Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

30 yaşında askere çağırdılar, WTF?

Ghostcrawler

Öne çıkan mesajlar

merhaba.
benim kuzen 14 yaşında bulgaristandan ailesi ile türkiye göç edip türkiye vatandaşlığını da aldı. askerlik çağı gelince bulgaristanda yapıp gerekli belgelerini de türkiye askerlik şubesine verdi. bunlar 10 sene önce olan olaylar.
dün sabah öğrendik ki askeriye mahkemeye vermiş asker kaçağı olarak. sözde doğuştan çifte vatandaş olmadığı için türkiye o askerliği geçerli saymamış ve bizde de askerlik yapacaksın diyor. çocuk evli barklı 2 çocuğu var işi düzeni bırakıp nasıl gidicek be 15 ay. :/

var mı forumda hukukçu? yapılabilecek ne var bu durumda?
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de yapıp gelmiş 12 ay zaten 10 sene önce.
sen 30 yaşında yapacağını bilip zihnen hazır ve farkındasın o askerliğin beklediğini. böyle zank diye gel 15 ay demek çoooooooook büyük bir travma. karıştırmayalım.

btw ben de 28 yaşında yaptım karımı bırakıp 5 ay mesela da bu çok farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yapmak zorunda değil.

1111 numaralı kanunun 41. geçici maddesine bak.

Geçici Madde 41- (Ek: 1/3/2007-5591/1 md.)

Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar göçmen statüsünde Türk vatandaşlığına geçmiş olanlardan, Türkiye’ye geldikten sonraki bir tarihte, gelmiş oldukları ülkede askerlik yaptıklarını belgeleyenler askerlik hizmetinden muaf tutulur.

Detay burada: http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem22/yil01/ss925m.htm
Sosyal ağlarda paylaş

Hukukçu değilim ama bir iki konuya değinmek istiyorum:
Anlaşılan senin kuzen türkiyeye geç gelmiş askerlik çağı geldiğinde tr vatandaşlığı varmıydı?
Normalde çifte vatandaş olmasanız dahi nüfustan kütüğü çıkardığınızda tr kayıtlarında aynı zamanda bulgar vatandaşı yazar.
Bunları bir irdeleyin.

sonuç: en güzeli yaşayacağı memlekette paşa paşa askerliğini yapacak sorunda kalmayacaktı.
Edit: sonradan bakınca GERGE nin verdiği kanuna metnine göre zaten bir şey olmaz :D
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

rahatsiz said:

ben bedelli yapmıştım 54 yaşında adam vardı. bütün gün yatardı. biz de yatardık gerçi ama o yataktan bile çıkmazdı.

nasıl 54 yaşında ya? 40 yaşında muaf olmuyormusun?

bizde 45-50 yaslari arasinda bir adam vardi, mustafa dayi derdik, 15 ay yapmis son 2 ayina denk geldiydik biz, bir de sonlara dogru 70 yasinda bi amca getirdiler adam ayakta duramiyormus ben gormedim, arkadaslar anlatti. ona da curuk vereceklerdi ama ne oldu sonra bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

rahatsiz said:

ben bedelli yapmıştım 54 yaşında adam vardı. bütün gün yatardı. biz de yatardık gerçi ama o yataktan bile çıkmazdı.

Askerlikten muaf olma yaşı diye bişi yok, tuttularmı götürürler. Sadece askerliği yapanların seferberlik durumunda 41 yaşından sonra askere çağrılmaması durumu var.
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle Türkiye vatandaşı olunmaz, Türk vatandaşı olunur.Sen bakma bizim politikacıların son birkaç senedir TÜRKİYELİLİK diye bir kavram yaratmaya çalışmasına.BULGARİSTANLILIK diye bir şey yoktur,Bulgar vardır.Ya da İNGİLTERELİLİK diye bir şey yoktur,İngilizlik vardır.

Konuya gelince, 30 yaş askerlik için öyle acaip sıkıntılı bir yaş değildir. Ben 25 yaşımdan 26 yaşım bitene kadar 16 ay yedek subay olarak yaptım ve bölüğün neredeyse en genci bendim.36,38 yaşında çok abilerim oldu. Ayrıca bu son yasa değişikliğinde sanırım değiştirmişler ama benim askerlik yaptığım dönemde de 50 yaşının üzerinde bir amca vardı er olarak askerlik yapan.O da yıllarca hapis yatmış ve hapisten çıkınca da askerlik görevini yapması için silah altına alınmış(devlet herkesten alacağını öyle ya da böyle alır'a bir örnek daha :) ).

GERGE'nin dediği kanun çok açık.Muhtemelen ya senin yeğenin askerlik yaptığına ilişkin belgeleri askerlik şubesine iletmedi ya da eksik iletti veya olmaz diye bir şey yok, bir hata yapılmış olabilir.Ama netice olarak yeğenin askerlik yaptığını belgeleyebilirse askerlik yapmayacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Öncelikle Türkiye vatandaşı olunmaz, Türk vatandaşı olunur.Sen bakma bizim politikacıların son birkaç senedir TÜRKİYELİLİK diye bir kavram yaratmaya çalışmasına.BULGARİSTANLILIK diye bir şey yoktur,Bulgar vardır.Ya da İNGİLTERELİLİK diye bir şey yoktur,İngilizlik vardır.

Konuya gelince, 30 yaş askerlik için öyle acaip sıkıntılı bir yaş değildir. Ben 25 yaşımdan 26 yaşım bitene kadar 16 ay yedek subay olarak yaptım ve bölüğün neredeyse en genci bendim.36,38 yaşında çok abilerim oldu. Ayrıca bu son yasa değişikliğinde sanırım değiştirmişler ama benim askerlik yaptığım dönemde de 50 yaşının üzerinde bir amca vardı er olarak askerlik yapan.O da yıllarca hapis yatmış ve hapisten çıkınca da askerlik görevini yapması için silah altına alınmış(devlet herkesten alacağını öyle ya da böyle alır'a bir örnek daha :) ).

GERGE'nin dediği kanun çok açık.Muhtemelen ya senin yeğenin askerlik yaptığına ilişkin belgeleri askerlik şubesine iletmedi ya da eksik iletti veya olmaz diye bir şey yok, bir hata yapılmış olabilir.Ama netice olarak yeğenin askerlik yaptığını belgeleyebilirse askerlik yapmayacaktır.

ahaha ilk paragraf büyük yalan, onu geciniz zaten.

ikinci paragraf ise, mevzu arkadaşın 30 yasında askerlik yapmasın zor olup olmaması değil. zaten askerliğini yapmış olması.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

rahatsiz said:

bedellide bellirli bir yaştan sonra muaf oluyorsun, ancak ödemen gereken para x2 gibi birşey oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

cetintas said:

ahaha ilk paragraf büyük yalan, onu geciniz zaten.

ikinci paragraf ise, mevzu arkadaşın 30 yasında askerlik yapmasın zor olup olmaması değil. zaten askerliğini yapmış olması.

Ulan Cüce.Anayasa belli,benim yazdıklarım o anayasada yazıyor.
Yalancı sensin,tipitip.İkinci paragrafta ki mevzu senin anladığın gibi değil,git önce Türkçe'yi öğren buralarda benimle karşılıklı yazışacak kadar Türkçe bilmiyorsun,belli oldu bu...Adam kendisi yazıyor "adamın çoluğu çocuğu var,evli barklı"diye.Demek ki adam 30 yaşında askere gitme ihtimalini dahi kafasında mesele etmiş,PKK-BDP sempatizanı Cüce seni(yanlış mıyım?)...
Sosyal ağlarda paylaş

TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU
Kanun Numarası : 403
Kabul Tarihi : 11/2/1964
Yayımlandığı R. Gazete : Tarih : 22/2/1964 Sayı: 11638
Yayımlandığı Düstur : Tertip: 5 Cilt: 3 Sayfa: 470

arkadaşına da geçmiş olsun benm hakkımda da dava acmışlardı okul tecil işini aksattığında yani askerlik şubeleri dosyayı hazırlar ve dava acılır boşa acılan bir sürü dava var dosya hatalarından, sistemde görünmüyodur falan sonuç değişmez kanunda acık zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

ıydırıyosun bilmemne vatandaşı diye bişey olmaz ingilizdir o bulgardır bilmenedir diye. düpedüz uydurma bir bilgi.

ingilterede sorsan insanlara uk citizen'ım der, amerikadan gelen sorsan usa ciitizen2ım der american citizen'ım der. öle bulgaristandan gelene bulgar diyoruz türkiyedekinede türk dicez tabiki, demekle olmuyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...