Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

3D TV mantığı

wallace75

Öne çıkan mesajlar

ekran 100hz çalışıyorsa 50hz sol, 50hz sağ göz şeklinde 2 ayrı görüş açısına ait frame'leri gösteriyor bir sağ bir sol şeklinde.
Gözündeki gözlük de televizyonla senkronize şekilde sağ ve sol gözünü 100hz ile sırayla açıp kapatıyor. Televizyon sağ gözüne görüntü gösterirken gözlük sol lensini karartıyor, sol gözüne görüntü gelmesi için sağ lensi karartıyor.

böle
Sosyal ağlarda paylaş

3d boyutu mantığı şu şekildedir normalde biz dünyayı 3 boyutlu olarak görürüz.sağ ve sol gözümüze farklı açılardan 2 boyutlu gelen görüntüler beyin tarafından birleştirilerek derinlik algısı oluşur yani 3d boyut mantığı da böyledir beynimizle ilgidir gözlerimizle görürüz fakat bu algıyı sağlayan beyindir.
Sosyal ağlarda paylaş

şuanki tvlerde mümkün değil gözlerin tam olarak yerlerini biliyorsan sadece belirli bir noktadan görüntülenebilen ekranlarla yapabiliyon falan

bi de 3D tv 3D algının sadece stereovision kısmını kullanıyor,

Pictorial cues;
Overlap
Perspective
Shadows

Parallax
Stereovision
Movement Parallax

Visuomotor cues;
Accommodation
Convergence

bunlardan sadece overlap, perspective, shadows ve stereovision-convergence yaratabiliyon,
3D TV'nin tek olayı stereovision-convergence

Movement parallax kafanı sağa sola oynatınca gördüğün perspektifin değişmesi, accomodation da göz merceğinin yakına-uzağa odaklanması ile odak önü arkasının bulanıklaşması ve göz lenslerinden feedback falan alınıyon kasıldım ben diye.

bildiğim kadarıyla convergence (gözlerin açılarını değiştirerek şaşı bakması falan) ile accomodation'u aynı anda yaratmayınca şuan olduğu gibi başın ağrıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

pares said:

3d boyutu mantığı şu şekildedir normalde biz dünyayı 3 boyutlu olarak görürüz.sağ ve sol gözümüze farklı açılardan 2 boyutlu gelen görüntüler beyin tarafından birleştirilerek derinlik algısı oluşur yani 3d boyut mantığı da böyledir beynimizle ilgidir gözlerimizle görürüz fakat bu algıyı sağlayan beyindir.

3d boyut diye bişey yok zaten uydurma bi tarafından. 3 boyuttur o. bi önce onu öğren, sonra anlatırsın başkalarına.
Sosyal ağlarda paylaş

pares said:

yani şimdi tek gözümüzü kapatıp diğer gözümüzle bakınca dünyayı 2 boyutlu mu görüyoruz fds
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

http://www.google.com.tr/search?hl=en&q=how+it+works+3d+tv&btnG=Google+Search

fake hesabım dasaaa, yanlışsın ve sana laflar hazırladım.

insanlara bilgiçlik taslayacaksanız, "google'da arasana bize ne soruyorsun" demeniz çok ayıp.
bari wiki ve howstuffworks linki verin de, bir işe yarasın, karşıdaki de kazançlı çıksın:
http://en.wikipedia.org/wiki/3D_television#Technologies
http://www.howstuffworks.com/3d-tv.htm
Sosyal ağlarda paylaş

dün akşam abimlerde maç izledim. chemical ın dediği gibi bir bakış açısı yakalamadan görüntü kalitesi gidiyor. abimin dediğine göre yakında LG 3D TV de yeni bir ürün sürecekmiş 3D tv izlemede kullanılan FPR adı verilen 3D tv izleme gözlüğüyle istediğin açıdan izleyebilekmişsin...ama daha türkiye'de yokmuş. ne zaman gelecek acaba... gelince alacam salona bir tane:)
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

3d boyut diye bişey yok zaten uydurma bi tarafından. 3 boyuttur o. bi önce onu öğren, sonra anlatırsın başkalarına.

3 boyutun ne olduğunu biliyorum yanlış yazdım. İnsanın dikkatinde kaçıp yanlış yazmış olabilir. Bu kadar sert çıkışı hatta çıkışa gerek yoktu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...