Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürtçe ezan

calimero

Öne çıkan mesajlar

deadwoll said:

Ezanın Arapça okunmasının tek iyi yanı var, o da bu ülkede irili ufaklı bir sürü dil, lehçe vs. olması. Bugün haydi Türkçe okuyalım desen, Laz diyecek Lazca okuyalım, Azeri diyecek Azeri Türkçesiyle okuyalım, İzmirli diyece çiğdem diyelim, Kürt diyecek Kürtçe okuyalım... Özetle curcuna.

abi nası bir sürü dil lehçe ya türkiyenin her yerinde konuş türkçe gayet anlaşıyorsun abartmayın allah aşkına 1000 kişilik grupları bile önemli azınlık gibi görmeye başladı millet.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi anlatmak istediğim biraz onunla alakalı zaten. Ben Türkiye'yi bir bütün olarak görüyorum, adamın sarışın esmer vs. olması pek umrumda değil, ananem bulgar, dedem yunan göçmeni; babamlar malatyalı; 12 sene önce gittim bir kere doğduğu yere komşuları ermeni, dedemin mezarını 40 sene sonra bulan arkadaşı kürt.

Ama şöyle bir şey var adamlar 1000 kişi de olsalar illaki gak guk edecek birileri çıkıyor içlerinden. Bu nasıl anlatayım adamın diliyle, iyi veya kötü olmasıyla alakalı değil.

Bizim eski oturduğumuz yerde otoparka kapı yapmak istedik, çok sevdiğimiz bir amca vardı apartmanda; arabası yok, adam şaka yollu "arabası olmayanlar para vermesin" dedi. Apartmanda arabası olmayanlar bir anda "aa evet vermeyelim" diye galeyana geldi, en son apartmanın yarısı birbiriyle konuşmuyordu.

Türkiye böyle bir memleket ne yazıkki.
Sosyal ağlarda paylaş

Kürtlerin yoğunlukta olduğu bölgeler dışında da Türkçe ezan okunacaksa olabilir. Arapça ezan çok mantıksız. İnsanlar bi sürü sure dua bilmem ne ezberliyorlar ama anlamlarını bilmiyorlar. Buna ben de dahilim. Açıkçası arapça diye saçma bi dili de öğrenmem sadece din için. Araplar pisliğin dibine vurdukları için Kuran orada inmiş. Mükemmel insanlar olduklarından veya dilleri süper olduğundan değil.
Sosyal ağlarda paylaş

herhangi birşeyin formunu şeklini şemalini, o şeyi kullananlar belirler. diğerleri ya hariçten gazel okurlar (ki haklarıdır, istedikleri kadar okuyabilirler ama ignore etmek de diğerlerinin hakkıdır) ya da ellerinde güç varsa dayatırlar. ama kalıcı olmaz, güç kaybedildiğinde dayatma da biter.

yani örneklersek "judocular bundan sonra seymen kıyafeti giysin, ne o öyle uzak doğu temalı giysiler?" demek bizim hakkımızdır ancak bunu iplememek de judocuların hakkıdır. ezan konusu da böyle. ezan aktivitesini sahiplenenler şekli şemali nasıl olsun istiyorlarsa öyle olur. ben de ezan yerine pavarotti çalınsın diyorum ama gülüyorlar bana. neyse gülsünler ben demeye devam.

önceden de dediğim gibi kürçe ezan okutmak kürtçülerin elinde patlar. kürt nasyonal sosyalistlerinin çok fazla öngörüye dayanmayan bir eylemidir bu kürtçe ezan olayı. büyük ihtimalle devamı olmayacaktır kürtçe ezanın. biraz durumu bilenler gidip uyarırlar dindeki kürtçe konusunu mevlitle falan sınırlı bırakın diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Artariel said:

bu adamlar milliyetçiliğin dibine vurup kürtçe bilmeyen muhtar seçmeyiz diyorlar, şirin sosyalistçikler olarak görünüyorlar ama biz bir eleştiri yaptığımızda ırkçının önde gideni oluyoruz. nasıl bir propaganda yaptılarsa artık..

seni ırkçılıkla suçlayan da o adamın kendisi zaten. dinimi küfreden müslüman olsa hesabı bi yerde. boş ver takılma.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Abi anlatmak istediğim biraz onunla alakalı zaten. Ben Türkiye'yi bir bütün olarak görüyorum, adamın sarışın esmer vs. olması pek umrumda değil, ananem bulgar, dedem yunan göçmeni; babamlar malatyalı; 12 sene önce gittim bir kere doğduğu yere komşuları ermeni, dedemin mezarını 40 sene sonra bulan arkadaşı kürt.

Ama şöyle bir şey var adamlar 1000 kişi de olsalar illaki gak guk edecek birileri çıkıyor içlerinden. Bu nasıl anlatayım adamın diliyle, iyi veya kötü olmasıyla alakalı değil.

Bizim eski oturduğumuz yerde otoparka kapı yapmak istedik, çok sevdiğimiz bir amca vardı apartmanda; arabası yok, adam şaka yollu "arabası olmayanlar para vermesin" dedi. Apartmanda arabası olmayanlar bir anda "aa evet vermeyelim" diye galeyana geldi, en son apartmanın yarısı birbiriyle konuşmuyordu.

Türkiye böyle bir memleket ne yazıkki.

İyi niyetinden en ufak kuşkum yok ama hem ulusal dilin ve millet kavramının anlamı gereği sana katılmıyorum ve hem de eğer azınlık olarak kabul edilmemişlerse her topluluğun lehçesine,diline göre düzenleme yapılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear said:

Şu zihniyeti de ben anlamıyorum ha. Başka bir dilde okunsa ne olacak. .

Başka dilde okunmasının ne gereği var? Sembol lan bu, dünyanın her yerinde bunu duyarsa bir Müslüman ezan okunduğunu anlar. Ne Müslümanı, dünyayı az çok tanıyorsa herkes anlar. Globalliğe bok atarken olaya bi de bu açıdan bakarsanız...

Kaç kez tartışıldı, milletin tezleri evine paket edildi. Ama kafalar aynı kafa olduğu için değişen bir şey olmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ee ben dinliyorum ezan okunurken ezanı kapatıp müzgii filan gayette inançlı bi insanım ama bende bi bozukluk göremedim.İnsanları tek tip yapmak beyinlerini uyusturmak için sözde din büyüklerinin uydurdugu bi kalıp her sey arapça yoksa olmaz safsatası.

İmamından tut en agır fetocusuna kadar kime sorduysam bi tane mantıklı açıklaması yok su arapça uygulamasının adam ibadet ediyor tolkienin yarattıgı elf dilinde etse ibadetini hani inandıklarını iddaa ettikleri varlıgın anlamama sansı yok ama ozaman insanların dinin ne oldugunu ögrenir sömüremez böyle fetoş gibi insanlar 2 aglayıp zırlayıp.

Helal olsun adamlara her nekadar kürtleri günahım kadar sevmesemde hiç olmazsa din için güzel bi aadım atmıslar
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...