Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürtçe ezan

calimero

Öne çıkan mesajlar

cetintas said:

Yok ama, sen ya konuyu anlamdın, ya da çarpıtıyorsun. Burada Türk vs Kürt diye bir olay yok.
Ezanın Arapça'dan farklı bir dilde okunması.
Ben öyle anladım en azından.

Haberde ezanın kürtçe okunmasına yağan tepkiler var. Bence din üzerinden kürtlere karşı bir nefret dayatmaya çalışılıyor. Ben medyanın ne kadar kürt içerikli haberi varsa hepsinde bunu yapmaya çalıştığına inanıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Ezanın Arapça okunmasının tek iyi yanı var, o da bu ülkede irili ufaklı bir sürü dil, lehçe vs. olması. Bugün haydi Türkçe okuyalım desen, Laz diyecek Lazca okuyalım, Azeri diyecek Azeri Türkçesiyle okuyalım, İzmirli diyece çiğdem diyelim, Kürt diyecek Kürtçe okuyalım... Özetle curcuna.

Yoksa bence ultra saçma bir şey insanların okudukları duanın, dinledikleri ezanın anlamını bilmemesi falan. Kandil akşamı televizyonda mevlüt okuyrlar, babannem hüngür hüngür ağlıyor... Hayrola babanne neden ağlıyorsun? Kuran okuyorlar çağam.

Namaz kılarken sesli okuyor biraz, denk gelirsem dinliyorum; çoğu kelimeyi yanlış telaffuz ediyor ya da yuvarlıyor karıştırdığı yerde.

Ha içinden gelerek namaz kılıyor, dua ediyor, ağlıyor vs. tamam da; söylediği tek bir kelimenin anlamını bilmiyor, 83 yaşında, okuması pek yok, zaten gözleri de görmüyor, yani çeviri vs. okuma şansı yok.

Şimdi bunları neden anlatıyorum, fii tarihinde,

Gece tırnak kesilmez,
Ayakta su içilmez,
Tuvalete destur savuştur demeden girilmez,
Hapşursan abdestin kaçar,
Kıbleye ayak uzatılmaz,
Sağdan kalkılır,
Sağ elle yenir,
Kapıdan sağ elle çıkılır
...

diye birileri bol keseden atmış, sorsan neden babanne desen; öyle sevapMIŞ, böyle günahMIŞ der. Halbuki bu kadıncağız kendi dilinde ibadet edebilseydi işin aslını öğrenir, benim gibi solakların cehennemde yanmaya mahkum olmadıklarını falan öğrenirdi.

Hatta tahminimce dua edip ölmeyi bekleyeceğine bir şeyler görme, öğrenme çabasında olurdu.

Bu ülke de tabii babannem tek de değil, hatta müslümanların çoğu babannem gibi, bazıları daha da beter. Eğer bu ülkede son 80 yıldır insanlar kendi dillerinde ibadet edebiliyor olsalardı muhtemelen şu an bulunduğumuz konumdan çok çok farklı bir konumda olacaktık.
(Bkz. İncil halka indikten sonra Avrupa'nın değişimi)
Sosyal ağlarda paylaş

Ha yazımdan ayrı olarak, birisi İmamlar devlet memuru demiş de, o işin görünen yüzü.

Bugün Türkiye'de kayıt dışı bir çok cami ve imam var. Hatta devletin atadığı imamları istemeyip, tarikatlar, cemaatler ya da köylü/kasabalılar falan kendi imamlarını, müezzinlerini koyuyorlar camilere.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

uyusuturcu paras iile yapilmsi darth vader camiisi var lan ulkede

http://www.sonsayfa.com/resimler/0/1956.jpg

adama sormuslar, madem dindarsin niye uyusturucu kacirdin

"hayat mekanikleri izin veriyordu, ben ne yapiyim" demis

yanlışın var StormTrooper reis yaptırdı
http://i.imgur.com/R61zB.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas sözcü gazetesinin pati temsilcisisin resmen. helal olsun.

ezanın başka bi dile çevrilmesine cidden hiç lüzum yok, engin ardıçın sıkça dediği gibi türkiyede ezan okunurken "ne diyo bu adam acaba yahu" diye soran bitane bile insan çıkmaz.

ha yöre halkının çok büyük çoğunluğu biz böyle istiyoruz derse okunsun, çok da dert değil yani..yeter ki dayatılmasın.

türkçe ezan hedehödösüne gönderme yapan arkadaşlar bu altı çizili yer üzerine bi düşünsünler.
Sosyal ağlarda paylaş

günde 5 vakit namaz kılan fakat okuduğu surenin anlamını bilmeyen dolu insan var. yat kalk arapça oku, sorsan ne dedin az önce diye, verecek cevabı yok çoğunun.

bi de bunları da geçtim şu ezan olayına falan laf atan ama camiye bayramdan bayrama yada cumadan cumaya uğrayan tiplere ne demeli asıl? lafa gelince %99'u müslüman ülkenin, icraata gelince sıfır.
Sosyal ağlarda paylaş

Hatırlanmaz, neden dersen, ırkçılık olarak algılanmaya başlar. İyi niyetle bakmaz kimse. Biz ne kadar türkse o adamlar da o kadar kürt çünkü. Biz bunu unutuyoruz.

Bir de ezanı neden Türkçe okuyalım diyoruz? Kendi dilimizde ibadet edebilmek için. Şimdi biz bu mantıkla türkçe ezan okumaya başlayınca ne olacak A B C biz de kendi dilimizde ibadet edelim diyecek. Bu ülkede sonuçta herkes istediği şekilde ibadet etme özgürlüğüne sahip yasalar dahilinde; adam Türkçe ezan benim ibadet özgürlüğümü kısıtlıyor dediği anda iş biter.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

uyusuturcu paras iile yapilmsi darth vader camiisi var lan ulkede

http://www.sonsayfa.com/resimler/0/1956.jpg

adama sormuslar, madem dindarsin niye uyusturucu kacirdin

"hayat mekanikleri izin veriyordu, ben ne yapiyim" demis

Şu cami e-5'ten Silivri istikametine giderken Mavi Jeans'in falan mağazası var sağda, oradaki sapaktan girince Tepecik diye bir semt var orada sanırım. O değilse bile adamlar aynısını yapmış sdf. Adamlar minaresini dikene kadar ne olduğunu çözememiştik.
Sosyal ağlarda paylaş

sir, sen de taraf gazetesinin pati sözcüsü gibisin, sana da helal olsun.
Dayatılmasın derken ne dayatılmasın? Arapça okunması mı, Türkçe okunması mı? Ne?
Bu iş inanç işi madem insanların 5 vakit eğilip kalktıkları namazda okunan duaların anlamını bilmeleri ve hem de kendi dillerinde bilmelerinden daha güzel ne var? Şimdi moda ya, "efendim Kürtler'de kendi anadillerinde bilsin, Lazlar da bilsin, vs." deniyor. Bir kere bu ülkenin resmi dili var, TÜRKÇE. Üstelik de her türlü itiraza rağmen bu ülkede insanların en çok konuştuğu ve en iyi bildikleri dil yine TÜRKÇE. Zaten adı üstünde resmi dil.

Hee, efendim bazı insanlar Türkçe'yi bilmiyor.
Bu zamana kadar hükümetler tüm vatandaşlarına TÜRKÇE'yi öğretememişse bu o hükümetlerin suçudur. Ama bu ülkenin resmi dilinin TÜRKÇE olduğu gerçeğini değiştirmez.

Ayrıca doğru düzgün dilbilgisi bile olmayan Kürtçe'yi bir tarafa koydum, kaç tane Laz gördünüz Lazca konuşup gezen sokakta :)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi İstanbul'da olmaması falan çok bir şey değiştirmiyor ki, ben kürtçe konuşan çok fazla insanı da duymadım uzun yıllar.

Karadenizin ücra bir köşesinde tek bir köyde insanlar fluently Lazca konuşuyorsa ve sen orada Türkçe ezan okumaya başlarsan bir anda bir tane uyanık çıkar, köylüleri galeyana getirir ve iş büyür.

Sir de sen de çok masum bakıyorsunuz olaya. Herkes iyi niyetli değil şu ülkede. Ben başbakan Türkiye'yi etnik gruplara böldüğü gün radyoda "çocuğum asimile oluyor, Lazca öğretebileceğim bir kurum yok Türkiye'de haklarımızı istiyoruz." diye ağlayan adam biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

ezanın başka bi dile çevrilmesine cidden hiç lüzum yok, engin ardıçın sıkça dediği gibi türkiyede ezan okunurken "ne diyo bu adam acaba yahu" diye soran bitane bile insan çıkmaz.

koymasam olmaz

http://4.bp.blogspot.com/_o_DUMb9BQ3k/TCHvFj8mEhI/AAAAAAAAAKQ/H_OS_5yc3Uw/s1600/enginyard%C4%B1%C3%A7.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...