Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

[istek] Avustralya'da çalışma izni almak

ghost_boo

Öne çıkan mesajlar

Burada yazilim muhendisligi okursan alirsin zaten, eger sirf vize almak icin okumassan cidden kendini egitirsen ve istekli olursan. Is bulursun yani.

Eger tr den okuyup geliceksen, su dezavantaj var. Turkiye'de ki referanslarin siemens vs gibi global markalar degilse, cok sallamazlar, cunku yalan soylemesi cok basit, onaylamasi ise cook zor.

O yuzden zaten insanlar geliyo buraya, sonra iyiysen bi sirket buluyosun sana sponsor oluyo, ama 3-4 adim geriye atiyosun kendini o dezavantajdan. Sonra 3 yilda vs kaldigin yerden devam ediyosun kariyerine.

Eger sirket bulamadiysan master yapiyosun 2 senelik, oyle de kalabiliyosun. Hemde bilgilerin local olarak verife edilmis oluyor, daha one zipliyorsun geriye ziplamana cok gerek kalmiyor.

Ha Turkiye'de yazilimci olarak 3-5 sene bisi calisirsan (hatirlamiyorum tam suresini), birde uni mezunu isende gelebiliyosun sponsor bulmadan. Ama o isinde en garantisi diyolar, yine gelip buraya dil vs egitimine, buradayken o basvuruyu yapmak. Cunku sonuc cikana kadar burada kaliyosun. Sonuc olumsuz ciksada, belki o surecte baska sirket bulursun, sna sponsor olurlar, yedek plan. Bulamazsan da tr de beklemezsin burada beklemis olursun avantajli. Uzun surebiliyo cunku cevap.
Sosyal ağlarda paylaş

evet kesinlikle. Ama adam duydugunda ismi (siemens gibi) bi anlam ifade ediyosa en cok etkisi var. Yani global ama google laman gerekiyosa, etkisi yine az.

Ilk iste her zaman geriye dusmeyi goze alacaksiniz tabii, oyle bi sirkette calisti iseniz bile. Amerika da IBM de calisip, buraya kendi istegiyle gocenler var. Ve ya ingiltereden (ingiltereden bayagi goc aliyor, sicak ulke diye)

Onlar bile geriye zipliyor bir sure.

Dunya da ise alimlarin cogu cunku network den olur bi de. Amerikada ve AU da rakamlar ayni. %80 oraninda. Yani arkadasin seni onerir. Is ilani %5-10 olmasi gerek, digeri de self employment.

Sirf bu yuzden bile geriye zipliyosun, cunku network un olmasi da 1-3 sene aliyor. O adamlar daha buyuk sirkete gittiginde seni oneriyor sonra yeni alimlarda vs. Ilk isini buyuk ihtimal ilanla bulacaksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

nedanko bey, 24 yaşında üniversite terk ederek avusturalyaya kaçsak hayatta kalır mıyız? hani tamam meslek açığı falan var ama sonuçta gelen adam da vasıfsız göçmen oluyor. orada okula falan gidene kadar ben avusturalya olsam katlanmam yani bu adama.

teşekkürler.

bir de yüzüme çarpılacak tokat bu mudur? http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/885/

abi ben bi şuna cevap alsam. dil okulu üstüne üniversite yaptırmıyorlarmış 2+4 olarak yapmak gerekiyormuş sanırım. o zaman da okul bitince 30 yaşında oluyorum.. kartlanmış diye beğenmezler korkum var.

atlasa danışmaya gidicem ben bugün ama yalan söylemelerinden tırstım
Sosyal ağlarda paylaş

Eed bende o vizeyi aldim.

Yoo yaptiriyolar ustune universite onda sorun yok. Dil okuluna gidecen zaten bi 10 ay soyliyim. Sonra dili ilerlettiginde universiteye baslican vs.

Zeki adamsan, ticari yonun kuvvetliyse, bu sureci biraz uzatirsin para biriktirmek icin. Ornegin hemen unviersite olmaz, bi diplomaya yazilirsin ucuz, daha da para biriktirirsin. Sirf kendi kazandigiyla master yapanlar, universite okuyanlar var diyim.

Ama herkes yapamaz sende bitiyo. Ayda 6 bin dolar kazananda var ama bi kisi taniyorum oturumunu almadan bu parayi kazanan. Sonucta var ama sende bitiyo adam ticaret adami.

Ha ailenden destek alirsan bi kismini daha rahat tabii ki.

ben tr den universite terkim. Bende dil kursuna geldim 10 aylik. 6 ay sonra diploma kursuna (bizim 2 senelik uni gibi dusun ama normal bina uni degil) gectim. 2 senelik diploma kursunu referanslarim sayesinde 1 senede okudum (ama bu olay kalkmis diye de duydum). 2 senelik diploma kursu universite de 1 sene olarak sayiliyor. Seneligi 5 bin dolar vs bisi verdim. Yani universiteye 16 bin dolar verecegime 1 senesine, 11 bin dolar kara gectim.

Sonra universiteye gectim, notlardan vs basari bursu aldim orada da 12 bin dolar civari idi okudum saniyorum seneligi. IT burada 3 sene, (doktorluk baska seyler artabiliyo), 2 sene de oyle okudum, ucuza cikmis oldu. Yani 30 bin dolara universitemi okumus oldum, 48 bin dolar yerine. (tam rakamlar birebir aklimda degil ama buna cok yakin)

Herkes kendi yolunu ciziyor. diploma okuyup 10 bin dolara iki senesi, o surecte para biriktirenler var, herkesin sureci degisiyor onu diyim, bazisi kisa surede, bazisi uzun surede. maddi durumuna egitimine vs herseye bagli olarak.

Standardlarini dusurmeye hazir olucan ama ne kadar para kazanman gerektigine bagli olarak. Buyuk cogunlukta insan waiter liktan, mutfak islerinden vs geciyo. Araba yikiyo, yer temizliyo. Bunlari illa yapican diye bisi yok, ama buna hazirlikli olmazsan, dil okulu ogrencisiyken ornegin dilin iyi olmadigindan mecbursun bu surecten gecmeye. Uzun senelerde bunlari yapanlar var tam oturumunu alana dek. Isin daha iyilesiyo belki yer temizlemiyosun 2 sene, cevren oluyo vs. ama standardlarin dusuyo onu diyim.

Ben ilk 6 ayimdi sanirsam (belkide 4-4.5 hatirlamiyorum tam), issiz gezdim. Ingilizcem yeterli degil diye bulamadim. Param olmasaydi veya ilk isimi bulmasaydim yapicaktim bende mesela hazirdim. Cidden acindirma degil ama cebimdeki para uzun sure gitsin diye ben is bulana dek cukulata bile almadim bi tane bile. Alsam iflas mi ediyorum, yok IT isi bulana dek minimum harciyim belki 1 sene bulamicam diye. 10 kisilik evde, penceresiz oda da yatiyodum, kiler gibi dusun, yine evin icinde ama pencresi yok, got kadar bi yer.

Standardlarini dusureceksin paraya ne akdar ihtiyacin olduguna bagli olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

Sunu herkese diyim, yurtdisina gocmek zor bir surec yani yurtdisindan gelenlerin anlattiklarina aldanmayin. Oyle gidiyosun, is buluyosun hemen vs yok onlar. Yok ucaktaniniyosun, kadinlar ustune atliyo, kadinlar cok rahat abi. Aldanmayin bunlara. Zor bir surecten gececeksiniz, burasi acik.

Iki durumda rahat

1-) Bayagi paran vardir cepten yicek, rahat (bu tip insanda zaten gocmuyo genelde, o parayi tr de yapmissa ornegin para icin gocmuyo belli ki). Sosyal nedenlerden gocenler var, para olsa da, ki cidden buyuk degisim o konuda. Bi sure kaldiginda tr den nefret ediyosun her dondugunde, insanlardan. Cunku oyle bi dunya da var diyosun. Ama onla sorunun yoksa o sorun olmuyo. (Kucuk ornek, yaya gecidine adimini attigin anda, adam cok hizli geliyos abile cart diye fren yapar, ve ustune ozur diler senden oyle geldigi icin, biz de adam sana kufrediyo araba geliyo diye, butun hayat boyle herseyiyle)

2-) Is yeriyle gelenler oluyo. Adam siemens de calisiyo, buraya yolluyolar. O zaman direkt siemens de isle basliyo day 1. Bu da oldukca rahat bi surec.

Sosyal nedenler olmasa coktan donmustum ben mesela. Halen ki donmeyi dusunuyorum, ama kiz arkadasim istemiyor sosyal nedenlerden yine. Ben de her gun gazete okudugumda nefret ediyorum, donesim gelmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Sosyal nedenler olmasa coktan donmustum ben mesela. Halen ki donmeyi dusunuyorum, ama kiz arkadasim istemiyor sosyal nedenlerden yine. Ben de her gun gazete okudugumda nefret ediyorum, donesim gelmiyor.

Bu böyle ya, ben de Almanya'dayken özlüyordum arada, sonra haberleri okuyunca "nasıl dönmem ben buradan acaba" diye düşünüyordum. Uçaktan indiğim gibi sövmeye başladım.
Sosyal ağlarda paylaş

update, ben bu arada atlasa gittim. konuştuk ettik, aileden gelen sağlık bir sağlık olayı var bizim, o bakımdan önce amerikan hastanesinden bu adam sizin ülkeye gelebilir raporu almak konusunda anlaştık.

ancak diğer konular muallakta, ben ailemden para alamadım. aradaşlarım olm madem yabancı ülkede müzik okuyacaksın önce bir konservatuvara falan girmeyi dene bakalım dediler. belki burda kalırsın dediler. aklım karıştı.

para olayı da şöyleymiş. dil okulu(sınav puanına göre almak zorunda olacağın veya almayacağın)+oradaki bir okul ile anlaşırsan, bankada bir günlük bir teminat göstermeni istiyorlarmış ki bu da,

1500$(aydaki ortalama masrafın) x 12(ay) + bilet parası + okul parası(atıyorum dil okulu alacaksın, okul masrafı 7000 ise 7000$) = yani 26bin$, 50 bin tl gibi birşeyi bankada bir günlüğüne göstereceksin.

aklımda birçok şey var ama toparlayamıyorum o yüzden şimdilik bu kadar. dil okulu+üniversite kombini yapmazsan 3 ay bankada para bekletmeni istiyorlar bu arada.

edit: http://www.youtube.com/watch?v=wy_TB6onHVE
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Şimdi dil okuluna yazılacak olursak bankada parayı 1 gün göstermek yeterlimi birde başkasının banka hesabını gösterebilirsin diye okumuştum bir yerde yanlış hatırlamıyorsam.

Nasıl oluyor bu bilginiz varsa açıklayabilirmisiniz?

Ren said:

update, ben bu arada atlasa gittim. konuştuk ettik, aileden gelen sağlık bir sağlık olayı var bizim, o bakımdan önce amerikan hastanesinden bu adam sizin ülkeye gelebilir raporu almak konusunda anlaştık.

ancak diğer konular muallakta, ben ailemden para alamadım. aradaşlarım olm madem yabancı ülkede müzik okuyacaksın önce bir konservatuvara falan girmeyi dene bakalım dediler. belki burda kalırsın dediler. aklım karıştı.

para olayı da şöyleymiş. dil okulu(sınav puanına göre almak zorunda olacağın veya almayacağın)+oradaki bir okul ile anlaşırsan, bankada bir günlük bir teminat göstermeni istiyorlarmış ki bu da,

1500$(aydaki ortalama masrafın) x 12(ay) + bilet parası + okul parası(atıyorum dil okulu alacaksın, okul masrafı 7000 ise 7000$) = yani 26bin$, 50 bin tl gibi birşeyi bankada bir günlüğüne göstereceksin.

aklımda birçok şey var ama toparlayamıyorum o yüzden şimdilik bu kadar. dil okulu+üniversite kombini yapmazsan 3 ay bankada para bekletmeni istiyorlar bu arada.

edit: http://www.youtube.com/watch?v=wy_TB6onHVE
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...