Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kiliseye 'haçı kaldırın' tehdidi

Loxias

Öne çıkan mesajlar

nileppezdel said:

Ya eyvallah da dini siyasete alet etmek de yasak değil, misyonerlik yapmak da yasak değil. hoş karşılamayabilirsin ama daha ileri bir tepki veremezsin. Bunu diyorum ben de

şimdi bak bu göreceli aslında dimi,
Mesela, konuşarak anlaşmak senin için yeterli seviyede bir tepki şekli olabilir, ama başkası için dayak atmak bombalamak falan lazımdır.
Adam kilise bombalayarak tepkisini gösterio olabilir,kendimi ifade ediorm ben der.
e o zaman çıkıp " ama bu tepki fazlaa " dersin haliyle,di mi?

common sense (t'is not invidiual =) )

öle laf arası söliiverim dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Aluriel said:

abi o kısmın tartışmasını da yaptık önceki sayfada. en son yanlış hatırlamıyorsam söyleniş tarzı önemli gibi bi argüman atıldı ortaya.

allah yoktur
bence allah yoktur
allaha inanmıyorum
allahın varlığına inanmıyorum

hepsi aynı anlama gelmiyor mu sence?

söyleniş tarzı değil, doğrudan anlam farkı. ilkokul türkçe derslerinden kalmamış herkesin aradaki farkı kavrayabilmesi gerek.

uzaylılar yoktur
bence uzaylılar yoktur
uzaylılara inanmıyorum
uzaylıların varlığına inanmıyorum

hepsi başka bunların, hiçbiri diğeriyle eşanlamda değil.

tartışmanın tamamını değil de işine gelen kısımları okursan öyle anlam çıkartman gayet normal. kendince hakaret etmeye çalışmışsın da yine dediğim gibi konuyu bilmediğinden yada geçen sayfaları okumaya tenezzül etmediğinden olsa gerek. he okumak zorunda değilsin tabi orası da ayrı hikaye.

gerçi ben de anlatamamışım tam derdimi gecenin bi körü ama öncesinden söylediğim için çok da mühim değil hani orası.

allah yoktur deyince hakaret diyor adam, başına bence ekleyince sorun değil diyor. mantığa gel. diğerinde de aynı hikaye.

niye sana dert anlatıyorsam onu ben de bilmiyorum gerçi. nasılsa beğenmezsen yada işine gelmezse cevap bile yazmayacaksın diğer topiclerde yaptığın gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

nileppezdel said:

Ya eyvallah da dini siyasete alet etmek de yasak değil, misyonerlik yapmak da yasak değil. hoş karşılamayabilirsin ama daha ileri bir tepki veremezsin. Bunu diyorum ben de

şimdi bak bu göreceli aslında dimi,
Mesela, konuşarak anlaşmak senin için yeterli seviyede bir tepki şekli olabilir, ama başkası için dayak atmak bombalamak falan lazımdır.
Adam kilise bombalayarak tepkisini gösterio olabilir,kendimi ifade ediorm ben der.
e o zaman çıkıp " ama bu tepki fazlaa " dersin haliyle,di mi?

common sense (t'is not invidiual =) )

öle laf arası söliiverim dedim.

Biri insan haklarına aykırı, kanunlara da aykırı da kanunları salla. İnsan hakları kilit nokta.
Sosyal ağlarda paylaş

idilik said:

daha önce de gerekli cevaplar verilmiş ama, ben de cevap vereyim:

hoşgörü; her durumda her inanca gösterilmeli (siyasi bağlantıları olduğu düşünülse de). katolikliğin, anadolunun bir rengi olmadığını söylemişsin. müslümanlık, -sen mezhep olarak ayırmışsın, haydi ben de öyle yapayım-, sünni müslümanlık, avrupa ya da amerika topraklarının bir rengi mi ki de, cami dolu her taraf. hatta almanya, köln şehrinde, dom katedralinin yanına, o katedralden daha büyük bir cami yapılması fikrine karşı olan almanlar olduğu için, paticikte bile ayağa kalkmıştı insanlar, ''nasıl karşı olurlar'' diye. yapıldı mı cami bilmiyorum da onlarca belki yüzlerce cami var yani avrupa, amerika'da. kimse kalkıp ta minarelere molotof kokteyli atmaya kalkışmıyor, ya da müslümanlık bu toprakların rengi değil demiyor. sonuç olarak, bu toprakların bir rengi olmasa da budizme inananların da, gereğinde budist tapınağı yapma hakları olmalı.birey ya da devlet olarak, ben, ortodoks rengi isterim, katolik rengi istemem gibi bir seçimimiz olmamalı. ayrıca ortodokslar, katolik olmak istemiyorsa, bırak kendileri düşünsün. yani onların, -türk devleti olarak- katolik olmasını istememek ve bu nedenle, trabzon'da kiliseye izin vermemek gibi bir yaptırım, hiçbir şeyin çözümü olamaz.

misyonerlik konusunda söylenenlere katılıyorum. zaten din kitaplarının sanırım hepsi, inananlarını, dinlerini yaymaya davet ediyor. hristiyan ülkelerde müslüman, musevi, budist v.s misyonerler var sürüyle. ister etkilenirsin, ister etkilenmezsin. herkesin kendi bileceği iş yani.

bu ''siyasi uzantı'' lafı da çok anlamlı değil. ona bakarsan sadece inançların değil, her türlü görüşün de siyasi uzantıları olabilir. dolayısıyla yasalara, kişilere saygılı inançlar ve görüşler ve bunların uzantıları, her durumda faaliyet gösterebilirler bana kalırsa. bir yanlışları olduğunda da gerekli ceza-i müeyyideler (eheh, doğru yazdım mı, bilmem) uygulanır.

bir de amerika'da da düşünen, aydın kesim, her daim kapısına bayrak asana, ''red neck'' gözüyle bakıyor. bence de resmi binalar ve günler dışında, kişinin milliyetiyle ilgili gösteri yapma hevesi çok ta hoş değil. herkesin inancı da milliyeti de kendine. hiç birimiz, dinimiz, mezhebimiz, dinsizliğimiz, milliyetimiz nedeniyle bir diğerinden üstün değiliz.

Cami bir tek Sünni müslümanlarda mı var :) Saçma bir örnekleme olmuş. Ayrıca Avrupada yapılan camiler ile bizim ülkemizde yapılan misyonerlik faaliyetleri amacı ile dikilmiş kiliselerin ne alakası var onu anlamadım. Daha kendi popomuza don geçiremezken Avrupada müslüman misyonerliği yapacak halimiz mi var :) Adamlar en güçlü zamanlarında ülkenden siyasi emelleri için kendi mezhebinde kilise kurmuş. Bunu göremeyecek kadar körmüsünüz onu anlamıyorum. Bunun nesine hoşgörü nesine saygı?
Ayrıca kaçırdığınız bir nokta var ben hadi hepsini uçuralım patalatalım filan mı diyorum ki hoşgörü telkin ediyorsnuz :) Elbetteki hoşgörülü olacağız fakat muhattabımızı iyi bilelim. Senin gücün olur devlet olarak o zaman herkese karşı hoşgörülü olabilecek konumda ve güçte kudrette olursun şu noktada da olalım ama tarihimizi de bilelim ona göre davranalım. Kısacası ayna gibi olalım adam siyasi amaçla kilise kurucak bizde işin iç yüzünü öğrenme gayretine girmeden herşeye serbestlik herşeye özgürlük hihihi diye ortada mı gezicez.

Evet herşey yasalar dahilinde olucak ama emin ol o yasalar bizden yana işlese ordada şiddete başvururdu bu elemanlar. Sadece kılıflarını bulabildikleri için pazarlıyorlar bu anlayışı "herşeye özgürlük herkese özgürlük bla bla diye".

hiç birimiz, dinimiz, mezhebimiz, dinsizliğimiz, milliyetimiz nedeniyle bir diğerinden üstün değiliz.

Buna da sonuna kadar katılırım
Sosyal ağlarda paylaş

İnsan haklarını doğru kabul ediyoruz yani?
( ee hani marjinaldik, ifade özgürlüğü falan )
Demek istediğim, bu tip şeyler biraz göreceli, common sense olarak bariz olan şeyleri mantık çerçevesine indirmemek lazım.
Sen insan haklarını baz alırsın, o mahalle kanunu baz alır. İkinizde haklısınızdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

tartışmanın tamamını değil de işine gelen kısımları okursan öyle anlam çıkartman gayet normal. kendince hakaret etmeye çalışmışsın da yine dediğim gibi konuyu bilmediğinden yada geçen sayfaları okumaya tenezzül etmediğinden olsa gerek. he okumak zorunda değilsin tabi orası da ayrı hikaye.

gerçi ben de anlatamamışım tam derdimi gecenin bi körü ama öncesinden söylediğim için çok da mühim değil hani orası.

allah yoktur deyince hakaret diyor adam, başına bence ekleyince sorun değil diyor. mantığa gel. diğerinde de aynı hikaye.

niye sana dert anlatıyorsam onu ben de bilmiyorum gerçi. nasılsa beğenmezsen yada işine gelmezse cevap bile yazmayacaksın diğer topiclerde yaptığın gibi

hakaret ettiğim falan yok, daha kibarca nasıl denir bilmiyorum ama hepsinin aynı olduğunu ciddi ciddi iddia edecek insanın türkçe bilgisinin son derece yetersiz ve kısıtlı olması gerek. böyle tartışmalara girecek insanların dile en azından şu kadar hakim olabilmesi lazım anlaşabilmek için.

anlam farklı diyorum, hakaret mi değil mi orası başka bir konu. elbette ki anlam değişince ortaya konan ifade de radikal bir şekilde değişebilir. mantıkla alakası yok. "bence" olması veya olmaması bile ciddi bir fark yaratır.

insanca, medenice yazan herkese cevap veriyorum cevaplık bir durum varsa gördüğüm zaman. cevap alamayan yazdığına dönüp bakmalı önce.
Sosyal ağlarda paylaş

Adam kilise bombalama ile allah yok lafını aynı düzeyde saldırı ilan etti.

ifade özgürlüğü sizin gibiler bikbik etmesin diye var. "Bana hakaret ödöyör" deyip ortamı trollememeniz için var. Siz aksini iddia edin ama "Allah yok" hakaret değil ve allah yok.

Sabaha karşı "Ha bu arada Suark, allah yok" diye mesaj atmıştım, tepkini merak etmiştim, en doğru olanı, en baştan beri yapman gerekeni yapıp ciddiye bile almadın mesajımı. Ama şimdi yine aynı şeyi savunuyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Savunduğum şey o değil ki,

Demek istediğim şu,
Allah yok, beni germez. Seni germez.
Ama başkasını gerebilir di mi?
Sen kendine göre "aa onu germemeli" diyip gerekçeler sunabilir,
ama karşı tarafta aynısını yapabilir.

o adama göre de bi yer bombalamak senin için allah yok demek kadar normaldir belki?
belki adam delidir ( yani "norm"al değildir )

Şimdi sen, common sense gel abi cami bombalamakla allah yok demek aynı şey değil diceksin.
Evet değil,
Çünkü içinde bulunduğun toplum sana bunun aynı olmadığını öğretiyor. Çoğunluktan yanasın yani.
:)

Göreceli bu tarz muabbetler, senin ofansif bulduğunu o normal bulabilir. Tam terside olabilir.
Bu durumda kuralları ve gerçekleri kim koyar? asıl soru bu.

- gerçek diye bişi yok bu arada, onları biz oluşturuyoruz -
Sosyal ağlarda paylaş

bu methodla aslında birbirimize hoşgörü göstermemiz gerektiğini, zira birbirimiz için geçerli olan doğruların farklılık gösterebileceğini görebiliriz.

O yüzden bişi söylerken, karşıda ki nasıl hazmeder diye düşünmek, eğer tepki şiddeti az olsun istiyorsak ona göre, eğer çok olsun diyorsak ona göre söylemek gerekir diye düşünüyorum.

bide haklı çıkmak umrumda değil ki, istiyorum ki insanlar birbirine bu şekilde çıkışlarda/saldırılarda bulunmasın. Karşı tarafıda düşünmek lazım biraz. 1-2 kişiye aşılarsam bunu burda, negzl.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Katolik kilisesinin ne işi var Trabzonda?

Soris said:

Bir yere bağlamaya çalışmıyorum ki sadece sordum ne işi var orda diye.

Soris said:

Hiç benim gibi düşünen yok mu bu Katolik kilisesinin Trabzonda ne işi var?

Soris said:

Valla pek öyle değil işin aslı.

http://www.msxlabs.org/forum/osmanli-imparatorlugu/17913-osmanli-devletinde-misyonerlik-faaliyetleri.html

Şu yazıyı okuyun anlarsınız ne demek istediğimi.

Soris said:

Mesela müslüman olduğun için dinin kuralları devletin şartlarına göre değişemeyeceği için devletin kurallarımı dinin şartlarına göre değişmeli?

Soris said:
Ya bırakın komik olmayın Adnan oktar 1000 senedir savaştığın dini yaymaya çalışmıyor ülkende bu işin tarihsel bir arka planı var ister beğenin ister beğenmeyin.

Soris said:

Mantığa bak Türkiyede islam ımı yaycaksın zaten müslüman ülke burası. A yı B yi birbirine karıştırıyorsun gibime geliyor :)

misyonerliğe takmış insanlar görüyorum.

wololo

"müslüman ülke" "%99.999999'umuz müslüman"
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...