Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

F2P FPS'ler

Bone

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
TF2 de f2p rezaletine katılmış durumda. F2p fpsnin bana göre non-steam, cracklenmiş vb.. fps oyunlarından farkı yok.

- Hileci kaynar. Kalıcı olarak herhangi bir yaptırım olamayacağından (sınırsız yeni hesaplar, IP değişimleri) kitlenin kalitesini hissedebilirsiniz.

- Multi account kaynar . Özellikle steamde bir oyun kurulu ise farklı hesaplar o oyunu direk oynamaya hazır olarak görüyor. Yani bir PCde 5 tane hesap aynı kurulu oyunu oynayabiliyor.

- F2p Kullanıcının kaybedeceği hiç bir şey olmadığından oyunuzun içine rahatlıkla edebilir. Oyun akışını rahatlıkla değiştirebileceğini unutmayın.

- F2P oyunlarda genellikle orantısız avantaj sağlayan eklentiler satılır. Bug-abuse, noobtube, hit marker vb.. muhabbetler ne kadar lamerlığın sembolü ise para verip rakibine şans tanımamak da aynı sefilliktir.

- Yaş ortalaması inanılmaz derece düşük olur. Seviye yerlerde sürünür. Item PLS abiciler olur. Mikrofonla konuşanları tek tek mute etmek zorunda kalırsın. Ekranda çıkan oyuncu konuşmalarına bakıp benim burada ne işim var dersin.

Konsolcu casual bir eleman için bunlar pek bir şey ifade etmez. Eğer FPS oyunlarını seven ve iş/okul/sosyal hayatınızdan geri kalan zamanda huzurlu bir vakit geçirmek isteyen bir bireyseniz F2P multi oyunlardan uzak durmanız gerekmektedir.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlışsın osman.
f2p oyundan f2p oyuna fark var.

örneğin bi combat arms oynayıp sonra ava oynayınca ikisinin aynı özelliklere sahip olduğunu iddia etmek çok zor.

"her f2p'de hileci olur" diyorsun mesela, ama f2p ile alakalı değil o, oyunun hile korumasıyla alakalı.
örneğin cs eskiden kolay hile yapılabilen bir oyundu, f2p değildi ama o sıralar. bazı güvenli serverlar olurdu, onlara bağlanabilmek için ayrıca c-d programı çekmek gerekirdi.
ancak steam vac diye bir sistem geliştirdi, hile yapılmasını engelliyor, hile yapanları da cezalandırıyor.

combat arms'ı ne zaman açsam hile kullanıyor insanlar, zevk alamıyorsun. öte yandan ava'yı kaç saat oynadım bir kere bile hileyle karşılaşmadım.

ayrıca f2p fps'ler kalitesiz olur diyorsun ama o konuda da esas mesele oyunun kendi kalitesinde ve community'sinin kalitesindedir.
örneğin paralı bir oyun örnek verelim, halo. dünyanın en iyi fps'si sayılıyor. ama xboxta oynayanlarla konuştuğumda bebelerden, abuserlardan, dandiklikten şikayetçi oluyor.
öte yandan ava oynadığım zaman progamer olmasa bile doğru düzgün maçlar dönüyor.

ava diyorum, çünkü şu sıralar top 10 top 20 f2p fps listelerinde hep birinci sırada çıkıyor, bunun da bir sebebi var.

sistemi değiştirmeden önce allods online da dört dörtlük bir oyundu ve bence wow'la kıyaslanabilecek bi oyun.

dediğim gibi esas mesele oyunun kendi kalitesinde, f2p olup olmamasında değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • 1 yıl sonra ...
  • 3 yıl sonra ...
  • 2 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...