu ayni bkz'i dorduncu verisim: (bkz: #19265975). hayir kesemin tehlikeye girmesinden endise etmemden daha dogal bir sey olamaz ama bu konuda "kesesi tehlikeye giren" binlerce sitenin yapmadigi seyleri ben niye yapiyorum? ben niye son 1 yilda turkiye'de davet edildigim yiginla etkinlikte "sansur" anlatiyorum? daha da onemlisi bunlari baska hangi sermaye sahibi yapiyor da bu yaptiklarim size "para icin yapiyor" intibasi uyandirdi? etkinliklerden aldigim plaketleri eritip pirinc fincan yapip satiyorum ama bu paragozluk sayilmaz. ticari kafa.

benim acimdan eksi sozluk'un turkiye'de internet kulturune kattigi en onemli konu "dogruyu yanlistan ayirdetme sorumlulugunu bilgiyi edinene yikmasi"dir. cunku gercek elestirel bakis bunu gerektirir, dogrusu budur. kimsenin lafiyla gaza gelmeme, kendi suzgeci disinda kimseye takilmama. acikcasi su noktada "para odakli" hareket ettigimi dusunen herkesin suzgeci sinifta kalmistir. isterseniz basa donup tekrar saglamasini yapin.

---------

simdi ikinci onemli konu kanzuk'un 7. maddesinin yaygin tefsiri:

"biz msn'iz feysbukuz oglum, yazarlar da ne halleri varsa gorsun"

oncelikle belirteyim, kanzuk'un bu duyuru metnini yollamadan once bastan sona okudum ve 7. madde dahil olmak uzere "bence sorun yok" diye onay verdim. zira soylenen sey su:

"eksi sozluk insanlara bilgi paylasimi ve etkilesimi saglayan ticari bir platformdur. bu tur platformlarin kullanicilarina hukuk destegi taahhudu vermesi mumkun degildir"

bu boyle. bu demek degil ki biz yazarlar "polis geldi napayim?" deyince "siktir lan orospu cocugu geber pezevenk" diyoruz. hatta kanzuk su anda ifadesi alinan yazarlarla benden daha fazla ilgilenmekle mesgul. ben de acikcasi onlarin magduriyetini azaltmak icin son iki gundur calisiyorum.

sunu anlamaniz lazim: eksi sozluk yazarlarina hukuki destek taahhut edemez. bu cok acik ve net. bu pratikte de teoride de bir yigin sebeple imkansiz. gorunen o ki eksi sozluk maasli yazarlari olan bir yayin organi olsaymis daha iyi olacakmis zira genelde sikayetler "tum iyi yazarlar gitti" ve "yazarinin arkasinda durmuyor" ustunde. e ben bunu yapabilmem icin formatimi degistirmem lazim, gazete olmam lazim, dandik yazdigini dusundugumu, benim gorusume uymayani atmam lazim? acikcasi benim onda buldugum deger eksi sozluk'un su anda yarattigi degerden daha fazla degil.

diger onemli bir mesele:

"bu ifadesi alinan yazarlarin akibeti ne olacak?"

bu sorusturma surecinin bir parcasi. henuz ortada bir dava yok, mahkeme yok. benim bizzat yasadigim, avukatsiz donemlerimden benzer bir ornek icin (bkz: ssg'nin yozgatlı polis macerası). gunumuzde ise yilda 3-4 defa savciliga gidip benzer ifadelerden veriyorum.

yargiya sevkedilmis konular uzerine yorum yapamiyoruz ama benim burada gordugum en buyuk risk yazarlarin kimliklerinin dava dosyasina gecmesinden dolayi "anonimliklerini kaybetme" riski. bunu telafi icin eksi sozluk olarak bu sekilde magdur olan tum yazarlara yeni bir hesapla devam etme imkani verecegiz.

simdi daha az onemli meselelere gecelim:

"eksi sozluk bilgileri hukuki mercilerle paylastigini daha onceden soyleyebilirdi ona gore tavir alirdik"

2006'da belirtmisiz (bkz: kisisel bilgiler/#10347863). ama bunu belirtmemis de olabilirdik zira tum sirketlerin ve internet sitelerinin uyguladigi bu prosedurler kanunda zaten yazili. bizimki kamuoyunun lehine bir tekrar olmus.

"sen hukuken sakincasiz buldugun icin beni yanilttin"

durumun oyle olmadigini soylemistik (bkz: gotumuze girebilir/#17633604). ama fatih altayli sakincasiz buldugumuz 400 entry'yi mahkeme karariyla sildirebilmis, hatta kendi lafini "hakaret iceriyor" diye sildirtmis, simdi kazan ölmüş garip mi?

"eksi sozluk yazarlara karsi sorumlulugu geregi en azindan cikabilecek sorunlara dair daha net bir farkindalik yaratabilir, bir hareket baslatabilirdi"

ben acikcasi konuyu götümüze girebilir'den daha net ve acik izah eden bir ifade bicimi bilmiyorum. ama bu konu uzerinde yazarlarin magduriyetini azaltacak onlemler ve secenekler uzerinde zaten calisiyorduk, calismaya da devam edecegiz.

"sahi bir leopar vardi noldu ona?"

hircinlasti hircinlasti, daha hircinlasmaz dedik, daha da hircinlasti. önünü alamadik.

Sosyal ağlarda paylaş

Anlamadığınız şey, aynı hukuk ssg için işlediğinde "ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KISITLIYORLAR, HAYDİ YÜRÜYÜŞE!!" naraları atarken, yazarların başına böyle bir olay gelirken, biz karışmayız, savcıyla sizin aranıza demesi yanlış.

Yazarları bu durumda illegal olarak korumasa bile, mahkeme masrafları için bir fon açabilir, avukat tutabilir, para toplayabilir vs vs
Sosyal ağlarda paylaş

said:
bu boyle. bu demek degil ki biz yazarlar "polis geldi napayim?" deyince "sktr lan rsp cocugu geber pezevenk" diyoruz. hatta kanzuk su anda ifadesi alinan yazarlarla benden daha fazla ilgilenmekle mesgul. ben de acikcasi onlarin magduriyetini azaltmak icin son iki gundur calisiyorum.

bu kısmı doğru ise çekilen rest amacına ulaşmış demektir.

ilk yazılana göre bildiğin bi GERİ VİTES olmuş işte.
http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=24172162
Sosyal ağlarda paylaş

Ssg'nin o mesajını okudum dasaaa'nın da dediği gibi geri vites yapmış ki daha da geri vites yapacaktır.

En başında adam gibi 50 yazarımızın bilgilerini vermek zorunda kaldık ancak maddi/manevi her türlü desteğimizi esirgemeyeceğimizi belirtmek istiyoruz deseydi,durum bambaşka olurdu ama tabii şimdi bambaşka.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

komik oldu yalnız böylesi.

allah korusun da buradan olsa, adamla aynı görüşünü paylaşmasan bile neler yapılabilir kurcalarsın.

nihayetinde burasının içinden olan adamı -elbette yönetim destekleyemez ama yalnız da bırakmazsın.

ne biliyim lan, ben bırakmam en azından.

öp beni bebeğim.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Beyler olaya yasal açıdan bakarsanız site sahibinin yapabileceğpi çok birşey yok. Eğer bahsedilen şekilde hakaret veya küfür vs varsa ve bu yasal yollardan talep edildi ise yönetimin yapması gereken bu bilgileri vermektir. Hukuksal bilgim yok ama mantıken böyle olması lazım. Yarın öbür gün benzer bi olay bizim başımıza da gelirse yönetimden aynı uygulamayı beklememek saflık olur sonuçta hukuğa karşı yapılabilecek bişi yok.

abi benim anlamadığım şey, ekşisözlükte her şeyi ince eleyip sık dokuyorlar.
diyelim ki ünlünün söylediği bir sözü direk olarak "böyle dedi" diye aktardığın zaman yine postun siliniyor.
moderatörler direk avukatlardan oluşuyor vs.
şurda yazdığımız mesajları ekşi sözlükte yazamassın mesela.

ne yazmış olabilirler ki yargıya gidecek kadar mühim...
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Absolut said:

abi benim anlamadığım şey, ekşisözlükte her şeyi ince eleyip sık dokuyorlar.
diyelim ki ünlünün söylediği bir sözü direk olarak "böyle dedi" diye aktardığın zaman yine postun siliniyor.
moderatörler direk avukatlardan oluşuyor vs.
şurda yazdığımız mesajları ekşi sözlükte yazamassın mesela.

ne yazmış olabilirler ki yargıya gidecek kadar mühim...

sarışın,haydar vs i sansürlemeyi düşünen zihniyete herşey batar.Bize normal gelen yazılar adamlar için, sonsuza kadar cehennemde yanma sebebi yada aşırı müstehcen gelebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

açıkçası biz bu tip konularda daha samimiyiz. iş kurumsallaşınca böyle boku çıkıyor işte. ekşide yaşanan da budur. adamlar kurumsallaşmışlar. sonuçta ssg'nin paracıklara zarar gelmek üzereyken adam kurumunu ve communitysini tam güç arkasına alıp rerörö diyebiliyor. ama aynı şeyi yazarları için yapamıyor. çünkü kurumsallaşmışlar. o adımı atmadan önce adam 100 kere düşünüyor.

bizde tabi bu tip şeyler yok. birinin başına bir şey gelse, bırak burda attığı posttan dolayı olmasını, herhangi bir sansür geyiğinden dava açılsa birine, olay çıkar lan burda. aramızdan bi avukat çıkıp direkt üstlenir falan. bana öyle geliyor.
ödersen ekime ödemezsen skime kadar karikatüründeki gibi. biz daha samimiyiz sanki :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...