Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Japonya'da 8.9 büyüklüğünde deprem

dusuncelihayvan

Öne çıkan mesajlar

Koydugun haber 13 mart yalniz santral civarindaki su kaynagina karistigini soyluyolar. Meltdown sebebiyle mi olmus ya da su kaynagi okyanusa baglanir mi belli degil california tarafinda ben de tirsmaya basladim.

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-12881015
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
sdfsdf baba zamanında reaktörler ve arızaları üstüne düşünmüşüm de...

http://forum.paticik.com/read.php?8,5012758,5012793#msg-5012793
http://forum.paticik.com/read.php?8,5012758,5012793#msg-5012802
said:
ama 2nokta var.. 1. fabrikaların kimyasalları ve 2.reaktörlerin soğtuma suları.. elektrik dayanmayacağı ve insanlar tarafından kontrol yapılmayacağı için bu iki kardeş bayağı soruna sebep olacaklar.

said:
bu arada ben bu konu üzerine bişiler karalamıştım işte.. benim tahminim 2hafta idi..2hafta sonra rus malı reaktörlerin annesi hönkürerek ağlamaya başlayacaktır.. ve yaz için düşünmüştüm ben, bir çok kimyasal sanayii bölgelerinden sızacaktır..

ama ilk başta yangınlar.. bir çok yerde büyük, dev yangınlar çıkacak olması lazım

ama süre konusunda hâlâ iddialıyım. santral elektrik üretir de doğal afet vs olmazsa 2hafta sürer bence.
Sosyal ağlarda paylaş

çernobil seviyesine çektiler ama şehirlerdeki radyasyon azalıyor. reaktör çevresinde ise fazla bayağı. suda bol tarafından var. sezyumda yarıyıl 30sene. daha gider bu yani.

amerikalılar uçan robotlarını getirdiler. durumlar çok hoş değil. caponlar santral çevresini robotlarla temizliyorlar şimdilerde. tamiratlar devam ediyor.

büyük ihtimalle bi aya kadar üstünü örtmeye başlarlar
Sosyal ağlarda paylaş

• 10 ay sonra ...
planlandığı gibi yapılacak türkiyedeki, 2020de bitecekti sanırım. Japonyada ki o santral kaç yıllık teknolojiydi yalnız bizdeki onla bir olmayacak. Ayrıca kabul etmesek de nükleer enerjiye ihtiyacımız var şuan onlarca baraj inşaatı var türkiyede ama yine yetmiyor, elektriğin Büyük kısmı doğal gazdan sağlanıyor. Doğal gazın payı kesinliklikle düşürülmeli, şuan bile satın alabildiğimiz gazla harcadığımız ucu ucuna yetiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

türkiye bulaşırsa hiçbişicik olmaz
nükleer dediğin şeyin eminimki standartları kuralları çok çok ağırdır öyle laylaylom dışına çıkamıyorsundur.

havacılık sektörü gibi mesela, orada da ağır ve çok kontrollü tüm şartlar o yüzden türkiye de bile uçak düşmüyor kolay kolay.

nükleer santralde aynı hesap işte
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

deprem meprem azıtmış seviyede olabilir japonyada ama japonya gibi bir ülke bile %100 güvenli reaktör yapamıyorsa bence Türkiye hiç bulaşmasın bu işe hele rusya falan gibi ülkelere yaptırarak hiç bulaşmasın. bizim reaktörde son durum ne?

are you friggin kidding me

yahu japonyada 9 büyüklüğünde deprem ve tsunami oldu, adamlar 8.5'a karşı mı ne dayanıklı yapmışlardı. türkiye'de yapılacak olan nokta, ülkenin deprem bakımından en az tehlikeli bölgesi olacak zaten...

yıl 2012, istanbul'da 3 ay içinde 5 kere elektrik kesildi.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

nükleer enerji lobisinin allah belasını versin.
şu ülkenin gelişmesine izin vermeyen bütün lobilerin allah belasını versin.
teknoloji ithalindnee başka bi bok yaptığımız yok. lanet olsun abi.

Biz yapamayız aga
patlatırız biz
biz bişey bilmeyiz

doğalgaz ile elektrik üretmeye devam.
sonra "cari açık artıyo!!"
Sosyal ağlarda paylaş

lüks duvarlar altın kaplama musluklar koyar sonra esas reaktörü ihmal ederiz, günde bir sızıntı olur, ama gazeteler bunları manşet etmez çünkü halkı uyutmak gerek. itiraz eden olursa ergenekonla suçla, darbecilikle suçla, olsun bitsin.

adam gibi araba yapacak bir ekip çıkartamıyoruz, nereye nükleer santral kurmak yahu.
bilgiye ve deneyime saygı göstermiyoruz, kendi bilim kurumlarımızı kapatıyoruz.
tutup bir nükleer tesis yapsak bile mutlaka işler aksayacak ve düzensiz bir duruma dönecektir.

samsunga ve hondaya verelim, onlar yapsın santrali, her şeyi otomizasyona bağlasınlar, ancak öyle güvenirim o santrale 8-)
Sosyal ağlarda paylaş

Bilgi ve deneyime saygi gostermiyoruz diyorsun da, nukleer santrallerle ilgili olan herhangi bi muhendislik daliyla alakali sen biliyor musun peki birsey? Ciddi bi soru.

Acin 2 standart okuyun ya en azindan, prosesle ilgili bi bilginiz olsun. Dunya belirliyor bu standartlari, biz yaptik oldu yok bu iste.
Sosyal ağlarda paylaş

ÖYLE PATLAR ŞÖYLE GÜMLER diye yorum yapman için en azından santralin işleyiş mantığını biraz bilmen gerekiyor. Biz yapamayız bilemeyiz demen için o konudaki bilgi seviyemizin ne olup ne olmadığını da biraz bilmen gerekiyor.

Bilgiye saygı göstermemekten dem vurup bu konudaki mesajlarının genelinde yine kendi bilgimize bok atmak hiç yakışık almıyor abi, çelişkilerle dolu bi adamsın.

Pisuvara işedikten sonra çalışan su dökme sisteminin bile otomatik olduğu bi zamanda akp nin bi adamı bi vana başına oturtacağını ve o isterse sızıntı yapıp istemezse sızıntı yapmayacağını fln hayal ediyosunuz herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...