Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Almanya nükleer santrallerini kapatıyor

liberal

Öne çıkan mesajlar

Abi konuyu okumadım tamamen ama ben almanyayı destekliyorum.Yenilenebilir enerji gayette güzel bişey,faydalı efficient.Ha parası çok installation cost falan.Özel şirketlerin çok el atacağı bi olay değil çünkü kar zarar dengesi fazla.Ha atanlar yok mu var.Ama bana göre devlet eliyle olması lazım o sanayi yatırımlarının.Güneş enerjisi mesela,adamlar sevilla kentinin yakınına kurmuşlar güneş kulesiyle birlikte devasa çalışıyor.ŞEhrin %50 enerjisi oradan geliyor.Yakın zamanda bir tane daha kurup tüm elektriği oradan alacaklar.Ha keza rüzgar(zaten kendini kanıtladı bu tip enerji),jeotermal,deniz dalgaları vs falan gayet kullanılabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

@Deathblade bi kaç sayda önce barajın zararlarından bahsetmişsin. Cevapları okumadım aradaki ancak HES ile baraj aynı şey değildir o projelerin çogunda baraj yok suyu yönlendirip yüksekten düşürüp yatagına geri veriyorlar. Normal bir sayıda olsa bir zararı yok bu işin ancak gereğinden fazla yaaprsan bunu köylünün ve doğadaki ihtiyaç için su kalmaz bir Hesten çıkıp diğerine girer çünkü su.

Neyse 2. olarakta Barajların zararları kadar yararlarıda vardır taşkını önlemek,iş kolları açmak ve sulama sistemleri gibi Siyasi önemleride vardır hatta Fırat, Dicle üstündeki kontrolün bizde olması gibi. Tabi herşeyde olduğu gibi düzgün yapılmayan ve gereğinden çok ve nedensiz ise zararlıdır.

Not:Evet inşaat mühendisiyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi nukleer enerji hakkinda bi kac yanilgi var da ozellikle benim desteklememde

1. Rusya modeli olsun ruslar yapsin felan demiyorum. Hatta bana kalirsa ya japonlar ya guney koreliler yapsin. Ikincisinin toplam elektrik uretiminin yarisi nukleerden. Obur yarisinida pylonlarla yada overlord basarak felan yapiyolar diye varsayiyorum.

2. 150 000 tane nukleer kurup herseyi nukleerle besleyelim demiyorum. Nukleer enerji ucuz ve temiz bi enerjidir. Rakibide gunes ruzgar gulu felan deil. Bok gibi linyitle calisan termik santraldir. Internette arastirin termik santrallerin zarari hakkinda milyar tane yazi cikacak.

3. Yenilenebilir enerjiye kim karsi cikiyo ki? Yenilensin abi enerji oh bebek mis. Ama su andaki kaynaklarla yalan dolan isler onlar. Ayrica Turkiyenin ole super bi yenilenebilir enerji potansiyeli felan yok yanlis hatirlamiyosam 7 bolge mi ne var mesela ruzgari gereken siddette ve stabil olan cok uzun zaman oldu enerji dersi alali.

4. Turkiyedeki enerjinin cogu tasimadan ote kacak enerjide gidiyo. Oda devlet politikasi. Guneydoguda hirsizligi doruk noktada 90% ustu kacak olan iller var devlet goz yumuyo aman ses oy alalim felan diye.

5. Cevreye zarar vermeyen enerji kaynagi yok bu arada. Gelmeyn kumpasa.
Sosyal ağlarda paylaş

Luriel said:

@Deathblade bi kaç sayda önce barajın zararlarından bahsetmişsin. Cevapları okumadım aradaki ancak HES ile baraj aynı şey değildir o projelerin çogunda baraj yok suyu yönlendirip yüksekten düşürüp yatagına geri veriyorlar. Normal bir sayıda olsa bir zararı yok bu işin ancak gereğinden fazla yaaprsan bunu köylünün ve doğadaki ihtiyaç için su kalmaz bir Hesten çıkıp diğerine girer çünkü su.

Neyse 2. olarakta Barajların zararları kadar yararlarıda vardır taşkını önlemek,iş kolları açmak ve sulama sistemleri gibi Siyasi önemleride vardır hatta Fırat, Dicle üstündeki kontrolün bizde olması gibi. Tabi herşeyde olduğu gibi düzgün yapılmayan ve gereğinden çok ve nedensiz ise zararlıdır.

Not:Evet inşaat mühendisiyim.

Barajin zarari normalde su toplanmasi olmayacak bolgelerde su toplanmasi yapiyosun. Buda dogal olarak havadaki nem oranini ve bitki ortusunu degistiriyo. Hatta ole bi seviye ye geliyo ki gap icin 50 sene icinde tropik orman olur diyolar afsafasdf.
Sosyal ağlarda paylaş

Zep said:

seagle said:

Sorun şu ki, yenilenebilir enerji hiçbir zaman ana enerji kaynağı olamayacak bir süre daha. Ve bu süre çok uzun muhtemelen. O süreçte biz almanya nükleere sırtını döndü diye sırt dönmeye kalkarsak asıl burda aptallık yapmış oluruz.

bu yanlış yanlız.
avusturyada nükleer enerji santrali yok hiç bizamanda olmamış anayasada böyle bi madde var kuramassın diye şuan enerji ihtiyacağını büyük bir kısmını yenilebilir enerjiden sağlıyor ve 2050 yılında %100 yenilebilir enerjiye geçmiş olacak bu ülke böyle bir eylem planı var.%
100 lan düşünmesi bile güzel.demem o ki öyle yüzyıllar falan geçmesi gerekmiyor yenilebilire geçmek için bir çok ülke bir tarafını yırtıyor.
ha burda avusturyayla türkiyeyi karşılaştırmıyorum olay o değil ama yenilebilire geçmek için önce nükleere geçmek gerekiyor gibi olayda yok.

Avustralya ile Türkiye'yi kıyaslamak...

Evet arkadaşlar, şimdi bilmeden konuşmama konusunda hepimize ibret olacak bir hikaye ile karşı karşıyayız.

Avusturalya,

http://i56.tinypic.com/6r2dkm.jpg

Türkiye,

http://www.solarfeedintariff.net/images/turkey.png

AVOSTOROLYO %100 YONOLONOBOLORO GOCOCOKMOS sualine cevap olarak bu 2 haritayı sunuyorum, deha detaylı açıklama talep halinde yapılabil fakat haritalara bakarak olayı çözebileceğinize inancım tam.

Hayır bunu geçtim, bir KITAnın hem de Avutsralya gibi bir kıtanın solar enerjisiyle, rüzgarıyla, pasifik hidro powerı ile türkiye'yi kıyaslamak gerçekten çok harika muhteşem.

Avustralya'nın karbon emisyonu 397 MT OF CO2
Türkiye'nin 263.

Yani yarı yarıya.

Haydi bunu da geçiyorum.

Avutralyanın 2010 yılı itibari ile enerji tüketimi şöyle;
%29 black coal
11% Brown coal
5% renewables
34% petroleum products
22% natural gas

5%...

Arkadaşlar, ayıptır söylemesi bununla ilgili Türkiye'nin sayılı insanlarından birinden ders aldım, cumhurbaşkanlığı enerji danışmanı kendisi yaklaşık (AKP'den önceki 10-15 yıl da öyleydi.)

Yenilenebilir enerji PAHALIDIR.

Türkiye olarak dünyanın en pahalı 2. veya 3. elektriğini kullanıyoruz. Desteklenmesi gereken bir sanayimiz var. Enerji fiyatlarını yukarı çekecek hatta aşağı çekmeyecek herhangi bir politika uygulama lüksümüz yok.

Kömür devri yaşadık, geçti.

Petrol geldi, geçiyor yavaş yavaş.

Bundan sonra DOĞAL GAZ kullanacak bütün dünya. Doğal gazın yatırım maliyeti fazladır, hub lar inşa etmeniz, boru hatları döşemeniz gerekir. Ama ne olursa olsun petrol devri kapanıyor, doğal gaz devri açılıyor.

Doğal gaz rezervlerinin de dağılımı şöyle;

http://www.irmep.org/images/natural_gas_reserves130.jpg

Rusya ve İran.

Neden santralleri Rusya'ya yaptırıyoruz zannediyorsunuz?

Neden İran ile ilişkileri bozmamaya dikkat ediyoruz zannediyorsunuz?

Rusya'ya santral yaptırmak sadece nükleerden gelecek fayda için değil, petrolden sonrası devirde değişecek dengeler için uygulanan bir politika.

biraz geniş bakın olaya.

Gelelim yenilenebilire.

Yenilenebilir enerji BİR ALTERNATİF DEĞİLDİR. Ancak destek olabilir. 100% yenilenebilir enerjiye geçmek diye bir şey yok, olamaz, sallamayalım. Nükleer enerji tartışılır, ama nükleer ile yenilenebiliri kıyaslayarak değil. Nükleer ile doğal gazı kıyaslayarak.

Yenilenebilir olmalı, kesinlikle olmalı, ama dediğim gibi 5% olmasın, 20% ye çıkar, 10 numara olsun herşey. Ama hem PAHALI bir enerji hem verimli değil, hem mevsimsel verim alınan bir yöntem.

O kadar saçmalıyorsunuz ki mütemadiyen, üzülüyorum hep.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Zep said:

seagle said:

Sorun şu ki, yenilenebilir enerji hiçbir zaman ana enerji kaynağı olamayacak bir süre daha. Ve bu süre çok uzun muhtemelen. O süreçte biz almanya nükleere sırtını döndü diye sırt dönmeye kalkarsak asıl burda aptallık yapmış oluruz.

bu yanlış yanlız.
avusturyada nükleer enerji santrali yok hiç bizamanda olmamış anayasada böyle bi madde var kuramassın diye şuan enerji ihtiyacağını büyük bir kısmını yenilebilir enerjiden sağlıyor ve 2050 yılında %100 yenilebilir enerjiye geçmiş olacak bu ülke böyle bir eylem planı var.%
100 lan düşünmesi bile güzel.demem o ki öyle yüzyıllar falan geçmesi gerekmiyor yenilebilire geçmek için bir çok ülke bir tarafını yırtıyor.
ha burda avusturyayla türkiyeyi karşılaştırmıyorum olay o değil ama yenilebilire geçmek için önce nükleere geçmek gerekiyor gibi olayda yok.

Avustralya ile Türkiye'yi kıyaslamak...

Evet arkadaşlar, şimdi bilmeden konuşmama konusunda hepimize ibret olacak bir hikaye ile karşı karşıyayız.

Avusturalya,

http://i56.tinypic.com/6r2dkm.jpg

Türkiye,

http://www.solarfeedintariff.net/images/turkey.png

AVOSTOROLYO %100 YONOLONOBOLORO GOCOCOKMOS sualine cevap olarak bu 2 haritayı sunuyorum, deha detaylı açıklama talep halinde yapılabil fakat haritalara bakarak olayı çözebileceğinize inancım tam.

Türkiye'nin 2010 yılındaki enerji tüketimi yaklaşık 170.000 tep (ton eş değer petrol.)

Bunu geçiyorum, işkembeden sallanmış yine.

Avutralyanın 2010 yılı itibari ile enerji tüketimi şöyle;
%29 black coal
11% Brown coal
5% renewables
34% petroleum products
22% natural gas

5%...

Arkadaşlar, ayıptır söylemesi bununla ilgili Türkiye'nin sayılı insanlarından birinden ders aldım, cumhurbaşkanlığı enerji danışmanı kendisi yaklaşık (AKP'den önceki 10-15 yıl da öyleydi.)

Yenilenebilir enerji PAHALIDIR.

Kömür devri vardı, geçti.

Petrol geldi, geçiyor.

Bundan sonra DOĞAL GAZ kullanacak bütün dünya. Doğal gazın yatırım maliyeti fazladır, hub lar inşa etmeniz, boru hatları döşemeniz gerekir. Ama ne olursa olsun petrol devri kapanıyor, doğal gaz devri açılıyor.

Yenilenebilir enerji BİR ALTERNATİF DEĞİLDİR. Ancak destek olabilir. 100% yenilenebilir enerjiye geçmek diye bir şey yok, olamaz, sallamayalım. Nükleer enerji tartışılır, ama nükleer ile yenilenebiliri kıyaslayarak değil. Nükleer ile doğal gazı kıyaslayarak.

Yenilenebilir olmalı, kesinlikle olmalı, ama dediğim gibi 5% olmasın, 20% ye çıkar, 10 numara olsun herşey. Ama hem PAHALI bir enerji hem verimli değil, hem mevsimsel verim alınan bir yöntem.

O kadar saçmalıyorsunuz ki mütemadiyen, üzülüyorum hep.

off epic fail yakaladim

avusturya vs avustralya
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelion said:

"2009'daki haber" said:

In line with this, Austria has been given a national target of generating 34 percent of its energy from renewable sources by 2020, up from the 23.3 percent today.

çok googlelamadım da, iyiymiş bu.

Avusturya'nın enerji tüketimi 1 milyon terajoule. 300.000 'i sanayi için.

Türkiye'nin ise 3.000.000 TJ.

İran'ın 9 milyon :)

Bizim 3 katımız.
Sosyal ağlarda paylaş

Zep said:

seagle said:

bu yanlış yanlız.

hahaha abi şunuda yazmışım yani dimi ona rağmen 10 kişi orayı silip alıntılayıp AVUSTRUYAYLA TURKIYEYI KARSILASTIRMIŞ ADAM ZAAA diye gelmiş sipeys onu bile yapamamış haha

çok enerjiye ihtiyacamız var enerji yetmiyordan başka argüman yok çünkü.
olayın tercih meselesi olduğunu söylemeye çalışıyorum yenilebilire geçmek için nükleer şart DEGILDIR.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...