Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürtçe hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mithr

Öne çıkan mesajlar

Ben vana gittim gayetde normal bir yer. Sokakta kürtçe konuşan adamlarda vardı gayet ama beni rahatsız etmedi hiç. Beni rahatsız eden tek şey dolmuşta yerel bir radyo kanalının Berlin Belediye başkanı şehrimizde konuşma yapacak haberiydi. Bu olayın çok öncesi var zorlarsan Ankara savaşına ardından Yavuz Sultan Selim in doğu seferine kadar gider bu iş :)
Sosyal ağlarda paylaş

önce kürtçe yok diyenleri banlayalım forumdan da. sonra bdp factionu da kürtçeyi seçmeli ders yapalım sussunlar. sırrı süreyyanın argümanı da "efendim insan dili 7 yaşına kadar ailede, sonra okulda öğrenir, biz öğrenemiyoruz" iken, ver seçmeliyi öğrensin dilini işte.

ama bu ülkede işler türkçe yürüyor, öğrenmek zorundalar, mlsf =((((
Sosyal ağlarda paylaş

dil eğitimi şöle olmalı. normalde sen anaokuluna falan 5yaşında gidiyorsun mesela di mi?
4yaşında zorunlu anaokulu + yoğun türkçe eğitim olmalı.

şimdi hayaldünyasında yaşayan birisi iseniz "ay kürtçe eğitiiiiiim.. çoook süper yaaa" diyebilirsiniz.

günaydın! çünkü gerçek öyle değil baba. temel eğitimi kürtçe versen gerisinde bu adam sudan çıkmış balığa döner. üni.de de türkçe vericem desen "bre hayalci normal okulunda, normal türkçe eğitimi vermekten aciz bi üni sisteminde ağaçtan mı topluyorsun sen kürtçeye hakim hocayı? yok ağacı varsa önce bi zahmet salla kürtçeyi de ingilizce eğitimi yoluna kolyalım huh?" derim.

özetle yok öle bişi. ne kadar erken türkçe öğrenmeye başlarlarsa o kadar rahat ederler. ben özümü korumak istiyorum diyorlarsa ve bunu gerçekten diyorlarsa o bölgelerde ve yeterli mevcudun olduğu okullarda kürtçe dersi seçmeli olarak ekstradan verilir. ama yine doğu hariç, okullarda en azından bi sınıfın dolacak kadar adamın istemesi lazım. yoksa ona hoca temin edip maaşını vermek de sıkıntı. bilakis senin benim vergim gidiyor ona. her okula koyacağız dersen şimdi, mevcut durumda kendi sorunları dahi çözülememiş öğretmenler "ppfftt hmmppfsss" diye kıs kıs gülerler.. ha bunda da "bizim çocuklar okula sizinkilerden fazla gidiyirrr" denilebilir. "e ben de elektrik faturanı falan ödüyorum senin be baba. dert etme bu kadar. hayat adil değil. özünü korumak istiyorsan ve fırsat verildiyse değerlendir bence" demek lazım. son olarak tabellverket gibi istatistiğin düzenli tutulması lazım. nerede kürt nüfusu kaç, dersi kaç öğrenci istedi, kaç öürenci aldı, durum nedir diye takip edilmeli. eğer oranlar iyi ise, işler iyi gidiyorsa yaparsın daha çok yatırımı. adamları mağdur etmezsin.

kalanı için oralarda kürtçe de bilgilendirme kağıdını vs. bassın. isteyene kürtçesini versin. okuldan uzak dursunlar da. zaten eğitim yeteri kadar kalitesiz, daha da berbat hale getirmesinler hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyenin ana dili türkcedir..Kamu kurulusları ve sosyal destek alanlarında hastane adliye okul gibi yerlerde bu dil dısında baska bir dil kullanılamaz..kullanılırsa kurtce bilen doktor ile turk hasta anlasamaz..turkce bilen avukatla kurtce bilen sanık anlasamaz..

kimse cıkıpta e yeminli tercuman demesin..kendi ulkemde tercumanlamı konusucam..

hala embesile yatan var..hala salaga yatan ve demokrasi diyen var..sanki biz anlamıyormusuz gibi.. 12 milyon kurt var..sadece 2 milyonu bunları istiyor ve pkk yı destekliyor..gerisinin işi var gucu var ailesi var hepsiyle konusuyoruz lanet ediyolar bunlara..Ulkelerini seven Atatürk diyen kürtler cogunlukta..ama bunların derdi Kürdistanı kurmak..

Ben destek veriyorum Kürdistana..eet yanlıs okumadınız gidelim kuralım hatta Türkiyede yardım etsin..ama bi zahmet kuzey ıraktaki o guzelim topraklara kuralım..haburdan sonrasına..Türkiyeden 1.4 cm vermeden..onu da kabul etmiyolarki serefsizler misak-i milli sınırlarını bozcaklar guya..

Anlamadıgım diger bi nokta ise bunların sempatizanı nasıl bu kadar cogaldı paticikte..
Sosyal ağlarda paylaş

gündelik işlerin doğru dürüst yürümesi için tek bi ortak dil olmalı. onun dışında kimsenin ne dil konuştuğuna karışılmamalı zaten. bi de önce kürtçe eğitim vermek isteyen öğretmenlerle başlamalı olay. ne bilim kürtçe dershaneler açılır, kürtçe özel öğretmenler olur vs. önce kürtçe ders öğretmek isteyen birileri çıksın (varsa bilmiyorum). hani çocuklara deli gibi kürtçe eğitim vermeye çabalayan, kürtçe fen, edebiyat vs öğretmeye çalışan bi tabaka oluşsun, sonra kamu desteğini de daha kolay alabilirler diye düşünüyorum. yani "nobel alıcaz ama tek eksiğimiz kürtçe" gibi bi durum yok sanırım ortada şu anda.
Sosyal ağlarda paylaş

Diğer yabancı okulları gibi bi statüyle özel kürt okullarının kurulmasında bir sakınca olduğunu düşünmüyorum, ama devletin kürtçe eğitim vermek gibi bir zorunluluğu veya gereksinimi filan yok. Aynı şekilde dersane veya kurs filan da açabilirler tabii.

Ama MEB müfredatına kürtçe sokuşturulmaya filan kalkışılırsa sonuna kadar karşıyım.
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

Mithr said:
Amerika'da millet gayet rahat ispanyolca konuşuyor, dersleri oluyor universitede vesaire ve hiç bir sorun yaşandığını görmedim. en azından benim bulunduğum eyalette falan. Aynı zamanda üniversiteye burkayla falan bile girebiliyorsunuz ve bir bok olduğu yok.

Amerika'yla Türkiye'yi karşılaştırmak niye bu kadar moda? Hadi ileri falan denilebilir belki de şu kültür çeşitliliği, farklı kökenler falan konusu orada ap ayrı. Adamların olduğu gibi bir kimliği yok zaten, geçmişleri yok. Toplama kampı gibi bir oluşum. Türkiye'de durum çok farklı.

Konuyla alakalı olarak da ilk öğretim anadilde olmalı ama gerekiyorsa bazı bölgelerde Türkçe derslerinin yoğunluğu arttırılabilir (öğrenciler zorlanmasın diye), diye düşünüyorum.

Güzel bir noktaya değinmişsin. Ayrıca Amerikada yaşayan İspanyollar Amerikayı bölmeye çalışmıyorlar. Bir bölücülük faaliyeti yok.
Şimdi bilmiyorum nerelerde yaşadınız etrafınızda Kürtçe konuşan insanlar var mı. Tamam kendi aralarında konuşsunlar birşey demiyoruz. Ama adamlar bir araya geldiklerinde sırf tahrik etme amacı güdüyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

her kürt başlığında sorduğum gibi, daha önce diyarbakıra mardine falan gitmiş olan var mı? oraya gidip türkçe konuşup anlaşabilen var mı?

var, rahat rahat anlaşabiliyorsun np.
Köylere gidersen belki zorlanırsın ama zaten mesela denizlide aydın'da bi köye git, türkçe konuştukları halde gene anlaşamazsın :).

bu arada başka ülkelerden örnekler verilmiş,
arkadaşlar bizdede 354235625 tane dil konuşuluyor, tatarlarla, lazlarla aralarına girip bi konuşun bakayım anlaşabilcek misiniz=).
Hatta toparlasak
rumca
ermenice
tatarca
lazca
çerkeslerin konuştuğu ayrı bi dil var sanırım
zazaca
kırmançi
azerice
vsvs.

Bunlar diller. Bide şiveleri sıralasan ohooooo.
Zaten bu insanlar evlerinde, aileleriyle bu dili konuşuyorlar, benim kürt akrabalarım var ve 7 yaşından falan sonra öğrenmiş türkçeyi bu insanlar.
Kürtçe eğitim istiyorsan arkadaş, o süper kürt zenginleri varya, gidip açarlar özel kürt kolejini, takılırlar rahat rahat.
O insanların türkçe öğrenmemeleri, ekonomik anlamda o tarafı iyice çökertir.
Sonuçta, fişfikçilere daha bağımlı hala gelirler, daha rahat taş attırırlar sağa sola, bağımsızlıklarını tam anlamıyla yitirirler.
Sosyal ağlarda paylaş

Neresi mesela?
Bu arada, diyarbakırda işe aldığım bir arkadaş has diyarbakırlı olduğu halde kürtçe konuşamıyordu FYİ. ( anlıyordu tabi )

@robert
olsun abi desinler, konuşmaktan zarar gelmez. Konuşulsun, halay çekilsin
yeter ki sağa sola zarar verilmesin. Zaten zamanla ayıkacak insanlar
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...