Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürtçe hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mithr

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar ben bu konuda bazı görüşlere sahibim ve çevremdekilerle pek tartışmıyorum şuan Kıbrıs'da olduğum ve buradakilere yüzyüze birşey anlatmaktan baydığım için.

Benim görüşüm, okullarda zorunlu dil Türkçe olmalı, onun dışında seçmeli falan olarak Kürtçe konulabilir. Yada üniversitede Kürtçe seçmeli dersler, dil dersi olarak Kürtçe olabilir. Bir sıkıntı görmüyorum açıkcası.

Acaba benle hemfikir olmayan var mı? Uç noktalarda değilmişim gibi geliyor ama sizin görüşlerinizi merak ettim. Amerika'da millet gayet rahat ispanyolca konuşuyor, dersleri oluyor universitede vesaire ve hiç bir sorun yaşandığını görmedim. en azından benim bulunduğum eyalette falan. Aynı zamanda üniversiteye burkayla falan bile girebiliyorsunuz ve bir bok olduğu yok.

Aynısı Kıbrısda nijeryalı arkadaşların Cuma günü giydiği zimbirtılar için de geçerli, yani pek rahatsız olmuyorum.

Türkiye de çok mu abartılıyor bunlar?
Sosyal ağlarda paylaş

bana gore secmeli olarak ta konulmamali, ha universite de okutulur bilimsel anlamda edebiyat anlaminda o baska.
Ama cok ogrenmek istiyorlarsa kurtceyi arkadaslar ailelerinden istesinler once.

Yoksa ben de isteyeyim devlet tatarca ogretsin diye. Azinlik dilini ogretmekle yukumlu degil devlet.
Sosyal ağlarda paylaş

coklugu azligi degistirmiyor bisiyi. resmi dil turkce diye belirlenmis zamaninda.
ha vakiflar ozel kurumlar kurs acsin onlar ogretsin bu kadar ogrenmeye gereksinim duyan insan varsa.

yoksa onu alinmaz olayin, kurtler cok neye gore cok mesela, olayin scalasi ne? kac milyon birey olunca devlet o dilin ogrenimini ustlenmeli gibi...
Sosyal ağlarda paylaş

Konuşuldu sanırım şimdi linki bulamadım
Kürtçenin akedemik eğitim dili olamayacağı söylenmişti bi düzüne profun araştırması vardı hatta
bence eğitim birliği olması lazım ama seçmeli ders olarak eklenebilir ilk öğretime gerçi grameri olmayan bi dil ne kadar etkili bir eğitim dili olur tartışılır.
Sosyal ağlarda paylaş

bir ulkenin 1 anadili olur, 2 anadil olmaz

kurtler heryerde kurtce konusabilir, belediye hizmetleri falan filan iki dilde verilebilir guneydoguda, gene gereken durumlarda tercuman tutma zorunluluguda getirilebilir, ifadelerini kurtce verebilirler, polisle kurtce konusabilirler, askerle kurtce konusabilirler vs vs

istedikleri kadar dershane kurup kurtce egitimde verebilirler, tv kanali radyo herseyi acsinlar, ozerklik ile ademi merkezi federal bri yapiyada inancim var benim

ancaaaaaaaaaaaaaaaak

okullarda temel egitimin kurce verilmesi talebi direk gundeme bile getirilemez, cogunluk azinlik tarafindan zapt altinda tutulamaz, turkce egitimde bile okul ve ogretmen sorunu varken direk simariklik bu

ha ozel okul kurarim, kendi egitimimi veririm diyorsa turkce ogrenme zorunlulugu koyup bunu verebilir isteyen ogrencisine, ama diegr ulkelerdeki gibi dil sinavi olur, bu okuldan mezun olupta turkceden gecmeyenler bir ust egitime ve is hayatina devam edemez, bu kadar basit

secmeli ders oalrak cok rahat koyulabilir turkce

taleplerinin cogu kabul gordu diye isi yokusa surmek icin dayadiklari birsey bu, buda kabul edilse misal ozerklikte kabul edilse direk ayrilalim diycekler, baska sacma taleplerle gelicekler, amaclari cunki sorunu cozmekten cok pkk nin devamini saglayip illegal yollardan gelen paranin devamini saglamak, cozulmus bir kurt sorununu pkk istemiyor en basta

pkk ya katilimlari azalticak derece ozgurluk verirsiniz adamlara, savasi gereksiz bulurlar sonra askerle kalan pkk lilarin tepesine biner bitirirsiniz isi

hic kimse limitsiz ozgurluk talep edemez, demokrasi tek bir gurubun veya cogunlugun degil butun insanlarin haklarini korumak icin var ve bir kisinin haklarinin basladigi yerde digerinin haklari biter, bundan fazlasini talep etmek hak degil haydutluktur

ha akademik egitim gelince bence onun turkce verilmesi bile oldukca yanlis, tez ceviriyorum su anda ve anam agliyor, ozellikle zorlama cevirilerle terimlerin icine etmisler ki ingilzice bir terimi abuk sekilde turkce okuyup ceviri yaptik diye gezmeleri apayri bir trajedi, butun universiteler ingilzice egitim vericek duzeye gelse ve her ogrenciye ilkokul 1 den itibaren adam gibi ogretilse ingilizce bilimsel olarak ucariz direk

en azindan tez/makale konularinda ingilziceden ceviri yapip turkce getiren ve atesi tekrar tekrar kesfeden akademisyenlerin koku kurur
Sosyal ağlarda paylaş

Temel eğitim kürtçe olsun isteği kürtler tarafından hiç gündeme getirildi miki? Ben genelde kürtçe dersi seçmeli dersi falan duyuyordum TV'de. Böyle bişey bencede gündeme gelmemeli. Ama kimse zaten böyle bişey ortaya atmamışsa tartışmakta saçma olurdu. TAbi bilmiyorum TV desen belgesel yada 1-2 komedi talk show izliyorum. Arada denk geldiğimde de dikkat etmemişte olabilirim ben temel dersleri kürtçe almak gibi bişey duymadım. Gayet sizin böyle olursa olur dediğiniz tarzda istekelrdi sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:

Viktor said:

neden? allah mı koymuş kuralı? kim demiş nedir? maya tabletlerinde falan mı yazıyor?

isviçre ne belçika ne kanada ne o zaman? onlar ülke değil mi?

Sen şimdi elini ateşe tutmadın diyelim ama tutupda elini yakan bir adamın ne hale girdiğine tanık oldun. Şimdi bu eli ateşe atarmısın sen? Yugoslavyanın başına neler geldiğine bakın. İsviçre belçika ile sen bir değilsin. Onuda bilmen gerekir. Her toprağın yapısı farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Mithr said:
Amerika'da millet gayet rahat ispanyolca konuşuyor, dersleri oluyor universitede vesaire ve hiç bir sorun yaşandığını görmedim. en azından benim bulunduğum eyalette falan. Aynı zamanda üniversiteye burkayla falan bile girebiliyorsunuz ve bir bok olduğu yok.

Amerika'yla Türkiye'yi karşılaştırmak niye bu kadar moda? Hadi ileri falan denilebilir belki de şu kültür çeşitliliği, farklı kökenler falan konusu orada ap ayrı. Adamların olduğu gibi bir kimliği yok zaten, geçmişleri yok. Toplama kampı gibi bir oluşum. Türkiye'de durum çok farklı.

Konuyla alakalı olarak da ilk öğretim anadilde olmalı ama gerekiyorsa bazı bölgelerde Türkçe derslerinin yoğunluğu arttırılabilir (öğrenciler zorlanmasın diye), diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:

Viktor said:

neden? allah mı koymuş kuralı? kim demiş nedir? maya tabletlerinde falan mı yazıyor?

isviçre ne belçika ne kanada ne o zaman? onlar ülke değil mi?

çünkü, ortak anlaşılacak bir lazım gelir. 5 faklı dil olursa bir coğrafyada herkez kendi dilini bırakır, ingilizce konuşur ( nepal örn ).

Öte yandan, bunun bir de ticari yanı var, benim kalkıp kürtçe öğrenmem zor, ihtiyacım da yok.
Ama türkçe bilmeyen bir arkaşın bu ülkede ticaret yapmasıda zor.

Ondan yani, kalkıp kendi ülkemdeki adamlada ingilizce konuşmam. Ona sebep, düzgün eviyede türkçesi olmalı insanların
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...