Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnsan gözünün çözünürlüğü diye bir kavram varmıdır? Varsa kaçtır?

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

Ben görüntü ayarını bozdum galiba 6 numara gözlük takıom:)

fiğüran 1:o bir kuş
fiğüran 2:hayır o bir uçak
akıllı adam: hayır salaklar o helikopter işte pervanesi var uçuyo motorlu ne salaksınız ya
topluluk: doğru

bi ark 2 defa aloo diye mesaj attıkdan sonra
allan hakkı 3 tür aloo cevap ver
zeusun hakkı 4tür ordamısın?
herkülün hakkı 5tir ordamısın?
Sosyal ağlarda paylaş

arcane dediğim deneyi yap sonra farkedecen kesintisiz diil
2 frame arasında zincirin yeni halkası gözünün arasına gelio

Bu arada sly one msglarımı neden anlayamadığını anlayamadım ortasından okuyanlar anlayamıomuş ama bilim teknikdeki yazılar gibi baştan okucan:) ve cümlenin başını unutmucan
Sosyal ağlarda paylaş

kesintisiz olsa dönen minigun namlularını ayırt edebilirdik.. :)[hline]Police: You at the window! Drop your weapon and place your hands on top of your head!
Arnie: trrritotitaritotitaritotitaritotitaritotitaritotitaritotitaritotita!!!
Police: That's a minigun!!!
Star dublajli Police: Lanet olsun ne biçim silah bu böyle??!!!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Silthanas, 13 May 2003 00:37 tarihinde demiş ki:
sam dogru soyler..

matrixteki elemanlari yavas cekim oynatiyolar ya..

ona gerek kalmazdi eger sonsuz fps olsaydi..direk gorurduk adamlarin hareketlerini falan..[hline]The Eshreff...

genki mi ne vardı zamanında. boksör çocuk. direğe çıkıp treni izlerdi. yolcuların yüzlerini görmeye falan çalışırdı. gözünün frame rate ini arttırmaya kasıyodu yani :-p ...

gözümüz sonsuz fps ile görüyo bence. ama algılama olayı farklı. zihnimizde gördüğümüz imajın bi süre kalması gerekiyo ki birleştirip anlam verebilelim. algılama hızımızdan hızlı hareket eden bi cismi flu (nası yazılır bu yaw) görüyoruz.

olay gözde(ekran kartı?) diil merkezi sinir sisteminde(cpu?). bilgisayar gibi en yavaş parçamızın hızında çalışıyoruz. bi şekilde zihnimizi güçlendirmenin yolunu bulsak göz yetişecek de...[hline]Endure. In enduring, grow strong...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Silthanas, 12 May 2003 22:42 tarihinde demiş ki:
Ayrica Goz yanlari goremez cunku gozun yanlari kor noktadir, lensin uzerindeki kristal(hatirlayamadim simdi) gozun mercegin yanlarinda yoktur bu yuzden karalti olarak algilariz..[hline]The Eshreff...

TM ogrencisi OUT...FM ler IN..
kör nokta gözün arkasında reseptör bulunmayan/az bulunana bölgedir.. mercekle alakası yoktur :)..[hline]I Turned Off The Light
And Murdered Dawn..
KoC
Sosyal ağlarda paylaş

Kör nokta, gözün arkasından, gözde bulununan sklera, pigment tabakası ve retina'nın içinden geçip göz küresinin dışına çıkan sinirlerin bulunduğu noktadır.

Bu noktada hiç reseptör bulunmaz, bu yüzden kör noktaya düşen hiçbir görüntü göz ve dolayısıyla beyin tarafından algılanamaz..[hline]Trust in my self-righteous suicide
I cry, when angels deserve to die!

Benim la, Phann!
Sosyal ağlarda paylaş

çok saçma bi mantık dediğiniz bence
sanki minigun dönünce frame atlıo gözün..
yok öyle bişe
onun çok hızlı dönmesi ve ayırt edememen fps ile ne alaka
3d minigun modeli hazırla
dene gör bi 100 fps de bi de 200 de dene
çok hızlı döndüğü için bir fark olmayacak
sonsuz dediğimiz şey çoook büyük bir miktar
çok hassas bi algılama[hline]Let the bodies hit the floor!
1...2...3...4...Nothing wrong with me
Sosyal ağlarda paylaş

24 kare saniyede olayı doğru, sallama değil göz doktorları söylüyor. ayrıca reklamcılık okuyorum, bizim konular arasında geçiyor :-)
dendiği gibi algılama kısıtlı bide, 30-40 sene içinde böle sorunlar kalmıcak ama :) ben zoom yapabilen gece görüşü olan göz taktırıcam implant olarak mesela :)[hline]WoW - Swg - Ao[b] - Do I really exist? - Begin[/b][/b]
Sosyal ağlarda paylaş

Grudge a katılmamak elde değil.Beynimizdeki sinirler daha çabuk çalışsaydı eminim saniyede daha fazla kareyi algılardık ve bence bir minigundan çıkan mermileri çok rahat izlerdik.Daha kolay kopya çekerdik sınavlarda bir anda gözümüzün bir hareketiyle kopya çektiğimiz elemanın tüm kagıdını ezberleyebilirdik.

Ve bence zamanda algı hızımız arttıgı için zaman da bizim için daha yavaş geçerdi.Şu anda saniyede 1 şey düşünüyorken o zaman 10-20 şeyi düşünüyor olurduk.Bu durumda gözün salise de algılama hızıyla ilgili bir forum açardık ve onu tartışırdık.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-coLdwind-, 12 May 2003 22:19 tarihinde demiş ki:
hmm bi de kartal gözü ameliyatı varmış

görüş yeteneğini 2 katına mı ne çıkarıyormuş.. 1500$ falan fiyatı[hline]"Do you cling to the past, or can you see through the pain?"

Ya öyle ameliyatlar teelikeli deilse bende yaptıram zuahahhaha[hline]Gezinen bir gölgedir hayat, gariban bir aktör
Sahnede bir ileri bir geri saatini doldurur
Ve sonra Duyulmaz olur sesi, bir masaldır
Gürültücü bir salağın anlattığı
Ki yoktur hiçbir anlamı.

W. Shakespeare - Macbeth
Sosyal ağlarda paylaş

Ben o amelyatı yaptırsam, amelyattan sora asla bilg kullanmam.
Tv yi de minimum a indiririm. Haftada 2 kere falan. Sevdiğim dizileri seyretmek için :P

Sinemaya giderim ama :P En arkadan yer alırım. Ahah. Gözlerimi sigortalattırırım bi de...[hline]Trust in my self-righteous suicide
I cry, when angels deserve to die!

Benim la, Phann!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Fistan, 13 May 2003 10:40 tarihinde demiş ki:
1024*768 dir.
benimki şu anda 800*600
ayarlanabiliyor bu çözünürlük.
biraz göz kısmayla 1280 e çıkarabilirsiniz.[hline][i]Slam City Jam...
[b]ICQ :3500388

Ahah gozlerin koacamn mi acik su anda :)[hline]Nefret etme! Özgürlüklerini kısıtmaktan başka bir şeye yaramaz.
Sosyal ağlarda paylaş

24 fps olayı doğrudur ancak
çözünürlik tam olarak ölçülemez çünkü gözler kısılıp açılabilir ve herkesin görüş alanının miktarı farklıdır.
ancak çözünürlük dijital değil çünkü pixel dediğimiz nokta sayısıdır.
ve insan gözüde nokta nokta görür dünyayı.
eğer teknoloji yeterince gelişirse insan gözünün üstünde çözünürlükte görüntüler elde edilebilir (insan bunları algılayamaz ya da sorunlu olur) ve bu şekilde insan gözünün çözünürlüğü ortaya çıkmış olur.[hline]Anadolu uygarlığın beşiğidir. Evet beşiğidir. Uygarlık orada doğmuştur ama korkarım büyümek için başka yere göçmüştür.
- Ludvig Bauhaus
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...