Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürtçe hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mithr

Öne çıkan mesajlar

ya tabi ki var kurslar, yok demiyorum.
ama almanlairn türklerle nasil ugrastigini görüyorum. ve ise de yariyor. bunu kabul etmeyen, kilini kipirdatmayan bi kesim her zaman olacak. ama bir ülke elinden geleni yapmali bu konuda. dislamayla ''e bu herif zaten okuma yazma bilmiyo hehe'' demekle olcak seyler degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Vanille bildigin gibi Almanya'da alman vatandasi olabilmek icin de dil ve sosyal bilgiler sinavindan geciriliyor millet. Ayni sekilde Türk kimligi tasiyan kürtleri bir sinava soksak, hadi sosyal bilgileri gectim Türkceyi bilmiyor ki cogu.. Demek istedigim vatandasi oldugun ülkenin dilini, tarihini veya sosyal bilgilerini bilmeden vatandasi olabilmeyi mantiksiz buluyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

vaniLLe said:

ya tabi ki var kurslar, yok demiyorum.
ama almanlairn türklerle nasil ugrastigini görüyorum. ve ise de yariyor. bunu kabul etmeyen, kilini kipirdatmayan bi kesim her zaman olacak. ama bir ülke elinden geleni yapmali bu konuda. dislamayla ''e bu herif zaten okuma yazma bilmiyo hehe'' demekle olcak seyler degil.

dışlayan yokki
kendileri istemiyosa ve devlet oralara okul dikip insanları okuma yazmaya teşvik ettikten sonra silah zoruylamı götürecek ?
gerçi zamanında yapılan okulları basıp, öğretmen öldüren terörist grup vardı şimdi halk kahramanı. onunda etkisi oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Pasta said:

E imkan sunuyosun öğrenmiyo
öğretmen yolluyosun mayına basıyo

abi ben pkklilara birsey demiyorum. yaklasik 10.000 ögretmeni kursuna dizdiler biliyorum. bunu savunan yok zaten.
onlarin da milliyetcileri var, onlari yollarindan döndürmek zor biraz.
kürt ögretmen verceksin, resmi dili yine ögrenmek zorunda kalcaklar, o kürtce ile bi yere varamicaklari kesin zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

zamanında orayı sürgün yeri olarak kullanırsan halk da süper cahil kalır tabii. şimdi bol yatırım, bol eğitim yatırımı ama şart. ha bi de ağırlıklı türkçe şart. hatta doğuya, normalden fazla türkçe eğitim vericeksin ki aradaki farkı okul başlamadan kapasın gençler.

isteyen treni yakalar, rahat eder. yok ben devletin verdiği eğitimi almam diyenin keyfi bilir baba. yaşar aynı şekilde.

tabii devlet okula yollamadığı için elinden çocuklarını alır, çocuklar olmadan yaşar. sdfsdfsdfsd
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

zamanında orayı sürgün yeri olarak kullanırsan halk da süper cahil kalır tabii. şimdi bol yatırım, bol eğitim yatırımı ama şart.

sürgün yeri yapılmadı
sürgün yeri gözüyle bakıldıki pkk yüzünden oldu
yatırım yapılmaya çalıştı yaptırmadılar
eğitim yatırımıda yapılmaya çalışılmıştırki bunu daha önce bi topicte tartıştık ama engel oldular vs vs.
pkk ve destekçileri yüzünden 3 5 günahsız sıkıntısını çekiyo işte.
terörist olmak sadece daha çıkıncada olmuyo. nasıl "ben ırkçıyım" yazdığımda ırkçı oluyosam sizde yazdıklarınız için terörist falan oluyosunuz gözümde lol.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir devletin farklı bir etnik topluluğu kazanması zor bir durum değil de dili ve kimliği yasaklayınca o topluluk da kazanılmış olmuyor.

Pkk öncesi güneydoğu da ve doğuda terör mü vardı ? Savaş mı vardı ? Niye gidilmedi ? Köy enstitüleri herhalde şu ülke de güzel olan ender olaylardandı neden kapatıldı ? Toprak reformu neden durduruldu ? Batı'ya yatırımlar yapılırken,doğu neden unutuldu ?
Devrimci gençlik köprüsü olayı vardır hani bugün RTE'nin hani bugün 3.köprünün kurulmasına karşı çıkanlara karşı bunlar boğaz köprüsünün kurulmasına da karşıydılar diye kendince eleştirdiği ancak dönemin gençliğinin şuan ne kadar olduğu görüyorum yani batı gelişirken doğu adeta neolitik den kalma bir bölge gibiydi ki hala çoğu yeri öyledir.

Hal böyle olunca bu bölge feodalite'nin,cehaletin kol gezdiği bir bölge olarak bırakılınca hala oy için ağaların,aşiret reislerinin kıçı yalanırsa gelinecek durum budur.

Kürtçeyi eğitim diline eklemeyerek bir şeyler elde edileceğini düşünüyorsanız bölgenin durumunu hala bilmiyorsunuz demektir.Böyle yaparak ancak orada ki halkı pkk'nın kucağına itersiniz.Devlet ideolojisinin toplumlara en iyi entegre edildiği yer eğitim kurumlarıdır,sen adama sadece anlamadığı dilde eğitim verirsen o toplum o ideolojiye dahil olamaz çünkü anlamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sen her seçim döneminde gidip aşiretlerin bir taraflarını yalıyorsan, o bölgedeki feodal yapı devlet tarafından destekleniyor demektir. O zaman istediğin kadar dil, hak, araç ver; o bölge gelişmez. Feodal krallarını güçlendirirsin ancak. Azıcık şeref sahibi bir parti meclise girip ağalık sistemini yıktırırsa belki o zaman doğunun geliştirilmesi konuşulabilir. O zaman okullarda ikinci dil olarak istediğini okutursun, yatırımını gönül rahatlığıyla yapabilirsin. Yaptığın yatırımlar, bölge halkına yatırım olmuş olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

ha yanı dibine kadar asimilasyon diyosun.

yoo önceden yazdıklarımı oku. aslında gerçekçi bakıyorum.

politikacılar oy uğruna her türlü saçmalığı, romantikliği savunuyorlar. sonra bi bok olmuyor tabii.

düzgün türkçe öğrenip, düzgün türkçe konuşabilirse düzgün eğitime ulaşma ve hayatını çok daha güzel şekilde kurtarma şansı olur.

"kürtçe dil mi lan! uydurma dil mi olur lan!" saçmalığına, geyiğine girmeyeceğim..

"kürtçe makale mi yayınlanıyor lan, sağlam çalışma mı çıkıyor lan? adam gibi kitap mı var lan, eğitecek hoca mı var lan" diyebilirim ama.

hatta önceki sf'de daha güzelini dedim.

kendi dilini konuşur, evraklarda falan da kürtçe opsiyonu da sunulur, seçmeli dil olarak da verilir okullarda. ekstra olarak almak isteyen fazladan alır. ama kalanı için kürtçe devam etmek çok akıllıca bişi değil.

edit: romantiklik olsun diye, pembe unicornlardan ve kürtçe dil eğitimin faydalarından bahsedebilirdim. ama adamlara önceden daha iyi türkçe ve full türkçe eğitim yanında ekstradan oturmuş bir kürtçe dil eğitimi verirseniz daha çok işlerine yarar. onun için sıkı sıkı sarılalım, seni seçtim ders kitabı falan demiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bazı arkadaşların kafası karışık veya bilgileri sınırlı sanırım.

PKK nın neden kurulduğundan habersizler sanırım. PKK, GAP tan sonra kuruldu. Bölgeye yatırım yapılmasın feodal düzen yıkılmasın o bölgenin insanları aydınlanmasın diye. O bölgenin kontrolünü her zaman batılı güçler ellerinde tutmak istiyorlar işte bu yüzden taşeron olarak PKK yı kurdular. Bölgeyi ellerinde tutmak istemelerinin sebebi ise stratejik konumu israile yardım ve en önemlisi ise bölgenin yeraltı zenginliklerinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla önce bu gerçekleri bilip ona göre yorum yapalım.

Onun dışında bu işin kültürel boyutuna inelim. Osmanlıdan beri tüm yatırım balkanlara ve batıya yapılmıştır politikaları bu yöndedir. Selçuklularda hep batıya yatırım yaptı onların batısı ise bizim bugünki doğu bölgemizdi. İstanbul kadar Anadoluya yatırım yapılmamıştır Osmanlı döneminde bu politika Cumhuriyet ile birlikte değişti. Atatürk belkide bu yüzden Ankaraya çekti başkenti Anadoluya dönülmesi gerektiğinin farkındaydı çünkü. İstanbulun güzelliğyle sarhoş olan bir gücün yerine tekrar geldiğimiz yere bozkıra çekti belki bizi. Öze dönüş gerçekleştirdi ki heryere güç kolayca yayılabilsin. Fakat dediğimiz gibi o bölgenin kalkınmasını istemeyenler var. Sende kalkınmasını isteyen bir güç olarak galip gelemezsen durum hep böyle kalır.

Onun dışında bugünki doğunun sosyal yapısı büyük ölçüde Yavuz Sultan Selimin doğu seferinden sonra belirlenmiştir. İstanbul o zamandan beri göç alıyor. Cumhuriyetin işi zor. Osmanlının bile yapmadığı birşeyi yapması gerekiyor ki başarılı olabilsin. Sadece Batı kanadıyla olmaz bu iş.

Kürt olarak lanse edilen etnik köken hakkında yorum yapacak olursak bu köken bana göre Türklerin etkisinde kalmış Perslerden başka birşey değildir. Çünkü nevruz kutlayan örf ve adeti töre olan bir millet bir etnik köken kesinlikle ya türk kökenlidir ya da türklerin yoğun etkisinde kalmıştır. Zaten kürtlerin diline bakarsanız dilin altyapısı farsçadır. Eğer bunların tam tersini arayacak olursanız Perslerin etkisinde kalmış dillerinin altyapısı Türkçe olan Zazaları inceleyebilirsiniz.

Tüm bunların dışında bu insanların güncel tarih olarak baksak bile 1000 yıldır kaynaşmışlığı var. Bunu öyle yıkmak kolay değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Jeeztro said:

Vingthor said:

Viktor said:

bir ulkenin 1 anadili olur, 2 anadil olmaz

neden? allah mı koymuş kuralı? kim demiş nedir? maya tabletlerinde falan mı yazıyor?

isviçre ne belçika ne kanada ne o zaman? onlar ülke değil mi?

2011' in ortasında paticik yılın en kötü yorumu ödülünü kazandın Vingthor.

O ne abi, Belçika nere Türkiye nere yuh. Adamların tarihine bak bizimkine bak. Avrupa' nın ği olmayın bu kadar, herşeyleri doğru değil adamların.

türkiye'de kürtçe lafı etmiş miyim burada ben anlamadım herkes alıp aynı şeyi yazmış.

tek cümleyi kuotlamışım dimi? onun üzerinden yorum yapmışım dimi?
Sosyal ağlarda paylaş

Çok fazla okumadım, son mesajlara dayalı bir yorum yapacağım kafadan dalmamı mazur görün:

Cumhuriyet ile Kürtler'in çatışması her ne kadar cumhuriyetin feodal düzene karşı kesin ve katı tavrından dolayı başladıysa da isyanların sonucunda olay cumhuriyet vs Kürtler'e dönüşmüş, zaman içinde Kürtler aydınlansa dahi solculuğa kaydıklarından solculara da düşman olan milliyetçi ajandaya göre yine persona non grata olmuşlardır. Bu yüzden bugün keser dönmüş sap dönmüş, 80 yıl önce özgür bireylere oynayan Chp'nin, Akp ile beraber bugün doğudan saflarına en rahat katabildikleri isimler 1 satın almayla birçok kişinin oyunu garanti ettiren aşiret reisleridir.

Dün Sırrı Süreyya Önder'in de dediği gibi; Doğuda kadın ile erkeklerin ayrı saf tuttuğu Akp mitinglerinin aksine bugünün Kürt hareketi kadının erkeğe değmesinin abdest sebebi olduğu, annelerin aile büyükleri yanında çocuklarını sevemediği katı Şafi Kürt kültürünü törpülemiş, kadınlarla erkeklerin beraber halay çektiği, her erkek başkan için bir kadın eşbaşkanın olduğu sosyal bir harekete dönüştürmüştür. Pkk'da bile kadın militanların erkek militanlara oranı neredeyse aynı. Buradan şunu görmeliyiz ki 80 yıl öncesinin kızlar ile erkekleri aynı okullarda okutmak istemedikleri için çıkan kürt ayaklanmalarının konjonktürü ile bugünün solcu hareketin konjonktürü bir değildir, bu adamlar solcu olunca birtakım şeyleri bıraktılar.

Kürtçe'ye ve Kürtler'in Türk etkisine gelirsek:
Kürtçe bir Hint Avrupa dili olmakla beraber Kuzeybatı İran dillerine dahildir ama bu demek değildir ki Farsça'nın bir lehçesidir. Dil bilimci olmayan birinin uzaktan yaptığı analizler olarak şunu söyleyebilirim ki Kürtçe Farsça gibi uzun kelimeler içermez, genelde 3-4 harfli olurlar, Farsça'nın trademarkı olmış "f" harfi Kürtçe'de nadiren rastlanır. Zaten İran'da bile Kürtler ile Farslar ayrı etnik gruplar oluşturuyorsa bu adamlar Farslar'dan ayrı demektir.

Kürtler'in Nevruz'u kutlamasının ise Türkler ile bir alakası yoktur, esas Türkler'in kutlamasının sebebi İrani halklar ile etkileşime girmeleridir zira göçebe adamın baharı kutlamasının bir manası yok adam zaten iklime göre göç ediyor, baharın gelişi yerleşik tarım toplumları için önemlidir. Zaten Nevruz'un anlamı Farsça "Yeni Yıl"dır ve Zerdüşt takvimine göre yılbaşıdır.

Edit: fazla kelime
Sosyal ağlarda paylaş

nevroz türk bayramıki şamanistki durtumu, türklerin eski adetlerini yenilerine karıştırmasından ibaret biraz. demir falan dvmez mezepotamya halkları nevrozda, o kısmı türklere ait, aslında baharla falanda pek bi ilgisi yok.

kürtcede öle lehce falan değil, sözlükleri kitapları makaleleri olan bir dil.

türkcenin dilbilgisi yazıldığında 80 sene önce kürtceden pek bi farkı yoktu zaten. ki ne kadar başarılı bir dilgilgisi kural grubu yazıldığı cokta havada.
türkcede derdimizi güzelce istediğimiz gibi anlatırsa sayısız cok temel dilbilgisi kuralını bozarız mesela. türkceye uydurulmuş kalitede bir dilbigisi elbet kürtce icinde yazılabilinir.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

nevroz türk bayramıki şamanistki durtumu, türklerin eski adetlerini yenilerine karıştırmasından ibaret biraz. demir falan dvmez mezepotamya halkları nevrozda, o kısmı türklere ait, aslında baharla falanda pek bi ilgisi yok.

Burada dediğini pek anlamadım fakat demir dövme bildiğim kadarıyla sadece Türkiye'de var, bilmiyorum Nevruz'u Türkleştirmek için sonradan eklenen birşeydir belki. Nevruz'un kutlandığı tüm yerlerde ortak olan birşey var ki o da yumurtaların boyanması, tokuşturulması. Bu kısmı Paskalya ile benzerlik gösteriyor bence ve aralarında da 2 hafta falan var zaten. Yerleşik bütün toplumlar baharı kutlar, çünkü karınlarının doyacağı anlamına gelir. Kimisi bu sebepten dolayı baharın gelişini aynı zamanda yıl başlangıcı olarak kabul eder ki Pers takvimi ile ilk Roma takvimi de bunlardan biri.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

her kürt başlığında sorduğum gibi, daha önce diyarbakıra mardine falan gitmiş olan var mı? oraya gidip türkçe konuşup anlaşabilen var mı?

Yıllarca yaşadım Diyarbakır'da ; tek kelime kürtçe bilmem. Problem yaşamadım hiç. Oralarda Türkiye'nin toprağı ; iki taraftanda bazıları kabul etmek istemesede.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...