Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Microsoft - Nokia ortakligi aciklandi

Penthesilea

Öne çıkan mesajlar

sharky said:

Nokia ve Microsoft için çok bir şey değişmeyecek benim tahminime göre.
İzleyelim, görelim.

Ben de buna katılıyorum. iOs ve iPhone zaten alabilecek durumda olan çoğunluğun ilk seçimi olmaya devam edecektir zira hem eye candy olayını, hem güzel tasarımı, hem fonksiyonelliği hem geniş app yelpazesini sunabilen başka bir marka yok. Bu kadar genele hitap eden bir telefon yok piyasada.

Diğer yandan Android biraz daha "ben işi biliyorum aga, süsü önemli değil bana rom kurar kaldırırım sorun diil" diyen adamlara yönelik, süslemesi çok az (htc gibi üreticilerin touchflo gibi özel arabirimlerine muhtaçlar) market olayını tam olarak çözemediler vesaire. Android iyi, ama uğraşmak gerekiyor.

WM7 kalıyor geriye ki, HD7 kullandım, süs bakımından aşmış bir olay, hakkaten çok tatlı bir ara birimi var. Ama şu anda çok geride, özellikle uygulama yelpazesindeki arayı kapatabilmeleri çok uzun zaman alacak gibi geliyor.

Düzenleme: BB'e değinmemişim, adamlar kurumsal pazarı kapattı donanımsal açıdan oldukça başarısız telefonlarıyla, bu da yazılım ve word of mouth reklamcılık olayının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, Nokia'nın hala yüzde bilmem kaç market share'i var diyen arkadaşlara hitaben, smartphone pazarından kaynaklanmıyor o, gelişmekte olan ülkelere ve geri kalmış pazarlarda peynir ekmek gibi giden 1100 gibi telefonlardan kaynaklanıyor. Dolayısıyla asıl prestiji getiren smartphone'da dişe dokunur bir başarıları son dönemde ne yazık ki yok.

Önerilen okuma parçası: The Most Popular Phone in the World
http://gizmodo.com/#!5634258/the-most-popular-phone-in-the-world
Sosyal ağlarda paylaş

ne tip telefon çıkarcaklarını da merak ediyorum. kayan kapaklı, döner kapaklı, istiridye kapaklı falan çıkarmazlar heralde. bar da olmaz bu saatten sonra. bb tipi birazcık olur ama o da yolun sonlarında. dokunmatik, dümdüz ekran çıkartcak mecburen. tasarımı merak ediyorum ama kalın olcak gibi geliyor. bi de bi çok firma samsung'un işlemci ve ekranlarını başarılı bulup kullandı ve kullanmaya devam ediyor. hardware'ı başarılı dediğiniz nokia bunu konularda ne yapcak merak konusu. hardware olarak carlzeis kameraları fena değil gerçi
Sosyal ağlarda paylaş

Ha benim ciddi ciddi merak ettiğim o konu, madem Nokia'nın çılgınca araştırma geliştirme bütçesi var, bu kadar kötü telefonları nasıl piyasaya çıkarabiliyorlar? Nasıl bu kadar başarısız olabildiler benim aklım almıyor. Sen ki bir numarasın bu piyasada, bir N97'yi, ne bileyim bir N8'i kız kardeşine, kuzenine falan versen birkaç haftalık kullanması için, ufak bi bug report alsan zaten piyasaya sunamazsın onu. Nasıl bir zihniyet bu, "hele bi çıksın da fw atar düzeltiriz" falan mı diyolar, anlayamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.phonecurry.com/blog/symbian-vs-android-vs-windows-mobile-vs-blackberry-vs-iphone/

çok fazla çene yormaya gerek yok. uzmanlar incelemiş, grafiklerini de koymuş olayı anlatmışlar:

Symbian:
User Interface (for Symbian S60) : 6/10
User Interface (for Symbian 3) : 7/10
Application Availability : 2.5/5

Windows Mobile 7:
User Interface : 9/10
Application Availability : 2/5

BlackBerry OS:
User Interface (BlackBerry OS 5) : 6/10
User Interface (BlackBerry OS 6) : 7/10
Application Availability : 2.5/5

iPhone OS (iOS):
Application Availability : 4.5/5

Android:
Application Availability : 4/5

bu tablolara göre anlaşılıyorki, 3 işletim sistemi de birebirine çok yakın, 1.2.3. şeklinde sıralanmışlar.

o zaman burda benim hangi işletim sistemli telefon alacağıma karar vermemdeki etki şu oluyor:

1- benim kullanım amacıma hangisi daha uygun
2- hangi sisteme çok daha fazla güncelleme ve düzeltme geliyor, hangisinde daha fazla ucuz veya bedava uygulamaya ulaşabilirim
3- alacağım telefonun fiyatı, malzeme kalitesi, satış sonrası desteği nasıl

eğer ben ortamlarda hava şekil peşimndeysem iphone en ideali, yok ben sırf iş için kullanıcaksam blackbery veya winmo uygun görünüyoe, yok ben her ikisini de yapıcam diyosan tabiki de android..

tabi sistemin yanında hangi firmanın modellerini beğendiğim de çok önemli. çok kullanışlı diye illa da gidip bi boka benzemeyen bi telefon alacak halim de yok..

diğer yandan Penth, mikrosoftu bi yönten taktir ettim, o da; adamlar müthiş şirkete ve markaya bağlı çalışan profili yaratıyorlar. herkes bu kadar şirketine bağlı çalışan yaratamaz. adamların çalışanları üzerindeki yaklaşımları inanlmaz. yoksa neden babanın şirketi gibi burda kanının son damlasına kadar mikrosoftu koruyasınki. banane lan benm babamın şirketi mi babamın malımı, yıllık karına mı ortağım diyip savunmayada bilirdin. microsofta +rep verdim.

Sosyal ağlarda paylaş

Nokia'nın burada en büyük şansı Microsoft'un döşeyeceği Windows senkronizasyonu olacaktır.

Hala bilgisayar OS pazarının çoğunluğunun Windows elinde olması ve telefon mantığının gitgide "smartphone" haline dönüşmesi ister istemez Windows senkronizasyonu ihtiyacını yaratacaktır.

Dolayısıyla WM için çok sivri application fikirleri çıkabilir Windows üzerinden.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne kadar büyük ve özel bir şey çıkabilir ki? Çıkacak şey Windows'un içinde entegre olsa bile Anroid veya iPhone için (Anroid için daha muhtemel) ek bir programla ya da browser üzerinden rahatlıkla yapılabilir gibi geliyor.

Nokia'nın Symbian 3'ü bu kadar yeni çıkarmışken, WP7'yle bu ilişkisini duyurması kaç fanboy daha kaybettirdi acaba..

"quake demişken"

http://www.youtube.com/watch?v=q9Xaz7ECI4M

Sosyal ağlarda paylaş

valla ben androidi severim, zaten artik tutulamaz bir yere gidiyor.ama iki firmanin da birbirlerinin eksiklerini en iyi $ekilde giderebilecek olmasi bu birle$menin orta vadede fantastik sonuclari olabilecegini gosteriyor.

yeni symbian windows phone olacak. microsoft voleyi vurdu, nokia da 2-3 sene icinde %30 pazar payina tekrar cikabilir (2011 ba$inda %24 e mi inmisti ne?)
Sosyal ağlarda paylaş

nokianın epey fırın ekmek yemesi lazım. adamlar PDA mantıını gtünden anlamışlardı. bundan sonra ne olur bilinmez. ha rekabet her zaman iyidir. ama ipple ve android sistem kullanan telefon firmalarının paçalarının tutuştuunu da hiçmi hiç zannetmiyorum açıkçası. mavi ekran veren nokialar türemeye başlarsa o zaman seyredin siz :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...