Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürtçe hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mithr

Öne çıkan mesajlar

Vingthor said:

Viktor said:

bir ulkenin 1 anadili olur, 2 anadil olmaz

neden? allah mı koymuş kuralı? kim demiş nedir? maya tabletlerinde falan mı yazıyor?

isviçre ne belçika ne kanada ne o zaman? onlar ülke değil mi?

2011' in ortasında paticik yılın en kötü yorumu ödülünü kazandın Vingthor.

O ne abi, Belçika nere Türkiye nere yuh. Adamların tarihine bak bizimkine bak. Avrupa' nın ği olmayın bu kadar, herşeyleri doğru değil adamların.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Esh said:

her kürt başlığında sorduğum gibi, daha önce diyarbakıra mardine falan gitmiş olan var mı? oraya gidip türkçe konuşup anlaşabilen var mı?

var, rahat rahat anlaşabiliyorsun np.
Köylere gidersen belki zorlanırsın ama zaten mesela denizlide aydın'da bi köye git, türkçe konuştukları halde gene anlaşamazsın :).

bu arada başka ülkelerden örnekler verilmiş,
arkadaşlar bizdede 354235625 tane dil konuşuluyor, tatarlarla, lazlarla aralarına girip bi konuşun bakayım anlaşabilcek misiniz=).
Hatta toparlasak
rumca
ermenice
tatarca
lazca
çerkeslerin konuştuğu ayrı bi dil var sanırım
zazaca
kırmançi
azerice
vsvs.

Bunlar diller. Bide şiveleri sıralasan ohooooo.
Zaten bu insanlar evlerinde, aileleriyle bu dili konuşuyorlar, benim kürt akrabalarım var ve 7 yaşından falan sonra öğrenmiş türkçeyi bu insanlar.
Kürtçe eğitim istiyorsan arkadaş, o süper kürt zenginleri varya, gidip açarlar özel kürt kolejini, takılırlar rahat rahat.
O insanların türkçe öğrenmemeleri, ekonomik anlamda o tarafı iyice çökertir.
Sonuçta, fişfikçilere daha bağımlı hala gelirler, daha rahat taş attırırlar sağa sola, bağımsızlıklarını tam anlamıyla yitirirler.

Bu ülkede bir çok dil için anadilde eğitim verilmektedir. Bunun en başında İbranice, Ermenice ve Rumca gelmektedir.

Bu konuda SSÖ'ün güzel bir anlatımı vardı. İlkokulda biz bir dili öğrenmeyiz anadilimizi kullanmayı öğreniriz. Kürtlerin anadilde eğitim istemesinin sebebi hiç kürtçe bilmeyen çocuklarının kürtçe öğrenmesi değil doğduğundan beri konuştuğu dili kullanmayı öğrenmesidir.
Sosyal ağlarda paylaş

anadil değilde ek dil ikinci dil olmasın o?

ama bunlar ikinci dil olarak veriliyor, ermeni okullarında mesela türkçe derside vardır ermenicede.
Türkçe öğretilir yani.

zaten o okulların amacı odur türkçe bilmeyen bireye türkçe öğretmektir, ki toplumla iletişime geçebilsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Elbette o okullarda hem türkçe hem ermenice ögretilmesinde sorun olmamasının bir başka sebebi de . Ermenistan ve Türkiye diye iki ülke var.Kürdistanın olmadıgını dusuncek olursak resmi olmayan bir dili ögreterek resmileştirmek dogru degildir.

Gerçi resmi degil diyoruz ama trt bile programını yaptı daha nolabılır ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi manyak mısınız? Zaten orada yaşayan çocuk kürtçeyi sular seller gibi biliyor. Türkçeyle ilkokulda tanışıyor zaten. Asıl orada okuyan çocuklara daha yoğun bir Türkçe dersi verilmeli. Eğer normal derslerin mat/fiz/kim gibi derslerin kürtçe verilmesini konuşuyorsak, bir hayalde yaşıyorsunuz. Türkçe bilen öğretmenler atanamıyor, buna rağmen okullarda yeterince öğretmen yok vs. Bide üstüne her ders için kürtçe bilen hocamı bulacağız? Bide üstüne ders kitapları vs? Fark ettiniz mi bilmiyorum ama 3. dünya ülkesindesiniz.

Orası kürtlerin rorörö falan demenin anlamıda yok. Orta asyada bizim mısır falan o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

Demokrasi adı altında devletin yapısını bozacak bölücü, sınıflandırıcı olaylara karşıyım. Son 5-6 yılda bu ırk bukadar konuşulmaya başlandı. Sürekli olara bişiler vaad ediliyor yavaş yavaş veriliyor. Siz sanıyomusunuz ki bunlara eğitimi kendi dillerinde verdikten sonra duracaklarını? Adamların 1 amacı var ve o belli. Bukadar demokrasi aşığı olmaya da gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi trt programını yaptı diye resmi olacak diye birşey yok. Bellice bir yüzde konuşuyor sonuç olarak ona uygun hizmet verirsin sorun değil, hatta iyi birşey yani. Duvarlara kürtçe yazılar koy, uyarı levhalarına kürtçe kelimeler ekle ne bileyim halka hizmet et. Ama okullara girmemeli.
Sosyal ağlarda paylaş

bunlarin istedigi su

devlet para vericek, yuzde yuz kurtce egitim veren okul acicak orda, ne o demokrasi oldu bunun adi

ben gene diyorum ozel okul acar isteyen, anadili kurtce egitim verir ama burdan cikan baska kuruma gecerken amerikadaki ve benzer ulkelerdeki gibi sinava girer, bu kadar basit

belcikayi ornek verebilmek cidden cehaletin ulastigi son nokta, got kadar ulke aman demokrasi diye her halti serbest biraktilar, simdi ellerinde birbiri ile anlasip kaynasamiyan kitleler var, 1 senedir hukumet yok bole yaz tatiline filan gidin caktirmadan 1 hafta basbakan bile olabilirsiniz belcikada ki belcikada tarihi olarak almanya fransa ve hollanda arasinda kalmis bi ulke, hollandaca konusanlarla fransizca konusanalr anlasamiyor iste, istanbuldan kucuk nufuslari gene

kanada desek ulus devlet degil zaten, amerikan devriminden sonra ingilitereye sadik ingilzi kolonileri ile fransanin ingiltereye biraktigi kolonilerden olusmus cakma bir ulke ki statu olarak ulkeden cok ingilterenin bir eyaleti konumunda, devlet baskanlari ingiltere kralicesi zaten , 10 milyon kilometrekarede 35 milyon nufus var adamlarda

isvicrede asiri komplex bir federasyon, hap kada rulkede 26 kanton var ki adamalrin toplam nufusu istanbulun nufusundan az 8 milyon insan yasiyor, kadikoyden kucuk eyalet var adamlarda ve direk demokrasi var, isvicreyi turkiye ile kiyaslamak gecen gun burda bi adamin hizlandirilmis tren teknigi ile rocket science i karsilastirmasi kadar komik

ki fasist yontemlerede girmiyorum avrupada yapilan, biz burda onlarin ordaki turk azinliga "entegrasyon" adiyla yaptigi uygulamalari yapsak KURTLER ASIMILE EDILIYOR diye kiyameti koparirlar, adamalrin bazi uygulamalari dogru ama

yasadigin ulkede cogunlugun konustugu dili biliceksin, butun dunayda kabul gormus bir kural bu

ha dersin kendi okulumu aciyim, egitim veriyim onada tamam ama turkcede ogreticeksin bu cocuklara, ise veya turkce egitim veren okula girerken sinava tabi tutucan, norm budur zaten

kacak elektirik ile cikardiklari ayaklanmanin bedeli benim evrgilerimden gidiyor, turkiyede bati illeri calisiyor, kazaniyor kepce ile vergi verip kasikla aliyor, sozde "kurt illeri" ise kepce ile parayi alip kasikla vergi veriyor, birde ustune develt gelsin bize kurtce ogretsin diyor

adamalrin kafa bu
isyerini devlet acsin
polisi devlet yollasin ama benim kontrolumde olsun
okulu devlet acsin, maaasi devlet odesin ama benim istedigim ogretilsin
fabrikayi devlet acsin
elektirigi devlet odesin

sonuc ne?
demokrasi

her dedigimiz yapilsin yoksa adam oldururuz mentalitesine iyi niyetle bile yaklassan iste yukardaki gibi sacma sapalak tepkiler aliyorsun kurtlerden ve tatlisu liberallerinden
Sosyal ağlarda paylaş

aha al adam /thread yapmış işte. demokrasi diye niye bu kadar yırtınıyorsunuz çözemedim, örnek verdiğiniz ülkeler viktorun dediği gibi ülke değil. 70 milyon dan fazla insan var burada onu unutmayın, adamların birkaç şehir nüfusu kadar bizim azınlığımız var. Ki muhtemelen bazılarının ülke nüfusundan da fazladır. Çok farklı kulvarlardayız, coğrafik olarak da öyle. Tarih olarak zaten ipleri koptuğu yer.
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonutopia said:

hala embesile yatan var..hala salaga yatan ve demokrasi diyen var..sanki biz anlamıyormusuz gibi.. 12 milyon kurt var..sadece 2 milyonu bunları istiyor ve pkk yı destekliyor..gerisinin işi var gucu var ailesi var hepsiyle konusuyoruz lanet ediyolar bunlara..Ulkelerini seven Atatürk diyen kürtler cogunlukta..ama bunların derdi Kürdistanı kurmak..

bunu buradaki insanlara anlatamazsın. o bahsettiğin embesile yatanlar için PKK=Kürt demek PKK'ya sövünce faşist oluyosun yani. pkk bitecek diyince de faşist oluyorsun. hiç boşuna dilini yorma hem anlamazlar hem linç etmeye filan kalkarlar ileri demokrasileri ile. onlarda sadece dağ temizlenip, kalan kürtlere insan gibi davranıldığında bu sorunun tamamen biteceğini anlatamazsın. bazılarının derdi teroristi kral yapmak ondan boşuna yazma anlatamazsın bu bünyelere derdini.

ve konu ile ilgili. daha hemen hiç bir okulda seçmeli ders sistemi hala oturmadı. öğrencilere seçmeli olarak dayatılan dersleri hala müdür seçmekte okuldaki öğretmen kadrosuna göre.

her şey çok mükemmelmiş gibi hala bıdı bıdı ötüyorlar. nereye eğitimini verecen? alt yapı mı var? çok yanıp tutuşan gitsin kürtçe kurslarına. diğer türlü zaten meb beceremez bu olayı. sonra kürtçe bilmek istemeyen türklerde bu derslere girmek zorunda kalır ... herkes yürütülen sistemi bilmeden ütopik yorumlar içinde ...

kürtçenin ana dil olarak okutulduğu okul istiyorlarsa, kendileri açsınlar o okulları. bunu devletten istemek son derece komik.
Sosyal ağlarda paylaş

Zırt ülkesinde 4 resmi dil var bizde niye yooook diye yırtınanları

1. o ülkelerin gelişmişlik ve refahlarıyla türkiyenin durumunu karşılaştırmaya

2. o ülkenin ve içindeki etnik yapının tarihi araştırmaya davet ediyorum.

LÜT
FEN

her ülke kendi içerisindeki dinamiklere göre değerlendirilir şunu anlayın artık.

İsviçre var işte ne güzel anlaşıyorlar bizde öyle oluruz demeyin yani.

nah olursun.
Sosyal ağlarda paylaş

türk nüfusunun yogun oldugu bi yerde yasayan biri olarak, mesela almanyada da entegrasyon diye cigiriyor adamlar hala almanca bilmeyen bi sürü insan var. Ama bizimkiler tembelliklerinden ögrenmiyor. Türklerle icice olduklarindan gereksinim duymuyorlar.

bize de secmeli ders alma olanagi sunuyorlar, anadilimizi vs gelistirelim diye. ilkokullardan falan bahsediyorum. Adamlar durmadan bu probleme cözüm ariyorlar. Anaokulunu zorunlu hale getiriyorlar 4 yasindan vs itibaren gitsin cocuk, almancayi daha kolay ögrensin diye. Bir sürü almanca kursu aciliyor devlet tarafindan.
ama hepimiz almanca konusmak zorundayiz. Orta yolu bulmak zorundayiz anlasmak icin. Bu da almanca ile oluyo.
Bi sistem var, bu sisteme herkes uymak zorunda, aksi halde karisikliklar cikar.

yasadigin kültüre entegre ol, anadilini evinde konus, bu dili bilenlerle konus.
bunun disinda sana baska olanaklar sunulsun entegre olmani, yasamani daha kolaylastirici ama yine de yasadigin ülkenin dilini ögrenmek zorundasin. Daha fazlasini istemek lükse giriyor. Ögrenmeme lüksün yok.
Sosyal ağlarda paylaş

e o zaman okuma-yazma kurslari acilir. bi sekilde tesvik edilirler. bi yerden baslanir.

sen bu insanlari böyle itin dötüne sokarsan, dislarsan daha fena bi hal alir durum.
ayni almanyadaki gibi, adamlar zamaninda horgörüldüler, insan muamelesi görmediler diye simdi gruplasiyolar. herseye karsi cikiyolar, siddete yöneliyorlar vs.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...