Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Neden Türkçe...

dylanN

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

yoo bay kas çok fena değil mr. muscledan daha garip gelmiyor bana

mesela gül şovalyesi ve knight of the rose'da az çok aynı

ama yine de türkçe çok rerörö diyebilirim hatrınız için

şovalye zaten fransızca, kökenini bilmiyorum ama fransızcada da var ekeke
Sosyal ağlarda paylaş

Artariel said:

hmm türkçesi ne silahşör mü? gerçi orda da şör sir gibi şeyden mi bozma acaba bilemedim. neyse orda genelde zaten insanlara komik gelen gül kelimesi oluyor ama bana o kadar komik gelmiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Artariel said:

hmm türkçesi ne silahşör mü? gerçi orda da şör sir gibi şeyden mi bozma acaba bilemedim. neyse orda genelde zaten insanlara komik gelen gül kelimesi oluyor ama bana o kadar komik gelmiyor

şovalye; chevalier fransızca kökenli 13. yy Anglo-Fr
ve silahşör değil silahşor :P silah arapça şor de farsça( -şor iyi kullanan anlamına gelir)
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Artariel said:

chevalier işte şövalyanin orjinali. ya da işte fransızcası nasıl yazılıyorsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

yok o kelimenin tam öz türkçe karşılığı var mı diye sordum aslen ben

tam öz karşılığı yok çünkü Türk sisteminde olan bir ünvan değil, lord gibi dük gibi o da direkt kelime olarak alıp kullandığımız şeylerden. Nasıl adamlar da "Sultan" kelimesini "Yeniçeri" kelimesini bizden alıp birebir kullandıysa aynı hesap işte. Kendinde olmayınca adam ne diyosa aynısını söylüyosun sen de en kolay çözüm olarak :)

Ama tanım olarak bakarsak en yakını (tımarlı) sipahi var, osmanlı ordusunda şovalyenin neredeyse tamamen aynısı..
Sosyal ağlarda paylaş

şövalye bi ünvan, bizde karşılığının olmaması gayet doğal. bilerek mi trollüyorsunuz anlamadım yani. aynı çağın türk ordularının en yüksek kademelerine bakın, sistem farklı olduğu için elbet denk bir ünvan bulamazsınız ama benzerlerine rastlayabilirsiniz. ne bilim kuburgah ya da hakancan falan gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

şövalyelik soyluluk için verilen bi ünvan ya.
öyle her atlı askere ya da her toprak sahibine(veya kesişim kümesine) verilmiyo.

soyluluk ayrı, o adım adım giden başka bir sistem, şovalyelik de parçası.

ama belli bir toprağın kontrolünü elinde bulunduran ve hükümdara bağlı yönetici (gavurlarda lord, bizde derebeyi) tarafından özel olarak yetiştirilen (ve görev olarak yetiştirilmesi gereken), barış zamanı yöneticisini koruyan ve topraklarında sükuneti sağlayan, savaş zamanı da savaş ön cephede katılan çok yönlü, elit savaşçı birliği olarak baktığında şovalyelikle tımarlı sipahi birebir örtüşüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...