Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ufak seslerden rahatsız olma ve dikkat bozukluğu

photographer

Öne çıkan mesajlar

Kişisel değil ama onun gibi neyse :)
Şimdi durum şu; etrafımda seslere karşı çok duyarlı dikkat bozukluğu olduğunu düşündüğüm insanlar var :)
Mesela kardeşim: Adam resmen yan odada sakız çiğneyen insanın çiğneme sesinden sakız patlatma sesinden rahatsız oluyor ve sinirleniyor. :)
Ayrıca yattığı zaman kapıları kapattırıp televizyonun sesini kıstırıyor iyice.
Sora çalıştığım yerde telefonda konuşan insanların telefonundaki kişinin sesinden rahatsız olan yaptığı işe odakalanamayan biri var.
Aksine bende yanımda halısaha maçı yapılsın horul horul uyurum.
Varmı bu sorunun çözümü? yada böyle bir sorunu olupta profesyönel yardım alıp atlatan falan?
Çünkü onların bu tutumu beni çileden çıkarmaya yetiyor bazen :)
Sosyal ağlarda paylaş

Normal mi değil mi bilemem de "duymayan" insanlara feci özeniyorum onu söyleyeyim. Benimkisi normal değil ama ondan eminim.
Mesela bilmemkaç sokak ötede yer kütürdeten aletin sesi geliyor ve çıldırtıcı bir ses bu benim için. Çocuk sesine falan hiç katlanamam aynı şekilde.
Uyurken muhabbet falan ediliyorsa rahatsız olmam mesela, ama bağır çağır saçma sapan dış seslerle uyuyamam.
Bence dernek falan kurmalıyız.
Sosyal ağlarda paylaş

photographer said:

Mesela kardeşim: Adam resmen yan odada sakız çiğneyen insanın çiğneme sesinden sakız patlatma sesinden rahatsız oluyor ve sinirleniyor. :)
Ayrıca yattığı zaman kapıları kapattırıp televizyonun sesini kıstırıyor iyice.

Kendimi gördüm kardeşinde :) bu durumdan aslından kendim de rahatsızım ama öbür türlü de uyumak mümkün olmuyor ne yazık ki.. kendi kendime yenmeye çalıştım bu durumu olmuyor...
Sosyal ağlarda paylaş

Dönemsel versiyonu psikolojik olabilir ama ben kendimi bildim bileli böyleyim, ruh sağlığı ile ilgili değil o yüzden.

Bazı insanlar uykuya kolay dalar, uykuları derin olur, yanında borazan çalsan uyanmaz ; bazıları da böyle parmak şıklatsan tavana zıplayarak uyanır.

Hormonlarla alakalı olmalı, kiminde az kiminde çok...
Sosyal ağlarda paylaş

ben iki seye uyuz oluyorum..

yanimda tasirdayarak burnundan nefes alanlara, ozellikle sinemada falan duyarsam direk o burnu kirasim geliyor.

bide ust kat komsularinin topuklarini yere vura vura yuruyup gum gum ses cikarmalarina.. bigun gidip komsununda kafasini gozunu yaricam o olacak..

kendimi alistirmaya calisiyorum, buldugum cozum bu... baska yapilacak bisey yok sanirim...
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

sesten değilde kendimden dikkatim dağılıyor
bi tırnağımı yiyorum bi saçımı koparıyorum. bazen kolumu ısırıyorum

onun tamaminin adi http://en.wikipedia.org/wiki/Obsessive%E2%80%93compulsive_disorder

Obsessive compulsive disorder in varsa zaten once tirnak yiosun sonra sac mac kopariyon, level atliyosun yavas yavas.

onune gecemiyorsan tedavi gor, benim arkadasimda vardi 30 dan sonra ciddi sikinti olabiliyor hocam.. dikkat.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...