Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

the economist'ten türkiye seçimleri değerlendirmesi

yav

Öne çıkan mesajlar

devlet seviyesinde olsada insan seviyesinde olsada başka bir milletin iç işlerine burun sokmak hoş değil, mevzu bu.

gazatecilik olarak yapıcaklarını ypasınlar yorumlarını yazsınlar ama taraf olmasınlar, suna buna oy verin demesinler.

bende obamanın secilmesini istiyodum kimseye gidipte obamaya opy verin demedim. ki amerikan secimleri bütün dünyayı etkiliyo, sadece amerikayı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Bunca sene AKP yanlısı yazılar yazan economist'in bir anda çark edip 180 derece dönmesi ilginç.

Yazıda pek çok yerde doğruluk payı var.

Yazının tüm güzelliğine rağmen dış bir etken olarak "buna oy verin iyidir bu" demesi çirkin bir davranış, hoş değil.

Bunca zaman AKP yanlısı yazı yazarken ağzı kulaklarında sessizce izleyen hatta tartışmalarda o yazıları kanıt gösteren mırtazaların şimdi delirip web sitesine saldırması komik.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

devlet seviyesinde olsada insan seviyesinde olsada başka bir milletin iç işlerine burun sokmak hoş değil, mevzu bu.

gazatecilik olarak yapıcaklarını ypasınlar yorumlarını yazsınlar ama taraf olmasınlar, suna buna oy verin demesinler.

bende obamanın secilmesini istiyodum kimseye gidipte obamaya opy verin demedim. ki amerikan secimleri bütün dünyayı etkiliyo, sadece amerikayı değil.

obama ornegini ben vericektim. obamaya oy verin dediginde adamlarin ic islerine karismis olmuyosun.

onu gectim bizde durum biraz daha kritik. demokrasinin mezarini kazdigimiz zamanda adamlar bence cok hakli olarak muhalefete oy verin diye tavsiye etmisler. hani taraf olmayin demissin ama adamlarin chpden bi kazanci yok sonucta.

ha soyle bi kazanci olur, 2 gun sonra nolucagi belli olmayan serseri mayin gibi bi turkiye yerine daha stabil bi turkiye istiyolardir onlar da, sonucta cok buyuk bi market turkiye.
Sosyal ağlarda paylaş

Hiçbir şekilde iç işlere karışılması doğru değil bence. Hani tamam açık pazar, ekonomi hede hödö filan ama yine de ülkelerin siyasetlerine burunlarını sokmaları hoş değil.

Ama en azından gelecekte başa kukla hükümet getirirken doğru dürüst birilerini seçerler belki, bu da bi gelişme sayılır.

Ha, bi de gizli kapılar ardında yapıcaklarına medya yoluyla açıkça belirtip halka hitap etmeleri de gelişme sayılabilir. Ama tabi bunu açıklamaları perde arkasında bişeyler çevirmediklerini göstermiyo, o ayrı bi konu.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

e iyide sir cok normalki bu. insanlar tabiki kendi fikirleriyle uyuşan şeyleri savunacaklar.

doğru oldğunu düşündükleri için öle savunuyolar o cıktıları zaten. geri kalan cıktıların mantıklı acıklamaları olmuyo onlar ıcın.

anormal demiyorum zaten; ama türkiyede muhalefetin "doğru olduğunu düşündükleri için öle savunuyolar" şeklinde bi yaklaşımı hiçbi zaman oldu mu akpye karşı örneğin? akpyi savunuyosan bi çıkarın vardır, birilerinin adamısındır vs, chpyi savunuyosan onun doğru olduğunu düşündüğün içindir, özgür düşünebiliyosundur vesaire..

otomatik bi samimiyet/insaniyet testi var yani heryerde karşımıza çıkan. yanlış seçeneği işaretlersen gg.
Sosyal ağlarda paylaş

@huun

dengesiz diye bir şey yok abi artık, hükümet isterse 10 partili koalisyon olsun, isterse değişik kararlar alsın, ,isterse israile höt desin.
Özelleştirildiği için bir çok kurum, kimseyi bağlamaz bunlar.

Siyasi immunitedir özelleştirme, sırf bu yüzden güzel şeydir.
Sosyal ağlarda paylaş

Loex said:

economist tayyip e oy verin deseydi

dış güçler tayyipi destekliyo çünkü tayyip ülkeyi satıyo diye ağlıycaklardı

valla açıkçası ne olursa olsun economistin CHPyi desteklemesinden de kıllandım ben neden desteklediklerini ve olayın altında yatan motivasyonu iyi düşünmek lazım. amerika sosyal devlet anlayışını güçlü bir şekilde benimseyecek bir ekonomiyi getirmeyi düşünen partiyi neden destekliyor acaba demedim değil
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Konuyu açmaya gelmiştim, bence bu tip haberler "artık RTE kontrolümüzden çıktı/yaptıklarından hoşlanmıyoruz, iktidarın el değiştirmesi taraftarıyız" demek oluyor.

İnsanların CHP'ye oy vermesini tavsiye etmeleri de komik olmuş. Eyvallah ben de insanları CHP'ye oy vermeye teşvik ediyorum orada yazdığı nedenleri öne sürerek de, "sen kimsin hacı" diye sormak lazım bir noktada.

aklı selim bir yazı arıyordum da, var hala akl-ı selim arkadaşlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Loex said:

economist tayyip e oy verin deseydi

dış güçler tayyipi destekliyo çünkü tayyip ülkeyi satıyo diye ağlıycaklardı

valla açıkçası ne olursa olsun economistin CHPyi desteklemesinden de kıllandım ben neden desteklediklerini ve olayın altında yatan motivasyonu iyi düşünmek lazım. amerika sosyal devlet anlayışını güçlü bir şekilde benimseyecek bir ekonomiyi getirmeyi düşünen partiyi neden destekliyor acaba demedim değil

chpyi cok sevdiklerinden degil de, tayyipe karsi destekleyebilecekleri pek fazla secenek olmamasindna dolayi gibi geliyo bana.
yani olay "chpye oy verin" den cok "tayyibi durduracak kim varsa ona oy verin" diye dusunuyorum
Sosyal ağlarda paylaş

ama işte liberal ekonomi getirmeye çalışan bir hükümete, daha sosyal ağırlıklı bir hükümeti tercih etmeleri ilginç. hadi bu derginin devletle bir bağlantısı olduğu spekülasyonlarını kabul edelim, amerika zamanında bu ülke sosyalist bir ülke olmasın diye nerdeyse iç savaş çıkaracak kadar ileri gitmiş bir ülke, şimdi neden böyle acaba. AKP hükümetinin politikası tam Amerikanın istediği gibi değil mi? CHPnin öyle olduğundan şüpheliyim. Yine tabi dünya pazarında yer alan bir ülke oluruz ama özelleştirmelerin, kaynakların işletme hakkının alınmasının vs bu kadar kolay ve çabuk olacağını düşünmüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Neden destekliyor, dengelerle oynayan onlar. Onlarla da oynayan AKP oldu.Hem dış politakada hem de içerde.

Ermeni sorunu geldi, biz onlara göre taviz veriyor havalarındaydık, kesin dedikleri gibi bağlanacaktı olay. ABD'de ermeni baskısından kurtulacaktı kendi içinde. Biz arşivleri açın, tarihçiler tartışsın dedik. Yenmedi.

Kürt sorunu keza öyle, istedikleri oluyor gibiydi. Dönmedi öyle vakalar.

Dış politika vizyonumuz gelişti, barbar kimliği dünya kamuoyunda azaldı, mülakat ve mutabakatla hareket eden dışişlerimiz var.

E ekonomi patlıyor, ediyor, aman çocuklar patlarız modundaydık. Öyle bir şey de yok ortada. Büyüme hedefleri var. Halkın çoğunluğunun istediği şeyleri çatlak seslere rağmen yapacak olma vaatleri var. Kimileri bunları beğenmeyebilir ama öyle.

IMF'den borç almadık. Bundan da gocunmadık. Falan filan.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

hadi bu derginin devletle bir bağlantısı olduğu spekülasyonlarını kabul edelim

bu durumda chpye destek vermeleri daha da mantikli geliyo bana. wikileaksde de okuduk tayyibin artik kontrolden ciktigini rapor ediyolardi adamlar.

planladiklari turkiye icin desteklediler tayyibi. 2007 de bile hala destekliyolardi demokrasi>laiklik diyerek. ama tayyip gucu parayi buldukca zivanadan cikti. gitsin de "bir avuc elitist"e bile raziyiz diye dusunduler heralde.

ya da tam ters psikoloji takiliyolar chpye oy verin diyip akpye oy verilsin istiyolar, tayyipden memnunlar. /paranoya off
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

dengesiz diye bir şey yok abi artık, hükümet isterse 10 partili koalisyon olsun, isterse değişik kararlar alsın, ,isterse israile höt desin.
Özelleştirildiği için bir çok kurum, kimseyi bağlamaz bunlar.

Siyasi immunitedir özelleştirme, sırf bu yüzden güzel şeydir.

tam tersine, asıl siyasi yapı dengeye gelmiş durumda. şu anda ülkenin iç siyasette en önemli konusu kürt -etnik azınlık- hakları, yerel idarenin ne kadar güçlendirileceği. türban, cemaat, laiklik pek tartışma konusu olmayacak.

dış siyasette zaten dünya çok kısır bir halde. avrupa gene sağa sola bomba atmaya başladı -libya-, amerika zaten evine kapandı 20 sene dışarı adım atamaz vs.

şu anda chp ya da mhp, akp yerine iktidar olsun siyasi konular bunların alt başlıkları dışına çıkamaz; ama ekonomide bütün dünya bıçak sırtında.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...