Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ev sahibi - kira banka dekontu

BaaL

Öne çıkan mesajlar

bu kiraları her ay bankadan yatırıyorum
lavuk da 6 aydır sorunsuz çekiyor. beni mi dolandıracak diye senetleri de istemedim hiç geri. bugün öyle bi aklım geldi alayım 6 senedimi geri dedim adama.
banka dekontlarını getir bana dedi çileden çıkardı beni.
6 aydır çatır çatır alıyosun ulan kiranı daha ne arıza çıkarıp dolandırıcı muamelesi yapıyosun insana.

bu dekont'un kiracı için kirayı ödediğine dair ispat belgesi olarak kullanılmak dışında, ev sahibi için ne gibi bi olayı var?
vergiyle alakalı bişey oldugunu da sanmıyorum.
niye istedi bunları bu sorunlu herif aceba diye daha fazla saydırmadan bi sorayım bakayım nete deidm.
Sosyal ağlarda paylaş

tr'de hiçbirimizin avukatı yok -yani çoğumuzun- ama senin avukata danışmaya ihtiyacın var gibi.bu sorun için değil ama başka bi sıkıntı çıkartırsa adam diye.

yoksa şimdi bu dert değil, sen bankamatikten ya da internetten parayı göndermişsindir. arayıp işlem kaydını alabilmen gerek. bu evrakların da dekont yerine geçiyor olması lazım. sorun çıkmaz yani sana. canını sıkmana değmez.

ancak yine de şöle bişi tavsiye edeyim, benim tüm yaptığım harcamaları dosyalarla toparlarım. dekontlar da siliniyor diye fotokopilerini alır, onları da saklarım.

toplayın bunları.. faturaları, önemli evrakları vs. bu konuda düzenli olmak gerçekten rahatlatır kafanızı. bi sorun çıktığı anda bahsi geçen ayın kağıtlarını çıkartıp "AL ULAN!" diyebilmek iyi bişi.
Sosyal ağlarda paylaş

yatırınca akşamına çekiyo dümbük. 1 gün geciktirmedim daha.
adamda aşırı bi güven problemi var muhtemelen önceden bi öğrenciye kiraladı parasını alamadı vs bişeyler.
çocukluguna inmek lazım..
ya alırım bankadan her türlü ama.. işte annemin ek kartı, internet bankacılıgına erişemiyorsun ek kart ile, uğraşmak istemedim sadece adamın da amacını bilmediğimden. yoksa alır rulo yapar sokarım arıza çıkartırsa zaten de, beni geren istemesine bile gerek yok yani. ver senetimi bitsin paranı alıyosun, daha alacagın paraların senedi elinde, kira kontratı elinde.
daha niye 6 aydır parasını aldıgın senetleri verirken arıza çıakrıyon sayko musun.
adam subay bu arada evli barklı 40 yaşında. o yüzden dolandıracağını düşünmedim hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

hacım kağıtları alıyorsun. depoluyorsun bi güzel bunları
adama da kopyalarını verip son derece soğuk kanlı bir şekilde ve güleryüzle "eğer senetleri vermezseniz dava açmak zorunda kalıcam" diyorsun. anlar arkadaş.
"karşılıklı bir güvensizlik içinde bu gibi sıkıntılar yaşanıyor sanırım" da dersin hatta.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam dekontlar durmuyor mu ? Saklamadın mı ? Git ver adama ayrıca o parayı yatrırken kira bedeli olarak deoknta not düşürüyorsundur muhakkak. Gerçi banka kayıtlarınada adamın hesap döükümde senin parayı yatırdığun her halde görülür ilerde doğacak bir ihtilafa karşın.

Dekontun vergi ile alakası yok, zaten kira beyannamesinde bulunyor ve ona göre senelik vergisini veriyor. Sende adama karşı bir koz bulundurmak istiyorsan elinde o vergi beyannamesinde acaba senden aldığı kirayı tam gösteriyormu ona bak, göstermiyorsa şikayet edersin vergi kaçırıyo diye ceza yer.

O senetleride olursa takibe koyarsa kötü niyetli davranıp aslında o senetlerin kira alacağı için imzaladığını söylersin. Ama adam salakmış zaten kira kontratını yapar noterdede tasdiklerseniz senet kadar sağlam olur ve sonuca hızlıca varılır.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

vergiyle alakalı bişey tabi. o kira üzerinden vergi ödüyo adam.

topicde tek sormak istediğim buydu aslında :D
yani banka dekontuyla vergi iadesi mi yapılır çok gerzekce saçma sapan geldi bana. ama türkiye burası olabilir diye onu sormak istedim.
yani mantıklı bir şekilde mi istiyor dekonto
yoksa her türlü iliğini sömürürüm kötü bi amacı varsa adamın zaten. bankamatikten falan yatırdıgım için hep dekont yok ama bankadan 6 aylık hesap özeti almaya üşendim ama gider alırım ne olacak yoksa.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

senetlerde yazıyorsa kiraya ait olduklarına dair hiçbir şey olmaz

Büyük ihtimal bono şeklinde bir düzenleme yapmıştır ve o şekilde yapılan bir düzenlemede şu laacak için bu alacak için gibi bir kayıt düşülmez (bonoda doğrudan şu tarihde şu kadarlık bir parayı ödeyeceğim taahhüde vardır temel ilişkiden ayrı), düşülürse o bono vasfını yitirir ve adi senet olur. Adi senet gibi saçmalık yapmaya gerek yok zaten kontrat var ortada.

Yani adam o bonoyu icra takibine koyarsa, yapabileceğin fazla birşey olmaz ancak menfi tespit davası ile aslında o bonoların kira alacağı için düzenlenmiş olduğunu ve kira bedellerinide ödediğini bundan dolayı sebepsiz zenginleşme vs gibi defiler ileri sürüp aslında bir borcunun olmadığını ileri sürmen lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

BaaL said:

fede said:

vergiyle alakalı bişey tabi. o kira üzerinden vergi ödüyo adam.

topicde tek sormak istediğim buydu aslında :D
yani banka dekontuyla vergi iadesi mi yapılır çok gerzekce saçma sapan geldi bana. ama türkiye burası olabilir diye onu sormak istedim.
yani mantıklı bir şekilde mi istiyor dekonto
yoksa her türlü iliğini sömürürüm kötü bi amacı varsa adamın zaten. bankamatikten falan yatırdıgım için hep dekont yok ama bankadan 6 aylık hesap özeti almaya üşendim ama gider alırım ne olacak yoksa.

Adam bildiğin salak kısaca. Zaten para yaıyor hesaba çekiyor birde denyo ya salak adam yada kötüniyetli.
Sosyal ağlarda paylaş

Aman ha restleşme olmasın, mümkün mertebe "MAHKEMEDEN UZAK DURUN" mahkeme en son çare olarak düşünün, gerekirse gidip 10 kere konuşun iyi niyetlice ikna etmeye çalışın. Bakdınız olmadı o zaman avukata gidip danışın o adamı arar restleşir.

Şimdilik önerim dekontları ver senetleri al, dekontlar yoksa git zaten kirayı yatırdım senetleri neden vermiyorsun de. Senetleri yinede vermem diyorsa vermesin sen kiranı ödemeye devam et.

Senetleri vermek zorunda değil, yapabileceğin birşey yok ancak takibe koyar yasal prosedür başlarsa o zaman birşeyler yapabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

ben cevabımı almışım zaten geride fark etmedim
Law said:

Dekontun vergi ile alakası yok, zaten kira beyannamesinde bulunyor ve ona göre senelik vergisini veriyor. Sende adama karşı bir koz bulundurmak istiyorsan elinde o vergi beyannamesinde acaba senden aldığı kirayı tam gösteriyormu ona bak, göstermiyorsa şikayet edersin vergi kaçırıyo diye ceza yer.

yarın veriyorum ayarı arayıp
Sosyal ağlarda paylaş

Harbiden dekontla onun bir işi yok, zaten para yatmış bankaya, o dekont sana lazım olurda ilerdki bir ihtlifa yada bankadaki bir sistem arızına karşın (olurda ne bileyim bankanın bütün kayıtları silnir atrık nasıl olacaksa) senin parayı yatırdığını isptalaman açısından seni koruyoan bir güvence hatta asıllarını değil suretlerin ver.
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Aluriel said:

senetlerde yazıyorsa kiraya ait olduklarına dair hiçbir şey olmaz

Büyük ihtimal bono şeklinde bir düzenleme yapmıştır ve o şekilde yapılan bir düzenlemede şu laacak için bu alacak için gibi bir kayıt düşülmez (bonoda doğrudan şu tarihde şu kadarlık bir parayı ödeyeceğim taahhüde vardır temel ilişkiden ayrı), düşülürse o bono vasfını yitirir ve adi senet olur. Adi senet gibi saçmalık yapmaya gerek yok zaten kontrat var ortada.

Yani adam o bonoyu icra takibine koyarsa, yapabileceğin fazla birşey olmaz ancak menfi tespit davası ile aslında o bonoların kira alacağı için düzenlenmiş olduğunu ve kira bedellerinide ödediğini bundan dolayı sebepsiz zenginleşme vs gibi defiler ileri sürüp aslında bir borcunun olmadığını ileri sürmen lazım.

senet sebepden bağımsızdırı ilkesinide ekledik mi tamam oldu :)

(ek açıklama : teminat olarak verilen senet ile birlikte bu senetlerin teminat amacıyla verildiğine ilişkin bir sözleşme yapılmadığı taktirde senetlerin teminat senedi olduğunun iddia edilemeyeceğine ilişkin yargıtay kararı var)
Sosyal ağlarda paylaş

O değil de, biz 6 ay sözleşme yapıp her ay için de adam bize birer senet yaptı. İlk ayın parasını zaten girişte elnie verdik, ikinci ayın parasını da 2 gün önce eline saydık ama henüz senet menet almadık geri. Sanırım en kısa zamanda senetleri istememiz gerekiyor, parayı ödediğimize dair bir belge yok elimizde sonuçta. Herifin bir yamuk yapacağını sanmıyorum gerçi, çok iyi niyetli biriydi ve eve yerleşirken tüm kolaylığı sağladı, hatta doğalgaz elektrik hesabı açtırırken bile bizi arabasıyla her daireye tek tek götürdü.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

adam senetleri bankaya verirse ne olur?

Banka, senet vadesi geldiğinde ödenmez ise 2 gün içinde protestoyu çeker sonra takibe geçer, bankalar hiç beklemez o konuda doğrudan harekete geçiyorlar sonra banka avukatı ile muhattab olursunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...